
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 серпня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3657/20Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Канигіної Т.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом
позивача: ОСОБА_1 до відповідача: Військової частини А1546 про визнання протиправними дій, стягнення коштів
В С Т А Н О В И В:
10.07.2020 ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до військової частини А1546 (надалі - відповідач) про визнання дій протиправними та стягнення коштів, а саме просить:
- визнати протиправними дії військової частини А1546 щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 13.09.2018 з урахуванням січня 2008 року як базового місяця в розмірі 110107,22 грн;
- стягнути з військової частини А1546 на користь позивача заборгованість по невиплаті індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 13.09.2018 з урахуванням січня 2008 року як базового місяця в розмірі 110107,22 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач проходив військову службу у Військовій частині А1546. За твердженням позивача, відповідач у порушення вимог чинного законодавства не нарахував та не виплатив позивачу індексацію грошового забезпечення у спірному періоді, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/3657/20; ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
06.08.2020 надійшов відзив на позов, у якому вказано, що з прийняттям Постанови КМУ № 1013, якою змінено порядок проведення індексації, тобто з 01.12.2015 і включно до 01.03.2018, посадові оклади військовослужбовців не змінилися. За доводами відповідача, на виконання вимог пункту 3 Постанови КМУ № 1013 та телеграми Міністерства оборони України від 31.12.2015 в січні 2016 року військовослужбовцям Збройних Сих України здійснено нарахування та виплату додаткових видів грошового забезпечення у підвищеному розмірі, зокрема, розмір премії військовослужбовцям склав 600 відсотків посадового окладу (раніше такий розмір становив 125 відсотків). Відповідач стверджує про наявність факту підвищення грошового забезпечення позивача з 01.01.2016, що підтверджується наданою довідкою військової частини. За доводами військової частини А1546: оскільки відповідач виконав умови, визначені абзацом першим пункту 3 Постанови КМУ № 1013, тому для проведення подальшої індексації грошового забезпечення військовослужбовців при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації відповідно до Порядку КМУ № 1078 як базовий місяць підвищення необхідно врахувати січень 2016 року, що передбачено абзацом другим пункту 3 Порядку КМУ № 1013. Крім того, відповідач стверджує, що відповідно до роз`яснень Департаменту, у нього були відсутні фінансові ресурси для виплати індексації, тому і відсутні правові підстави для визнання протиправними дій щодо непроведення індексації /а.с. 32-34/.
Суд розглядає цю справу на підставі частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами, у межах строку, встановленого статтею 258 цього ж Кодексу.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до наказу командира військової частини А 1546 (по стройовій частині) від 13.09.2018 № 233 ОСОБА_1 , артиста вищої категорії оркестру, звільненого з військової служби у запас наказом командира військової частини А1546 (по особовому складу) від 13.09.2018 № 34-рс відповідно до підпункту "к" (як таких, що проходять військову службу за контрактом, дію якого продовжено понад встановлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації, та вислужили 18 місяців з дня продовження дії контракту і не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду) пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу", вважається, що справи та посаду здав 13.09.2018 /а.с. 11-12, 39-40/.
Згідно з довідкою про нарахування індексації військової частини А1546 від 31.07.2020 № 464 /а.с. 36/ позивачу за грудень 2015 року нараховано та перераховано на картковий рахунок індексацію у розмірі 646,86 грн. Водночас за період з січня 2016 року по вересень 2018 року позивачу не нараховувалася та не виплачувалася індексація.
Оскільки відповідачем не нараховано та не виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення, як стверджує позивач, за період з 01.12.2015 по 13.09.2018, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (надалі - Закон №2011-XII) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Положеннями статті 12 Закону №2011-XII визначено, що військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до частини другої статті 9 Закону №2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з частиною третьої статті 9 Закону №2011-XII грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Статтею 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (надалі - Закон № 1282-ХІІ) визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до положень статей 4, 6 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (103 відсотка - у зв`язку зі змінами, внесеними згідно із Законом №911-VIII від 24.12.2015, набрав чинності 01.01.2016).
У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 11 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (надалі - Порядок №1078), підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 № 77 затверджено Зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 і від 09.12.2015 № 1013, відповідно до яких, зокрема, в абзаці другому пункту 11 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, цифри "101" замінено цифрами "103".
Відповідно до пункту 1-1 Порядку №1078 індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
За змістом пункту 2 Порядку №1078 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Згідно з пунктом 4 Порядку №1078 (у редакції, що діяла до 15.03.2018) індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.
Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Відповідно до приписів пункту 4 Порядку №1078 (у редакції з 15.03.2018) індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Пунктом 5 Порядку №1078 (у редакції, що діяла до 15.03.2018) передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Пунктом 5 Порядку №1078 (у редакції з 15.03.2018) встановлено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Таким чином, місяць, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів), є базовим при проведенні індексації.
Відповідно до приписів пункту 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме, зокрема: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
У рішенні Конституційного Суду України від 15.10.2013 у справі №9-рп/2013 за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначено, що індексація заробітної плати, як складова належної працівникові заробітної плати0 спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
З огляду на викладене, індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, у зв`язку з чим підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.
У відзиві на позов відповідач зазначає про відсутність підстав для визнання протиправними дій військової частини А1546, що полягають у ненарахуванні та невиплаті позивачу індексації грошового забезпечення у спірному періоді, оскільки у відповідача були відсутні фінансові ресурси для виплати індексації /а.с. 34/.
Оцінюючи доводи відповідача, суд виходить з того, що відповідно до частин першої та другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 1950 року кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У справі "Кечко проти України" Європейський суд з прав людини встановив, що мало місце порушення статті 1 Протоколу №1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи припинити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне законодавство передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення від 08.11.2005, заява №63134/00).
Так, реалізація особою права, яке пов`язане з отриманням коштів і базується на спеціальних і чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.
З урахуванням наведеного, Європейський суд з прав людини не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Таким чином, обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018.
Позивач у позовній заяві зазначає, що базовим місяцем при проведенні індексації є січень 2008 року, проте, не надає доказів на підтвердження того, що саме у січні 2008 року відбулося підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займав позивач у військовій частині А1546.
Крім того, суд зазначає, що згідно з довідкою про нарахування індексації військової частини А1546 від 31.07.2020 № 464 /а.с. 36/ позивачу за грудень 2015 року нараховано та перераховано на картковий рахунок індексацію у розмірі 646,86 грн.
Отже, оскільки передбачена Законом №1282-XII індексація є складовою грошового забезпечення військовослужбовця, який на момент проходження військової служби перебував у розпорядженні та на повному грошовому забезпеченні військової частини, суд дійшов висновку, що відповідач у період з 01.01.2016 по 28.02.2018 був зобов`язаний нарахувати і виплатити позивачу грошове забезпечення з урахуванням індексації.
Невиконання відповідачем такого обов`язку свідчить про наявність протиправної бездіяльності у вказаному періоді.
Дані висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 19.07.2019 у справі №240/4911/18, від 07.08.2019 у справі №825/694/17, від 23.10.2019 у справі №825/1832/17, від 20.11.2019 у справі №620/1892/19.
Суд також враховує висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 26.11.2019 у справі №340/184/19, про те, що індексація грошового забезпечення є складовою оплати праці, а тому на спір щодо її нарахування та виплати не поширюються строки звернення до суду.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Зазначена позиція повністю кореспондується з висновками Європейського суду з прав людини, відповідно до яких, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 05.04.2005 (заява №38722/02)).
Отже, "ефективний засіб правого захисту" в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.
Враховуючи викладене, керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою належного захисту порушених прав позивача, слід визнати протиправною бездіяльність військової частини А1546 щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 та зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018.
Стосовно позовних вимог позивача про допущення відповідачем протиправних дій щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 13.09.2018 та стягнення відповідної заборгованості з урахуванням індексації, то суд не вбачає підстав для їх задоволення з огляду на таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 у постанові Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб": пункт 4 викладено в такій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14." та у пункті 10 цифри і слова "1 січня 2019 року" замінено цифрами і словами "1 березня 2018 року".
Таким чином, з 01.03.2018 підвищено розміри посадових окладів військовослужбовців, у тому числі, посадовий оклад за посадою, яку займав позивач, що не заперечується відповідачем у відзиві та надано у підтвердження розрахунок /а.с.37/.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення посадових окладів.
Отже, квітень 2018 року є наступним базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення за посадою, яку займав позивач у військовій частині А1546.
Водночас, індексація грошового забезпечення провадиться, якщо величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103%.
У зв`язку з тим, що величина індексу споживчих цін у квітні - листопаді 2018 року не перевищувала поріг індексації у розмірі 103%, індексація грошового забезпечення позивачу відповідачем за цей період з 01.03.2018 по 13.09.2018 не провадилася правомірно.
Також суд зазначає, що у ході судового розгляду цієї справи судом встановлено, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018, водночас, враховуючи те, що нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 ще не здійснено, позовні вимоги ОСОБА_1 у частині стягнення з військової частини А1546 на користь позивача заборгованості по невиплаті індексації грошового забезпечення задоволенню не підлягають, як передчасні.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні правовідносини, позов підлягає частковому задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 243-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до військової частини А1546 (проспект Свободи, 69-Б, м. Кременчук, Полтавська область, 39623, код ЄДРПОУ 08347306) про визнання дій протиправними та стягнення коштів задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини А1546 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018.
Зобов`язати військову частину А1546 (проспект Свободи, 69-Б, м. Кременчук, Полтавська область, 39623, код ЄДРПОУ 08347306) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня складення повного тексту. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються відповідно до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону України №2147-VIII від 03.10.2017).
Суддя Т.С. Канигіна