Постанова № 9095172, 26.01.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2010
Номер справи
44662/09/2070
Номер документу
9095172
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

26.01.2010 р. Справа № 2-а-44662/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шевченко О.В.,

при секретарі Нікітенко Л.Ю.,

за участю позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 доВійськової частини А-4104 про визнання бездіяльності неправомірною, відшкодування матеріальної допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, звернувся до суду з адміністративним позовом до військової частини А4104, в якому просить визнати дії субєкта владних повноваженькомандира військової частини А4104 неправомірними, щодо невиплати грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, стягнути з відповідача на користь позивача грошову допомогу на оздоровлення за 2008 рік в розмірі 1080,65грн., за 2009рік в розмірі 951,60грн., стягнути з відповідача на користь позивача матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік в розмірі 950,14грн., стягнути з відповідача на користь позивача індексацію грошового забезпечення за вересень-листопад 2008року у розмірі 143,79грн, на загальну суму 3126,18грн.

Позивач в судовому засіданні уточнив позовні вимоги щодо визнання дій субєкта владних повноважень командира військової частини А 4104 неправомірними та просив суд задовольнити змінені позовні вимоги, а саме: визнати неправомірними дії військової частини А4104 щодо невиплати нарахованої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення за 2008 рік, стягнути з відповідача на користь позивача грошову допомогу на оздоровлення за 2008 рік в розмірі 1080,65грн., за 2009рік в розмірі 951,60грн., стягнути з відповідача на користь позивача матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік в розмірі 950,14грн., стягнути з відповідача на користь позивача індексацію грошового забезпечення за вересень-листопад 2008року у розмірі 143,79грн, на загальну суму 3126,18грн.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав до канцелярії суду заперечення проти позовної заяви, в якій позов не визнав та просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, а справу розглядати за його відсутності.

В обґрунтування заперечень зазначив, що за позивачем рахується заборгованість матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, проте військова частина є державною, бюджетною організацією (тобто фінансується з держбюджету). Згідно роз'яснення Головного управління Держказначейства України «Про перехід Міністерства Оборони України, служби безпеки України, правоохоронних органів на Казначейське виконання видатків»від 14.12.92р. № 17-66/663-9659 військова частина А4104 - є розпорядником грошових коштів третього рівня, тобто отримує від довольчого органу відповідні грошові кошти на відповідні статті видатків. Тобто довольчим органом військової частини А4104 є Повітряне Командування Збройних сил України - військова частина А-0215 (м.Вінниця), відкіля ним надходять грошові кошти на рахунки військової частини А4104, які відкриті у Головному управлінні Держказначейства України по Чугуївському району у Харківській області). Таким чином кошторис затверджується військовою частиною А-0215 (м.Вінниця), який відповідно надходить з Міністерства Оборони України, тому зазначені кошти не виплачені військовою частиною у звязку з обмеженим фінансуванням з боку Міністерства оборони України, а тому вважає, що вини військової частини у невиплаті грошових коштів немає. Крім того, представник відповідача послався на те, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, на підставі чого просив суд в позові відмовити.

Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.

ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині А4104 на посаді оператора ПМЗ, має військове звання-рядовий.

15.09.2008р. позивачем на імя командира військової частини А4104 подано рапорт про надання відпустки за 2008 рік та виплату матеріальної допомоги на оздоровлення. Наказом командира військової частини від 17.09.2008 року № 177 позивачеві було надано чергову відпустку та передбачено виплату грошової допомоги на оздоровлення у сумі 1080,65грн.

У травні 2009 року відповідно до графіку відпусток на 2009 рік позивачем подано рапорт про надання відпустки за 2009р. та виплату матеріальної допомоги на оздоровлення. Наказом командира військової частини А4104 від 06.05.2009р. № 84 позивачеві було надано чергову відпустку та передбачено виплату грошової допомоги на оздоровлення у сумі 951,60.

25.01.2008 року позивачем імя командира військової частини А4104 подано рапорт щодо виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем. Наказом командира військової частини А4104 від 08.02.2008року № 26 виплатити позивачу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік в сумі 950,14грн згідно наказу Міністерства оборони України № 75 від 05 березня 2001 року та вказівки Директора Департаменту фінансів від 29 грудня 2007 року № 248/9/608.

Згідно довідки фінансово-економічної служби військової частини А4104 від 29.10.2009року № 1/9/18/1469 позивачу у зв'язку з недофінансування не виплачено: грошова допомога на оздоровлення за 2009 р. - в сумі 951, 60грн.; грошова допомога на оздоровлення за 2008 р. - в сумі 1080,65 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань за 2008 р. в сумі 950,14 грн.; індексація грошового забезпечення: вересень 2008р. - 27,82 грн.; жовтень 2008р. - 28,67 грн.; листопад 2008р. 37,79 грн.; грудень 2008р. - 49,51грн.

Зазначені матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога на оздоровлення за 2008 р., 2009р., індексація за вересень-листопад 2008року на час розгляду справи відповідачем не сплачені, що підтверджується запереченнями представника відповідача, які містяться в матеріалах справи. Тобто, на теперішній час позивачу не виплачена загальна сума боргу 3126,18 грн.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України регулювався Положенням про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженим наказом Міністра Оборони України від 05 березня 2001 року № 75 до його скасування наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 259. Іншим наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 з цього питання затверджена Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам.

Відповідно до п. 1.1 Положення № 75 грошове забезпечення військовослужбовців визначається залежно від посади, військового звання, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання, тривалості та умов військової служби. Воно складається з окладів грошового утримання та додаткових видів грошового забезпечення. До окладів грошового утримання належать оклади за військовим званням та посадові оклади. Додаткові види грошового забезпечення включають підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, одноразові й щомісячні винагороди, морське грошове забезпечення, матеріальні та грошові допомоги і премію.

Згідно з п.п. 36.1., 36.2. Положення № 75 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) особам офіцерського складу, прапорщикам (мічманам), солдатам (матросам), сержантам і старшинам, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога у розмірі місячного окладу грошового утримання. Матеріальна допомога надається військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) за їх рапортом за місцем штатної служби на підставі наказу командира військової частини, а командиру (начальнику) - на підставі наказу вищого командира (начальника) із зазначенням у ньому розміру допомоги.

Таким чином, у позивача було наявним право на отримання матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за місцем його служби на підставі Положення № 75.

Згідно з п.п. 33.1, 33.3, 33.4 Положення № 75 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) у разі вибуття в щорічну чергову відпустку виплачується грошова допомога на оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення. Грошова допомога на оздоровлення підлягає виплаті тільки військовослужбовцям, які мають право на чергову відпустку, тривалість якої визначена відповідно до чинного законодавства України. Виплата грошової допомоги військовослужбовцям проводиться на підставі наказу командира військової частини із зазначенням у ньому суми допомоги. Розмір грошової допомоги визначається виходячи з окладів грошового утримання та додаткових видів грошового забезпечення, на які військовослужбовець має право згідно з чинним законодавством України на день вибуття в щорічну чергову відпустку.

Відповідно до п.п. 30.1., 30.2., 30.3. Інструкції № 260 особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, у разі вибуття в щорічну основну відпустку виплачується грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення. Грошова допомога для оздоровлення підлягає виплаті військовослужбовцям, яким надана щорічна основна відпустка, тривалість якої визначена відповідно до законодавства України. Військовослужбовцям, яким на їх бажання щорічна основна відпустка надається частинами, грошова допомога на оздоровлення надається на їх бажання під час вибуття у першу чи другу частину відпустки. Виплата грошової допомоги військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини із зазначенням у ньому суми грошової допомоги.

Таким чином, у позивача було наявним право на отримання грошової допомоги на оздоровлення при вибутті в щорічну основну відпустку за 2008, 2009 роки в розмірі місячного грошового забезпечення за його рапортами на підставі наказу командира військової частини А 4104 , які наявні у матеріалах справи, згідно з нормами п.п. 33.1, 33.3, 33.4 Положення № 75 та п.п. 30.1., 30.2., 30.3. Інструкції № 260.

Слід зазначити, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога на оздоровлення є складовою грошового забезпечення військовослужбовців, яке відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” гарантується державою, та обовязок щодо їх виплат не ставиться в залежність від наявності фінансування військової частини з боку Міністерства оборони України.

Відповідно до ч.ч.1,4 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям матеріальне та інше забезпечення у розмірах, що стимулюють заінтересованість громадян у військовій службі. Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців встановлюються Кабінетом Міністрів України з урахуванням коефіцієнта індексації грошових доходів.

В ст. 1 та ст. 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" передбачено, що підприємства, установи та організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), а під доходами слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, в тому числі і грошове забезпечення.

Згідно з п. 3 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою КМУ № 159 від 21.02.01 р., компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни у гривнях на території України і не мають разового характеру, в тому числі і грошове забезпечення.

Згідно довідки від 29.10.2009року № 1/9/18/1469, яка наявна у матеріалах справи, сума індексації грошового забезпечення позивачеві виплачена не була та складає 143,79 грн.

Суд відхиляє заяву відповідача про наявність підстав для відмови в задоволенні позову через пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду з позовом, через таке.

Роблячи висновок про пропущення позивачем строку звернення до суду відповідач виходив з того, що накази №№ 177, 26 видані командиром ВЧ А4104 17.09.2008р. та 08.02.2008р. відповідно і саме з цих дат починається перебіг строку звернення до суду.

Проте суд зазначає, що з моменту видання командиром ВЧ А4104 зазначених наказів позивач набув права на отримання матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги на оздоровлення, при цьому права позивача порушені не були. За таких обставин суд приходить до висновку про необґрунтованість посилання відповідача на порушення позивачем строку звернення до суду.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача про визнання дій військової частини А 4104 щодо невиплати нарахованої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення за 2008, 2009р.р. є нормативно обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини А-4104 про визнання дій неправомірними, відшкодування грошової допомоги - задовольнити в повному обсязі.

Визнати неправомірними дії військової частини А 4104 щодо невиплати нарахованої ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення за 2008рік, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік та грошової допомоги на оздоровлення за 2009 рік.

Стягнути з Військової частини А-4104 (Харківська область, м. Чугуїв, м-р Авіатор, 07785381) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) заборгованість в розмірі 3126.18 грн. (три тисячі сто двадцять шість) грн. 18коп., з яких допомога на оздоровлення за 2008 рік в розмірі 1080,65 грн.; допомога на оздоровлення за 2009 рік в розмірі - 951,60 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік в розмірі 950,14 грн.; індексація грошового забезпечення: вересень 2008 р.-27,82 грн., жовтень 2008 р.-28,67 грн., листопад 2008 р.-37,79 грн., грудень 2008 р.-49,51 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.

У повному обсязі постанова виготовлена 29 січня 2010 року.

Суддя Шевченко О.В.