Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Львів
29.03.2010 р. № 2а-7700/09/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої –судді Потабенко В.А.
при секретарі судового засідання Білас Ю.Ю.,
з участю представників:
від позивача –Сівак О.О., згідно довіреності,
від відповідача –не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом
УПФУ в Личаківському р-ні м.Львова
до ПП "Віднова-ліфт"
пропро стягнення заборгованості ,
встановив:
УПФ в Личаківському районі звернулося до суду із адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відповідача –ПП "Віднова-ліфт" суму заборгованості по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 52304,62 грн.
В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що 16.12.2008 року працівниками УПФУ в Личаківському районі м. Львова було здійснено позапланову перевірку своєчасності, достовірності, правильності обчислення, повноти нарахування та своєчасності сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та достовірності даних, відображених у звіті персоніфікованого обліку ПП "Віднова-ліфт". За наслідками проведеної перевірки було здійснено донарахування суми страхових внесків, що нараховуються на фактичні витрати на оплату праці, на суми перших п’яти днів тимчасової непрацездатності та на суми допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю за січень 2004 року –грудень 2004 року, всього 59458,75 грн. Крім того, встановлено завищення утриманих страхових внесків у розмірі 1-2% на суму 8,54 грн., чим було порушено п.1 ст.19 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Відповідачу було надіслано вимогу про сплату донарахованих внесків згідно акту перевірки " Ю-617 від 23.12.2008 року на суму 59458,75 грн., яка одержана ним 04.01.2009 року. Станом на 01.06.2009 р. загальна заборгованість відповідача перед УПФ, з врахуванням переплати по особовому рахунку, становить 52304,62 грн. В добровільному порядку вказана сума не сплачена, а, відтак, підлягає примусовому стягненню.
В судовому засіданні представник позивача - Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова позов підтримав повністю, покликаючись на викладені в ньому обставини. Просить позов задовольнити.
Представник відповідача ПП "Віднова ліфт" –Камкамідзе І.А. (згідно довіреності) в судовому засіданні 25.01.2010 року долучив до матеріалів справи заперечення на позовну заяву, суть якого зводиться до наступного. В 2004 році відповідач перебував на спрощеній системі оподаткування і був платником єдиного податку суб’єктом малого підприємництва –юридичною особою за ставкою єдиного податку 6%, що стверджується свідоцтвом № 1306005301 від 22.12.2003 року. В період сплати такого єдиного податку ПП "Віднова-ліфт" відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про державну підтримку малого підприємництва", Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", не був платником збору на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, так як спрощена система оподаткування, обліку та звітності передбачала заміну сплати встановлених законодавством податків і зборів (обов’язкових платежів) сплатою єдиного податку. Таким чином, позовні вимоги є необґрунтованими, а тому у їх задоволенні слід відмовити.
В судове засідання 29.03.2010 року представник відповідача не з'явився, належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи. Відтак, суд вважає, що у справі достатньо доказів для розгляду справи у відсутності представника відповідача на підставі наявних матеріалів справи, відповідно до ст. 71 КАС України.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року /далі - Закон № 1058-VI/, суб’єкти пенсійного страхування зобов’язані нараховувати на суми фактичних витрат на оплату праці працівників страхові внески та сплачувати їх в установлені строки та в повному обсязі.
Згідно ст. 1 Закону № 1058-ІV, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону, а страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 1 статті 14 Закону № 1058-ІV, передбачено, що страхувальниками, зокрема, є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до ст. 18 Закону № 1058-ІV, страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство.
Згідно п. 6 ст. 20 Закону України № 1058-ІV та п. 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Стаття 5 Закону № 1058-ІV визначає, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та Накопичувального фонду; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Актом перевірки своєчасності, достовірності повноти нарахування та своєчасності сплати зобов’язань зі збору на обов’язкове державне пенсійне страхування та порядку обчислення строків сплати внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування № 161 від 16.12.2008 року, виявлено в ПП "Віднова-ліфт" заниження загальної суми зобов'язань за 2003 р. на 48,54 грн.; заниження фактичних витрат на оплату праці працівників, на які нараховуються страхові внески у розмірі 32% та 4% за січень-грудень 2004 року на 22968,05 грн; завищення фактичних витрат на оплату праці працівників, на які нараховуються страхові внески у розмірі 31,8% та 4% та загальний оподаткований дохід (заробітна плата), з якого утримуються внески із застрахованих осіб: за липень 2006 року на 100 грн., за жовтень 2006 року на 100 грн., за листопад 2006 року на 100 грн., за грудень 2006 року на 60 грн.; заниження фактичних витрат на оплату працівників -інвалідів: за січень-грудень 2005 року –на 8500 грн., за січень-грудень 2006 року –на 15966,19 грн., за січень-грудень 2007 року –на 11414,16 грн., за січень 2008 року –на 610 грн. За наслідками проведеної перевірки здійснено донарахування своєчасно не обчислених страхових внесків в розмірі 32% та 4% на суму 59458,75 грн. В зв'язку з встановленим завищенням утриманих страхових внесків в розмірі 1-2% на суму 8,54 грн., загальна сума донарахованого становить 59450,21 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач відмовився підписати акт перевірки та подав пояснення за підписом засновника ПП "Віднова-ліфт" Й.Ф. Кісіль про те, що нарахування на фактичні витрати на оплату праці не здійснювалися згідно Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" № 727/98 від 03.07.1998 року.
Позивачем, відповідно до пп. "а" п. 8.2 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" затв. Постановою правління ПФУ від 19.12.2004 року № 21-1, було надіслано ПП "Віднова-ліфт" вимогу про сплату донарахованих внесків згідно акту перевірки № Ю-617 від 23.12.2008 року на суму 59458,75 грн. Згідно поштового повідомлення, вимога була отримана відповідачем 04.01.2009 року.
Зі слів представника позивача підприємством вимога не була оскаржена ні в судовому, ні в адміністративному порядку.
Згідно розрахунку боргу по ПП "Віднова-ліфт", заборгованість відповідача перед УПФ в Личаківському районі м. Львова за період з 16.12.2008 року по 01.06.2009 рік, враховуючи наявну переплату по особовому рахунку, яка виникла внаслідок зарахованих в рахунок сплати страхових внесків частки єдиного податку, становить 52304,62 грн. Відповідачем вказана заборгованість добровільно не погашена, а, відтак, підлягає примусовому стягненню.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача –суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають, відповідно до ст. 94 КАС України.
На підставі ст. ст. 1, 5, 14, 15, 18, 19, 20 Закону України “Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV, зі змінами та доповненнями, та керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 70, 71, 86, 94, 128 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємства "Віднова-ліфт" (юридична адреса: 79017 м. Львів, вул. Зелена 89/4, фактична адреса: 79014 м. Львів, вул. Ніщинського, 35, код ЄДРПОУ 32484377, з р/р 2600501041654 у ПЛФ ВАТ Кредобанк у м. Львові, МФО 325365), в користь Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова (м. Львів, вул. Б.Хмельницького, 116, код ЄДРПОУ 20847514, на р/р 25602301817 в ОПЕР в Львівського Облуправління Відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України", МФО 325796) заборгованість в сумі 52 304 (п’ятдесят дві тисячі триста чотири) гривні 62 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, шляхом подачі в 10-денний термін з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений 03.04.2010 року.
Суддя Потабенко Варвара Анатоліївна