Рішення № 90881503, 30.07.2020, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
30.07.2020
Номер справи
916/1307/20
Номер документу
90881503
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" липня 2020 р.м. Одеса Справа № 916/1307/20

Господарський суд Одеської області

У складі судді Желєзної С.П.

Секретаря судових засідань Кравець В.М.

За участю представників сторін:

Від позивача: не з`явився;

Від відповідача: Попружко В.В. на підставі ордеру;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом акціонерного товариства „Одесаобленерго” до комунального підприємства „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський” про стягнення 3 835,10 грн., –

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство „Одесаобленерго” (далі по тексту – АТ „Одесаобленерго”) звернулось до господарського суду із позовною заявою до комунального підприємства „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський” (далі по тексту – КП „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський”) про стягнення заборгованості за недовраховану електричну енергію у розмірі 3 835,10 грн. В обґрунтування заявлених позовних вимог АТ „Одесаобленерго” було наголошено про укладення між сторонами договору про постачання електричної енергії №9594 від 06.09.2007р., який вважається щорічно продовженим за відсутності заяв сторін про інше. Посилаючись на виконання прав та обов`язків оператора системи розподілу, позивачем було вказано про проведення 27.01.2020р. на об`єкті відповідача перевірки та виявлення факту самовільного підключення електроустановки до електричної мережі, що не є власністю АТ „Одесаобленерго”, про що було складено відповідний акт. За результатами проведення засідання комісії із розгляду актів про порушення, відповідачеві було здійснено нарахування не облікованої електричної енергії у розмірі 3835,10 грн., вимога про сплату якої була залишена відповідачем без виконання.

КП „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський” заперечувало проти задоволення позовних вимог, посилаючись на їх безпідставність та необґрунтованість. Зокрема, відповідачем було вказано, що договір про постачання електричної енергії №9594 від 06.09.2007р., із посиланням, в тому числі на який позивачем було здійснено нарахування грошових коштів у розмірі 3 835,10 грн., припинив свою дію у зв`язку з втратою позивачем права на постачання електричної енергії. Наведене, з урахуванням укладення нового договору постачання електричної енергії, за переконанням КП „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський”, свідчить про відсутність правових підстав для задоволення заявлених АТ „Одесаобленерго” позовних вимог. Відповідачем також було вказано, що акт про порушення був підписаний з боку КП „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський” особою, яка на вчинення вказаних дій з боку відповідача уповноважена не була.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представника відповідача, господарський суд встановив наступне.

06.09.2007р. між ПАТ „Енергопостачальна компанія Одесаобленерго”, найменування якого було змінено на АТ „Одесаобленерго” (Постачальник електричної енергії) та КП „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський” (Споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії №9594, відповідно до п. 1 якого Постачальник електричної енергії продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю, величина якої на площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком „Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії”, а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії вартість використання (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Відповідно до п. 2.1 договору про постачання електричної енергії №9594 від 06.09.2007р. під час виконання цього договору з питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватись чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі по тексту договору – ПКЕЕ).

Згідно з п. 2.3.5 договору про постачання електричної енергії №9594 від 06.09.2007р. Споживач зобов`язується забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників Постачальника електричної енергії за представленням службового посвідчення до засобів (системи) обліку електроенергії, вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії.

Положеннями п. 4.2.3 договору про постачання електричної енергії №9594 від 06.09.2007р. передбачено, що Споживач сплачує Постачальнику електричної енергії вартість недоврахованої електроенергії, розрахованої виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення Споживачем Правил користування електричною енергією у разі таких дій Споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії, пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб та засобів обліку, споживання електричної енергії поза межами обліку, інших умов, визначених Методикою.

Відповідно до п. 9.4 договору про постачання електричної енергії №9594 від 06.09.2007р. цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2007р. Договір вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. Договір можу бути розірвано в інший термін за ініціативою будь-якої із сторін у порядку, визначеному законодавством України.

23.05.2017р. між Приморською районною державною адміністрацією Одеської міської ради та КП „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський” було укладено договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком за адресою: вул. Старопортофранківська, 109.

З наданої АТ „Одесаобленерго” заяви-приєднання вбачається, що КП „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський” у зв`язку з початком діяльності з розподілу електричної енергії приєдналось з 01.01.2019р. до публічного договору про надання послуг з розподілу на умовах раніше укладеного договору постачання електричної енергії №9594.

23.01.2020р. між КП „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський” (Споживач) та ТОВ „Одеська обласна енергопостачальна компанія” (Постачальник) було укладено договір про закупівлю електричної енергії у постачальника універсальних послуг №ЕФ-20, відповідно до п. п. 2.1-2.3 якого Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії вартість використання (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Обов`язковою умовою для постачання електричної енергії є укладений Споживачем в установленому порядку з оператором системи договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого Споживач набуває право отримувати послуг з розподілу електричної енергії. Строк постачання електричної енергії з 01.01.2020р. по 31.12.2020р.

З додатку до заяви-приєднання до договору про закупівлю електричної енергії у постачальника універсальних послуг №ЕФ-20 від 23.01.2020р. вбачається, що ТОВ „Одеська обласна енергопостачальна компанія” забезпечує електричною енергією, зокрема, об`єкт КП „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський”, який розташований за адресою: вул. Старопортофранківська, 109.

27.01.2020р. представником АТ „Одесаобленерго” за участю Кушнір Л.Ф. (двірник) було складено акт про порушення №8010405, з якого вбачається, що за результатами проведення перевірки підвального приміщення (вул. Старопортофранківська, 109) позивачем було встановлено факт порушення з боку КП „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський” пп. 1 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, у зв`язку із самовільним підключенням споживача до електричної мережі, що не є власністю АТ „Одесаобленерго”, електроенергія, яка споживається приладом обліку, не враховується. Вказаний акт був підписаний з боку Кушнір Л.Ф. із зауваженнями, якою було повідомлено, що про підключення приміщення їй нічого не відомо. До акту про порушення №8010405 від 27.01.2020р. представником АТ „Одесаобленерго” було додано схему електропостачання споживача.

Слід зазначити, що вказаним актом про порушення №8010405 від 27.01.2020р. АТ „Одесаобленерго” було повідомлено споживача про проведення 26.02.2020р. засідання комісії із розгляду акту за адресою розташування АТ „Одесаобленерго”.

Листом від 06.02.2020р. АТ „Одесаобленерго” було повідомлено КП „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський” про проведення 26.02.2020р. засідання із розгляду акту про порушення №8010405 від 27.01.2020р., складеного за результатом виявлення факту порушення Правил користування електричною енергією на об`єкті відповідача.

26.02.2020р. відбулось засідання комісії з розгляду актів про порушення за результатами проведення якого було прийнято рішення, оформлене протоколом №28, про здійснення розрахунку обсягу та вартості не облікованої електричної енергії внаслідок порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, у відповідності до п. 8.4.2.6, 8.4.7-8.4.10, 8.4.12 з дня останнього контрольного огляду комерційного обліку до дня виявлення порушення по приєднаним струмоприймачам до електричної мережі під час складання акта про порушення. Відповідно до рішення комісії обсяг не облікованої електричної енергії складає 3835 грн. (1444 кВт/год).

З наданого позивачем розрахунку не облікованої електричної енергії вбачається, що АТ „Одесаобленерго” було здійснено розрахунок електроенергії протягом періоду з 11.01.2020р. по 27.01.2020р. При цьому, АТ „Одесаобленерго” на підтвердження правомірності здійсненого розрахунку також було надано суду відомості показань розрахункових лічильників електричної енергії, зняття показів яких проводилось з метою контролю рівня споживання електричної енергії без проведення контрольного огляду засобів обліків /а. с. 70/.

Звертаючись до господарського суду із позовними вимогами до КП „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський” про стягнення заборгованості за недовраховану електричну енергію у розмірі 3 835,10 грн., позивачем було наголошено про порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, у зв`язку з чим, АТ „Одесаобленерго” було здійснено розрахунок вартості недоврахованої електричної енергії, несплата якого стала підставою для звернення АТ „Одесаобленерго” до господарського суду із даними позовними вимогами.

Вирішуючи питання про обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

Варто зауважити, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, у зв`язку з чим, суд повинен з`ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підстав позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.

При цьому, особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. В свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах, і у разі встановлення порушеного права з`ясувати, чи буде воно відновлено у заявлений спосіб.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) від 04.11.1950р. передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Статтею 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

У відповідності до ч. 2 ст. 509 ЦК України зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів. Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами. Зобов`язання, в свою чергу, згідно вимог ст.ст. 525, 526 ЦК України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про ринок електричної енергії” від 13 квітня 2017 року N 2019-VIII (далі по тексту – Закон України „Про ринок електричної енергії”) електропостачальник - суб`єкт господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу; побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).

Згідно зі ч. 1,2 ст. 56 Закону України „Про ринок електричної енергії” постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

Господарським судом під час вирішення даного спору було встановлено, що 23.01.2020р. між КП „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський” та ТОВ „Одеська обласна енергопостачальна компанія” було укладено договір про закупівлю електричної енергії у постачальника універсальних послуг №ЕФ-20 зі строком постачання електричної енергії з 01.01.2020р. по 31.12.2020р.

Таким чином, станом на момент складання АТ „Одесаобленерго” акту про порушення №8010405 від 27.01.2020р. на об`єкті КП „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський”, який розташований за адресою: вул. Старопортофранківська, 109, зобов`язання сторін за договором про постачання електричної енергії №9594 від 06.09.2007р. були припиненні, у зв`язку із набуттям чинності Законом України „Про ринок електричної енергії” та проведеною реформою ринку електроенергії.

Згідно зі ст. 45 Закону України „Про ринок електричної енергії” розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Діяльність з розподілу електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства. Оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на недискримінаційних засадах відповідно до цього Закону, кодексу систем розподілу та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії. Система розподілу має бути побудована з урахуванням принципу економічної ефективності, планів розвитку міст (територій), з дотриманням режиму права власності, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища, енергоефективності, захисту життя і здоров`я людей, а також раціонального використання енергії відповідно до технічних правил та норм безпеки, передбачених нормативно-технічними документами.

Натомість, як було встановлено судом та не заперечувалось учасниками судового процесу, АТ „Одесаобленерго” на підстав отриманої ліцензії має право на здійснення господарської діяльності з розподілу електричної енергії. З урахуванням отриманої ліцензії АТ „Одесаобленерго” надає КП „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський” послуги з розподілу електричної енергії на підставі заяви відповідача про приєднання з 01.01.2019р. до публічного договору про надання послуг з розподілу на умовах раніше укладеного договору постачання електричної енергії №9594.

Приписами ч. 3 ст. 58 Закону України „Про ринок електричної енергії” передбачено, що споживач зобов`язаний: 1) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; 2) надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії; 3) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; 4) врегулювати у порядку, визначеному кодексом систем розподілу, відносини щодо технічного забезпечення розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу.

Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії визначені Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018р. № 312.

Відповідно до п. 1.1.2 глави І Правил роздрібного ринку електричної енергії акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об`єкті споживача цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії; оператор системи - оператор системи розподілу або оператор системи передачі, у випадках коли до його мереж приєднані електроустановки споживачів електричної енергії та/або об`єкти розподіленої генерації; самовільне підключення - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення (у тому числі після відключення) електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що є підставою для оформлення акта про порушення та визначення обсягу необлікованої електричної енергії внаслідок такого підключення.

Згідно з п. 5.1.1. глави V Правил роздрібного ринку електричної енергії оператор системи має право, зокрема, на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи; проводити (за пред`явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики.

Відповідно до п. 5.1.2, 5.1.3 глави V Правил роздрібного ринку електричної енергії оператор системи зобов`язаний проводити не рідше одного разу на 6 місяців контрольний огляд засобів комерційного обліку споживачів відповідно до затверджених графіків. Представник оператора системи під час зняття показів засобів комерційного обліку, заміни засобів комерційного обліку та інших дій, що виконуються відповідно до цих Правил, зобов`язаний пред`явити своє службове посвідчення.

Згідно з п. п. 6.5.1., 6.5.2, 6.5.10 Кодексу комерційного обліку електричної енергії оператор системи зобов`язаний проводити не рідше одного разу на шість місяців контрольний огляд та не рідше одного разу на три роки технічну перевірку вузлів обліку у споживачів відповідно до затверджених графіків за місцем провадження господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії. Контрольний огляд вузлів обліку та схем їх підключення у споживачів проводяться у присутності споживача або уповноважених представників споживача. Результати контрольного огляду/технічної перевірки оформляються актом контрольного огляду/технічної перевірки із зазначенням у ньому прізвищ та номерів службових посвідчень уповноважених представників оператора системи, які проводили контрольний огляд/технічну перевірку, та інформації про інших осіб, які були присутні під час проведення контрольного огляду/технічної перевірки, підстав проведення та детального опису результатів контрольного огляду/технічної перевірки.

Враховуючи вищенаведені приписи чинного законодавства, господарський суд доходить висновку про наявність у АТ „Одесаобленерго”, як оператора системи, на отримання безперешкодного доступу до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії з метою проведення обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень. За таких обставин судом відхиляються доводи КП „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський” про відсутність у позивача права на складення акту у випадку виявлення порушень вимог законодавства України у сфері енергетики.

Згідно з пп. 1 п. 5.5.5 глави V Правил роздрібного ринку електричної енергії Споживач електричної енергії зобов`язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів).

Як зазначалось вище по тексту рішення вище, саме із посиланням на пп. 1 п. 5.5.5 глави V Правил роздрібного ринку електричної енергії представником АТ „Одесаобленерго” і було складено акт про порушення №8010405 від 27.01.2020р.

Відповідно до пп. 10, 20 п. 5.5.5 глави V Правил роздрібного ринку електричної енергії Споживач електричної енергії зобов`язаний узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Згідно з п. 8.2.4 глави VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Відповідно до п. 8.2.5 глави VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

Господарським судом відхиляються доводи КП „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський” про відсутність у особи, якою було підписано акт про порушення №8010405 від 27.01.2020р., підписувати його від імені відповідача, оскільки Правилами роздрібного ринку електричної енергії встановлено, що акт повинен підписуватись особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача. При цьому, на оператора системи не покладено обов`язку перевіряти наявність у особи повноважень на підписання акту. В даному випадку, на КП „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський”, як споживача покладено обов`язок вживати заходів з метою недопущення сторонніх осіб до закритих приміщень, в яких розташовані прилади обліку електричної енергії.

Згідно з п. 8.2.6, 8.2.7 глави VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.

Відповідно до п. 8.4.1 глави VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави. Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення, зокрема, самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку (пп. 5).

Згідно з п. 8.4.7 глави VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з: вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт·год); величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (Wдоб, кВт·год); кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день).

Відповідно до п. 8.4.8 глави VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Слід зазначити, що АТ „Одесаобленерго” у поданій до суду позовній заяві було наголошено, що контрольний огляд на об`єкті споживача було проведено 10.01.2020р., на підтвердження чого АТ „Одесаобленерго” було надано суду відомості показань розрахункових лічильників електричної енергії /а. с. 70/. Проте, як вбачається з наданих відомостей показань розрахункових лічильників електричної енергії, зняття показів проводилось з метою контролю рівня споживання електричної енергії без проведення контрольного огляду засобів обліків.

Господарський суд звертає увагу АТ „Одесаобленерго”, що згідно вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії та Кодексу комерційного обліку електричної енергії оператор системи зобов`язаний проводити не рідше одного разу на шість місяців контрольний огляд вузлів обліку у споживачів відповідно до затверджених графіків. При цьому, результати контрольного огляду/технічної перевірки оформляються актом контрольного огляду/технічної перевірки.

Проте, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження проведення АТ „Одесаобленерго” контрольного огляду вузла обліку електричної енергії та складення за результатами такого огляду акту. Господарським судом відхиляються надані АТ „Одесаобленерго” відомості показань розрахункових лічильників електричної енергії, оскільки зняття показів проводилось без контрольного огляду засобів обліку, що безпосередньо вказано в наданому позивачем документі.

Підсумовуючи викладене вище, господарський суд доходить висновку про відсутність в матеріалах справи належних та допустимих доказів на підтвердження проведення контрольного огляду або технічної перевірки засобу комерційного обліку споживання КП „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський” електричної енергії, що, відповідно, має наслідком неможливість здійснення судом перевірки правильності розрахунку позивача. Наведене дозволяє суду дійти висновку про відсутність правових підстав для задоволення заявлених АТ „Одесаобленерго” позовних вимог про стягнення із КП „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський” вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 3 835,10 грн., розрахованої на підставі акта про порушення №8010405 від 27.01.2020р.

Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Разом з тим, ст. 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку щодо відмови у задоволенні позовних вимог акціонерного товариства „Одесаобленерго” до комунального підприємства „Житлово-комунальний сервіс „Фонтанський” про стягнення заборгованості за недовраховану електричну енергію у розмірі 3 835,10 грн.

Судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви покладаються на позивача відповідно до приписів ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 86, 129, 236 – 238, 240 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В позові відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції до Південно-Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту рішення суду.

Повний текст рішення складено 06 серпня 2020 р.

Суддя С.П. Желєзна