Рішення № 9081197, 02.04.2010, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
02.04.2010
Номер справи
11/56
Номер документу
9081197
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

02.04.10

УКРАЇНА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Чернігівської області

14000 , м. Чернігів                                                                                 тел. 77-44-62

проспект Миру, 20 698-166                                                                                          

Іменем України

РІШЕННЯ

”30” березня 2010 року справа № 11/56

За позовом: першого заступника прокурора м. Чернігова в інтересах держави

В особі: Чернігівської міської ради (вул. Магістратська, 7, м. Чернігів, 14000)

До відповідача: Комунального підприємства „Чернігівводоканал” Чернігівської міської ради (вул. Жабинського, 15, м. Чернігів, 14017)

Про відшкодування шкоди в сумі 1249,05 грн.

Суддя Бобров Ю.М.

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН :

Представник позивача: Миколаєнко Р.С. - головний спеціаліст юридичного відділу, довіреність № 3-15/626 від 15.07.2009

Представник відповідача: не з'явився.

В судовому засіданні взяв участь старший помічник прокурора м. Чернігова: Курило Я.М., посвідчення № 9 від 27.01.10р.

СУТЬ СПОРУ:

          Першим заступником прокурора м. Чернігова в інтересах держави в особі Чернігівської міської ради подано позов до Комунального підприємства „Чернігівводоканал” Чернігівської міської ради про відшкодування шкоди в сумі 1249,05 грн.

          Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор у позовній заяві посилається на те, що відповідачем самовільно зайнято земельну ділянку загальною площею 0,0187 га, розташовану на території пам’ятки археології городища –Дитинця літописного м. Чернігова, 907 року, віднесеного до земель історико-культурного призначення, та знято поверхневий шар ґрунту без спеціального дозволу на площі 0, 0038 га, внаслідок чого державі заподіяно шкоду в сумі 1249,05 грн.

          В судовому засіданні старший помічник прокурора та представник позивача підтримали позовні вимоги та їх обґрунтування, викладені у позовній заяві.

          Відповідач відзиву на позов або письмових пояснень щодо суті спору суду не надав, у призначене судове засідання представника не направив. Про дату, час та місце судового засідання відповідача повідомлено належним чином. Ухвалу про порушення провадження у справі від 02.03.2010р., направлену на адресу відповідача, отримано 03.03.2010р. уповноваженою відповідачем особою, про що свідчить відмітка в повідомленні про вручення поштового відправлення. На день прийняття рішення, заяв та клопотань від відповідача до суду не надходило.

          За таких обставин, суд вважає, що нез’явлення представника відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними у справі матеріалами і без участі представника відповідача в судовому засіданні.

          Старший помічник прокурора та представник позивача проти розгляду спору по суті без участі представника відповідача не заперечують.

          Дослідивши матеріали справи та надані докази, заслухавши в судовому засіданні пояснення старшого помічника прокурора та представника позивача, суд ВСТАНОВИВ наступне.

          Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

          Відповідно до ч.ч.1,2 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

          Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

          Порядок надання у постійне користування земельних ділянок громадянам та юридичним особам, а також порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст.ст.123,124 Земельного кодексу України та ст.16 Закону України “Про оренду землі”.

          Зокрема, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем (ст. 124 Земельного кодексу України).

          Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

          Відповідно до частини першої статті 14 зазначеного Закону договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

          Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.           Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

          Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст.126 Земельного кодексу України).           Перевіркою, проведеною 07.10.2009р. Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Чернігівській області встановлено, що Комунальним підприємством „Чернігівводоканал” Чернігівської міської ради в особі майстра служби водопровідної мережі Татаренка О.Л., який керуючи роботами аварійної бригади поблизу будинків 1а-1в по вул. Горького в м. Чернігові, на території пам’ятки археології городища – Дитинця літописного м. Чернігова, 907 року, віднесеного до земель історико-культурного призначення, діючи на власний розсуд і не маючи відповідних дозволів на проведення земляних робіт, надав вказівку на прокладення траншеї для водопроводу поза межами діючого водогону. В зв’язку з цим аварійної бригадою КП „Чернігівводоканал” самовільно зайнято земельну ділянку загальною площею 0,0187 га та знято поверхневий шар ґрунту без спеціального дозволу на площі 0,0038 га, що є порушенням вимог ст. ст. 125, 126,168 Земельного кодексу України.

          Дане порушення підтверджується копією Акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 07.10.2009р., складеного в присутності начальника інспекції по охороні пам’яток історії та культури Чернігівської області Мултанен В.В.

          Крім того, державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Управління з контролю за використанням та охороною земель у Чернігівській області Кравцовим Ю.Л., згідно ст.ст. 6, 10 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” від 19.06.03 р. № 963-IV (далі –Закон № 963), складено протокол від 20.10.2009р. № 201946 про адміністративне правопорушення та постановою від 20.10.2009р. № 5 на майстра служби водопровідної мережі КП „Чернігівводоканал” Татаренка О.Л. накладено адміністративне стягнення згідно ст.ст. 53-1, 53-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу в сумі 357,00 грн.

          Згідно ст. 1 Закону № 963 самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

          Згідно ст. 212 Земельного Кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.          Відповідно ч.ч.1,2, п.„б” ч.3 ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.

          Постановою КМ України від 25.07.07 р. № 963 затверджена Методика визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (далі –Методика).

          У п. 7 Методики визначено, що розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться інспекціями Мінприроди або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель та її територіальними органами, а розміру шкоди, заподіяної юридичним та фізичним особам, - територіальними органами Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.00 р. № 1619.

          Відповідно до розрахунку, зробленого державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Управління з контролю за використанням та охороною земель у Чернігівській області Кравцовим Ю.Л., розмір шкоди, заподіяної державі внаслідок самовільного використання відповідачем земельної ділянки, складає 1204,58 грн., розмір шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, складає 44,47 грн., всього –1249,05 грн.

          Повторною перевіркою, проведеною Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Чернігівській області встановлено, що станом на 14.12.2009р. КП „Чернігівводоканал” Чернігівської міської ради усунуто порушення вимог земельного законодавства України та приведено самовільно зайняту земельну ділянку до попереднього стану, про що 14.12.2009р. державним інспектором з контролю за використанням і охороною земель Чернігівської області складено акт.

          Однак, доказів відшкодування шкоди відповідач суду не надав.          Тобто, шкода в сумі 1249,05 грн., станом на день прийняття позову до суду, не відшкодована.          

          Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені відповідними доказами, тому підлягають задоволенню.

          Відповідно до ч.2 ст. 49 Господарського процесуального кодексу судові витрати мають бути покладені на відповідача.

          Керуючись ст.ст. 33, 49, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Комунального підприємства „Чернігівводоканал” Чернігівської міської ради (14017, м. Чернігів, вул. Жабинського, 15, п/р 26004192 в АППБ „Аваль”, м. Чернігова, МФО 353348, код 03358222) на користь держави (одержувач –міськбюджет міста Чернігова, код одержувача 22825965, р/р 33119331700002, МФО 853592, ГУДКУ в м. Чернігові) 1249,05 грн. шкоди.

3. Стягнути з Комунального підприємства „Чернігівводоканал” Чернігівської міської ради (14017, м. Чернігів, вул. Жабинського, 15, п/р 26004192 в АППБ „Аваль”, м. Чернігова, МФО 353348, код 03358222) до державного бюджету (одержувач - державний бюджет м. Чернігова, р/р 31111095700002 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код 22825965, код платежу 22090200) 102,00 грн. держмита.

4. Стягнути з Комунального підприємства „Чернігівводоканал” Чернігівської міської ради (14017, м. Чернігів, вул. Жабинського, 15, п/р 26004192 в АППБ „Аваль”, м. Чернігова, МФО 353348, код 03358222) до державного бюджету (одержувач –державний бюджет м. Чернігова, р/р 31214259700002 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код 22825965, код бюджетної класифікації 22050000) 236,00 грн. оплати витрат з інформаційно - технічного забезпечення розгляду у судах.

5. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

В судовому засіданні 30.03.2010р., на підставі ст. 85 ГПК України, за згодою старшого помічника прокурора та представника позивача, оголошено тільки вступну та резолютивну частини рішення.

          Рішення підписано 02.04.2010 р.          

Суддя Ю.М. Бобров