Рішення № 90666822, 11.06.2020, Казанківський районний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
11.06.2020
Номер справи
478/1431/19
Номер документу
90666822
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 478/1431/19 Провадження № 2/478/35/2020

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 червня 2020 року. Казанківський районний суд Миколаївської області в складі:

головуючого – судді Іщенко Х.В.,

при секретарі Луговській А.І.,

за участю:

представника позивача за первісним позовом та представника відповідача за

зустрічним позовом ОСОБА_1 ,

представника відповідача за первісним позовом та представник позивача за зустрічним

позовом ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду смт Казанка цивільну справу за первинним позовом ОСОБА_3 до АТ «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз», третя особа Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії з зустрічним позовом АТ «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за не облікований (донарахований ) об`єм природного газу,-

В С Т А Н О В И В:

03.09.2019 року ОСОБА_3 звернулась до суду з позовною заявою до АТ «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз», третя особа Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг т а після уточнення позовних вимог просила суд: визнати неправомірними діями посадових осіб АТ «Миколаївгаз» та ТОВ «Миколаївгаз Збут», які протиправно доручили працівникам іншої організації втручатися щодо перевірки облікових приладів з постачання природного газу за договором поставки від 11.11.2013 року та незаконного ними складання процесуальних документів та демонтажу газового лічильника марки ВРG-4-2, заводський №0538127 з будинку за АДРЕСА_1 , зобов`язати відповідачів виконати вимоги сектору НКРЕКП в Миколаївській області зазначені в листі за №30-13-30/208 від 26.07.2019 року та встановити в її (позивача) будинку за АДРЕСА_1 газовий лічильник за кошт відповідача, що відповідає вимогам Р50071-98. В обґрунтування свого позову зазначила, що 11.11.2013 року вона (позивач) уклала письмовий типовий договір із ТОВ «Миколаївгаз збут» про надання населенню послуг з газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 . 27.03.2019 року працівник ПАТ «Миколаївгаз» ОСОБА_4 , який не пред`явив свого посвідчення, склав акт за №2870 про виявлені порушення на підставі пп. 1, п. 3, гл. 2, розд. ХІ і не прописав їх докладно, як вимагає зміст вказаного акту. В подальшому, зазначений працівник склав акт про порушення за №00001148, протокол за №МК02.4.3-3 18 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу, акт за №2564 про демонтаж лічильника газу марки ВРG-4-2, заводський №0538127, з показниками 30787,96 куб. м., для проведення експертизи, без зазначення дати повірки та залишив будинок без лічильника, порушивши вимоги п.3.2.7 Положення (не встановив газовий лічильник з обмінного фонду газопостачальної (газотранспортної) організації та за її рахунок) та до теперішнього часу не повідомлено про результати експертизи. Крім того, договір про надання населенню послуг з газопостачання укладався з однією організацією, а перевірка та демонтаж газового лічильника здійснювались працівником іншої організації. Незважаючи на вимоги, викладені в листі сектору НКРЕКП у Миколаївській області від 26.07.2029 року, відповідач їх не виконує, тому позивач вимушена була звернутись до суду з позовом.

Ухвалою від 15.11.2019 року було відкрито провадження за вказаним позовом в порядку загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.

25.11.2019 року АТ «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз» звернулося до суду із зустрічною позовною заявою до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за не облікований (донарахований) об`єм природного газу. У зустрічній позовній заяві позивач просив суд: стягнути з ОСОБА_3 на користь АТ «Миколаївгаз» на р/р НОМЕР_1 АБ «Кліринговий Дім», МФО 300647, код ЄДРПОУ 05410263 - 20757,94 грн. заборгованість за не облікований (донарахований) об`єм природного газу та сплачений позивачем судовий збір в сумі 1921 грн. В обґрунтування вимог, позивач вказав, що відповідач ОСОБА_3 місце проживання якої зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , є несанкціонованим споживачем природного газу, який поставлявся АТ «Миколаївгаз» за вказаною адресою. За зазначеною адресою фактично проживають 6 осіб, встановлені газові прилади: ПГ - 4 плита газова - 1 шт., котел газовий АГВ-120 - 1 шт. Опалювальна площа - 73,8м2. 27.03.2019 року за місцем проживання відповідача, за адресою: АДРЕСА_1 , представниками АТ «Миколаївгаз», за участі споживача ОСОБА_3 , складено акт про порушення № 00001148 від 27.03.2019 року, згідно якого встановлено порушення п.п.3 п.1 гл.2 розділу XI Кодексу ГРМ - несанкціонований відбір природного газу споживача шляхом несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, а саме: ознак порушень конструкції лічильника, у тому числі справності лічильного механізму, або в роботі лічильника. На момент перевірки показання лічильника ВР G4-2 «Візар» № 0538127, 2006 р.в. склали 30787,96 м3. Відповідач ОСОБА_3 , яка була присутня при складанні акту про порушення, підписала акт про порушення без зауважень. У зв`язку з допущеним порушенням, представниками АТ «Миколаївгаз», складено акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи за № 2564 від 27.03.2019 року, згідно якого лічильник ВР G4-2 «Візар» №0538127, 2006 р.в. з показаннями лічильника 30787,96 м3. демонтовано та направлено на експертизу в центр перевірки промислових і побутових лічильників та приладів обліку АТ «Миколаївгаз». Для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представник АТ « Миколаївгаз » додатково опломбовує вхідні та вихідні патрубки лічильника газу та повідомляє споживача про дату, час та місце проведення експертизи. Відповідач підписав вказаний акт демонтажу без зауважень. Комісією, за участі представника ДП «Миколаївстандартметрологія», без присутності споживача ОСОБА_3 , 03.04.2019 року проведено експертизу лічильника газу типу ВР G4-2 « Візар » № 0538127, 2006 р. в. з показаннями лічильника 30787,96 м3, який знято згідно з актом №2564 від 27.03.2019 року. За результатами проведення експертизи складено акт №226 від 03.04.2019 року, відповідно до якого при проведенні експертизи встановлено: «На склі відлікового механізму в місті розташування кронштейна під пломбування пломбою Оператора ГРМ відсутній його фрагмент. Виявлене пошкодження дає змогу вільного доступу до відлікового механізму » . Дані порушення є наслідком несанкціонованого втручання в роботу лічильника та призвели до недостовірності показів лічильника газу. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації. За результатами експертизи видано довідку 310/148 від 04.04.2019 року про непридатність вказаного лічильника газу. На підставі вище вказаного акту про порушення, підтвердження факту втручання в роботу лічильника газу, відповідно до протоколу № 31 засідання діючої комісії АТ « Миколаївгаз » з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу побутовому споживачу від 27.05.2019, виконано акт-розрахуноку не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості, згідно якого відповідачу ОСОБА_3 нараховано не облікований (донарахований) об`єм та обсяг природного газу за період з 04.01.2019 по 26.03.2019 на суму 20757,94 грн. 27.05.2019 року АТ «Миколаївгаз» складено рахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості у якому зазначено, що розрахована вартість не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу в розмірі 20757,94 грн. повинна бути оплачена протягом 10 днів з дати отримання рахунку. Попереджено, що у разі не сплати, справу про стягнення боргу буде передано до суду. 04.06.2019 року акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу та його вартості за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів та пристроїв відповідача та рахунок на оплату направлено на адресу відповідача рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом поштою. Вказані документи отримані споживачем 06.06.2019 року. Станом на день звернення до суду з позовною заявою відповідачем сума збитків не сплачена. Договір про реструктуризацію існуючого боргу на момент подачі позовної заяви, не укладено.

06.12.2019 року відповідач за первинним позовом - АТ «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз» надав до суду відзив на позовну заяву ОСОБА_3 , в якому просить відмовити ОСОБА_3 в задоволенні позовних вимог. Вказав, що 27.03.2019 року в домоволодінні позивача, за адресою: АДРЕСА_1 , представниками відповідача виявлено факт несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ (ознаки порушення конструкції лічильника, у тому числі справності лічильного механізму або порушень в роботі лічильника), про що складено Акт про порушення за № 00001148 (далі - Акт про порушення), зазначений акт підписано позивачем без зауважень. Крім того, позивачем було написано заяву від 27.03.2019 року про проведення експертизи лічильника газу типу ВР G4-2 № 0538127 без її присутності з висновками комісії буде згодна. Заяву від 27.03.2019 року, що довіряє працівникам метрологічної служби відкрити пакет, який був опломбований одноразово та провести експертизу. Зважаючи на виявлення факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ Оператором ГРМ ініційовано проведення експертизи ЗВТ у порядку визначеному розділом X Кодексу газорозподільних систем. Відповідно до акту демонтажу №2564 від 27.03.2019 року для проведення експертизи газовий лічильник, який було встановлено в помешканні Позивача, демонтовано та направлено на експертизу. За результатами проведення експертизи лічильника газу встановлено, що мається доступ до відлікового механізму, отже лічильник непридатний до використання та підлягає заміні, що підтверджується довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 310/148 від 04.04.2019 року та Актом експертизи лічильника газу № 226 від 09.04.2019 року. 27.05.2019 року, на засіданні постійно діючої комісії по розгляду актів про порушення фізичними особами - споживачами природного газу, розглянуто акт про порушення та прийнято рішення про його задоволення та нарахування не облікованих (донарахованих) обсягів природного газу. Листом від 04.06.2019 року, вих. № 15/10 позивачу направлено рахунок на оплату вартості не облікованих об`ємів природного газу на суму 20757,94 грн. Посилання позивача, на складання документів організацією, яка припинила свою діяльність не є достовірним тому, що ПАТ «Миколаївгаз» змінило назву на АТ «Миколаївгаз», яке є правонаступником всіх прав та обов`язків ПАТ «Миколаївгаз».

Ухвалою суду від 14.01.2020 року первинний та зустрічний позови об`єднано в одне провадження для подальшого спільного розгляду.

В судовому засіданні представник позивача за первинним позовом та представник відповідача за зустрічним позовом – адвокат Ляшенко М.Д. первинний позов підтримав в повному обсязі, надав пояснення відповідно до викладених в позові обставин, проти зустрічного позову заперечував.

Представник відповідача за первинним позовом та представник позивача за зустрічним позовом – адвокат Хандріга А.О. проти первинного позову заперечувала, посилаючись на обставини, які становлять зміст відзиву та додаткових заперечень, зустрічний позов підтримала, просила його задовольнити.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази та матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні ним правовідносини.

У відповідності до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства закріплено статтею 15 ЦК України.

Згідно з ч.1 ст.4, ч.1 ст.5 ЦПК України, кожна особа має право у порядку, встановленим цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, а суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

В силу положень ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, у межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з ч.1 ст.12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Даний принцип полягає у прояві в змагальній формі ініціативи та активності осіб, які беруть участь у справі.

Правовідносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) - споживачами газу регулюються ст.714 ЦК України, Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року за №2494.

Відповідно до ст.714 ЦК України, за договором постачання енергетичними ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Судом встановлено, що ПАТ «Миколаївгаз», яке згідно наказу №01Но-105-0519 від 14.05.2019 року змінило назву та тип акціонерного товариства на АТ «Миколаївгаз», здійснює діяльність з розподілу природного газу та діє на підставі Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 року №2496 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року за № 1379/27824.

ОСОБА_3 проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 та є споживачем природного газу, який поставлявся АТ «Миколаївгаз» за вказаною адресою, що не спростовано сторонами в судовому засіданні. Особовий рахунок за вказаною адресою відкрито на ім`я ОСОБА_3 11.11.2015 року ОСОБА_3 уклала письмовий типовий договір із ТОВ «Миколаївгаз збут» про надання населенню послуг з газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 .За зазначеною адресою фактично проживають 6 осіб, встановлені газові прилади: ПГ - 4 плита газова - 1 шт., котел газовий АГВ-120 - 1 шт. Опалювальна площа - 73,8м2.

Згідно з пунктом 3 розділу І Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП № 2496 від 30 вересня 2015 року, постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником і споживачем, який укладається відповідно до вимог цих Правил.

Згідно пункту 7 глави 3 розділу 6 Кодексу газорозподільних систем (далі Кодекс ГРМ), фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку Оператора ГРМ та/або документальне підтверджене споживання природного газу. Згідно пункту 7 глави 3 розділу 6 Кодексу газорозподільних систем, фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку Оператора ГРМ та/або документальне підтверджене споживання природного газу.

Згідно з п.3,4,7 глави 3 розділу 6 Кодексу ГРМ, договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу(п.3).

Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.

Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу ( п.7).

Своїми діями по споживанню газу та його оплаті, ОСОБА_3 виразила своє волевиявлення щодо приєднання до умов договору розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно положень пункту 5 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ у разу незгоди споживача приєднуватися до умов договору розподілу природного газу споживач не має права використовувати природний газ із ГРМ та має подати до Оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об`єкт.

За такого, факт приєднання ОСОБА_3 , яка є зареєстрованою особою у вказаному домоволодінні і є дійсним споживачем природного газу, до умов Типового договору з огляду на встановлені обставини спору у суду сумнівів не викликає. Тим більше, що вказаними правовими нормами не встановлено, що власником особового рахунку та споживачем послуг може бути лише власник нерухомого майна.

Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» законодавчо врегульовано, що засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки ( результати вимірювань яких використовуються саме для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюється за рахунок суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водовідведення. Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонт засобів вимірювальної техніки, що є власністю фізичних осіб, покладається на суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

За положеннями п.п.17, 18 ст.1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», періодична повірка засобів вимірювальної техніки - повірка, що проводиться протягом періоду експлуатації засобів вимірювальної техніки через встановлений проміжок часу (міжповірочний інтервал); повірка засобів вимірювальної техніки - сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам.

Періодична повірка засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) побутових лічильників газу вказаний в паспортах приладів обліку і становить 5 або 8 років, залежно від типу лічильника і виробника

Згідно п.7 гл.9 розд.Х Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу). Розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.

Зокрема, акт про порушення після пред`явлення представником оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Представник оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.

При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.

Згідно п.2 гл.10 розд. Х Кодексу газорозподільних систем, після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: 1) поштову адресу місця проведення експертизи; 2) дату та орієнтовний час проведення експертизи (у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», Оператор ГРМ зазначає кінцевий строк, до якого має бути передано ЗВТ та/або пломбу до такого суб`єкта); 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи); 4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу; 5) дату останньої повірки ЗВТ.

Під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб`єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

27.03.2019 року представниками ПАТ «Миколаївгаз», яке змінило назву на АТ «Миколаївгаз», та є правонаступником всіх прав та обов`язків ПАТ «Миколаївгаз», була проведена перевірка за адресою ОСОБА_3 , за результатами якої виявлені порушення Кодексу, про що, відповідно до пп.1 п.3 глави 2 розділ ХІ Кодексу, було складено відповідний Акт про порушення № 00001148 від 27.03.2019 року та Акт № 2870 від 27.03.2019 року про виявлення порушення, в якому зазначено про виявлення ознак порушення конструкції лічильника. Акти підписано споживачем ОСОБА_3 без зауважень. Крім того, позивачем було написано заяву від 27.03.2019 року про проведення експертизи лічильника газу типу ВР G4-2, зав. № 0538127, без її присутності з висновками комісії буде згодна. Заяву від 27.03.2019 року, що довіряє працівникам метрологічної служби відкрити пакет, який був опломбований одноразово та провести експертизу.

Відповідно до Протоколу щодо направлення ЗВТ на експертизу та Акту про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи № 2564 від 27.03.2019 року, який підписаний представниками ПАТ «Миколаївгаз» та ОСОБА_3 без зауважень, на підставі виявлених порушень, представниками ПАТ «Миколаївгаз», лічильник газу типу ВР G4-2 зав. № 0538127, з показами 30787,96 куб. м. в домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 , було демонтовано, опломбовано в пакет в присутності сторін пломбою Оператора ГРМ та направлено на експертизу до ПАТ «Миколаївгаз», на проведення експертизи запрошено споживача на 03.04.2019 року на 14.30 год., примірник акту вручено споживчу ОСОБА_3 .

Як вбачається з Акту № 226 експертизи лічильника газу типу ВР G4-2, зав. № 0538127 від 03.04.2019 року комісією для проведення експертизи лічильників газу у складі: начальника відділу лабораторних вимірювань та фахівця з економічної безпеки ПАТ «Миколаївгаз» та начальника калібрувальної лабораторії ДП «Миколаївстандартметрологія» встановлено: «На склі відлікового механізму в місті розташування кронштейна під пломбування пломбою Оператора ГРМ відсутній його фрагмент. Виявлене пошкодження дає змогу вільного доступу до відлікового механізму». Дані порушення є наслідком несанкціонованого втручання в роботу лічильника та призвели до недостовірності показів лічильника газу. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації. За результатами експертизи видано довідку 310/148 від 04.04.2019 року про непридатність вказаного лічильника газу.

На підставі вище вказаного акту про порушення, підтвердження факту втручання в роботу лічильника газу, відповідно до протоколу № 31 засідання діючої комісії АТ «Миколаївгаз » з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу побутовому споживачу від 27.05.2019, виконано акт-розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості, згідно якого відповідачу ОСОБА_3 нараховано не облікований (донарахований) об`єм та обсяг природного газу за період з 04.01.2019 по 26.03.2019 на суму 20757,94 грн. 27.05.2019 року АТ «Миколаївгаз» складено рахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості у якому зазначено, що розрахована вартість не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу в розмірі 20757,94 грн. повинна бути оплачена протягом 10 днів з дати отримання рахунку. Попереджено, що у разі не сплати, справу про стягнення боргу буде передано до суду. 04.06.2019 року акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу та його вартості за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів та пристроїв відповідача та рахунок на оплату направлено на адресу відповідача рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом поштою. Вказані документи отримані споживачем 06.06.2019 року. Станом на день звернення до суду з позовною заявою відповідачем сума збитків не сплачена. Договір про реструктуризацію існуючого боргу на момент подачі позовної заяви, не укладено.

Згідно Витягу з особового рахунку по нарахованих об`ємах ВТВ, ОСОБА_3 , особовий рахунок № НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 , розмір опалювальної площі – 73,8 м.3, газові прилади – ПГ - 1 шт., опалювальний прилад - 1 шт., лічильник газу МВ4Р-А G4 № 0538127 знято на експертизу 27.03.19, за січень-березень 2019 року об`єм ВТВ (м.3) – 2168,74, нараховано (грн.) – 20757,74.

Згідно листа завідувача Сектору НКРЕКП у Миколаївській області від 26.07.2019 №30-13-30/208, у відповідь на звернення ОСОБА_3 зазначено, що відповідно до документів та інформації, наданої АТ «Миколаївгаз» та ТОВ «Миколаївгаз Збут» за адресою: Миколаївська обл., Казанківський р-н., с. Миколаївка, АДРЕСА_2 . Горького АДРЕСА_1 , обліковується споживач ОСОБА_3 , яка приєдналась до умов договору постачання природного газу побутовим споживачем шляхом підписання з ТОВ «Миколаївгаз Збут» заяви – приєднання від 09.02.2016 року. Облік об`ємів споживання природного, протягом періоду з 01.07.2015 по 32.05.2019 рік по особовому рахунку №1000308907 здійснюється на підставі показів приладу обліку типу ВР G4-2, зав. № 0538127 (дата прийняття в експлуатацію 29.06.2006 року). Встановлено наступне газоспоживаюче обладнання: плита газова (ПГ-4) – 1 шт., опалювальний прилад АГВ – 1 шт.

Сектор НКРЕКП у Миколаївській області вважає, що відносно ОСОБА_3 , АТ «Миколаївгаз» порушило вимоги:

-підпункту 3 пункту 2 глави 8 розділу Х Кодексу ГРМ, у частині не проведення періодичної повірки лічильника газу споживача протягом міжповірочного інтервалу;

-пункту 33 Правил, у частині нездійснення контрольного зняття показань лічильника газу за період з 01.07.2015 по 16.07.2016;

-пункту 4 глави 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ, у частині недотримання термінів здійснення контрольного зняття показань лічильника газу за період з 17.07.2016 по 02.08.2017 та з 22.01.2018 по 05.11.2018;

-пункту 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, у частині відсутності в Акті про порушення №00001148 детальної інформації щодо виду, обставин та суті порушення;

-пункту 7 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, у частині відсутності в Акті про порушення №00001148 детальної інформації щодо причинне усунення порушення;

-підпункту 1 пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, у частині відсутності в Акті про порушення №00001148 інформації про місто, куди має з`явитися на засідання комісії, на якому буде розглянутий складений стосовно нього акт про порушення;

-пункту 5 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, у частині відсутності в документах, зазначених в Акті про порушення №00001148 як додатки, номерів та дат, за якими вони були складені;

-підпункту 5 пункту 2 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ, у частині не зазначення в Протоколі дати останньої повірки ЗВТ;

-пункту 3 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ, у частині недотримання чисельного складу комісії з проведення експертизи;

-пункту 4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ, у частині відсутності Акту опломбування лічильника газу, підписаного споживачем ОСОБА_3 , яким споживач приймає на відповідальне зберігання пломби (відбитки їх тавр);

-пункту 8 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ, у частині відсутності підпису споживача в Акті експертизи №226 та інформації щодо відмови споживача від підпису;

-підпункту 3 пункту 5 глави 8 розділу Х Кодексу ГРМ, у частині відсутності не прийняття рішення про доцільність ремонту лічильника газу споживача;

-пункту 1 глави 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ, у частині визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту побутового споживача на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору;

-пункту 5 глави 8 розділу Х Кодексу ГРМ, у частині здійснення розрахунку обсягу споживання природного газу за період відсутності лічильника газу.

Таким чином враховуючи численні порушення вимог кодексу ГРМ - сектор НКРЕП у Миолаївській області зазначає, що АТ «Миколаївгаз» має:

- скасувати, складений на підставі Акта про порушення №00001148, розрахунок не облікованого об`єму природного газу і його вартості;

-за власні кошти Товариства відремонтувати лічильник газу споживача та встановити відремонтований або власний лічильник газу за адресою: АДРЕСА_1 .;

-привести свої дії, відповідно споживача ОСОБА_3 у відповідність до вимог пункту 1 глави 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ, у частині визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту побутового споживача на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору;

-привести свої дії, відповідно споживача ОСОБА_3 у відповідність до вимог пункту 5 глави 8 розділу Х Кодексу ГРМ, у частині здійснення розрахунку обсягу споживання природного газу за період відсутності лічильника газу;

-підписати зі споживачем ОСОБА_3 . Акт звіряння фактично спожитих обсягів природного газу, станом на 01.08.2019 року, про що письмово повідомити сектор НКРЕП у Миолаївській області із наданням підтверджуючих документів, оформлених належним чином.

Щодо листа Сектору НКРЕКП у Миколаївській області від 26.07.2019 №30-13-30/208, то відповідно до положень ст.21 ЗУ «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», регулятор розглядає скарги споживачів щодо порушення їхніх прав та інтересів суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, а також вирішує спори, що виникають між суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, з питань:

1) доступу/приєднання до електричних, теплових та газових мереж, нафто- та продуктопроводів, мереж централізованого водопостачання і водовідведення;

2) дотримання суб`єктами господарювання ліцензійних умов;

3) якості товарів і послуг, що надаються споживачам у сферах енергетики та комунальних послуг;

4) інших питань, розгляд яких віднесено законом до компетенції Регулятора п.14 ч.1 ст.17 ЗУ «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», до функцій відноситься, серед іншого, забезпечує захист прав та законних інтересів споживачів товарів (послуг), які виробляються (надаються) суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, розгляд звернень таких споживачів та врегулювання спорів, надання роз`яснень з питань застосування нормативно-правових актів Регулятора).

Регулятор розглядає скарги споживачів відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Вирішення спорів, що виникають між суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, а також між суб`єктами управління об`єктами державної власності, що використовуються у процесі провадження діяльності з транспортування та/або зберігання природного газу, передачі електричної енергії, оператором системи передачі електричної енергії, оператором газотранспортної системи та/або оператором газосховищ, здійснюється у порядку, затвердженому Регулятором.

За результатами розгляду скарги, вирішення спорів Регулятор приймає рішення про:

1) припинення порушення суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідній сфері;

2) припинення порушення суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, ліцензійних умов;

3) накладення штрафу на суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у встановленому порядку;

4) припинення розгляду звернення заявника.

Рішення Регулятора надається суб`єкту господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, шляхом надсилання або вручення під розписку.

За такого, вказаний лист Сектору НКРЕКП щодо розгляду звернення ОСОБА_3 не може бути прийнятий судом до уваги у цій справі, оскільки останній носить інформаційний характер та не є обов`язковим для виконання АТ «Миколаївгаз», проведення перевірок побутових лічильників газу не належить до компетенції НКРЕКП.

Правовідносини між споживачем та постачальником газу врегульовані Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 6 листопада 2015 року за №1379/27824, Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП № 2496 від 30 вересня 2015 року.

Відповідно до ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Відповідно до статті 526, пункту 4 частини 1 статті 611 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - відшкодування збитків.

Закон України «Про ринок природного газу» визначає наступних суб`єктів ринку природного газу: оператор газотранспортної системи; оператор газорозподільної системи; оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.

Відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов`язаний, зокрема: укласти договір про постачання природного газу; забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу; припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.

У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом (ч.3 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу»).

Згідно частини 1 та пункту 2 частини 2 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII (далі Закон № 329-VIII), суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494 затверджений Кодекс газорозподільних систем, який набрав чинності 27.11.2015 року, який розроблений відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» та визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.

Пунктом 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем встановлено, що уразі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму не облікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.Відповідно до пунктів 2, 3, 8, 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем при складанні акта-розрахунку враховується:

1) розрахований відповідно до вимог цього розділу не облікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду не облікованого природного газу;

2) розрахований відповідно до вимог цього розділу не облікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;

3) при розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір газу поза охопленням комерційного вузла обліку;

4) при розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

Відповідно до пункту 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем вартість не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.Порядок експлуатації комерційного вузла обліку газу, регламентовано ч. 6 розділу Х кодексу ГРС, зокрема, п. 1 якого встановлено, що власник комерційного ВОГ (вузол обліку газу забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ.

Згідно із п.2 ч.6 розділу X кодексу ГРС, протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, оператор ГРМ та споживач, проводять, зокрема, такі спільні дії: перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову експертну) експертизу та/або ремонт; контрольний огляд вузла обліку, здійснюється оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.

Згідно із п.4 ч.6 розділу X кодексу ГРС, за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків тавр), відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені.

Порядок оформлення акту про порушення регламентовано ч. 5 розділу XI Кодексу ГРС, згідно п.1 якого, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення, представником оператора ГРМ, складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Серед інших видів порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу, положеннями п. 1 ч. 2 розділу XI Кодексу ГРС, належать зокрема несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Згідно з пункту 1 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу.

Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Відповідно до положень пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

Відповідно до пунктів 8-11 глави 5 розділу ХІ Кодексу, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Розрахунок не облікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.

Згідно з пунктом 1 глави 3 розділу 11 Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму не облікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке:

1) розрахований відповідно до вимог цього розділу не облікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду не облікованого природного газу;

2) розрахований відповідно до вимог цього розділу не облікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;

3) при розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;

4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

Позивачем на підставі акту № 00001148 від 27.03.2019 року здійснено перерахунок об`єму природного газу за адресою відповідача, 27.05.2019 року складено акт-розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості, згідно якого відповідачу ОСОБА_3 нараховано не облікований (донарахований) об`єм та обсяг природного газу за період з 04.01.2019 по 26.03.2019 на суму 20757,94 грн., тобто за 3 місяці. Отже, суд вважає, що позивачем вірно здійснено розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу за вказаний період і визначено його вартість - рішення комісії і акт - розрахунок прийняті у межах повноважень комісії та відповідають розрахункам і приписам глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, та відповідачем в суді не спростовані.

Споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.

У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі - отже відповідач був повідомлений про час проведення засідання комісії і його відсутність не перешкоджала позивачеві у розгляді Акту про порушення.

Окрім того, відповідно до п.3 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року № 619 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 січня 2006 року за № 53/11927, лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі в таких випадках, в тому числі, у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації:

невідповідності показів лічильника об`ємам газу, використаних газовими приладами та пристроями споживача;

ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника;

ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра;

зриву або пошкодження пломб газопостачальної (газотранспортної) організації на лічильнику газу або на патрубках лічильника;

пристроїв, які застосовані для навмисного заниження показів лічильника газу.

Пунктом 3.2.2. вказаного положення встановлено, що у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення у двох примірниках за формою, наведеною у додатку 1, підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків.

При цьому, затвердженими додатками до Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті є акт про виявлене порушення (Додаток 1 до п. 3.2.2 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу а побуті) в якому вказаний перелік причин для проведення експертизи газового лічильника (треба підкреслити) або невідповідність показів лічильника об`ємам газу, використаних газовими приладами та пристроями споживача; або унеможливлення виявлення дефекту лічильника шляхом зовнішнього огляду; або ознак порушень конструкції лічильника, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника; або ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра; або зриву або пошкодження пломб газопостачальної (газотранспортної) організації на лічильнику газу або на патрубках пильника; чи пристроїв, які застосовані для навмисного заниження показів лічильника газу.

При чому, підстава надіслання на експертизу «підозра на несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ», застосовується коли контролери, які це встановили не мають спеціальних знань для визначення на місці і це може бути визначено тільки експертним шляхом в порядку визначеному. Отже, враховуючи те, що під час огляду лічильника газу представниками АТ «Миколаївгаз» було виявлено ознаки порушення конструкції лічильника, що не заперечувалося сторонами в судовому засіданні, вказані порушення роботи лічильника відноситься до ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу, ними було складено Акт про порушення. Однак, оскільки, шляхом зовнішнього огляду, неможливо було встановити, яке саме порушення цілісності пломб було виявлено і яким чином це може впливати на втручання в роботу лічильника , то представниками позивача було зазначено про «підозра на несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ», і таке формулювання не суперечить вимогам Кодексу газорозподільних систем та прямо випливає передбачене Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року № 619.

Порядок проведення експертизи ЗВТ та пломб встановлений главою 10 розділу Х Кодексу ГРС якою передбачено, що якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу).

Під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб`єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу (крім випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

У разі відмови споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) від поставлення підпису в протоколі про направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу про це в протоколі робиться відповідний запис, а його другий екземпляр надсилається поштою.

Експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора.

У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників.

Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.

За вимогою однієї зі сторін до проведення експертизи в конкретному випадку можуть бути додатково залучені представники виробника ЗВТ чи виробника пломби. Уповноважені особи при собі повинні мати документ, який посвідчує їх особу, та оригінал листа від виробника за підписом керівника, завірений печаткою (за наявності), в якому чітко зазначені уповноважені від виробника особи для участі в експертизі та їх кваліфікація.

Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи.

За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.

У разі неприбуття споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.

Під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу.

Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються:

1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі;

2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі;

3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ;

4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ;

5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ;

6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ;

7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації;

8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ;

9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.

Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.

Результати огляду фіксуються в акті експертизи, який підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.

У разі відмови від підпису будь-кого з членів комісії або споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) чи уповноваженої ним особи в акті експертизи про це робиться відповідний запис.

Відповідно до висновків експертизи проводяться відповідні подальші заходи, передбачені цим Кодексом.

Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року № 619 також визначено, що демонтаж лічильника газу проводиться у присутності споживача представником газопостачальної (газотранспортної) організації, якому в установленому порядку надано право виконувати монтажні роботи.

Під час пломбування лічильника газу використовуються пломби газопостачальної (газотранспортної) організації. За необхідності пломба може додатково встановлюватись у місці, де міститься повірче тавро.

У присутності споживача лічильник пакується представником газопостачальної (газотранспортної) організації в пакет з поліетилену або з іншого цупкого матеріалу, який опломбовується пломбою газопостачальної (газотранспортної) організації (пункт 3.2.4. Положення).

03.04.2019 року у відповідності до вимог кодексу ГРС та Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року № 619, комісією АТ «Миколаївгаз» спільно з ДП «Миколаївстандартметрологія» було проведено експертизу лічильника газу, що належить ОСОБА_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 . На проведення експертизи запрошено споживача на 03.04.2019 року на 14.30 год., примірник акту вручено споживчу ОСОБА_3 . Крім того, ОСОБА_3 було написано заяву від 27.03.2019 року про проведення експертизи лічильника газу типу ВР G4-2, зав. № 0538127, без її присутності з висновками комісії буде згодна. Заяву від 27.03.2019 року, що довіряє працівникам метрологічної служби відкрити пакет, який був опломбований одноразово та провести експертизу.

При цьому суд зазначає, що Висновок експертизи підтвердив порушення, які були встановлені працівниками АТ «Миколаївгаз» 27.03.2019 року, а саме виявлені ознаки порушення конструкції лічильника.

Також судом враховано, що у разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.

Матеріали справи свідчать про те, що представниками АТ «Миколаївгаз» дотримано порядок проведення повірки засобу вимірювальної техніки, за результатами якої складено акт про порушення № 00001148 від 27.03.2019 року, згідно якого встановлено порушення п.п.3 п.1 гл.2 розділу XI Кодексу ГРМ - несанкціонований відбір природного газу споживача шляхом несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, та який споживач ОСОБА_3 підписала, не висловивши жодних зауважень та/або заперечень.

В ході проведення експертизи встановлено: «На склі відлікового механізму в місті розташування кронштейна під пломбування пломбою Оператора ГРМ відсутній його фрагмент. Виявлене пошкодження дає змогу вільного доступу до відлікового механізму». Дані порушення є наслідком несанкціонованого втручання в роботу лічильника та призвели до недостовірності показів лічильника газу. Акт про проведення експертизи підписаний членами комісії в присутності представника Державного підприємства «Миколаївстандартметрологія».

Відповідно до статей 12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідач у разі незгоди з висновками проведеної експертизи лічильника мав право самостійно звернутись до незалежної експертної установи, проте, таким правом не скористався, а з огляду на те, що саме споживач здійснює витрати газу та оплату за нього, тому, в першу чергу в їх зменшенні саме він зацікавлений, що виключає доцільність втручання у конструкцію лічильника будь-якої іншої особи, якій би це було вигідно, окрім самого споживача.

Матеріали справи не містять відомостей про оскарження чи спростування ОСОБА_3 актів про порушення, якими обґрунтував свої позовні вимоги АТ «Миколаївгаз», що свідчить про її згоду з викладеними у них обставинами.

У відповідністю зі ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов і вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Приписами ст.22 ЦК України встановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно ч.3 ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною 1 статті 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ознаками судових доказів є їх достовірність і достатність. Достовірність доказів - це їх якість, точність і правильність відображення обставин, що входять в предмет доказування. А достатність це сукупність доказів, яка дозволяє вирішити справу.

Відповідно до ст.77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Статтею 78 ЦПК України передбачено, що суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно з ч.ч.1, 5, 6 ст.81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно положень ч.1 ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Так, у матеріалах справи містяться акти про порушення, про проведення експертизи, про усунення порушень. ОСОБА_3 жодним чином не спростовує обставини, які у них містяться та сама погодилась з ними, засвідчивши їх своїм підписом.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовної заяви ОСОБА_3 до АТ «Миколаївгаз», третя особа Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити, а зустрічний позов АТ «Миколаївгаз» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за не облікований (донарахований ) об`єм природного газу, - задовольнити.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст.141 ЦПК України, а саме з ОСОБА_3 на користь АТ «Миколаївгаз» стягуються витрати по оплаті судового збору у розмірі 1921 грн.

Керуючись ст.ст.12, 13, 81,141, 259, 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_3 до АТ «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз», третя особа Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.

Судові витрати понесені позивачем ОСОБА_3 за первісним позовом віднести на її рахунок.

Зустрічний позов АТ «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за не облікований (донарахований ) об`єм природного газу, - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз» вартість не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 20757 (двадцять тисяч сімсот п`ятдесят сім) грн. 94 коп.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз» судовий збір у розмірі 1921 грн.

Позивач за первісним позовом та відповідач за зустрічним позовом: ОСОБА_3 , ІПН НОМЕР_3 , паспорт НОМЕР_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 .

Відповідач за первісним позовом та позивач за зустрічним позовом: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз», місцезнаходження:54000, м. Миколаїв, вул. Погранична, 159, код ЄДРПОУ 05410263.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Суддя: