
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 липня 2020 р. Справа№200/1108/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Абдукадирової К.Е., за участю: секретаря судового засідання Гаврик М.М.,
від представників сторін:
позивача Петрова Я.М., за довір.;
відповідача Вовченко С.П., за витягом.
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Євромінерал" (84571, Донецька область, Бахмутський район, с. Опитне, вул. Київська-5, код ЄДРПОУ 34850038)
до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська - 59, код ЄДРПОУ 43142826)
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
У С Т А Н О В И В:
У січні 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду подана позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Євромінерал" (далі-позивач, Товариство) до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (далі - ГУ ДПС у Донецькій області, податковий орган), в якій позивач просив:
- визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного Управління ДПС у Донецькій області № 0000081202 від 10.09.2019р., яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у розмірі 53 307,00 гривень;
- визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного Управління ДПС у Донецькій області № 0000061202 від 10.09.2019р., яким відмовлено в наданні бюджетного відшкодування на суму 4 234,00 гривень;
- визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного Управління ДПС у Донецькій області № 0000071202 від 10.09.2019р., яким зменшено бюджетне відшкодування на рахунок платника у банку у розмірі 19 826,00 гривень та нараховано штраф у розмірі 9 913,00 гривень;
- визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного Управління ДПС у Донецькій області № 0000091202 від 10.09.2019р., яким застосовано штраф у розмірі 50% у сумі 9 913,21 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 13 серпня 2019 року відповідачем була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРОМІНЕРАЛ" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за травень 2019 року. За результатами перевірки було складено акт від 13.08.2019 року № 817/05-99-12-02/34850038 за висновками якого встановлені порушення п.46.5 статті 46, п.48.1 статті 48, п.187.1 статті 187, п.п. 195.1.1 п.195.1 статті 195, п.198.3, п. 198.5, п. 198.6 статті 198, п.200.1, п.200.4, п. 200.12 статті 200, п.201.1 статті 201 Податкового кодексу України, а саме:
1) завищення сум від`ємного значення, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку у розмірі 19 826 грн., в т.ч. березень 2019 - 2540,49 грн., квітень 2019 - 11 911,26 грн., травень 2019 - 5374,66 грн.;
2) завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на суму 53 307 грн.;
3) порушення строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, сума ПДВ (-) 19 826 грн.;
4) відмовлено в наданні бюджетного відшкодування на 4 234 грн.
На підставі висновків акту перевірки, 10 вересня 2019 року були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000081202, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на 53 307 грн.; № 0000061202, яким відмовлено в наданні бюджетного відшкодування на 4 234 грн.; № 0000071202, яким зменшено бюджетне відшкодування на рахунок платника у банку у розмірі 19 826 грн. та нарахований штраф у розмірі 9 913 грн. та № 0000091202, яким застосовано штраф в розмірі 50% у сумі 9 913,21 грн.
Позивач не погоджується з висновками акту перевірки та прийнятими на підставі нього податковими повідомленнями-рішеннями, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що платник податків не повинен був нараховувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПК України по операціям списання неліквідної глини, а значить і не повинен був складати не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду та реєструвати в Єдиному реєстрі податкові накладні по цим операціям. Також вказує, що втрати неліквідної глини у виробничому процесі платника податків врегульоване нормативними документами виробника та оформлені належними первісними документами.
Виходячи з наведеного, позивач просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечив, надав суду відзив та зазначив, що Головним управлінням ДФС у Донецькій області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ "Євромінерал" (код ЄДРПОУ 34850038) з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку по декларації за травень 2019 року (акт перевірки від 13.08.2019 № 817/05-99-12-02/34850038).
В акті перевірки зазначено, що перевіркою встановлені порушення пункту 46.5 статті 46, пункту 48.1 статті 48, пункту 187.1 статті 187, підпункту 195.1.1 пункту 195.1 статті 195, пунктів 198.3, 198.5, 198.6 статті 198, пунктів 200.1, 200.4, 200.12 статті 200, пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України в частині:
завищення суми від`ємного значення, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку на 19 826 грн., у тому числі: за березень 2019 року - на 2 540 грн., за квітень 2019 року - на 11 911 грн., за травень 2019 року - на 5 375 грн.;
завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21 декларації) за травень 2019 року на суму 53 307 грн.;
порушення термінів реєстрації податкової накладної у ЄРПН на дату виникнення податкових зобов`язань на загальну суму 19 826 грн., у тому числі: за березень 2019 року - на 2 540 грн., за квітень 2019 року - на 11 911 грн., за травень 2019 року - на 5 375 грн.; відмовлено у наданні бюджетного відшкодування за травень 2019 року на 4 234 грн.
В акті перевірки також зазначено, що за даними бухгалтерського обліку згідно з карткою по рахунку 947 "Нестачі і втрати від псування цінностей" ТОВ "Євромінерал" проведено списання неліквідної глини на загальну суму 99 132 грн. 06 коп. (кількість 82,16 т (03/19) +197,5 т (04/19) + 118,24 т (04/19) + 134,66 т (05/19)), у тому числі: у березні 2019 року - на 12 702 грн. 46 коп. (82,16 т), у квітні 2019 року - на 59 556 грн. 28 коп. (315,74 т), у травні 2019 року - на 26 873 грн. 32 коп. (134,66 т).
Враховуючи наведене представник відповідача вважає, що позовні вимоги ТОВ "Євромінерал" є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 03 лютого 2020 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРОМІНЕРАЛ" до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування податкових - повідомлень рішень.
Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
10 березня 2020 року вирішено розгляд справи № 200/1108/20-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРОМІНЕРАЛ" здійснювати в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 31 березня 2020 року, яке відкладено на 27 квітня 2020 року.
Ухвалою суду від 27 квітня 2020 року продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та підготовче провадження призначено на 26 травня 2020 року. В цей же день закрито підготовче провадження та розгляд справи по суті призначено на 24 червня 2020 року та відкладено на 14 липня 2020 року.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, в обґрунтування чого надав пояснення аналогічні тим, що викладені у позові та інших заявам по суті справи.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову з підстав, що викладені у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані сторонами заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується вимоги та заперечення, дослідивши докази, суд установив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Євромінерал" зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 05.01.2007р. за запису № 1 266 102 0000 023311, код ЄДРПОУ 34850038, місцезнаходження: 84571, Донецька обл., Бахмутський район, селище Опитне, вулиця Київська, будинок 5, основний вид діяльності: добування декоративного та будівельного каменю, вапняку, гіпсу, крейди та глинистого сланцю, про що свідчать виписка та відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 70).
13 серпня 2019 року відповідно до наказу Головного управління ДФС у Донецькій області від 11.07.2019р. № 1301 посадовими особами відповідача, відповідно до п.200.11 статті 200 розділу V Податкового кодексу України, в порядку, встановленому п.п.20.1.4, 20.1.9 п.20.1 статті 20, п.п.75.1.2 п 75.1 статті 75, п.п.78 1.8 п.78.1 статті 78 (з урахуванням пункту 37 підрозділу 2 розділу XX), п 78.4 статті 78, п.79.2 статті 79, п.82.2 статті 82 Податкового кодексу України проведено документальну позапланову невиїзду перевірку ТОВ "ЄВРОМІНЕРАЛ" з питання достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за травень 2019 року (податкова декларація з податку на додану вартість від 20.06.2019р. №9132008632 з урахуванням уточнюючого розрахунку від 26.06.2019 К" 9137373894).
За результатами проведеної перевірки, відповідачем складено акт від 13.08.2019 року № 817/05-99-12-02/34850038 (а.с. 8-30).
Згідно висновків акту перевірки встановлені порушення п.46.5 статті 46, п.48.1 статті 48, п.187.1 статті 187, п.п. 195.1.1 п.195.1 статті 195, п.198.3, п. 198.5, п. 198.6 статті 198, п.200.1, п.200.4, п. 200.12 статті 200, п.201.1 статті 201 Податкового кодексу України, а саме:
1) завищення сум від`ємного значення, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку у розмірі 19 826 грн., в т.ч. березень 2019 - 2540,49 грн., квітень 2019 - 11 911,26 грн., травень 2019 - 5374,66 грн.;
2) завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на суму 53 307 грн.;
3) порушення строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, сума ПДВ (-) 19 826 грн.;
4) відмовлено в наданні бюджетного відшкодування на 4 234 грн.
В акті перевірки визначено:
За даними бухгалтерського обліку згідно з карткою по рахунку 947 "Нестачі і втрати від псування цінностей" ТОВ "Євромінерал" проведено списання неліквідної глини на загальну суму 99 132 грн. 06 коп. (кількість 82,16 т (03/19) +197,5 т (04/19) + 118,24 т (04/19) + 134,66 т (05/19)), у тому числі: у березні 2019 року - на 12 702 грн. 46 коп. (82,16 т), у квітні 2019 року - на 59 556 грн. 28 коп. (315,74 т), у травні 2019 року - на 26 873 грн. 32 коп. (134,66 т).
Відповідно до службових записок начальника ОТК ( ОСОБА_1 ) повідомлено генерального директора ТОВ "Євромінерал" про наступне: березень 2019 року - 82,16 т, при зачистки прирельсового та під`їзного путі, біля штабелів ЕС-1 та ЕС-2, в січні та лютому місяці, глина засмічена щебенем, чорноземом. Дана неліквідна глина вивезена через веса в відвал, з них ЕС-1 - 40 т (130,33 грн./т), ЕС-2 - 42,16 т (177,64 грн./т). Квітень 2019 року - 197,5 т, при зачистки прирельсового путі, після навантаження думпкаров та вагонів на "Керамін" в квітні місяці, глина засмічена щебенем, чорноземом та залишками дошки. Ця неліквідна глина вивезена через ваги на відвал. Квітень 2019 року - 118,24 т, при зачистки прирельсового та під`їзного путі, після штабелів ЕС-1 та ЕС-2, ЕС-3 в січні та березні місяцях, глина засмічена щебенем, чорноземом. Дана неліквідна глина вивезена через веса в відвал. Травень 2019 року - 134,66 т, при зачистки прирельсового путі, після навантаження думпкаров на ТОВ "ОСМиБТ" та вагонів на "Керамін" в травні місяці, глина засмічена щебенем, чорноземом та залишками дошки. Ця неліквідна глина вивезена через ваги на відвал, з них ЕС-3 - 112,71 т (205,39 грн./т), ЕС-3К - 21,95 т (169,65 грн./т).
В бухгалтерському обліку дана операція відображена записами Дт 947 "Нестачі і втрати від псування цінностей " - Кт 26 "Готова продукція"; Дт 791 "Результат операційної діяльності" - Кт 947 "Нестачі і втрати від псування цінностей ".
ТОВ "Євромінерал" формувало податковий кредит з придбання товарів, робіт/послуг, необоротних активів, які використано для видобування глини. Підприємством понесені витрати без мети отримання доходу.
ТОВ "Євромінерал" не нараховані податкові зобов`язання з ПДВ по придбаним товарам, роботам/послугам, необоротним активам, які не використовувалися в оподаткованих операціях/господарській діяльності, не складено податкові накладні і не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений Податковим кодексом України термін, на загальну суму 19 826 грн., з них: за березень 2019 року - на 2 540 грн., за квітень 2019 року - на 11 911 грн., за травень 2019 року - на 5 375 грн.
За результатами перевірки встановлено наявність розбіжностей у податковій звітності (завищення податкового кредиту ТОВ "Євромінерал") на суму 320 грн. 56 коп.
Перевіркою встановлено, що дані (Д5) декларації з ПДВ за травень 2019 року не підтверджено податковими зобов`язаннями контрагента-постачальника (розбіжності даних покупця та продавця) на загальну суму 320 грн. 56 коп.
В результаті перевірки ТОВ "Євромінерал" встановлено, що у травні 2019 року платником сформовано податковий кредит по контрагенту КП "КОМПАНІЯ "ВОДА ДОНБАСУ" (код ЄДРПОУ 00191678) згідно з договором від 06.05.2019 № 03-06-01/19, укладеного між КП "КОМПАНІЯ "ВОДА ДОНБАСУ", акта надання послуг від 14.05.2019 № 3. При цьому, КП "КОМПАНІЯ "ВОДА ДОНБАСУ" податкова звітність з ПДВ за травень 2019 року не надана, податкові зобов`язання не сплачені. Наявна розбіжність (ПК>ПЗ) на суму ПДВ 320 грн. 56 коп.
Перевіркою визначення суми від`ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду встановлено, що у додатку 2 до податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2019 року ТОВ "Євромінерал" задекларована сума від`ємного значення, яка виникла за травень 2019 року на 920 490 грн. та включена підприємством до рядка 21 податкової декларації та підлягає перенесенню до рядка 16.1 податкової декларації наступного звітного (податкового) періоду, тобто до рядка 16.1 податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2019 року. Від`ємне значення поточного періоду (травень 2019 року) складає 2 756 581 грн. (рядок 17 - рядок 9 декларації без врахування рядка 16.1). Крім того, перевіркою встановлено завищення підприємством суми від`ємного значення звітного (податкового) періоду по податковій декларації за травень 2019 року, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21) внаслідок порушень, викладених в п. 3.8, п. 3.14, п. 3.19 акту перевірки.
Таким чином, перевіркою правильності відображення показників податкових декларацій з податку на додану вартість за травень 2019 року встановлено завищення суми залишку від`ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21) в податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2019 року на 498 146 грн., але враховуючи той факт, що частково сума рядка 21 за травень 2019 року була зменшена у відповідності з актами перевірок за березень 2019 року (від 20.05.2019 № 129/05-99-12-02/34850038), за квітень 2019 року (від 18.06.2019 № 153/05-99-12-02/34850038), то різниця, що підлягає зменшенню за травень 2019 року складає 53 307 грн.
За результатами перевірки та на підставі пункту 54.3 статті 54, пункту 58.1 статті 58, пункту 200.14 статті 200 і пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України Головним управлінням ДПС у Донецькій області прийняті податкові повідомлення - рішення від 10.09.2019 № 0000061202 про відмову у наданні бюджетного відшкодування на 4 234 грн., № 0000071202 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 19 826 грн. і застосування штрафної (фінансової) санкції на суму 9 913 грн. та № 0000081202 про зменшення розміру від`ємного значення суми податку на додану вартість на 53 307 грн.
На підставі висновків акту перевірки, 10 вересня 2019 року були прийняті спірні податкові повідомлення-рішення № 0000081202, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на 53 307 грн.; № 0000061202, яким відмовлено в надання бюджетного відшкодування на 4 234 грн.; № 0000071202, яким зменшено бюджетне відшкодування на рахунок платника у банку у розмірі 19 826 грн., та нарахований штраф у розмірі 9 913 грн. та № 0000091202, яким застосовано штраф в розмірі 50% у сумі 9 913,21 грн. (а.с. 31-38).
Не погодившись з спірними податковими повідомленнями - рішеннями позивач 30 вересня 2019 року звернувся до ДФС України з відповідною скаргою та просив їх скасувати (а.с. 39, 40).
Проте, рішенням ДФС України від 05.12.2019р. № 11959/6/95-20-08-05-02 у задоволенні скарги - відмовлено, а спірні податкові повідомлення - рішення залишені без змін (а.с. 41-43).
Позивач оскаржує вищевказані рішення відповідача, як такі, що прийняті в супереч вимогам чинного законодавства без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття відповідних рішень.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Щодо спірних податкових повідомлень - рішень № 0000061202 від 10.09.2019р., яким відмовлено в наданні бюджетного відшкодування на суму 4 234,00 гривень; № 0000071202 від 10.09.2019р., яким зменшено бюджетне відшкодування на рахунок платника у банку у розмірі 19 826,00 гривень та нараховано штраф у розмірі 9 913,00 гривень та № 0000091202 від 10.09.2019р., яким застосовано штраф у розмірі 50% у сумі 9 913,21 гривень, суд зазначає наступне.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Згідно підпункту 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов`язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Вимоги до підтвердження даних, наведених у податковій звітності, встановлені статтею 44 ПК України. Так, згідно з пунктом 44.1 цієї статті для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Відповідно до пункту 198.1 статті 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.
Згідно з п. 198.2 статті 198 ПК України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
За пунктом 198.3 цієї ж статті ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг.
У відповідності до пп. г) п. 198.5. ст. 198 ПК України платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
Проведення кожної господарської операції підприємства повинно фіксуватися та підтверджуватися первинними документами, на підставі яких ведеться бухгалтерський облік. Згідно з частиною 2 статті 3 Закону України від 16.07.1999р. № 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" на даних бухгалтерського обліку ґрунтуються фінансова, податкова, статистична та інші види звітності. Тобто, первинні документи по відображенню господарських операцій є основою для податкового обліку.
Статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 року № 996-XIV (зі змінами та доповненнями) передбачено, що "…підставою для відображення в бухгалтерському обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю й упорядкування оброблених даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні і зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати обов`язкові реквізити: назва документа; дату і місце складання; назва підприємства, від імені якого складається документ; зміст і обсяг господарської операції; одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що мають можливість ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.…".
Згідно п.п.2.4 п.2 Наказу Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88 "Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку" зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 червня 1995р. за № 168/704 "…Первинні документи (на паперових і машинозчитувальних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов`язкові реквізити: назва підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа…".
Відповідно до статті 8 розділу ІІІ Закону України від 16.07.1999р. № 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації. Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів. Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.
Відтак відсутній обов`язок нараховувати податкові зобов`язання, складати податкові накладні і реєструвати в ЄРПН, визначені п.198.5 ст.198, п.201.1 ст. 201 Податкового кодексу України.
Що стосується списання неліквідної глини.
Судом установлено, що за даними бухгалтерського обліку згідно з карткою по рахунку 947 "Нестачі і втрати від псування цінностей" ТОВ "Євромінерал" проведено списання неліквідної глини на загальну суму 99 132 грн. 06 коп. (кількість 82,16 т (03/19) +197,5 т (04/19) + 118,24 т (04/19) + 134,66 т (05/19)), у тому числі: у березні 2019 року - на 12 702 грн. 46 коп. (82,16 т), у квітні 2019 року - на 59 556 грн. 28 коп. (315,74 т), у травні 2019 року - на 26 873 грн. 32 коп. (134,66 т).
Відповідно до службових записок начальника ОТК ( ОСОБА_1 ) повідомлено генерального директора ТОВ "Євромінерал" про наступне: березень 2019 року - 82,16 т, при зачистки прирельсового та під`їзного путі, біля штабелів ЕС-1 та ЕС-2, в січні та лютому місяці, глина засмічена щебенем, чорноземом. Дана неліквідна глина вивезена через веса в відвал, з них ЕС-1 - 40 т (130,33 грн./т), ЕС-2 - 42,16 т (177,64 грн./т). Квітень 2019 року - 197,5 т, при зачистки прирельсового путі, після навантаження думпкаров та вагонів на "Керамін" в квітні місяці, глина засмічена щебенем, чорноземом та залишками дошки. Ця неліквідна глина вивезена через ваги на відвал. Квітень 2019 року - 118,24 т, при зачистки прирельсового та під`їзного путі, після штабелів ЕС-1 та ЕС-2, ЕС-3 в січні та березні місяцях, глина засмічена щебенем, чорноземом. Дана неліквідна глина вивезена через веса в відвал. Травень 2019 року - 134,66 т, при зачистки прирельсового путі, після навантаження думпкаров на ТОВ "ОСМиБТ" та вагонів на "Керамін" в травні місяці, глина засмічена щебенем, чорноземом та залишками дошки. Ця неліквідна глина вивезена через ваги на відвал, з них ЕС-3 - 112,71 т (205,39 грн./т), ЕС-3К - 21,95 т (169,65 грн./т).
В бухгалтерському обліку дана операція відображена записами Дт 947 "Нестачі і втрати від псування цінностей " - Кт 26 "Готова продукція"; Дт 791 "Результат операційної діяльності" - Кт 947 "Нестачі і втрати від псування цінностей ".
ТОВ "Євромінерал" формувало податковий кредит з придбання товарів, робіт/послуг, необоротних активів, які використано для видобування глини. Підприємством понесені витрати без мети отримання доходу.
ТОВ "Євромінерал" не нараховані податкові зобов`язання з ПДВ по придбаним товарам, роботам/послугам, необоротним активам, які не використовувалися в оподаткованих операціях/господарській діяльності, не складено податкові накладні і не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений Податковим кодексом України термін, на загальну суму 19 826 грн., з них: за березень 2019 року - на 2 540 грн., за квітень 2019 року - на 11 911 грн., за травень 2019 року - на 5 375 грн.
Згідно висновків податкового органу позивач в порушення п.198.5 ст.198, п.201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, ТОВ "Євромінерал" не нараховано податкові зобов`язання, не складено податкові накладні і не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений Податковим кодексом України термін, у зв`язку з використанням зазначених робіт/послуг в неоподаткованих операціях, що призвело до заниження податкових зобов`язань, які підлягають відображенню по рядку 4.1 колонка "Б" Декларацій "Нараховано податкових зобов`язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу за основною ставкою".
Разом з тим, списання неліквідної глини передбачено виробничим процесом розробки Центрального родовища вогнетривких та тугоплавких глини, відповідним робочим проектом (т. 1, а.с. 60) та підтверджується службовими записками, актами контрольного перезважуванням, витягом з журналу вивезення неліквідної глини (т. 1, а.с. 56, 57, 58, 59, 60-62). Тобто до набуття статусу "товару" видобута корисна копалина має норми звичайних втрат.
Також суд зазначає, що у відповідності до п. 56.1. ст. 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов`язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення (п. 56.2. ст. 56 ПК України).
Згідно п. 56.3. ст. 56 ПК України скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Пунктом 56.15. ст. 56 ПК України визначено, скарга, подана із дотриманням строків, визначених пунктом 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов`язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження.
Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржуються, не надсилаються, а сума грошового зобов`язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.
В акті перевірки сума, що склалася з двох податкових повідомлень-рішень (№ 0045564507 від 03.07.2019р., яким нарахований штраф у розмірі 2 877,48 гри. за прострочення грошового зобов`язання по орендній платі та № 0045554507 від 03.07.2019р., яким нарахований штраф у розмірі 1 356,46 грн., за прострочення грошового зобов`язання по орендній платі визначений як податковий борг платника податків.
Проте це є порушенням п.86.15 статті 86 ПК України, оскільки платник податків не узгодив нараховані йому штрафні санкції по оплаті грошового зобов`язання по орендній платі та оскаржив їх у судовому порядку.
Судом установлено, що в адміністративній справі № 200/10038/19-а адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Євромінерал" (місцезнаходження: 84500, Донецька область, Бахмутський район, с. Опитне, вул. Київська, буд. 5, код ЄДРПОУ 34850038) до Головного управління ДФС у Донецькій області (місцезнаходження: 87526 Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114; код ЄДРПОУ 39406028) про визнання протиправним та скасування податкового-повідомлення рішення задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення форми "Ш" №0045564507 від 03 липня 2019 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Євромінерал" штрафу за порушення строку сплати грошового зобов`язання у розмірі 10% на суму 2598 (дві тисячі п`ятсот дев`яносто вісім) гривень 44 копійки гривень.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення форми "Ш" №0045554507 від 03 липня 2019 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Євромінерал" штрафу за порушення строку сплати грошового зобов`язання у розмірі 20% на суму 1356 (тисяча триста п`ятдесят шість) гривень 46 копійок.
Наведені вище обставини дозволяють суду зробити висновок про неузгодженість сум за зазначені періоди. З огляду на те, що вказані вище податкові повідомлення - рішення скасовані суд дійшов висновку про відсутність обов`язку в позивача враховувати їх під час розрахунку бюджетного відшкодування по декларації за травень 2019 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, що податкові повідомлення - рішення № 0000061202 від 10.09.2019р., яким відмовлено в наданні бюджетного відшкодування на суму 4 234,00 гривень; № 0000071202 від 10.09.2019р., яким зменшено бюджетне відшкодування на рахунок платника у банку у розмірі 19 826,00 гривень та нараховано штраф у розмірі 9 913,00 гривень та № 0000091202 від 10.09.2019р., яким застосовано штраф у розмірі 50% у сумі 9 913,21 гривень в частині застосування штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації податкової накладної є протиправними та підлягають скасуванню.
Щодо податкового повідомлення-рішення Головного Управління ДПС у Донецькій області № 0000081202 від 10.09.2019р., яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у розмірі 53 307,00 гривень, суд зазначає наступне.
Судом також установлено, що акт перевірки № 817/05-99-12-02/34850038 щодо правомірності формування від`ємного значення з податку на додану вартість не містить фактів стосовно заниження або завищення податкових зобов`язань платника податків, а є тільки неузгодженні висновки податкового органу з попередніх актів перевірок позивача.
Так, розрахунок суми, що міститься у оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні № 0000081202 від 10.09.2019р., наведений у акті перевірки в таблиці, що міститься на сторінці 29, опис до неї на сторінці 30 (а.с. 22).
Згідно з п. 55.1. статті 55 ПК України податкове повідомлення-рішення про визначення суми грошового зобов`язання платника податків або будь-яке інше рішення контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства. Процедура адміністративного оскарження рішень органів державної податкової служби є дворівневою.
Порядок оскарження рішень контролюючих органів визначений у статті 56 ПК України, п. 56.1 якої визначає, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов`язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення (п. 56.2 ст. 56 ПК України).
Згідно з п. 56.18. статті 56 ПК України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов`язання у будь-який момент після отримання такого рішення.
Відповідно до п. 58.1 статті 58 Податкового кодексу України у разі коли сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов`язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов`язань платника податків; суму грошового зобов`язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від`ємного значення результатів господарської діяльності або від`ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов`язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов`язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.
До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов`язання та штрафних (фінансових) санкцій.
Форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення і розрахунку грошового зобов`язання визначається центральним контролюючим органом.
Відповідно до п. п. 61.1. статті 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способи здійснення податкового контролю перелічені у статті 62 ПК України, до них відноситься, зокрема, відповідно до п. 62.1.3. ПК України здійснення податкового контролю шляхом проведення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Відповідно до норм статті 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
У відповідності до статті 86 Податкового кодексу України результати проведених перевірок оформлюються актом та шляхом прийняття податкових повідомлень-рішень у разі виявлення податковим органом заниження чи завищення податкових зобов`язань платника податків.
Як зазначає позивач, в акті перевірки від 13 серпня 2019 року № 817/05-99-12-02/34850038 щодо правомірності формування від`ємного значення з податку на додану вартість перелічені дані попередніх перевірок декларацій з ПДВ за період з жовтня 2018 по травень 2019 та зазначені суми виявлених порушень та відомості стосовно узгодження або не узгодження цих сум, вказано на встановлення завищення залишку від`ємного значення ПДВ на суму 499 287 грн. та перелічені суми відхилень від`ємного значення ПДВ з періоду: липень 2018 - травень 2019.
Як зазначив позивач, у той час, відповідачем під час проведення перевірки застосовані дані по деклараціям з ПДВ за липень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2018 року та січень - травень 2019 року, але, як зазначає позивач, спірні суми за наведені періоди є неузгодженими, отже, вони не можуть бути прийняті до уваги відповідачем як підстава для прийняття у тому числі оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 10.09.2019 року.
З огляду на фактичні обставини справи, суд погоджується з доводами позивача, та зазначає, що неузгодженість спірних сум за періодами, зокрема, підтверджується наступним.
За періодом жовтень 2018 року була проведена перевірка, за результатами якої складений акт від 15.01.2019 №37/05-99-12-02/34850038 та прийняте податкове повідомлення-рішення від 20.02.2019 № 0000201202, яким зменшено розмір бюджетного відшкодування суми податку на додану вартість на 28 933,00 грн та нарахований штраф у розмірі 14 466,50 грн. Як зазначає позивач, Акт та рішення прийняті на його підставі не оскаржувалися. Позивач сплатив штраф 14.03.2019 та відкоригував бюджетне відшкодування у декларації за травень 2019 на розраховану відповідачем суму.
За періодом листопад 2018 року була проведена перевірка, за результатами якої складений акт від 17.01.2019 року №26/05-99-44-03/14324054. На підставі акту перевірки було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000211202 від 20.02.2019, яким встановлено суму завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у розмірі 180 284.33 грн. Як зазначає позивач, з висновками акту перевірки №26/05-99-12-02/34850038 та податковим повідомленням-рішенням №0000211202 позивач частково не погодився. Сума завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у розмірі 24 583,33 грн. була оскаржена у судовому порядку (справа № 200/7855/19-а).
За період грудень 2018 року була проведена перевірка, за результатами якої складений акт від 15.03.2019 №257/05-99-12-02/34850038. На підставі висновків акту перевірки були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000481202 від 17.04.2019, № 0000501202 від 17.04.2019, № 0000511202 від 17.04.2019, № 0000491202 від 17.04.2019. Як зазначає позивач, ТОВ "ЄВРОМІНЕРАЛ" частково не погодилося з висновками акту документальної позапланової невиїзної перевірки, а прийняті на підставі акту податкові повідомлення-рішення № 0000481202 від 17.04.2019, яким встановлено суму завищення бюджетного відшкодування на 319 923 грн., та нарахований штраф в сумі 159 961,50 грн., та № 0000501202 від 17.04.2019, яким встановлено суму завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду в розмірі 50 779,00 грн. були оскаржені спочатку в адміністративному потім в судовому порядку (справа № 200/10039/19-а).
За період січень 2019 року була проведена перевірка, за результатами якої складений акт від 12.04.2019 № 374/05-99-12-02/34850038. На підставі висновків акту перевірки були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000571202 від 13.05.2019, № 0000581202 від 13.05.2019. № 0000591202 від 13.05.2019. ТОВ "ЄВРОМІНЕРАЛ" частково не погодилося із висновками акту документальної позапланової невиїзної перевірки та прийнятими на підставі зазначеного акту податковими повідомленнями-рішеннями №0000571202 від 13.05.2019, яким встановлено суму завищення бюджетного відшкодування на 36 887 грн., та нарахований штраф в сумі 18 443,50 грн. та № 0000591202 від 13.05.2019, яким встановлено суму завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту' наступного звітного періоду в розмірі 46 379 грн. Прийняті на підставі акту зазначеного акту податкові повідомлення-рішення №0000571202 та №0000591202 були оскаржені спочатку в адміністративному потім в судовому порядку (справа 200/11930/19-а).
За період лютий 2019 року була проведена перевірка, за результатами якої складений акт № 471/05-99-12-02/34850038 від 15.05.2019. На підставі висновків акту перевірки були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000781202 від 07.06.2019 про встановлення відсутності права на отримання бюджетного відшкодування на 102 252 грн.; № 0000791202 від 07.06.2019 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, задекларовану на рахунок платника у банку у розмірі 27 108 грн. (розмір зменшення) та штрафу 13 554 грн.; № 0000801202 від 07.06.2019 про встановлення відсутності реєстрації податкової накладної протягом граничного терміну на суму ПДВ 25 494,61 грн. та застосування штрафу - 12 747,31 грн. Прийняті на підставі акту податкові повідомлення-рішення № 0000781202. № 0000791202 та № 0000801202 були оскаржені спочатку в судовому порядку (справа №200/9906/19-а).
За період березень 2019 року була проведена перевірка, за результатами якої складений акт від 20 травня 2019 року № 129/05-99-12-02/34850038. На підставі висновків акту перевірки були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000891202 від 19.06.2019, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість на 497 825 грн. ТОВ "ЄВРОМІНЕРАЛ" не погодилося із висновками акту документальної позапланової невиїзної перевірки та прийнятими на підставі нього податковими повідомленнями - рішеннями.
11 жовтня 2019 Донецьким окружним адміністративним судом відкрите провадження по справі № 200/11929/19-а щодо визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000891202. Рішенням суду від 17 лютого 2020 року Визнано неправомірним та скасувано податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № 0000891202 від 19.06.2019 року, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість на 497 825 грн. Визнано неправомірним та скасувано податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № 0000911202 від 19.06.2019 року, яким застосовано штраф у розмірі 50% у сумі 115 899,59 грн.
За період квітень 2019 року була проведена перевірка, за результатами якої складений акт від 18.06.2019р. № 153/05-99-12-02/34850038. На підставі висновків акту перевірки були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0001061202 від 19.06.2019, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість на 497 825 грн. ТОВ "ЄВРОМІНЕРАЛ" не погодилося із висновками акту документальної позапланової невиїзної перевірки та прийнятими на підставі нього податковими повідомленнями - рішеннями. 10 жовтня 2019 Донецьким окружним адміністративним судом відкрите провадження по справі № 200/11931/19-а щодо визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення № 0001061202. На цей час розгляд справи триває.
Наведені вище обставини дозволяють суду зробити висновок про неузгодженість сум за зазначені періоди, отже, за таких обставин, спірне податкове повідомлення-рішення № 0000081202 від 10.09.2019р., яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у розмірі 53 307,00 гривень, є таким, що підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не надано докази на підтвердження правомірності винесення спірних податкових повідомлень - рішень.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішень та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову.
Частинами першою, сьомою статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки даний позов задоволено, а позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 2 102,00 грн. (платіжне доручення № 25 від 13.01.2020 року) суд приходить до висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача судового збору у розмірі 2 102,00 грн. на користь позивача.
Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Євромінерал" (84571, Донецька область, Бахмутський район, с. Опитне, вул. Київська-5, код ЄДРПОУ 34850038) до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська - 59, код ЄДРПОУ 43142826) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити повністю.
Визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного Управління ДПС у Донецькій області № 0000081202 від 10.09.2019р., яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у розмірі 53 307,00 гривень.
Визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного Управління ДПС у Донецькій області № 0000061202 від 10.09.2019р., яким відмовлено в наданні бюджетного відшкодування на суму 4 234,00 гривень.
Визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного Управління ДПС у Донецькій області № 0000071202 від 10.09.2019р., яким зменшено бюджетне відшкодування на рахунок платника у банку у розмірі 19 826,00 гривень та нараховано штраф у розмірі 9 913,00 гривень.
Визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного Управління ДПС у Донецькій області № 0000091202 від 10.09.2019р., яким застосовано штраф у розмірі 50% у сумі 9 913,21 гривень.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська - 59, код ЄДРПОУ 43142826) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Євромінерал" (84571, Донецька область, Бахмутський район, с. Опитне, вул. Київська-5, код ЄДРПОУ 34850038) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок.
Вступна та резолютивна частини рішення прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 14 липня 2020 року. Повний текст рішення виготовлено та підписано 15 липня 2020 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд, з урахуванням внесених до КАС України змін згідно з Законом України від 29 березня 2020 року № 3275 про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя К.Е. Абдукадирова