26.01.10
УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Чернігівської області
14000 , м. Чернігів тел. 77-44-62
проспект Миру, 20
Іменем України
РІШЕННЯ
”12” січня 2010 року справа № 11/169/24
Позивач: Державне територіально-галузеве об’єднання „Південно-Західна залізниця”, 01601, м. Київ, вул. Лисенка, 6
Відповідач: Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради, 16600, м. Ніжин, вул. Гоголя, 6.
Про стягнення заборгованості в сумі 167644,36 грн.
Суддя Ю.М. Бобров
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН :
Представник позивача: Чемерис А.О. –юрисконсульт, довіреність № 1961-НЮ від 05.08.2009р.
Представник відповідача: Сутула Т.В. –головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність № 08-7 від 08.01.2009р.
СУТЬ СПОРУ:
Представником Державного територіально-галузевого об’єднання „Південно-Західна залізниця” (ДТГО „Південно-Західна залізниця”) подано позов до Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради (Управління) про стягнення 167644,36 грн. заборгованості.
В судовому засіданні оголошувалась перерва.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та їх обґрунтування, викладені у позовній заяві та у письмових поясненнях по справі.
У позовній заяві представник вказує на порушення відповідачем умов укладеного між сторонами Договору про пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом загального користування та про відшкодування витрат за надані послуги та порушення норм чинного законодавства.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача посилається на те, що відповідач із серпня 2008 року безпідставно перестав приймати від позивача акти звірок та списки пільговиків, які користувалися послугами залізничного транспорту загального користування. У зв’язку з цим за п’ять місяців 2008 року (з 15.07.2008р. по 15.12.2008р.)заборгованість Управління, з урахуванням часткової її сплати (20008,15 грн.), складає 167644,36 грн.
Відповідач у відзиві на позовну заяву з позовом не погоджується, позовні вимоги не визнає та просить суд у задоволенні позову відмовити.
У відзиві на позов відповідач, посилаючись, зокрема, на ст. 51 Бюджетного кодексу України, зазначає, що законом про Державний бюджет України щорічно затверджується асигнування для головних розпорядників коштів, які беруть бюджетні асигнування та проводять видатки тільки у межах бюджетних асигнувань.
Згідно ст. 62 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” передбачено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та здійснюють відповідні видатки за загальним фондом бюджету тільки у межах бюджетних асигнувань.
За період з серпня 2008 року по грудень 2008 року ДТГО „Південно-Західна залізниця” було надіслано Управлінню акти звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги за формою № 3-пільга та розрахунки витрат та відшкодування збитків, пов’язаних з наданням пільг, але ці документи Управлінням було повернуто позивачу з роз’ясненням того, що відшкодування витрат у 2008 році проводилося в межах кошторисних призначень, затверджених в 2008 році на відповідний рік в сумі 250000,00 грн. та неодноразово повідомлялось, що кошторисні призначення, виділені ДТГО „Південно-Західна залізниця” на компенсаційні виплати за пільговий проїзд, з яких проводилося відшкодування залізниці, вичерпано, тому і суми витрат прийматись до відшкодування та відшкодовуватись не будуть в зв’язку з відсутністю кошторисних призначень.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав заперечення на позов з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Розглянувши подані матеріали, з’ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши та оцінивши надані докази, заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Як свідчать матеріали справи, між сторонами 22.01.2008р. був укладений Договір № 1ПЗ/ДН-1-085059/НЮ про пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом загального користування та відшкодування витрат за надані послуги (далі –Договір), який регламентує взаємовідносини сторін щодо відшкодування коштів за перевезення залізничним транспортом пільгових категорій громадян згідно Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік”, які надаються Залізницею, на покрашення рівня обслуговування пасажирів, що мають право на пільги по місту Ніжину за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам в межах обсягів, затверджених у бюджеті м. Ніжина на 2008 рік.
Відповідно до умов Договору Залізниця (позивач) зобов’язалася здійснювати пільгове перевезення передбачений законодавством України категорій громадян та на підставі затвердженої чинним законодавством форми звітності готувати данні про нараховані суми щодо пільг за надані послуги із застосуванням цін і тарифів, що склалися на момент надання пільг, і направляти їх Платнику (відповідачу) щомісячно до 22 числа звітного місяця та несе повну відповідальність за достовірність поданої інформації (до набрання чинності статті 8? розділу III, п. 2 Прикінцевих положень Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” щодо пільгового проїзду).
Надавати відповідачу щомісячно до 5 числа наступного за звітним періодом акт звірки взаємних розрахунків по пільговому перевезенню громадян м. Ніжин Чернігівської області (п.п. 2.1, 2.2, 2.3 Договору).
У свою чергу Платник (відповідач) зобов’язався проводити відшкодування по пільговим категоріям громадян, визначених Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік”, згідно з Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення доходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256 (далі – Порядок № 256) (п. 2.4 Договору).
Платник зобов’язався забезпечувати своєчасне нарахування сум відшкодування по пільговому перевезенню окремих категорій громадян залізничним транспортом при надходженні їх з державного бюджету.
Визначено, що оплата повинна проводиться протягом 7 банківських днів після надходження коштів з державного бюджету на підставі розрахунків фактичних витрат, складених залізницею за перевезення пільгових категорій громадян (п.п. 3.2, 3.3 Договору).
Згідно п. 6.1 Договору термін дії Договору встановлений з дати його підписання до 31.12.2008р.
Згідно ч. 5 ст. 9 Закону України „Про залізничний транспорт” від 04.07.1996р. № 273/96-ВР для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного бюджету або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийняте рішення щодо введення відповідних пільг.
Законом України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін та деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 р. № 107-VI передбачено виділення коштів на компенсацію підприємствам транспорту за надання послуг по пільговому перевезенню окремих категорій громадян, зокрема передбачена додаткова дотація з державного бюджету до обласного бюджету Чернігівської області.
Відповідно до ст. 4 Цивільного кодексу України від 16.01.2003р. № 435-IV майнові права та обов’язки, а згідно ст. 174 Господарського кодексу України від 16.01.2003р. № 436-IV –господарські зобов’язання, виникають як з договорів, так і з адміністративних актів. Отже, право позивача на отримання компенсації передбачене крім Договору, Законами України „Про залізничний транспорт”, „Про Державний бюджет України” та Порядком № 256.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов’язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства.
Згідно ч. 3 с. 11 ЦК України цивільні права та обов’язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. А відповідно до ч. 2 та ч. 3 цієї статті, актами цивільного законодавства є закони України, які приймаються відповідно до Конституції України та Постанови Кабінету Міністрів України.
Крім того, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов’язків є договори та інші правочини.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов’язання повинні виконуватися належним чином і в установлений строк, односторонні відмова від виконання зобов’язання та одностороння зміна умов договору не допускається.
Пунктами 2, 3, 5-8 Порядку № 256 передбачено, що фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення проводиться за рахунок субвенції, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів затверджених в обласних та районних бюджетах на зазначені цілі. Головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання з праці та соціального захисту населення. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісячно готують данні про нараховані суми щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд підприємствами –постачальниками відповідних соціальних послуг та акти звіряння розрахунків за надані послуги і направляють їх до фінансових органів районних держадміністрацій. Фінансові органи райдержадміністрацій на підставі отриманих актів щомісячно готують реєстри нарахованих сум щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян та направляють їх фінансовим органам обласних держадміністрацій, які після отримання коштів субвенцій, надають органам Державного казначейства платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів.
Отриманні місцевими бюджетами суми субвенцій перераховують на рахунки головних розпорядників коштів, які здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних соціальних послуг.
Пунктом 12 Порядку № 256 фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету передбачено погашення кредиторської заборгованості, яка утворилась станом на початок року.
Як свідчать матеріали справи, позивачем у період з 15.07.2008р. по 15.12.2008р. здійснено пільгове перевезення окремих категорій громадян, які користуються правом на пільговий проїзд залізничним транспортом по м. Ніжин.
Позивачем щомісячно складався список пільгових громадян, що користувалися послугами залізничного транспорту, на підставі чого складалися акти звірки, які передавалися відповідачеві.
Отже, позивачем повністю виконані зобов’язання, передбачені Договором та чинним законодавством.
Із серпня 2008 року відповідач, в порушення умов Договору та чинного законодавства, припинив приймати від позивача акти звіряння розрахунків та списки пільговиків, посилаючись на відсутність бюджетних асигнувань.
Всього за 5 місяців 2008 року кількість проданих квитків становить 15 156 шт. на суму 187652,51 грн., з них компенсовано 20008,15 грн. Тобто, кредиторська заборгованість, яка утворилась станом на початок 2009 року, становить 167644,36 грн.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підтверджені відповідними доказами, а тому доходить висновку про задоволення позову повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради (16600, м. Ніжин, вул. Гоголя, 6, р/р 35412044000931 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код 03196216) на користь Державного територіально-галузевого об’єднання „Південно-Західна залізниця” (01034, м. Київ, вул.. Лисенка, 6, р/р 26002001504 в АБ „Експрес-Банк”, МФО 322959, код 04713033) 167644,00 грн. заборгованості, 1676,44 грн. на відшкодування витрат по сплаті держмита та 236,00 грн. на відшкодування оплати витрат з інформаційно–технічне забезпечення розгляду в судах.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
В судовому засіданні 12.01.2010р., на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, за згодою представників сторін, оголошено тільки вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення підписано 18.01.2010р.
Суддя Ю.М. Бобров