Рішення № 9039474, 26.01.2010, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
26.01.2010
Номер справи
6/162/25
Номер документу
9039474
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

Господарський суд Чернігівської області

____________________

14000 м. Чернігів, проспект Миру 20                                                                      Тел. 698-166, факс 77-44-62

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

12 січня 2010 року справа №6/162/25

За позовом: прокурора Ічнянського району, вул. Червоних партизан, 18, м. Ічня, 16700,

в інтересах держави

в особі: Ічнянської міської ради, вул. Вокзальна, 1, м. Ічня, 16700,

до відповідача: приватно-орендного сільськогосподарського підприємства “Жадьківське”, вул. Горького, 34, м. Ічня, 16700,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель у Чернігівській області, пр-т Миру, 21а, м. Чернігів, 14000,

про стягнення шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки, в сумі 11506,70 грн.

Суддя Блохіна Ж.В.

Представники сторін:

від позивача: Звонок С.А., довіреність №03-05/42 від 22.01.2009 року,

від відповідача: не з’явився,

від третьої особи: не з’явився,

за участю: Дремлюги С.О. –прокурора відділу прокуратури Чернігівської області, посв. №189 від 14.04.2008 року

Прокурором Ічнянського району в інтересах держави в особі Ічнянської міської ради подано позов до приватно-орендного сільськогосподарського підприємства “Жадьківське” про стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки, у розмірі 11506,70 грн.

Прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги і просять їх задовольнити, посилаючись на наступне. Згідно акту обстеження земельної ділянки, яка знаходиться за межами населеного пункту м. Ічня, площею 16,5 га, державної власності, сільськогосподарського призначення (землі резерву Ічнянської міської ради) та акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 09 липня 2009р. при обстеженні встановлено, що дана земельна ділянка використовується ПОСП „Жадьківське” без наявності правовстановлюючих документів, що є порушенням вимог чинного законодавства України, внаслідок чого державі нанесено шкоду в розмірі 11506,70 грн., яка розрахована згідно Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання не за цільовим призначенням, зняттям ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою КМУ №963 від 25.07.2007р.

Відповідач втретє представника в судове засідання не направив, але надіслав до суду телеграму, в якій просить перенести розгляд справи в зв’язку з захворюванням керівника підприємства. Заявою від 25.11.2009р. та телеграмою від 21.12.2009р. відповідач також просив відкласти розгляд справи, призначений на 03.12.2009р. та 22.12.2009р., і його заяви задовольнялись судом.

У відзиві на позов від 14.12.2009р., направленим на адресу суду, відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що земельною ділянкою резервного фонду Ічнянської міської ради площею 16,5 га користується з 1991 року; 29.05.2007р. Ічнянська міська рада прийняла рішення, яким погодила ПОСП „Жадьківське” надання дозволу на виготовлення проектної документації для надання в оренду земельної ділянки площею 16,5 га, але, поки підприємство домовлялось з відповідними організаціями по укладенню договору на виготовлення проектної документації, були внесені зміни до законодавства і передача в оренду землі здійснюється за результатами проведення земельних торгів. Відповідач вважає, що він має право користуватися земельною ділянкою, а тому у позові просить відмовити.

Суд дійшов висновку, що неявка представника відповідача не перешкоджає вирішенню спору по суті, а його заява про відкладення розгляду справи не підлягає задоволенню, оскільки 13.01.2010р. спливає строк вирішення спору, встановлений ст. 69 Господарського процесуального кодексу України..

Третя особа представника у дане судове засідання не направила, заяв та клопотань не надіслала, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлена належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

В своїх поясненнях від 03.12.2009р. третя особа зазначила наступне. 09.07.2009р. було проведено перевірку земельної ділянки площею 16,5 га, розміщеної на території Ічнянської міської ради, складено акт обстеження земельної ділянки та акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 09.07.2009р. У результаті перевірки встановлено, що земельна ділянка площею 16,5 га використовується ПОСП „Жадьківське” без наявності правовстановлюючих документів на землю, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України і підпадає під дію ст. 53-1 КУпАП. 31.08.2009р. винесено постанову №16, якою нараховано шкоду у розмірі 11506,70 грн., заподіяну власнику земельної ділянки, у відповідності до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання не за цільовим призначенням, зняттям ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою КМУ №963 від 25.07.2007р.

У судовому засіданні 03.12.2009р. представник третьої особи підтримав позовні вимоги і просив їх задовольнити.

Справа розглядається на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, суд

В С Т А Н О В И В:

09 липня 2009 року державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель в Чернігівській області Пахариною А.Т., старшим оперуповноваженим БЕЗ Ічнянського РВУМВС України в Чернігівській області лейтенантом міліції Романенком А.С., спеціалістом першої категорії, землевпорядником Ічнянської міської ради Гребенюк О.В. було проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться за межами населеного пункту м. Ічня, в районі міських очисних споруд, площею 16,5 га, державної форми власності, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення –землі резерву Ічнянської міської ради, за наслідками чого складено акт обстеження земельної ділянки від 09.07.2009р.

Результатами обстеження земельної ділянки встановлено, що земельна ділянка площею 16,5 га, категорії земель - сільськогосподарського призначення, державної власності, землі резерву Ічнянської міської ради використовується ПОСП „Жадьківське” без наявності правовстановлюючих документів на землю, що є порушенням ст.ст. 125,126 Земельного кодексу України і підпадає під дію ст. 53-1 КУпАП. На самовільно зайнятій земельній ділянці на момент обстеження знаходиться вирощений не зібраний урожай вівса.

09 липня 2009 року державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель в Чернігівській області Пахариною А.Т., старшим оперуповноваженим БЕЗ Ічнянського РВУМВС України в Чернігівській області лейтенантом міліції Романенком А.С. та дільничним інспектором міліції, майором міліції Худіною Ю.Г. було проведено позапланову перевірку з питань дотримання вимог земельного законодавства ПОСП „Жадьківське” при використанні земель резерву на території Ічнянської міської ради. Перевіркою встановлено, що земельна ділянка площею 22,0 га із земель резерву державної власності Ічнянської міської ради, розміщеної в районі міських очисних споруд, на час проведення перевірки 09.07.2009р. комісія прийшла до висновку, що частина цієї земельної ділянки площею 16,5 га використовується ПОСП „Жадьківське” (директор Хахуда В.А.) без наявності правовстановлюючих документів на землю, що є порушенням ст.ст. 125,126 Земельного кодексу України і підпадає під дію ст. 53-1 КУпАП. На самовільно зайнятій земельній ділянці на момент проведення перевірки знаходиться вирощений не зібраний урожай вівса.

За наслідками перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 09.07.2009р. (копія акту направлена поштою 21.08.2009р. відповідачу).

За результатами перевірки 22.07.2009р. складено протокол про адміністративне правопорушення на ім’я директора ПОСП „Жадьківське” Хахуду В.А.

Відповідачу видано припис №402455 від 22.07.2009р. з вимогою в один місяць оформити правовстановлюючі документи на право користування земельною ділянкою.

31.08.2009р. директору ПОСП „Жадьківське” Хахуді В.А. винесено постанову №16 про накладення адміністративного стягнення, якою визначено, що порушенням власнику земельної ділянки заподіяно матеріальну шкоду у розмірі 11506,70 грн., яка розрахована у відповідності до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання не за цільовим призначенням, зняттям ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою КМУ №63 від 25.07.2007р., та штраф у розмірі 1700 грн.

Суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

В статті 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. В статті 14 зазначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Відповідно до ч. 2 даної статті право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Оскільки відповідно до довідки форми 6-зем земельна ділянка площею 16,5 га ( землі резервного фонду, сільськогосподарські угіддя) розташована за межами населеного пункту на території Ічнянської міської ради, то в силу п.12 Розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України повноваження щодо розпорядження нею здійснює Ічнянська міська рада (позивач у справі).

Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.1 абз.2 ч. 4 ст. 9 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” від 19 червня 2003 року N963-IV державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи. Державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок.

Згідно п.1. Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням та охороною земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 25.12.2002 року №1958 (постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ України N 901 від 26.08.2009р., яка набрала чинності з 04.09.2009р.), Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель (Держземінспекція) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Держкомзему і йому підпорядковуєтеся.

Відповідно абз.3 п.3 даного Положення основними завданнями Держземінспекції є, зокрема, організація та здійснення державного контролю за використанням і охороною земель.

Згідно з абз. 2,3 п.п.1, п.п.2 п.4 даного Положення Держземінспекція відповідно до покладених на неї завдань:

1) організує і здійснює державний контроль за:

- дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, а також іноземними юридичними особами земельного законодавства;

- дотриманням встановленого порядку набуття і реалізації права на землю, в тому числі на землі водного і лісового фонду;

2) вживає в межах своєї компетенції заходів до усунення порушень земельного законодавства, в тому числі щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам.”

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.116 Земельного кодексу України:

“1. Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

2. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.”

Порядок надання у постійне користування земельних ділянок громадянам та юридичним особам, а також порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст.ст.123,124 Земельного кодексу України та ст.16 Закону України “Про оренду землі”.

Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ст.126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами; право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

З викладених матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка площею 16,5 га, яка розташована за межами населеного пункту на території Ічнянської міської ради, використовувалась відповідачем у 2009 році без оформлення вищезазначених правовстановлюючих документів. Винесений відповідачу в ході проведеної Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Чернігівській області перевірки припис з вимогою в один місяць оформити правовстановлюючі документи на право користування земельною ділянкою відповідачем не виконаний.

Відповідно ч.ч.1,2, п.„б” ч.3 ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

25.07.2007 року постановою Кабінету Міністрів України №963 затверджено Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.

          Згідно п.1 даної Методики ця Методика спрямована на визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (далі - розмір шкоди).

Відповідно до п. 7 даної Методики розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться інспекціями Мінприроди або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель та її територіальними органами.

З метою формування єдиних підходів при застосуванні територіальними органами Держземінспекції Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 р. N 963, наказом Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель від 12 вересня 2007 року N 110 затверджені Методичні рекомендації щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.

Відповідно до п.3.1 Методичних рекомендацій підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне провадження, які підтверджують факт вчинення правопорушення, а саме:

акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;

протокол про адміністративне правопорушення;

припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);

акт обстеження земельної ділянки.

Матеріалами справи підтверджується факт вчинення відповідачем правопорушення, а саме: актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 09.07.2009р., протоколом про адміністративне правопорушення від 22.07.2009р. №401888, приписом від 22.07.2009р. №402455 та актом обстеження земельної ділянки від 09.07.2009р.

Відповідно до п.6.2. Методичних рекомендацій юридичній особі (її керівнику або представнику) чи фізичній особі, які заподіяли шкоду, розрахунок розміру шкоди, що підлягає відшкодуванню, вручається під розпис із зазначенням дати його вручення, прізвища та ініціалів особи, яка його отримала, а також посади, прізвища та ініціалів особи, що вручила розрахунок. У разі відмови отримати розрахунок під розпис, розрахунок направляється поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Вищевказані документи, а також розрахунок розміру шкоди, заподіяної відповідачем внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, отримані уповноваженою особою, що підтверджується її підписом.

Згідно даного розрахунку розмір заподіяної відповідачем шкоди становить 11506,70 грн.

У п.7.2. Методичних рекомендацій зазначено, що кошти за шкоду, що заподіяна територіальним громадам, зараховуються до відповідних спеціальних фондів місцевих бюджетів.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідачем не надано суду належних, допустимих та достатніх доказів, які підтверджують правомірність використання ним спірної земельної ділянки у 2009 році. В зв’язку з цим суд доходить висновку, що Відповідач самовільно використовував вищевказану земельну ділянку.

За таких обставин позовні вимоги про стягнення 11506,70 грн. шкоди на користь Ічнянської міської ради підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.49 Господарського процесуального кодексу судові витрати мають бути покладені на відповідача.           

Керуючись ст.ст.116,123,124,125,126,152,212, розділом Х Перехідних положень Земельного кодексу України, ст.ст. 33, 49, ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

          

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з приватно-орендного сільськогосподарського підприємства “Жадьківське” (вул. Горького, 34, м. Ічня, 16700, код 30834729, р/р 26006301210 в ВАТ „Державний ощадний банк” №3260 м. Ічня, МФО 343068) на користь Ічнянської міської ради (вул. Вокзальна, 1, м. Ічня, 16700, код 24062100, р/р 33116331700134 в ГУДК в Чернігівській області, код банка 22329408123) 11506,70 грн. шкоди.

4. Стягнути з приватно-орендного сільськогосподарського підприємства “Жадьківське” (вул. Горького, 34, м. Ічня, 16700, код 30834729, р/р 26006301210 в ВАТ „Державний ощадний банк” №3260 м. Ічня, МФО 343068) в доход Державного бюджету України (р/р 31111095700002 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код платежу 22090200, символ звітності 095, код ЄДРПОУ 22825965) 115,07 грн. державного мита.

5. Стягнути з приватно-орендного сільськогосподарського підприємства “Жадьківське” (вул. Горького, 34, м. Ічня, 16700, код 30834729, р/р 26006301210 в ВАТ „Державний ощадний банк” №3260 м. Ічня, МФО 343068) в доход Державного бюджету України (р/р 31214259700002 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код платежу 22050000, код ЄДРПОУ 22825965) 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

          Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Ж.В. Блохіна

26.01.10