
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 липня 2020 року справа № 580/1675/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Білоноженко М.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Смілянської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
14.05.2020р. до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся із позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Виконавчого комітету Смілянської міської ради (далі - відповідач) в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати пункт 55 рішення комісії з питань соціальних допомог Виконавчого комітету Смілянської міської ради оформленого протоколом № 40 від 15.11.2019р.,
- зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення субсидії від 17.10.2019р. та прийняти рішення відповідно до заяви з додержанням Положення про порядок призначення житлових субсидій.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що 17.10.2019 року звернувся до управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Смілянської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії, за наслідками розгляду якої Комісією з питань соціальних допомог Виконавчого комітету Смілянської міської ради прийнято рішення оформлене протоколом №40 від 15.11.2019р. згідно якого позивачу було призначено субсидію на електропостачання та вивіз побутових відходів у розмірі 0 грн. та відмовлено у призначенні субсидії на газове опалення на підставі п. 27 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848.
Позивач вважає вказане рішення протиправним, оскільки відповідно до п.60 Положення №848, в разі якщо за наслідками розрахунку субсидії її розмір становить нульове значення, приймається рішення про непризначення субсидії. Крім того, зазначено про безпідставність прийнятого рішення оскільки обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства, проведення якого передбачено п. 27 Положення №848 не проводилось. Також зазначено, що підставою для відмови у призначенні субсидії на газове опалення стало не розділення особового рахунку. При цьому позивачем звернуто увагу, що послугою постачання та розподілу природного газу користується виключно домогосподарство позивача, оскільки до суміжного домогосподарства не підведено газове опалення, відтак зазниичений рахунок розділенню не підлягає.
З урахуванням зазначеного, позивач зазначив про протиправність прийнятого відповідачем рішення та просив його скасувати.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 19.05.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
09.06.2020р., в межах наданого судом строку, представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнано, та просив в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю, аргументуючи свою позицію тим, що оскільки позивач зареєстрований в приватному будинку, розділеному на дві частини, який має одну поштову адресу та розділені особові рахунки, рішення про призначення субсидії повинно прийматись Комісією у відповідності до п. 27 Положення №848. Крім того, зазначено, що оскільки у частині заявника індивідуальне газове опалення, в іншій - пічне, і газопостачання в іншій частині відсутнє, позивачу призначено субсидію тільки на розділені рахунки, а саме електропостачання та вивіз побутових відходів у розмірі 0 грн. та відмовлено у призначенні субсидії на газове опалення. Також звернуто увагу, що Комісія своїм рішення тільки надає право на призначення субсидії, а не розраховує її розмір. При цьому зазначено, що необхідною умовою для призначення субсидії на підставі п. 27 Положення №848 є наявність розділеного рахунку. На підставі зазначеного, представник відповідача вказав на необґрунтованість позовних вимог та просив у їх задоволенні відмовити.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
17.10.2019 року позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування житлово-комунальних послуг та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
Зі змісту заяви вбачається, що позивачем укладено договір на газопостачання з ТОВ «Черкасигаз Збут», ЄДРПОУ 39672471.
Відповідно до декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, від 17.10.2019р., поданої разом із заявою від 17.10.2019р., до складу домогосподарства входить позивач та його дочка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 13.11.2019р., позивач зареєстрований та проживає з дочкою за адресою: АДРЕСА_1 .
Актом обстеження встановлено, що приватний будинок загальною площею 61,3 кв.м., розділений на дві частини, які мають окремі входи, окремі рахунки, окремі лічильники. Частина заявника становить - 29,5 кв. м. має газове опалення. В частині №2 газ не підведений. Запропоновано розглянути на комісії питання про право позивача на призначення йому субсидії.
Згідно витягу з протоколу комісії з питань соціальних допомог при виконкомі Смілянської міської ради №40 від 15.11.2019р. за результатами розгляду заяви позивача, поданої 17.10.2019р., Комісією згідно з п. 27 Положення №848 відмовлено в призначенні субсидії двом особам на розділені особові рахунки на газове опалення з 01.10.2019р., та призначено субсидію двом особам на розділені особові рахунки на електропостачання та вивіз побутових відходів у розмірі 0 грн.
Вважаючи зазначене рішення оформлене п. 55 Протоколу №40 протиправним, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам переліку житлових субсидій встановлено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995р. №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі - Положення №848).
Відповідно до п. 3 Положення №848 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Отримання житлових субсидій не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
У відповідності до п. 4 Положення №848, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Згідно із п. 5 Положення №848, житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156.
Відповідно до п. 9 Положення №848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Пунктом 14 Положення №848 визначено обставин за яких житлова субсидія не призначається.
Згідно п.15 Положення №848, за наявності умов, зазначених у пункті 14 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпункті 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і підпункті 7 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).
Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Відповідно до п.27 Положення №848, якщо в житловому приміщенні (будинку) є кілька розділених особових рахунків, за рішенням комісії житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг може бути призначена кожному із таких домогосподарств на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Склад кожного із домогосподарств визначається на підставі відомостей, внесених до декларації. При цьому до складу різних домогосподарств у межах одного житлового приміщення (будинку) не можуть входити члени однієї сім`ї.
При вирішенні даного спору по суті, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом із акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 13.11.2019р. (а.с. 25) приватний будинок за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 61,3 кв.м., розділений на дві частини, які мають окремі входи, окремі рахунки, окремі лічильники. Частина заявника разом із донькою становить - 29,5 кв. м. має газове опалення. В частині №2 газ не підведений. Запропоновано розглянути на комісії питання про право позивача на призначення йому субсидії.
З аналізу приписів п.27 Положення №848, судом вбачається, що в разі наявності у житловому приміщенні (будинку) кілька розділених особових рахунків, житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг може бути призначена за рішенням комісії, при цьому таке рішення Комісія може прийняти на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Позивач в обґрунтування протиправності оскаржуваного рішення зазначає, що в разі якщо за наслідками розрахунку субсидії її розмір становить нульове значення, приймається рішення про непризначення субсидії згідно п. 60 Положення №848. Крім того, зазначено про безпідставність прийнятого рішення оскільки обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства, проведення якого передбачено п. 27 Положення №848 не проводилось.
З приводу зазначених посилань суд зазначає про їх необгрутованість, оскільки обстеження матеріально-побутових умов сім`ї проведено Державним соціальним інспектором А.М. Тавенко, про що складено Акт від 13.11.2019р., копія якого наявна в матеріалах адміністративної справи. Крім того, зазначений Акт містить відмітку про ознайомлення з ним позивача.
Крім того, рішення про непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення у відповідності до п.60 Положення №848 приймається структурним підрозділом з питань соціального захисту населення (управління праці та соціального захисту населення), натомість оскільки розгляд заяви позивача, у зв`язку із наявністю розділених рахунків, належить до компетенції комісії з питань соціальних допомог, нею прийнято рішення у відповідності до вимог п.15 Положення №848, згідно якого, комісією, на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства приймається рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії. Відтак, посилання позивача на протиправність рішення у зв`язку із невідповідністю спірного рішення приписам п. 60 Положення №848 суд вважає необґрунтованим.
З приводу посилань позивача що при визначенні права на призначення субсидії беруться до уваги всі послуги за які сплачують мешканці домогосподарства, суд зазначає, що у відповідності до п.24 Положення №848, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку). Так, оскільки приватний будинок за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 61,3 кв.м., розділений на дві частини, частина заявника становить - 29,5 кв. м., а позивачем зазначено відомості у заяві лише щодо нього та його дочки, не вказавши всіх осіб, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), суд доходить висновку, що Комісія прийнявши рішення про призначення субсидії виключно із електропостачання та вивозу побутових відходів (на розділені особові рахунки) діяла в межах наданих повноважень та у відповідності до вимог закону, в зв`язку із чим позовні вимоги в частині протиправності рішення Комісії про призначення субсидії двом особам на розділені особові рахунки на електропостачання та вивіз побутових відходів у розмірі 0 грн. суд вважає необґрунтованими.
Щодо відмови у призначенні субсидії на газове опалення, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 70, 73, 75 Положення №848, житлова субсидія на оплату комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії для централізованого, автономного та індивідуального опалення в опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.
Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива і на оплату житлово-комунальних послуг призначається на календарний рік. При цьому житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг розраховується з місяця звернення за її призначенням до кінця поточного календарного року.
У разі подання заяви протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону житлова субсидія призначається з початку такого сезону, але не раніше дня виникнення права на її отримання.
З аналізу вказаних приписів Положення №848 вбачається, що житлова субсидія на оплату комунальних послуг, зокрема з постачання та розподілу природного газу розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно та призначається на календарний рік на підставі відповідного звернення особи.
Як вбачається судом із відзиву на позов, підставою відмови позивачу у призначенні житлової субсидії на газове опалення стало те, що вказаний рахунок є нерозділеним.
Разом з тим, як уже зазначалось судом, актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 13.11.2019р. встановлено, що приватний будинок за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 61,3 кв.м., розділений на дві частини, які мають окремі входи, окремі рахунки, окремі лічильники. Частина заявника становить - 29,5 кв. м. має газове опалення. В частині №2 газ не підведений. Суд зазначає, що оскільки газове опалення використовується виключно на частині домоволодіння позивача та не підведене до другої частини домоволодіння, особовий рахунок на газове опалення розділенню не підлягає, в зв`язку із чим суд доходить висновку про формальний підхід Комісії при вирішенні питання щодо права позивача на субсидію на газове опалення.
Відтак, суд доходить висновку про протиправність рішення комісії з питань соціальних допомог Виконавчого комітету Смілянської міської ради щодо відмови позивачу в призначенні субсидії на газове опалення оформленого п.55 протоколу № 40 від 15.11.2019р. та як наслідок про доцільність його скасування і цій частині.
З урахуванням зазначеного, з огляду на встановлену судом протиправність ззаначеної відмови, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині щодо зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення субсидії від 17.10.2019р. в частині щодо призначення субсидії позивачу на газове опалення.
Щодо доводів відповідача про те, що виконком Смілянської міської ради не є належним відповідачем, суд зазначає наступне.
Згідно з приписами Положення №848, комісії з питань призначення житлових субсидій утворюються районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах рад.
Положення про комісію з питань призначення соціальних допомог та складу комісії затверджено рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради від 21.02.2019 №68.
Згідно з п. 3 та п. 4 вказаного Положення комісія утворюється за рішенням виконавчого комітету міської ради; персональний склад комісії та положення про комісію затверджується рішенням виконавчого комітету міської ради.
Згідно з п. 9 Положення рішення з питань, що розглядаються на засіданні комісії, приймаються більшістю голосів у присутності не менше половини складу комісії.
П. 15 Положення передбачає, що рішення комісії може бути оскаржене в установленому законом порядку.
Отже, комісія з питань соціальних допомог при виконкомі Смілянської міської ради є колегіальним органом, тому не є суб`єктом владних повноважень у розумінні п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, який визначає суб`єкт владних повноважень як орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Разом з цим, оскільки комісія з питань соціальних допомог утворена за рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради, саме останній є належним відповідачем у справі.
Відповідно до частин 1,2 статті 77 КАС, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позовні вимоги є частково обгрунтованими у зв`язку із чим адміністративний позов належить задовольнити частково.
Згідно частин 1,3 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи, що позов належить задовольнити частково, а позивачем понесено судові витрати із сплати судового збору у сумі 840,80 грн, що підтверджується квитанцією від 13.05.2020р. №32246, наявної у матеріалах справи, суд дійшов висновку про стягнення частини понесених позивачем судових витрат пропорційно частині задоволених позовних вимог за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача у сумі 420,40 грн.
Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 241-246, 255, 263, 295, КАС України суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань соціальних допомог Виконавчого комітету Смілянської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні субсидії на газове опалення, оформленого п.55 протоколу №40 від 15.11.2019р.
Зобов`язати Комісію з питань соціальних допомог Виконавчого комітету Смілянської міської ради (вул. Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська область, 20701, код ЄДРПОУ - 04061553) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 ) про призначення субсидії від 17.10.2019р., в частині щодо призначення субсидії позивачу на газове опалення та прийняти рішення з урахуванням правових висновків суду у даному рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Смілянської міської ради (вул. Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська область, 20701, код ЄДРПОУ - 04061553) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень, частини 3 Розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду.
Суддя М.А. Білоноженко