Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"19" квітня 2010 р.Справа № 22/417-10 За позовом: Славутського міжрайонного прокурора, м. Славута, в інтересах держави в особі Славутської об'єднаної державної податкової інспекції в Хмельницькій області, м.Славута
до Сільськогосподарського кооперативу "Довжківський", с. Довжки Славутський район
про стягнення 3031,17 грн. по бюджетних позичках
За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління Державного казначейства у Хмельницькій області, м. Хмельницький
Суддя Заверуха С.В.
Представники сторін:
Від позивача: Вєрьовкін В.І. - представник за довіреністю №5830
Від відповідача : не з'явився
Від третьої особи : Сапожнік Т.О. - представник за довіреністю від 19.02.2010
За участю: Шкадько В.В. - прокурор відділу прокуратури області
Суть спору: прокурором в інтересах позивача подано позов про стягнення з відповідача на користь держави в особі Славутської ОДПІ заборгованості по бюджетній позичці в сумі 1285,00грн. та пені в розмірі 1746,17грн. В підтвердження позовних вимог позивач посилається на Постанови Кабінету Міністрів України № 220 від 26.02.1998 р. "Про забезпечення підготовки машинно-тракторного парку до польових робіт у 1996 р.", від 10.12.1998 року № 1953 "Про фінансове забезпечення підготовки техніки для проведення весняно-польових робіт в 1999 році", угоди від 05.03.1999р. та від 27.04.98, Розпорядження Кабінету Міністрів України від 3 квітня 2002 року № 186 –р "Про погодження сум заборгованості, що підлягають урегулюванню згідно із Законом України "Про врегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання через обслуговуючі, заготівельні і переробні підприємства, та реструктуризацію заборгованості зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) переробних підприємств агропромислового комплексу", розпорядження Славутської РДА від 17.04.1998р., лист Славутського управління Держказначейства від 10.02.10 р., платіжний документ від 05.03.99 р., рахунки-фактури від 04.03.99 р. №27 та від 22.04.98 р. № 11/186, рахунок від 23.04.98 р. № 39, видаткову накладну від 10.08.98 р. № 1263, накладні від 06.04.98 р., лист від 04.03.99 р., лист від 27.04.98 р., лист № 01-01-11/23, акт звірки за станом на 01.08.2001р., протоколи урегулювання заборгованості за бюджетними позичками наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам від 21 серпня 2002р. №9 та №12, графіки погашення сум заборгованості.
Прокурор та позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному об'ємі.
Заборгованість відповідача по бюджетній позичці за період з 01.06.2008р. по 01.02.2010р. становить 1285,00грн. За несвоєчасне повернення бюджетної позички відповідачу нарахована пеня в сумі 1746,17грн.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління державного казначейства України у Хмельницькій області у письмових поясненнях з приводу поданого позову та її представник в судовому засіданні повідомили, що позов про стягнення 3031,17 грн. по бюджетних позичках підтримує в повному обсязі. При цьому посилається на норми статті 21 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009р.”, ст. 17 Бюджетного кодексу України.
Представник позивача та третьої особи в судовому засіданні зазначили, що пеня нарахована за період з 01.06.2008 р. по 01.02.2010 р. та надали розрахунок пені.
Відповідач відзиву на позов не подав, повноважного представника для участі у судове засідання не направив та не заперечив проти позовних вимог, що не перешкоджає розгляду справи у відповідності до ст. 75 ГПК України.
Розглядом наявних в справі матеріалів судом встановлено наступне:
Сільськогосподарський кооператив "Довжківський", зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності за юридичною адресою с. Довжки Славутського району, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 29.03.2010 р.
Відповідно до листа Славутської РДА від № 01-01-11/23, сільськогосподарський кооператив "Довжківський" є правонаступником колективного сільськогосподарського підприємства ім. Шевченка (п.1.1 статуту).
17.04.1998р. розпорядженням Славутської РДА на виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 220 від 26.02.98р. "Про фінансове забезпечення підготовки сільськогосподарської техніки до проведення весняно-польових робіт в 1998 році" Славутському відділенню ДКУ профінансовано 10000грн. (в т.ч. 3500 грн. для ССВ ім. Шевченка).
27.04.1998р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 220 від 26.02.98р. "Про фінансове забезпечення підготовки сільськогосподарської техніки до проведення весняно-польових робіт в 1998 році" між відділенням ДК у Славутському районі та КСП ім. Шевченка було укладено угоду №3 про надання та повернення фінансової допомоги для забезпечення підготовки техніки для проведенні весняно-польових робіт в 1998 році. Відділення Державного казначейства надає, а сільськогосподарське підприємство приймає фінансову безвідсоткову допомогу в сумі 3500 грн. на умовах повернення до 01.10.98р. (п. 1 угоди).
Сільськогосподарське, підприємство зобов'язується: проводити закупку запасних частин і ремонтних матеріалів на заводах-виготовлювачах або в обласних і районних агротехсервісах, республіканських спеціалізованих базах Державного підприємства "Агротех" Мінагропрому України та подати для оплати відповідні документи Відділенню Державного казначейства; забезпечити повне повернення фінансової допомоги в сумі 3500 гри. до 01.10.98 року на єдиний казначейський рахунок Відділення Державного казначейства (п. 3 угоди).
Договір вступає в дію з моменту підписання сторонами і діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань. Зобов'язання за даним договором вважаються виконаними повністю після повернення Сільськогосподарським підприємством коштів фінансової допомоги в сумі 3500 грн. (п. 4 угоди).
Несвоєчасне повернення фінансової допомоги або нецільове її використання Сільськогосподарським підприємством тягне, за собою застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 22 Закону України "Про Державний бюджет України на 1998 рік" (п.5 угоди).
Листом від 27.04.1998р. голова КСП ім. Шевченка просив начальника відділення ДКУ у Славутському районі перерахувати кошти в сумі 2500грн. ВАТ Славутське РТП та кошти в сумі 1000грн. ВАТ „Славутський райагропостач” згідно рахунків від 22.04.98 на суму 1000 грн. та від 23.04.98 на суму 2500 грн.
05.03.1999р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10.12.1998 року № 1953 "Про фінансове забезпечення підготовки техніки для проведення весняно-польових робіт в 1999 році" між відділенням ДК у Славутському районі та КСП ім. Шевченка було укладено угоду про надання та повернення фінансової допомоги для забезпечення підготовки техніки для проведенні весняно-польових робіт в 1999 році. Відділення Державного казначейства надає, а сільськогосподарське підприємство приймає фінансову безвідсоткову допомогу в сумі 4000 грн. на умовах повернення до 01.10.98р. (п. 1 угоди).
Сільськогосподарське, підприємство зобов'язується: проводити закупку запасних частин і ремонтних матеріалів на заводах-виготовлювачах або в обласних і районних агротехсервісах, республіканських спеціалізованих базах Державного підприємства "Агротех" Мінагропрому України та подати для оплати відповідні документи Відділенню Державного казначейства; забезпечити повне повернення фінансової допомоги в сумі 4000 гри. до 01.10.99 року на єдиний казначейський рахунок Відділення Державного казначейства (п. 3 угоди).
Договір вступає в дію з моменту підписання сторонами і діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань. Зобов'язання за даним договором вважаються виконаними повністю після повернення Сільськогосподарським підприємством коштів фінансової допомоги в сумі 4000 грн. (п. 4 угоди).
Несвоєчасне повернення фінансової допомоги або нецільове її використання Сільськогосподарським підприємством тягне, за собою застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 22 Закону України "Про Державний бюджет України на 1999 рік" (п.5 угоди).
Листом від 05.03.1999р. голова правління КСП ім. Шевченка просить начальника відділенням ДКУ у Славутському районі перерахувати кошти в сумі 4000грн. ДКП „Агротехсервіс - Поділля”.
Платіжним документом від 05.03.1999р. ДКП „Агротехсервіс - Поділля” отримало 4000грн. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10.12.1998 року № 1953 згідно рахунку №27 від 04.03.1999р.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 3 квітня 2002 року № 186 - р "Про погодження сум заборгованості, що підлягають урегулюванню згідно із Законом України "Про врегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання через обслуговуючі, заготівельні і переробні підприємства, та реструктуризацію заборгованості зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) переробних підприємств агропромислового комплексу" заборгованість Сільськогосподарського кооперативу "Довжківський" по бюджетних позичках, була реструктуризована.
Згідно протокола урегулювання заборгованості за бюджетними позичками наданими сільськогосподарським підприємствам від 21 серпня 2002р. №9 за СГК "Довжківський" рахується заборгованість за бюджетною позичкою згідно ПКМУ від 26.02.1998р.№220 - 2171 грн. Згідно графіка погашення сум заборгованості реструкторизованих згідно із розпорядженням КМУ від 3 квітня 2002р.№186-р.суми реструктризованої заборгованості погашаються щомісяця кожного року в розмірі 1/12 частини річної заборгованості. Сума простроченої заборгованості з 01 червня 2008р.по 01.02.2010р.становить 451,60 грн. (розрахунок - місячна сума 22,58грн. на 20 місяців)
Згідно протокола урегулювання заборгованості за бюджетними позичками наданими сільськогосподарським підприємствам від 21 серпня 2002р. №12 за СГК" Довжківський" рахується заборгованість за бюджетною позичкою згідно ПКМУ від 10.12.1998р.№ 1953 - 4000 грн. Згідно графіка погашення сум заборгованості реструкторизованих згідно із розпорядженням КМУ від 3 квітня 2002р.№186-р.суми реструктризованої заборгованості погашаються щомісяця кожного року в розмірі 1/12 частини річної заборгованості. Сума простроченої заборгованості з 01 червня 2008р.по 01.02.2010р.становить 833,40 грн. (розрахунок - місячна сума 41,67грн. на 20 місяців)
Станом на 01.08.2001р. сторонами підписано акт звірки взаєморозрахунків.
Станом на день розгляду справи заборгованість СГК "Довжківський" по бюджетних позичках за період з 01.06.2008 року по 01.02.2010 року становить 1285 грн.
Оскільки у добровільному порядку вказану заборгованість відповідачем сплачено в повному обсязі не було, Славутський міжрайонний прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі Славутської об'єднаної державної податкової інспекції в Хмельницькій області про стягнення 3031,17 грн. з відповідача, в т.ч. 1285,0 грн. –сума основного боргу по бюджетних позичках та 1746,17 грн. пені.
Заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши матеріали справи в їх сукупності, судом приймається до уваги наступне.
У відповідності до ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно ст.526 Цивільного кодексу України зобов’язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст.ст. 827, 830, 833, 836 Цивільного кодексу України за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку. Користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо це випливає із суті відносин між ними. До договору позички застосовуються положення глави 58 цього Кодексу. Якщо після припинення договору користувач не повертає річ, позичкодавець має право вимагати її примусового повернення, а також відшкодування завданих збитків.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Закон України “Про державну податкову службу в Україні” в п. 11 ст. 10 надає органам державної податкової служби право звертатися з позовами до підприємств, установ, організацій та громадян, зокрема у випадках стягнення заборгованості перед бюджетом.
Згідно ст. 21 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік”, в 2009 році органи державної податкової служби України органами стягнення заборгованості юридичних осіб перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі.
При цьому, відповідно до п. 4 ст. 17 Бюджетного кодексу України, У разі невиконання юридичними особами своїх зобов'язань щодо погашення та обслуговування наданих на умовах повернення кредитів, залучених державою або під державні гарантії, інших гарантованих державою зобов'язань, та стягнення заборгованості перед Державним бюджетом України з наданих підприємствам і організаціям позичок із державного бюджету, позичок, наданих за рахунок коштів, залучених державою або під державні гарантії, плати за користування цими позичками органи стягнення застосовують механізм стягнення цієї заборгованості у порядку, передбаченому законом для стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна боржників.
Згідно ст. 2 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” органом стягнення є податковий орган.
Факт наявності у СГК "Довжківський" заборгованості перед позивачем в сумі 1285,00 грн. підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а саме вказаними: Постановами Кабінету Міністрів України № 220 від 26.02.1998 р. "Про забезпечення підготовки машинно-тракторного парку до польових робіт у 1996 р.", від 10.12.1998 року № 1953 "Про фінансове забезпечення підготовки техніки для проведення весняно-польових робіт в 1999 році", угоди від 05.03.1999р. та від 27.04.98, Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 3 квітня 2002 року № 186 –р, розпорядженням Славутської РДА від 17.04.1998р., листом Славутського управління Держказначейства від 10.02.10, платіжним документом від 05.03.99 р., рахунками-фактурами від 04.03.99 р. №27 та від 22.04.98 № 11/186, рахунком від 23.04.98 р. № 39, видатковою накладною від 10.08.98 р. № 1263, накладними від 06.04.98, лист від 04.03.99, листом від 27.04.98 р., листом № 01-01-11/23, актом звірки за станом на 01.08.2001р., протоколом урегулювання заборгованості за бюджетними позичками наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам від 21 серпня 2002р. №9 та №12, графіками погашення сум заборгованостей.
Відповідачем не подано доказів повної оплати заборгованості.
За таких обставин, оцінюючи надані позивачем докази, суд прийшов до висновку що позовні вимоги в частині стягнення 1285,00 грн. заборгованості по бюджетним позичкам обґрунтовані, підтверджені належними у справі доказами та підлягають задоволенню.
При прийняті рішення в цій частині судом враховується, що відповідачем в супереч ст.ст. 33, 34 ГПК України не надано суду доказів погашення заявленої до стягнення заборгованості.
Окрім цього, позивач просить стягнути з відповідача пеню за період з 01.06.2008 р. по 01.02.2010 р. в розмірі 1746,17грн.
Згідно п.2 ст. 551 ЦК України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Частиною 3 ст. 549 ЦК України визначено, що пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання зобов’язання. Відповідно до ст.1 Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань” платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Згідно ст.3 зазначеного Закону розмір пені, передбачений ст.1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до ч.6 ст.231 ГПК України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Згідно з ч.6 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Відповідно до п. 5 угоди від 24.04.98 несвоєчасне повернення фінансової допомоги або нецільове її використання Сільськогосподарським підприємством тягне, за собою застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 22 Закону України "Про Державний бюджет України на 1998 рік" .
Згідно із ст. 22 Закону України „Про Державний бюджет України на 1998 рік” надано право органам системи Міністерства фінансів України та державної податкової служби за наслідками документальних перевірок стягувати у безспірному порядку з підприємств і організацій прострочену заборгованість з наданих позичок, у тому числі і у вигляді товарного кредиту, під державне замовлення сільськогосподарської продукції, та інших позичок, а також у разі нецільового їх використання з нарахуванням пені в розмірі 0,2 відсотка непогашеної заборгованості (суми нецільового використання) за кожний день до повного їх повернення. Відповідно до п. 5 угоди від 05.03.99 р. несвоєчасне повернення фінансової допомоги або нецільове її використання Сільськогосподарським підприємством тягне, за собою застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 22 Закону України "Про Державний бюджет України на 1998 рік" .
Згідно із ст. 22 Закону України „Про Державний бюджет України на 1999 рік” надано право органам системи Міністерства фінансів України та органам Державної податкової служби України за наслідками документальних перевірок стягувати у безспірному порядку з підприємств і організацій прострочену заборгованість з наданих позичок, у тому числі і у вигляді товарного кредиту, під державне замовлення сільськогосподарської продукції, та інших позичок, а також у разі нецільового їх використання нараховувати пеню в розмірі 0,2 відсотка непогашеної заборгованості (суми нецільового використання) за кожний день до повного їх повернення.
Позивачем та прокурором не доведено факту і не надано будь-яких доказів нецільового використання відповідачем бюджетної позички в сумі 1285,00 грн. Так, факт нецільового використання спростовується листами відповідача адресованими начальнику відділення Державного казначейства у Славутському районі.
За таких обставин, враховуючи що Законами України встановлено та сторони погодили, те що відповідальність відповідача наступає у разі нецільового використання фінансової допомоги, факт якого не відбувся, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог в частині стягнення 1746,17 грн. пені необхідно відмовити.
У відповідності до ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати необхідно покласти на сторони пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись ст.44, ст.49, ст.82, ст.84-85, ст.116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов Славутського міжрайонного прокурора, м. Славута, в інтересах держави в особі Славутської об'єднаної державної податкової інспекції в Хмельницькій області, м. Славута до Сільськогосподарського кооперативу "Довжківський", с. Довжки Славутський район про стягнення 3031,17 грн. по бюджетних позичках за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління Державного казначейства у Хмельницькій області, м. Хмельницький задовольнити частково.
Стягнути з Сільськогосподарського кооперативу "Довжківський" (Хмельницька обл.., Славутський район, с. Довжки , код 03789436) на користь Славутської об'єднаної державної податкової інспекції в Хмельницькій області (м. Славута, вул. Козацька, 26, код 14163697) суму 1285,00 грн. (одну тисячу двісті вісімдесят п’ять гривень 00 коп. ) заборгованості по бюджетній позичці.
Видати наказ.
Стягнути з Сільськогосподарського кооперативу "Довжківський" (Хмельницька обл.., Славутський район, с. Довжки , код 03789436) в доход Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 58,76грн. (п'ятдесят вісім гривень 76 коп.), а також в доход Державного бюджету України через відділення державного казначейства (на рахунок 31215259700002, код банку 815013, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, ЄДРПОУ 23565225 УДК м. Хмельницький, призначення платежу: 22050000) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 135,96 грн. (сто тридцять п'ять гривень 96 коп.).
Видати наказ.
Врешті позову, в частині стягнення 1746,17 грн. пені, відмовити.
Суддя
Віддрук.:5 прим.: 1 - до справи, 2 - позивачу, 3 - відповідачу, 4 - третій особі, 5- прокуратурі.