ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"15" квітня 2010 р.Справа № 3/15-229 Господарський суд Тернопільської області
у складі
Розглянув справу
за позовом: Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області, вул. Білецька, 51, м. Тернопіль, в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль.
до відповідача: Приватного підприємства "Буданівський цегельний завод", вул.. Шевченка, 74а, с. Буданів, Теребовлянського району, Тернопільської області.
про стягнення збитків в сумі 21465 грн. 67 коп.
За участю представників сторін від :
позивача: Мазур Т.В. –головний спеціаліст - юрисконсульт, довіреність №1-1/3228 від 22.12.2009р.
відповідача: не з‘явився
прокурора Аветисян Н.С. - посвідчення №57
Суть справи:
До господарського суду Тернопільської області поступила позовна заява Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області, в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до відповідача - Приватного підприємства "Буданівський цегельний завод" про стягнення збитків в сумі 21 465 грн. 67 коп., заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Відповідач своїм конституційним правом на захист не скористався, явку свого представника в судове засідання не забезпечив, хоча про дату , час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення від 24.02.2010р. за № 2719917, від 02.03.2010р. за № 2729831, від 16.03.2010р. за №2765439, у тому числі в порядку, передбаченому ст.64 ГПК України, пунктом 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженою наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 N 75 та пунктом 19 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 13.08.2008 р. N 01-8/482 , свого письмового відзиву на позов суду не надав.
Однак, надав суду клопотання від 14.04.2010р. за вх. №11630(н) про відкладення розгляду справи , у зв‘язку з тим, що представник ПП «Буданівський цегельний завод»адвокат Шевчук Богдан Петрович буде приймати участь 15.04.2010р. о 10:00 год. у судовому засіданні в Апеляційному суді Тернопільської області .
Ухвалами суду від 25.02.2010р. та від 11.03.2010р. розгляд справи, відкладався відповідно на 11.03.2010р. на 10:00 год. та на 15.04.2010 р. на 10:10 год.
У відповідності до ст. 77 ГПК України , у судовому засіданні оголошено перерву до 14 год. 35 хв. , про що свідчить формуляр (протокол) судового засідання від 15.04.2010р.
В розпочатому судовому засіданні представникам сторін та прокурору, роз’яснено їх процесуальні права та обов’язки, передбачені ст.ст.20, 22, 29, 81-1 ГПК України.
Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу, в порядку ст.. 81-1 ГПК України не здійснюється із-за відсутності відповідного клопотання сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши обставини справи, вислухавши представника позивача та думку прокурора, суд встановив наступне:
Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України "Про прокуратуру", ст. 29 Господарського процесуального кодексу України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст. 20, 36-1 Закону України "Про прокуратуру" при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
03 вересня 2009 року спеціалістами Державної екологічної інспекції у Тернопільській області проведено перевірку на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства , згідно якої встановлено, що діяльність Приватного підприємства «Буданівський цегельний завод»пов‘язана з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря з порушення порядку здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від спалювання вугілля цегельним заводом для виготовлення будівельних матеріалів - цегли , що є порушенням вимог ст. ст. 11, 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Даний факт порушення підтверджується актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 03.09.2009р., який підписаний представниками сторін без заперечень; листом Державної екологічної інспекції у Тернопільській області від 11.12.2009р. №2-1/3241-3026; протоколом Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про адміністративне правопорушення від 03.09.2009р. за №003937; постановою Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про накладення адміністративного стягнення від 03.09.2009р. за №003937; приписом Державної екологічної інспекції у Тернопільській області від 14.09.2009р. за №2-1/2538 , тощо .
Відповідно до довідки Приватного підприємства «Буданівський цегельний завод», відповідачем за період 2009 рік використано 19 тонн вугілля.
Згідно поданого Розрахунку розмірів відшкодування збитків , заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря , сума збитків складає 21465,67 грн., яка на день розгляду справи не відшкодована.
Відповідно до положень ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки (в даному випадку - Державна екологічна інспекція у Тернопільській області).
Стаття 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" , передбачає використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями повинно здійснюватись із додержанням обов’язкових екологічних норм.
У відповідності до ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Згідно із п. 4 ст. 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону несуть відповідальність, згідно із законом.
Стаття 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачає, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та poзмipax, встановлених законодавством України. З даною статтею кореспондуються вимоги ст.34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
Розрахунок розміру шкоди, заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу, в результаті його неправомірних дій, а саме внаслідок здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від спалювання вугілля цегельним заводом для виготовлення будівельних матеріалів - цегли за відсутності на те відповідного дозволу, здійснено відповідно до «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря , що затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 10 грудня 2008р. № 639, зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 21 січня 2009 року за №65/2009 .
Відповідно до п.2.1. підпункту 2.1.2. даного нормативно - правового акту, наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються: викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.
У відповідності до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись з розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Матеріали справи свідчать, а учасниками спору не заперечується здійснення у спірний період суб"єктом господарювання викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря без спеціального дозволу.
Оцінивши представлені документальні докази, господарський суд Тернопільської області прийшов до переконання, що позовні вимоги позивача щодо стягнення збитків в сумі 21465 грн. 67 коп., документально обґрунтовані і підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, п.15 ст. 48 Закону України “Про Державний бюджет на 2009 рік”, джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2009 році є 100 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування.
Згідно вимог ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Судові витрати , в порядку ст. 49 ГПК України, покласти на відповідача.
Керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 49, 82-85 ГПК України, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», Законом України «Про охорону атмосферного повітря», суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Приватного підприємства "Буданівський цегельний завод", вул.. Шевченка, 74а, с. Буданів, Теребовлянського району, Тернопільської області ( код ЄДРПОУ 34793551) :
- на користь спеціального фонду Буданівської сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області , с. Буданів Теребовлянського району Тернопільської області на р/р 31512921700474 в ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, ідентифікаційний код одержувача 23588154, код бюджету 24062100 –21465 грн. 67 коп. збитків,
- в дохід Державного бюджету України 214 грн. 65 коп. державного мита,
- в дохід Державного бюджету України, р/р 31214259700002 у ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, код ЄДРПОУ 23588119, Одержувач: УДК у м. Тернополі –236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази.
3. На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення «19» квітня 2010 року , через місцевий господарський суд.
4. Рішення направити сторонам по справі та прокурору.
Суддя