Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.03.10 Справа№ 10/17
За позовом ВАТ «Державний ощадний банк України»в особі філії Львівського обласного управління , м. Львів
До відповідача 1 Департаменту фінансової політики Львівської міської ради , м. Львів
До відповідача 2 Управління державної реєстрації Львівської міської ради, м. Львів
До відповідача 3 Департаменту економічної політики Львівської міської ради
До відповідача 4 Управління фінансів Львівської міської ради , м. Львів
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне Управління Державного казначейства України у Львівській області
Про стягнення суми боргу та пені
Суддя Довга О.І.
Секретар Яремчук С.М.
Представники :
від позивача : Чорна О.С. - довіреність № б/н від 24.03.2009 року
від відповідача : не з‘явився
від відповідача 2 : Кузів С.П. –представник за дорученням
від відповідача 3 : не з‘явився
від відповідача 4 : не з‘явився
третя особа : Сивик В.М. - довіреність № 13-21/42 від 05.01.2010 року
Представникам сторін роз’яснено їх права та обов’язки передбачені ст. 22 ГПК України та право відводу судді ( ст. 20 ГПК України) .
Заяв та клопотань про відвід судді не подано ( не заявлено).
Сторони подали письмове клопотання про відмову від технічного запису судового процесу.
Суть спору :
На розгляді господарського суду Львівської області знаходиться справа за позовом ВАТ «Державний ощадний банк України»в особі Львівського обласного управління до Департаменту фінансової політики Львівської міської ради , м. Львів, Управління державної реєстрації Львівської міської ради, Департаменту економічної політики Львівської міської ради , Управління фінансів Львівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимога на предмет спору - Головне управління Державного казначейства України у Львівській області про стягнення помилкового переказу у розмірі 170,00 грн. та пені в розмірі 13,43 грн.
Розгляд справи неодноразово відкладався з підстав, викладених у попередніх ухвалах суду.
В ході розгляду спору було проведено заміну відповідача Головного управління Державного казначейства України у Львівській області на Департамент фінансової політики Львівської міської ради.
Відповідно до Положення про Департамент фінансової політики - Департамент фінансової політики є виконавчим органом Львівської міської ради, утвореним відповідно до ухвали міської ради від 06.07.2006р. № 94 «Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання»та згідно з чинним законодавством України. Департамент є підзвітним і підконтрольним міській раді, підпорядкованим виконавчому комітету, міському голові, першому заступнику міського голови.
Департамент є відповідальним за виконання частини повноважень виконавчих органів міської ради, покладених на нього у встановленому порядку. Департамент у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, ухвалами міської ради, рішеннями виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, цим Положенням, іншими нормами чинного законодавства України.
Департамент є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки у територіальних представництвах Державного казначейства України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, кутовий штамп та бланк встановленого зразка.
Департамент утворений для здійснення організаційно-функціональних повноважень у фінансовій сфері з метою забезпечення збалансованого економічного та соціального розвитку міста, ефективного використання його фінансових ресурсів. Основними завданнями департаменту є: - реалізація політики органів міської влади щодо фінансового забезпечення економічного і соціального розвитку м. Львів; - складання проекту бюджету міста і забезпечення його виконання відповідно до вимог бюджетного законодавства; - здійснення у встановленому законом порядку фінансування видатків з місцевого бюджету; - залучення на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій міста незалежно від форм власності і коштів населення, а також бюджетних коштів на будівництво, розширення, ремонт та утримання на пайових засадах об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища; - об'єднання на договірних засадах коштів місцевого бюджету та інших місцевих бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного фінансування комунальних підприємств, установ та організацій, вирішення інших питань, що стосуються спільних інтересів територіальних громад; - здійснення відповідно до законодавства контролю за дотриманням зобов'язань щодо платежів до місцевого бюджету на підприємствах і в організаціях незалежно від форм власності.
Головне управління Державного казначейства України по Львівській області набуло статусу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Представник позивача в судовому засіданні надав суду додаткові пояснення по суті заявлених вимог.
Відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, причин неявки суду не повідомив, заперечень на позов не представив.
Щодо відповідачів 2,3,4 –судом в ході розгляду спору встановлено, що ці відповідачі не є боржниками у матеріально-правовому відношенні, з якого виник спір між сторонами спору.
Третя особа підтримує свої пояснення, які надавались під час розгляду справи, та викладені у відзиві на позов.
Розглянувши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників, створивши, у відповідності до ч. 3 ст. 4-3 ГПК України сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин і правильного застосування законодавства, суд встановив наступне:
Як вбачається з матеріалів справи, предметом спору у даній справі є вимога ВАТ «Державний ощадний банк України»в особі філії Львівського обласного управління про стягнення з Департаменту фінансової політики Львівської міської ради 170 грн. та пені у розмірі 13,43 грн., з огляду на те, що 03.03.2008 року позивач, як Банк –платника, помилково (повторно) згідно меморіального ордеру № 140-14 від 28.02.2008 року перерахував кошти платника: Чабан Я.І., збір за проведення державної реєстрації, на рахунок: № 31414512700002, одержувач: Місцевий бюджет м. Львова, банк-одержувача: ГУДКУ у Львівській області, код МФО: 825014 в сумі 170 грн., які вже були Банком –платником перераховані 29.02.2008 року згідно меморіального ордеру № 126-14 від 28.02.2008 року.
04.03.2008 року позивач скерував на адресу третьої особи електронною поштою повідомлення про повернення помилкового переказу в сумі 170,00 грн.
У зв‘язку з тим, що Головне Управління Державного казначейства України у Львівській області протягом 3-х днів не повернуло помилковий банківський переказ, банк 20.03.2008 року направив лист з вимогою повернення коштів.
Однак Управління 21.04.2008 року повідомив банк , що повернення помилково перерахованих коштів можливе лише платнику - Чабану Я.І., про що необхідна наявність його заяви на ім‘я начальна Головного управління Державного казначейства України у Львівській області та оригінал довідки про необхідність повернення платнику помилково сплачених коштів від Управління державної реєстрації Львівської міської ради, що на думку позивача, не відповідає приписам чинного законодавства.
У відзиві на позовну заяву Головне управління Державного казначейства України по Львівській області зазначило, що кошти, які є предметом спору були сплачені до місцевого бюджету м. Львова на рахунок, відкритий в Головному управлінні Державного казначейства України по Львівській області за кодом бюджетної класифікації доходів «Плата за державну реєстрацію суб‘єктів підприємницької діяльності», а відповідно до додатку № 8 до Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»контроль за справлянням даного платежу закріплено за Державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування.
Нормами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що розпорядження коштами місцевого бюджету належить до виключної компетенції відповідних органів місцевого самоврядування, при цьому, частиною 5 ст.61 вказаного Закону встановлено, що втручання державних органів у процес складання, затвердження і виконання бюджетів не допускається.
Відповідно із частиною 2 пункту 1.24 статті 1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» помилковий переказ –це рух певної суми коштів, внаслідок якого з вини банку або іншого суб‘єкта переказу відбувається її списання з рахунку неналежного платника та/або зарахування на рахунок неналежного отримувача.
Отримувач - особа, на рахунок якої зараховується сума переказу або яка отримує суму переказу у готівковій формі. Неналежний отримувач - особа, якій без законних підстав зарахована сума переказу на її рахунок або видана їй у готівковій формі ( п. 1.23 вказаного Закону).
28.02.2008 року згідно меморального ордеру № 126-14 від 28.02.2008 року Банк перерахував кошти платника - фізичної особи Чабана Я.І. в сумі 170,00 грн. Призначення платежу - збір за проведення державної реєстрації, отримувач - місцевий бюджет м. Львова.
Платіж перераховано на рахунок № 31414512700002, відкритий у Головному управлінні Державного казначейства України у Львівській області - банку одержувача.
У меморіальному ордері чітко вказаний статус Головного управління як банку одержувача, а не як безпосереднього отримувача даних коштів.
Відповідно до додатку № 8 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»контроль за справлянням коштів, що є предметом позову ( перераховані на рахунок № 31414512700002, відкритий в ГУДКУ у Львівській області за кодом бюджетної класифікації доходів 14060300 «Плата за державну реєстрацію суб‘єктів підприємницької діяльності») закріплено за державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування.
За приписами пункту 4 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців»кошти, одержані відповідно до цього Закону як реєстраційний збір, зараховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням юридичної особи або місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Нормами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що розпорядження коштами місцевого бюджету належить до виключної компетенції відповідних органів місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 71 цього ж Закону територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження. Органи виконавчої влади , їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Як встановлено під час розгляду справи Головне управління державного казначейства у Львівській області до якого первісно була звернена вимога про повернення зазначених коштів, законодавчо не уповноважене на розпорядження коштами місцевого бюджету, а відтак на їх повернення.
Згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»право розпоряджатися коштами місцевих бюджетів мають виключно органи місцевого самоврядування.
Таким чином, єдиним відповідачем у даній справі повинен бути відповідний орган місцевого самоврядування, який уповноважений на контроль та розпорядження коштами місцевого бюджету м. Львова.
Положенням про Департамент фінансової політики Львівської міської ради, що затверджений рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 27.10.2006р. № 1212, передбачено що загальна організація роботи щодо складання проекту бюджету міста і забезпечення його виконання згідно з вимогами бюджетного законодавства, зокрема здійснення у встановленому порядку фінансування видатків з бюджету міста відноситься до компетенції Департаменту фінансової політики Львівської міської ради (зазначений Департамент с юридичною особою, а тому може виступати Відповідачем в суді).
Відповідно до пп. 1,2, 4. 6 Постанови Кабінету міністрів України від 09.07.2008 року № 609 «Про затвердження порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків на яких обліковуються кошти державного та місцевого бюджетів, або бюджетних установ»- повернення помилково сплачених коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти місцевих бюджетів здійснюється за рішенням суду органом Державного казначейства.
Враховуючи той факт, що на сьогоднішній день 170 грн. помилкового переказу так і не було повернено Банку, Банк змушений звертатися з вимогою про повернення зазначених коштів в судовому порядку.
Згідно п. 1.36 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Національного банку України № 22 від 21.01. 2004 року, зазначається, що якщо з вини банку кошти зараховані на рахунок неналежного отримувача, то банк зобов'язаний одразу після виявлення своєї помилки перерахувати ці кошти на рахунок отримувача, якому вони призначалися, але внаслідок помилки банку не були зараховані. У даному випадку належний отримувач відсутній, оскільки кошти були переказані повторно за один і той самий обов'язковий платіж. А, отже, не має отримувача, якому призначалися кошти і який міг би вимагати у встановленому законодавством порядку сплати пені.
Окремо варто зазначити, що на виконання статей 25, 78 БК України прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 09.07.2008р. №609 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів, або бюджетних установ»(далі - Порядок), яка набрала чинності з 21.07.2008р.
При цьому, п.1 Порядку визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного і місцевих бюджетів шляхом безспірного списання, у тому числі з реєстраційних та спеціальних реєстраційних рахунків розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, відкритих в органах Держказначейства, що прийняті судовими та іншими державними органами, які відповідно до закону мають право приймати такі рішення. Пунктами 4,5 Порядку прописано механізм повернення за рішенням суду надмірно та/або помилково сплачених до бюджетів податків, зборів ( обов‘язкових платежів), які повертаються шляхом безспірного списання коштів з розрахунків, на яких обліковуються бюджетні кошти, на підставі судового рішення та в межах сум надмірно або помилково зарахованих до бюджету платежів. Відтак, повернення будь-якої суми помилково сплаченої до бюджету, в даному випадку до місцевого бюджету м. Львова можливе тільки в межах суми, яка туди поступила, зокрема в розмірі 170,00 грн.
Згідно із ст. 33 ГПК України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
На основі вищенаведеного та керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців», ст.ст. 12,22,33,34,43,49,82-84 ГПК України, суд –
В И Р І Ш И В :
1. Позовні вимоги задоволити частково.
2. Стягнути з Департаменту фінансової політики Львівської міської ради (м. Львів, пл. Ринок, 1) через Головне управління державного казначейства України у Львівській області ( м. Львів, вул. К.Левицького,18) на користь ВАТ «Ощадбанк»в особі філії –Львівське обласне управління (м. Львів, вул. Січових Стрільців,9, розрахунковий рахунок 2902893001 Львівського обласного управління ВАТ «Ощадбанк», МФО 325796, код ЄДРПОУ 09325703) помилковий банківський переказ в розмірі 170 грн.
3. В частині стягнення 13,43 грн. пені в задоволені позову відмовити.
4. Провадження у справі до Управління державної реєстрації Львівської міської ради, м. Львів та Департаменту економічної політики Львівської міської ради припинити.
5. Стягнути з Департаменту фінансової політики Львівської міської ради (м. Львів, пл. Ринок, 1) на користь ВАТ «Ощадбанк»в особі філії –Львівське обласне управління ( м. Львів, вул. Січових Стрільців, 9 МФО 325796, код ЄДРПОУ 09325703) 102,00 грн. державного мита та 118,00 грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
6. Накази видати відповідно до вимог ст. 116 ГПК України.
Згідно частини 3 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Львівського апеляційного господарського суду через господарський суд Львівської області.
Суддя