Рішення № 9028953, 15.04.2010, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
15.04.2010
Номер справи
19/68
Номер документу
9028953
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.04.10                                                                                 Справа № 19/68

Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянув матеріали справи за позовом

Прокурора м.Красний Луч в інтересах держави в особі Краснолуцької міської ради, м.Красний Луч Луганської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю „Арсенал”, м.Красний Луч Луганської області

про стягнення 9938 грн. 73 коп.

в присутності представників сторін:

від заявника –Колесніченко В.І., посвідчення №806 від 05.08.2009;

від позивача – Чехова О.Є., довіреність №1/503 від 16.02.2010;

від відповідача –Пастрам С.М., паспорт серії ЕМ №066560, виданий Краснолуцьким МВ УМВС України в Луганській області 13.02.1999.

В С Т А Н О В И В:

Обставини справи: заявлено вимогу про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості по орендній платі за землю у розмірі 9894 грн. 33 коп. та пені у сумі 44 грн. 40 коп. на підставі договору оренди землі від 23.09.2004.

Відповідач відзивом №10 від 15.04.2010 повідомив, що платіжними дорученнями №56 від 26.03.2010, №91 від 29.03.2010, №52 від 30.03.2010 він оплатив позивачу 1500 грн. в рахунок погашення заборгованості з орендної плати, а також визнав заборгованість в сумі 8438 грн. 73 коп.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін та прокурора, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, з огляду на наступне.

Рішеннями Краснолуцької міської ради від 20.07.2004 №17/14 та від 19.08.2004 №33 товариству з обмеженою відповідальністю „Арсенал” (далі-відповідач) в строкове користування на умовах оренди строком на 6 років була надана земельна ділянка площею 0,3325 га за адресою: м.Красний Луч Луганської області, вул.Нова, район заводу „Красний Луч” з метою комерційного використання –розміщення та обслуговування АЗС та автозупинки.

Між Луганською міською радою (далі –позивач) та відповідачем на виконання вказаних рішень було укладено договір оренди землі від 14.09.2004, реєстрація якого була проведена 23.09.2004 за №190 (далі-договір).

Згідно п.4.1 договору орендна плата вноситься орендарем у розмірі 14190 грн. 34 коп. за один рік на рахунок власника землі.

Відповідно до п.4.2 договору обчислення орендної плати за земельну ділянку здійснюється без урахування індексів інфляції.

Пунктом 4.3 сторони передбачили періодичність внесення орендної плати –щомісячно до 15 числа.

Відповідач свої зобов’язання виконував частково, тому станом на 01.02.2010 за ним виникла заборгованість в сумі 9894 грн. 33 коп.

Відповідно до п.4.5 договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 1,2 облікової ставки НБУ від несплаченої суми за кожен день прострочення.

На підставі цього пункту договору та ст.16 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платниками податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” відповідачу обґрунтовано нарахована пеня за період з 01.08.2009 по 31.01.2010 в сумі 44 грн. 40 коп.

Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об’єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через органи самоврядування, в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обов’язковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Згідно до ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до делегованих повноважень виконавчих органів міських рад віднесено здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.

Виконавчі органи Луганської міської ради, на підставі ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, стягують плату за землю, яка в повному обсязі надходить до місцевого бюджету. Несвоєчасне надходження таких платежів призводить до невиконання доходної частини бюджету і, внаслідок цього, - неналежного фінансування закладів освіти, охорони здоров’я та інших соціальних програм міста, чим завдається істотна шкода державним інтересам.

Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст.20 Закону України „Про прокуратуру” прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру” визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.

Підставою звернення прокурора з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Луганської міської ради є порушення відповідачем встановленого державою порядку користування земельною ділянкою, наданою на правах оренди.

Відповідно до ст.2 Закону України „Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

За правилами ст.ст.5, 15 Закону України „Про плату за землю” об’єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або у користуванні, у тому числі на умовах оренди, а суб’єктом плати за землю (платником) є власник землі і землекористувач.

Відповідно до ст.14 Закону України „Про систему оподаткування” плата (податок) за землю належить до загальнодержавних податків і зборів (обов’язкових платежів).

Відповідно до преамбули Закону України №2181-ІІІ від 21.12.2000 „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів).

Статтями 13, 14, 19 Закону України „Про плату за землю” визначено в якості підстав для нарахування земельного податку дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності –договір оренди такої земельної ділянки. Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов’язку щомісячних декларацій. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності).

Відповідно до ст.ст.13, 14 Закону України „Про оренду землі” договір оренди землі –це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. До істотних умов договору, зокрема, віднесено орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Статтею 21 зазначеного Закону передбачено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

Стаття 19 цього Закону визначає, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Статтею 7 Закону України „Про плату за землю” визначено, що ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюється у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах 5-10 цієї статті та частини 2 ст.10 цього Закону.

Стаття 14 цього Закону встановлює, що платники земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби.

При розгляді справи було встановлено, що платіжними дорученнями №56 від 26.03.2010, №91 від 29.03.2010, №52 від 30.03.2010 відповідач оплатив позивачу 1500 грн. заборгованості з орендної плати і в цій частині провадження у справі слід припинити на підставі п.11 ст.80 Господарського процесуального кодексу України.

За вказаних обставин вимоги прокурора підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам, тому підлягають до задоволення частково.

Судові витрати покладаються на відповідача, згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 15.04.2010 за згодою представників сторін та прокурора були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.44, 49, п.11 ст.80, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Арсенал”, Луганська область, м.Красний Луч, вул.Енгельса, б.70, код 31190206 на користь Краснолуцької міської ради, Луганська область, м.Красний Луч, вул.Комуністична, б.33, код 13050500, заборгованість з орендної плати за землю у сумі 8394 грн. 33 коп. та пеню у сумі 44 грн. 40 коп., видати наказ позивачу.

3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Арсенал”, Луганська область, м.Красний Луч, вул.Енгельса, б.70, код 31190206 в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач –УДК у м.Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк –ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 102 грн. 00 коп.; в доход Державного бюджету України на р/р 31211259700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м.Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ державній податковій інспекції у м.Красний Луч.

4. Провадження у справі в частині стягнення заборгованості з орендної плати за землю в сумі 1500 грн. припинити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.

Дата підписання рішення: 20.04.2010.

Суддя                                                             Т.В.Косенко

Помічник судді                                                                                С.А.Кулешова