Ухвала суду № 9010681, 12.11.2009, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2009
Номер справи
22-а-37811/08
Номер документу
9010681
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 22-а-37811/08 Головуючий у 1-й інстанції: Кротюк О.В.

Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.

У Х В А Л А

Іменем України

"12" листопада 2009 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого:                     Бєлової Л.В.

суддів:                               Данилової М.В.

Бистрик Г.М.

при секретарі:                    Бондар С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2008 р. у справі за позовом Відкритого акціонерного товариства "Телевізійний завод "Славутич" до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва про визнання нечинними податкового повідомлення-рішення № 0005232306/0/57119 від 20.11.2007 p.,

ВСТАНОВИВ:

ВАТ "ТЗ "Славутич" звернулися до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом про визнання нечинними податкового повідомлення-рішення ДПІ у Дарницькому районі міста Києва № 0005232306/0/57119 від 20.11.2007 р.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2008 р. позов задоволено: визнано нечинним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дарницькому районі міста Києва 0005232306/0/57119 від 20.11.2007 р.

Не погоджуючись із зазначеною постановою, ДПІ у Дарницькому районі міста Києва подано апеляційну скаргу, в якій просять скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2008 р. та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити, мотивуючи свої вимоги тим, що судом порушено норми матеріального та процесуального права.

Представник позивача подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2008 р. –без змін.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення з’явившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що статутом ВАТ «Телевізійний завод «Славутич»визначено, що ВАТо «Телевізійний завод «Славутич»засновано відповідно до наказу Фонду державного майна України від 21.10.1998 р. № 49-ат шляхом перетворення Державного підприємства Телевізійний завод «Славутич»у відкрите акціонерне товариство відповідно до Закону України «Про господарські товариства»та Порядку перетворення у процесі приватизації державних, орендних підприємств і підприємств із змішаною формою власності у відкриті акціонерні товариства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.09.1996 р. №1099.

Актом перевірки ДПІ у Дарницькому районі міста Києва № 4323/2306/24371637 від 14.11.2007 р. встановлено порушення статті 67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 p.», пунктів 1, 2, 3, 6, 7 Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями і фінансово-господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2006 р. № 678, Порядку складання Розрахунку частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті до загального фонду Державного бюджету України, за результатами фінансово-господарської діяльності в 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2006 році, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19.07.2006 р. № 421, затвердженим у Міністерстві юстиції України 03.08.2006 р. за № 929/12803, - частина прибутку (доходу), що підлягає сплаті за звітний період -2006 рік 51937,31 грн.

Податковим повідомленням-рішенням ДПІ у Дарницькому районі міста Києва № 0005232306/0/57119 від 20.11.2007 р. на підставі акта перевірки №4325/2306/24371637 від 14.11.2007 р. визначено суму зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за платежем частина прибутку підприємств, 3021010100, у розмірі: за основним платежем - 51937,31 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -5193,73 грн.

На виконання судового запиту Державним казначейством України 27.05.2008 р. повідомлено, що відповідно до бюджетної класифікації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 27 грудня 2001р. № 604 «Про бюджетну класифікацію та її запровадження»у 2006 році дивіденди (доход), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, які є у державній власності обліковувались за кодом 21010500; дивіденди, одержані від акцій, що належать державі в акціонерних товариствах, створених у процесі приватизації та корпоратизації підприємств державної власності обліковувались за кодом 21010600; дивіденди (доход), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, які є у власності державних підприємств паливно-енергетичного комплексу обліковувались за кодом 21010700.

На судовий запит Державним казначейством України 07.07.2008 р. повідомлено, що відповідно до бюджетної класифікації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 27.12.2001 р. № 604 «Про бюджетну класифікацію та її запровадження»у 2006 році «частина прибутку (доходу) господарських організацій (у статутних фондах яких є державна частка, що вилучається до бюджету»обліковується за кодом 21010200.

Колегія суддів не приймає доводи апеляційної скарги про правомірність прийняття ДПІ у Дарницькому районі міста Києва податкового повідомлення-рішення № 0005232306/0/57119 від 20.11.2007 р., з таких підстав.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов виходив з того, що статтею 67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»від 20 грудня 2005 року N 3235-IV установлено, що господарські організації: державні, в тому числі казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства, а також акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірні підприємства сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу).

Господарські товариства, більш ніж 50 відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у статутних фондах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, сплачують безпосередньо до Державного бюджету України частину прибутку (доходу) та дивіденди, нараховані за результатами фінансово-господарської діяльності за 2005 рік.

Господарські організації, які належать до комунальної власності або у статутних фондах яких є частка комунальної власності, сплачують до загального фонду місцевих бюджетів частину прибутку (доходу).

Частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України або місцевих бюджетів за результатами фінансово-господарської діяльності 2005 року (крім частини прибутку (доходу), сплаченої відповідно до статті 65 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" (Відомості Верховної Ради України, 2005 p., NN 17 - 19, ст. 267) та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств.

Для акціонерних, холдингових компаній та інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніх підприємств, а також господарських організацій, у статутних фондах яких є частка комунальної власності, зазначені відрахування провадяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної або комунальної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.

Порядок і норматив відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюються Кабінетом Міністрів України з інформуванням Комітету Верховної Ради України з питань бюджету (крім порядку і нормативу відрахування частини прибутку (доходу) господарських організацій, які належать до комунальної власності або у статутних фондах яких є частка комунальної власності, які встановлюються відповідними радами).

Для господарських організацій, визначених частиною п'ятою цієї статті, за умови, що ці господарські організації сплатили за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році частину прибутку відповідно до статті 65 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" (Відомості Верховної Ради України, 2005 p., NN 17 - 19, ст. 267), на суму дивідендів, нарахованих та сплачених за результатами фінансово-господарської діяльності за 2005 рік, зменшується сума частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті у наступних за датою сплати дивідендів податкових періодах.

Наказом Міністерства фінансів України від 27 грудня 2001 року N 604 «Про бюджетну класифікацію та її запровадження»у редакції, що діяла на момент винесення оскаржуваного рішення, затверджено бюджетну класифікацію, зокрема під кодом 21010100 визначено неподаткові надходження - частину чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету, а частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (у статутних фондах яких є державна частка), що вилучається до бюджету, обліковується під кодом 21010200.

Податкове повідомлення-рішення №0005232306/0/57119 від 20.11.2007 р. прийнято за невиконання позивачем ст. 67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»від 20 грудня 2005 року N 3235-IV, якою передбачено, що акціонерні суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу).

Оскаржуваним рішенням визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за платежем частина прибутку підприємств, 3021010100, тобто кодом класифікації, під яким сплачується частина доходу господарських організацій - саме державних підприємств.

Відповідно до установчих документів позивача - ВАТ«Телевізійний завод «Славутич»не є державним підприємством.

Відповідно до Бюджетної класифікації № 604 частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (у статутних фондах яких є державна частка), що вилучається до бюджету, обліковується під кодом 21010200.

За таких обставин є правильними висновки суду, що зазначене в оскаржуваному рішенні призначення платежу та його зміст, визначений відповідним кодом бюджетної класифікації, не відповідають обставинам справи, суб'єктному складу учасників-платників відповідних відносин та змісту платежу, визначеного відповідним кодом бюджетної класифікації.

Відповідно до положень підпункту 17.1.3. статті 17 Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року N 2181-ІІІ у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Оскаржуваним рішенням визначено зобов'язання за платежем: частина прибутку підприємств.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що вказаний в оскаржуваному рішенні платіж не є податком (податковим зобов'язанням), збором або обов'язковим платежем, тому є неправомірним визначення та застосування штрафних санкцій за підпунктом 17.1.3 статті 17 Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»

За вказаних обставин суд першої інстанцій дійшов обґрунтованого висновку щодо неправомірності винесення ДПІ у Дарницькому районі міста Києва податкового повідомленням-рішенням №0005232306/0/57119 від 20.11.2007 р., яким визначено суму зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за платежем частина прибутку підприємств, 3021010100, у розмірі: за основним платежем - 51937,31 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -5193,73 грн.

Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем як суб’єктом владних повноважень не доведено правомірності прийнятого ним рішення.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2008 р. ґрунтується на всебічному, повному та об’єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв’язку з чим підстав для її скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2008 р. - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2008 р. - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвалу може бути оскаржено в касаційному поряд ку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом одного місяця піс ля набрання ухвалою законної сили.

Ухвалу складено в повному обсязі –13.11.09 р.

Головуючий суддя Судді: