Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
26.11.09 14 год. 55 хв. Справа №2а-2322/09/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі: головуючого судді - Лотової Ю.В.;
при секретарі - Мамедової Е.С.,
з участю:
позивача –не з’явився,
відповідачів:
Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя – Луговської Г.В., довіреність від 19.12.2008 р.;
Головного управління Державного казначейства України у м. Севастополі – не з’явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом – товариства з обмеженою відповідальністю «Акар» (вул. В. Морська, 1, м. Севастополь, 99011),до- Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя (вул. Кулакова, 37, м. Севастополь, 99011),Головного управління Державного казначейства України у м. Севастополі(вул. Балаклавська, 9, м. Севастополь, 99011),про стягнення з державного бюджету 125800,00 грн.,
Обставини справи:
09.11.2009 р. товариство з обмеженою відповідальністю «Акар»(далі по тексту товариство або позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя (далі по тесту ДПІ або відповідач 1) та Головного управління Державного казначейства України у м. Севастополі (далі по тексту відповідач 2) про стягнення з державного бюджету України на користь позивача бюджетної заборгованості з відшкодування податку на прибуток у розмірі 125800,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 10.11.2009 року відкрите провадження у справі.
Ухвалою суду від 19 листопада 2009 р. закінчено підготовче провадження в адміністративній справі, справу призначено до судового розгляду.
В попередньому судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, позов просив задовольнити у повному обсязі. Позовні вимоги обґрунтовані ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». В судове засідання 26.11.2009 року представник позивача не з’явився, надав суду телефонограму, у якій просив розглянути справу за його відсутності.
Представник відповідача 1 адміністративний позов не визнав, надав суду заперечення, відповідно до яких наявність заборгованості визнає, але вважає, що відсутній спір між сторонами з цього питання, строк повернення сум переплати не сплив.
Представник відповідача 2 залишив розгляд справи на розсуд суду.
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 26 листопада 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши документи і матеріали та заслухавши пояснення представника відповідача 1, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини у справі, об'єктивно оцінивши докази, досліджені в судовому засіданні, суд
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Акар» зареєстрована як юридична особа Ленінською районною державною адміністрацією у місті Севастополі 18.02.1993 року, про що видано відповідне свідоцтво(арк.с. 6-22). Товариство є платником податку на прибуток.
04.12.2006 року відповідно до платіжного доручення № 3567 позивач перерахував грошові кошти у розмірі 115800 грн. у якості податку на прибуток за 11 місяців 2006 року, а 27.04.2007 року відповідно до платіжного доручення № 1131 грошові кошти у розмірі 10 000 грн. - у якості податку на прибуток за 1 квартал 2007 року (арк.с. 23-24).
Оскільки зазначені кошті були перераховані зайво, у товариства виникла переплата у розмірі 125800 грн., що підтверджується актом звірення розрахунків з бюджетом від 26.10.2009 року, даними облікової картки позивача та не заперечується відповідачем 1.
08.10.2009 року позивач звернувся до ДПІ з листом у якому просив повернути зайво перераховані кошті з податку на прибуток у зазначеної сумі. На цей лист була отримана відповідь відповідача 1, згідно з якою повернення переплати з податку на прибуток буде здійснюватися після надходження грошових коштів на відповідний бюджетний рахунок.(арк.с. 25-26)
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Пунктом 21.3 ст. 21 Закону України від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств (в редакції Закону України N 283/97-ВР від 22.05.97)» встановлено, що сума податкових платежів, що надміру надійшла до бюджету в результаті неправильного нарахування або порушення платником податку встановленого порядку сплати податку, підлягає поверненню з відповідного бюджету протягом десяти робочих днів з моменту отримання податковим органом відповідної заяви платника податку або зарахуванню на зменшення платежів до цього бюджету майбутніх періодів, за вибором платника податку, в разі якщо не минув строк позовної давності, встановлений законодавством.
Згідно з пп. 15.3.1. п. 15.3. ст. 15 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Відповідно до ч. 2 ст. 50 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 р. державне казначейство України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.
Взаємовідносини органів державної податкової служби України, районних (міських) фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби України регламентує Порядок взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків, затверджений спільним наказом Державної податкової адміністрації України, Мінфіна України та Державного казначейства України від 03.02.2005 р. за № 58/78/22, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2005 р. за N 247/10527. Пунктами 5, 6, 7 та 9 цього Порядку встановлено, що повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) у випадках, передбачених податковими законами, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб), яка може бути подана не пізніше 1095 дня, наступного за днем виникнення такої переплати. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби України за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі. Орган державної податкової служби України на підставі даних особових рахунків платників готує висновки та два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету. За платежами, належними державному бюджету, орган державної податкової служби України в термін не пізніше ніж п'ять робочих днів від дати отримання заяви платника передає висновки згідно з Реєстром висновків для виконання відповідному територіальному органу Державного казначейства України. На підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснюють повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків.
Як було зазначено вище, товариство звернулось до ДПІ із заявою про повернення надмірно сплачених платежів, а тому відповідач 1 повинен був зробити дії щодо повернення суми податкових платежів, що надміру надійшли до бюджету, протягом встановленого строку, але, цього не зробив, у зв’язку з чим відповідачем 2 надмірно сплачений податок на прибуток товариству не повернутий.
З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Згідно з ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Суд вважає за можливим вийти за межі заявлених позовних вимог у цій адміністративній справі для повного захисту прав та інтересів позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати (у цьому випадку судовий збір та витрати на правову допомогу) з Державного бюджету України.
Постанова викладена у повному обсязі 01.12.2009 року
Керуючись ст. 6, 11, 17, 69 - 71, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя щодо повернення товариству з обмеженою відповідальністю «Акар» надмірно сплаченого податку на прибуток у сумі 125800,00 грн.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Акар» (вул. В. Морська, 1, м. Севастополь, 99011, код ЄДРПОУ 19448418, р/р 2600233499801 в ЗАТ «Банк Петрокоммерц-Україна», МФО 300120) бюджетну заборгованість по відшкодування податку на прибуток у розмірі 125800,00 грн. (сто двадцять п’ять тисяч вісімсот грн.).
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Акар» (вул. В. Морська, 1, м. Севастополь, 99011, код ЄДРПОУ 19448418, р/р 2600233499801 в ЗАТ «Банк Петрокоммерц-Україна», МФО 300120) судовий збір в сумі 1258,00 грн. (одна тисяча п’ятсот вісім грн..).
Постанова набирає законної сили у порядку та строки відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ю.В. Лотова
Судді:
Суддя Судді: