Постанова № 8993222, 21.12.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2009
Номер справи
2а-18561/09/0570
Номер документу
8993222
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 грудня 2009 р. справа № 2а-18561/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Галатіної О.О.

при секретаріОвчаренко О.М.

за участю представника позивача Дмитрієвої А.Н.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської Дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до Товариства з обмеженою відповідальністю «НІОМ» про зобовязання вчинити певні дії, суд,-

В С Т А Н О В И В:

Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція м. Маріуполя звернулась до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «НІОМ» про зобовязання вчинити певні дії.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що з метою здійснення контролю за дотриманням вимог Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ (із змінами та доповненнями); Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі,громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265\95-ВР (із змінами та доповненнями); Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами» (із змінами та доповненнями) від 19.12.1995 р. № 481\95-ВР; Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996 р.; Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 13.01.2005 р. № 40\10320 та на підставі ст. 11, ч. 7 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» позивачем було винесено наказ від 28.09.2009 р. № 1930 про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «НІОМ», а саме, АЗС за адресою: м. Маріуполь, в. М. Сибіряка, 2 у термін з 28.09.2009 р. по 01.10.2009 р.

Позивач повідомляє, що ним були виписані направлення на проведення позапланової виїзної перевірки: № 1421 від 28.09.2009 р. на головного державного податкового ревізора інспектора відділу контролю за розрахунковими операціями Ногаш Д.М.; № 1420 від 28.09.2009 р. на головного державного податкового ревізора інспектора відділу контролю за розрахунковими операціями Беззадова С.С.

При виході за місцем розташування АЗС за адресою: м. Маріуполь, в. М. Сибіряка, 2, яка належить підприємству відповідача, посадовими особами позивача були пред»явлені направлення та наказ на проведення позапланової виїзної перевірки для ознайомлення та отримання їх копій.

29.09.2009 р. направлення для проведення перевірки та наказ було надано оператору АЗС ОСОБА_1, проте вона не допустила посадових осіб для проведення позапланової виїзної перевірки.

Тому, 29.09.2009 р. позивачем було складено акт № 0658\05\11\29\25600540 про протидію посадовим особам органів державної податкової служби.

З огляду на викладене, позивач просить суд зобов»язати відповідача допустити посадових осіб Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до проведення позапланової виїзної перевірки АЗС за адресою: м. Маріуполь, в. М. Сибіряка, 2 в рамках повноважень органів державної податкової служби.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсягу та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, про день, час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «НІОМ» (ідентифікаційний номер 25600540) є юридичною особою та узятий на облік в органах ДПС 05.06.1998 р. за № 32\98, що підтверджується довідкою Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя від 09.10.2009 р. за № 487.

Позивачем 28.09.2009 р. прийнятий наказ № 1930 про проведення позапланової виїзної перевірки, зі змісту якого вбачається, що з метою здійснення контролю за дотриманням вимог Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ (із змінами та доповненнями); Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі,громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265\95-ВР (із змінами та доповненнями); Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами» (із змінами та доповненнями) від 19.12.1995 р. № 481\95-ВР; Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996 р.; Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 13.01.2005 р. № 40\10320 та на підставі ст. 11, ч. 7 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» було доручено головному державному податковому ревізору інспектору відділу контрою за розрахунковими операціями Жовтневої МДПІ м. Маріуполя Беззадову С.С., головному державному податковому ревізору інспектору відділу контролю за розрахунковими операціями Жовтневої МДПІ м. Маріуполя Ногаш Д.М. у термін з 28.09.2009 р. по 01.10.2009 р. провести позапланову виїзну перевірку ТОВ «НІОМ», код за ЄДРПОУ 25600540, АЗС за адресою: м. Маріуполь, в. М. Сибіряка, 2.

28.09.2009 р. позивачем видано направлення на ім»я головного державного податкового ревізора інспектора відділу контролю за розрахунковими операціями Беззадова С.С. на проведення з 28.09.2009 р. по 01.10.2009 р. позапланової перевірки ТОВ «НІОМ», код за ЄДРПОУ 25600540, АЗС за адресою: м. Маріуполь, в. М. Сибіряка, 2 з питань дотримання вимог Законів України від 06.07.1995 р. № 265\95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 23.03.1996 р. № 98\96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 19.12.1995 р. 3481\95-ВР «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами», постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», яке було підписане в. о. керівника Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя Зеленським О.В.

Також, 28.09.2009 р. позивачем видано направлення на ім»я головного державного податкового ревізора інспектора відділу контролю за розрахунковими операціями Ногаш Д.М. на проведення з 28.09.2009 р. по 01.10.2009 р. позапланової перевірки ТОВ «НІОМ», код за ЄДРПОУ 25600540, АЗС за адресою: м. Маріуполь, в. М. Сибіряка, 2 з питань дотримання вимог Законів України від 06.07.1995 р. № 265\95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 23.03.1996 р. № 98\96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 19.12.1995 р. 3481\95-ВР «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами», постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», яке було підписане в. о. керівника Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя Зеленським О.В.

З розписки, наявної на вказаних направленнях вбачається, що посадова особа відповідача ОСОБА_1, яка є оператором АЗС не допустила фахівців позивача до перевірки через відсутність керівництва.

У звязку з цим, головним державним податковим ревізором інспектором відділу контролю за розрахунковими операціями Ногаш Д.М. та головним державним податковим ревізором інспектором відділу контролю за розрахунковими операціями Беззадовим С.С. 29.09.2009 р. було складено акт про протидію посадовим особам органів державної податкової служби, що знаходяться при виконанні службових обов»язків № 0658\05\11\29\25600540, зі змісту якого вбачається, що оператор АЗС ОСОБА_1 не допустила посадових осіб позивача для здійснення перевірки, що є порушенням п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ (із змінами та доповненнями).

Зазначений акт підписаний посадовими особами позивача Беззадовим С.С. та Ногаш Д.М., крім того з розписки, наявної на вказаному акті вбачається, що посадова особа відповідача ОСОБА_1, яка є оператором АЗС не допустила фахівців позивача до перевірки через відсутність керівництва.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вважає, що посадові особи позивача діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України з наступних підстав:

Відповідно до вимог ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Згідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби є у тому числі, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Відповідно до приписів п. 1 ст. 11 зазначеного Закону, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

На підставі ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», пзаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом. Тривалість позапланової виїзної перевірки не повинна перевищувати 10 робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів.

В судовому засіданні було встановлено, що перевірка, яка була запланована позивачем є позаплановою.

Відповідно до пп. 2.1 ст. 2 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», контролюючими органами стосовно податків і зборів, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, є податкові органи.

Крім того, приписами ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: 1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; 2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.

В судовому засіданні було встановлено, що фахівцями позивача були надані посадовій особі відповідача два направлення на перевірку та копія наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, проте посадова особа відповідача відмовилась допустити фахівців позивача до проведення перевірки через відсутність керівництва.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням викладених обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, оскільки відповідач відмовляючи допустити для проведення позапланової перевірки, перешкоджає виконанню податковим органом його повноважень.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до Товариства з обмеженою відповідальністю «НІОМ» про зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов»язати Товариство з обмеженою відповідальністю «НІОМ» допустити посадових осіб Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до проведення позапланової виїзної перевірки АЗС за адресою: м. Маріуполь, в. М. Сибіряка, 2 в рамках повноважень органів державної податкової служби.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 21 грудня 2009 року.

Повний текст постанови складено 26 грудня 2009 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Галатіна О.О.