
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/933/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Удовіченка С.О.,
за участю:
секретаря судового засідання – Сендецької В.О.,
представника позивача – Купріян К.І.,
представника відповідача – Марченка І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправним та скасування припису,
В С Т А Н О В И В:
20.02.2020 Комунальне підприємство Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" /надалі – КП ПОР "Полтававодоканал", позивач/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області /надалі – відповідач/, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг /надалі – НКРЕКП, третя особа/ про визнання протиправним та скасування припису Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області № 02 від 24.01.2020.
В обґрунтування позову позивачем указано, що постановою НКРЕКП № 804 від 28.05.2019 затверджено тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення, що введено в дію з 01.06.2019. Споживачі послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, на виконання умов укладених договорів, були проінформовані КП ПОР "Полтававодоканал" про зміну вартості послуг шляхом розміщення інформації на офіційному сайті підприємства, інформаційних стендах підприємства, в рахунках на оплату наданих послуг. З огляду на викладене, позивач стверджує, що застосування КП ПОР "Полтававодоканал" тарифів, затверджених постановою НКРЕКП № 804 від 28.05.2019 не є порушенням чинного законодавства, що регулює відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/933/20; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження; призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 24.03.2020.
10.03.2020 до суду ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області надано відзив на позов в якому відповідач стверджує про правомірність оскаржуваного припису, оскільки з травня 2019 року НКРЕКП не мала права встановлювати тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. Відповідач стверджує, що на момент формування та встановлення тарифів, затверджених постановою НКРЕКП № 804 від 28.05.2019 та введених в дію 01.06.2019 був чинний та введений в дію Закон України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 № 2189-VIII. Стверджує, що з 01.05.2019 комунальними послугами у розумінні статті 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" є послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. Відповідно до частини першої статті 12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. На переконання відповідача, застосування тарифів на комунальні послуги, передбачені статтею 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", які встановлені НКРЕКП після 01.05.2019, може здійснюватися виключно в умовах переходу на нові договори про надання комунальних послуг /а.с. 32-34/.
19.03.2020 до суду надано позивачем відповідь на відзив в якому зазначено, що діяльність КП ПОР "Полтававодоканал" підлягає державному регулюванню згідно з Законом України "Про природні монополії". Предметом державного регулювання діяльності є тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. Відповідно до статті 2 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" від 09.07.2010 № 2479-VІ, органом державного регулювання у сфері комунальних послуг є НКРЕКП. Порядок організації діяльності НКРЕКП, визначається Законом України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг". Відповідно до пункту 2 статті 5 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" НКРЕКП застосовує такі засоби регуляторного впливу на суб`єктів природних монополій та суб`єктів господарювання на суміжних ринках, як встановлення тарифів на комунальні послуги для суб`єктів природних монополій та суб`єктів господарювання на суміжних ринках. Крім того, позивач звертає увагу суду на те, що жодним пунктом Закону України "Про житлово-комунальні послуги" не обмежені функції НКРЕКП щодо встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення. Також позивач звертає увагу суду на те, що діючим законодавством визначено, що невиконання суб`єктами господарювання рішень НКРЕКП є порушенням ліцензійних умов провадження діяльності та тягне за собою накладення штрафних санкцій, передбачених статтею 188-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та статтею 17 Закону України "Про природні монополії" /а.с. 99-102/.
24.03.2020 відкладено розгляд справи до 09.04.2020.
09.04.2020 відкладено розгляд справи до 30.04.2020.
30.04.2020 відкладено розгляд справи до 14.05.2020.
14.05.2020 відкладено розгляд справи до 28.05.2020.
28.05.2020 відкладено розгляд справи до 16.06.2020.
10.06.2020 відповідачем подано пояснення на позов в яких указано щодо правомірності оскаржуваного припису /а.с. 193/.
10.06.2020 до суду подано клопотання відповідачем про залучення третьої особи – Міністерства розвитку громад та територій.
У судовому засіданні 16.06.2020 протокольною ухвалою суду відмовлено у задоволенні вказаного клопотання про залучення третьої особи.
У судовому засіданні 16.06.2020 представник позивача позов підтримав та просив суд його задовольнити.
У судовому засіданні 16.06.2020 представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
З матеріалів справи вбачається, що 03.01.2020 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області видано наказ № 10-ОД про проведення планової перевірки КП ПОР "Полтававодоканал" у період з 08.01.2020 по 20.01.2020 з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановлені та застосуванні державних регульованих тарифів /а.с. 47/.
03.01.2020 відповідачем видано направлення на проведення перевірки № 4 на підставі зазначеного вище наказу /а.с. 48/.
За результатами перевірки відповідачем 20.01.2020 складено акт перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін № 01 /а.с. 54-63/, яким ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області встановлено порушення позивачем Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
В акті перевірки зазначено, що постановою НКРЕКП від 28.05.2019 № 804 "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16 червня 2016 року № 1141 "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення", зареєстрована в Міністерстві юстиції України 20.07.2016 за № 995/29125, в частині підпункту 54 викласти в такій редакції: "Комунальному підприємству Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" зі структурою, наведеною в додатку 54 до цієї постанови: а) на централізоване водопостачання – 10,23 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); б) на централізоване водовідведення: споживачам, які є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, – 3,93 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); споживачам, які не є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, – 9,49 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).
Постановою НКРЕКП від 13.11.2018 № 1397 "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 26 листопада 2015 року № 2868" унесені зміни до постанови НКРЕКП "Про встановлення тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) суб`єктам господарювання, які є виконавцями цих послуг", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 січня 2016 року за № 24/28154, а саме: підпункт 65 викладено в такій редакції: "65) Комунальному підприємству Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" зі структурою, наведеною в додатку 65 до цієї постанови: тариф на послугу з централізованого постачання холодної води – 10,42 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); тариф на послугу з централізованого водовідведення – 9,09 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);".
Згідно з наказом КП ПОР "Полтававодоканал" від 04.12.2018 № 88, з 05.12.2018 надаються послуги споживачам в багатоквартирному житловому секторі за встановленими НКРЕКП тарифами: 10,42 грн за 1 куб.м (без ПДВ), 12,504 грн за 1 куб.м (з ПДВ) на послуги з централізованого постачання холодної води (з використанням внутрішньо будинкових систем) та 9,09 грн за 1 куб.м (без ПДВ), 10,908 грн за 1 куб.м (з ПДВ) на послугу з централізованого водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем).
Відповідно до наказу КП ПОР "Полтававодоканал" від 30.05.2019 № 28 начальнику служби обліку та реалізації з 01.06.2019: застосувати для населення приватного сектору, бюджетних установ та інших споживачів (крім споживачів багатоквартирного житлового сектору, яким надаються послуги централізованого постачання холодної води, водовідведення використанням внутрішньо будинкових систем) встановлені НКРЕКП тарифи: 10,23 грн за 1 куб.м (без ПДВ), 12,276 грн за 1 куб.м (з ПДВ) на централізоване водопостачання; 9,49 грн за 1 куб.м (без ПДВ), 11,388 грн за 1 куб.м (з ПДВ) на централізоване водовідведення. Тобто підприємством проведено розрахунок нових тарифів.
Крім того, зазначено, що проведеним аналізом нормативно-правових актів чинних на момент формування та встановлення тарифів затверджених постановою НКРЕКП від 28.05.2019 № 804 та введених дію з 01.06.2019, встановлено, що діяв Закон України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 № 2189-VІІІ. Відповідно до статті 5 Закону № 2189-VІІІ до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Указано, що з 01.05.2019 комунальними послугами у розумінні статті 5 Закону є послуги з: централізованого водопостачання; централізованого водовідведення. Пунктом 4 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону передбачено, що не пізніш як протягом одного року з дня введення в дію цього Закону співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком зобов`язані прийняти рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) щодо кожного виду комунальної послуги згідно з частиною першою статті 14 цього Закону, а виконавці комунальних послуг - укласти із такими співвласниками договори про надання відповідних комунальних послуг відповідно до обраної співвласниками моделі організації договірних відносин.
Порядок та особливості укладання, зміни і припинення договорів про надання житлово-комунальних послуг, зокрема і в багатоквартирних будинках визначено статті 13-15 Закону. Відповідно до статті 14 Закону встановлено наступні форми договорів: 1) кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно (індивідуальний договір); 2) від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою (колективний договір); 3) об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об`єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір про надання комунальних послуг, як колективним споживачем. У залежності від обраної форми договору Законом передбачено і різний підхід до формування плати за комунальні послуги. Зокрема, плата виконавцю комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і електричної енергії) за індивідуальними договорами складається з: 1) плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства; 2) плати за абонентське обслуговування, граничний розмір якої визначається Кабінетом Міністрів України; 3) плати за обслуговування, поточний ремонт внутрішньо будинкових систем багатоквартирного будинку, які забезпечують надання такої послуги, що визначається договором між виконавцем та співвласниками.
При обранні споживачами інших форм договору Закон передбачає інший підхід до формування вартості послуги. Враховуючи особливості перехідного періоду, а саме періоду від моменту введення в дію Закону (01.05.2019) до моменту укладення нових договорів про надання комунальних послуг, пунктом 3 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону передбачено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону (тобто до 01.05.2019), зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення його в дію (тобто до 01.05.2020). У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах. Істотними умовами договору є розмір тарифів за надані послуги. З огляду на викладене розміри тарифів передбачені діючими договорами також не можуть змінюватися. Договори про надання житлово-комунальних послуг, в тому числі і з централізованого водопостачання та водовідведення укладаються відповідно до типових договорів затверджених Кабінетом Міністрів України.
На час проведення перевірки КП ПОР "Полтававодоканал" договори про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до вимог постанови КМУ від 05.07.2019 №690 із населенням та юридичними особами, які купляють послуги у підприємства для потреб населення не укладено. Крім того, указано, що на момент встановлення тарифів та введення їх в дію з 01.06.2019 взагалі не було затвердженого типового договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, оскільки постанова КМУ № 690 була введена в дію лише в липні 2019 року та набрала чинності з 13.08.2019. Згідно Переліку нормативних актів, які застосовуються при укладенні договорів на надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення та надання послуг з централізованого водопостачання і водовідведення, наданого в ході перевірки, договори між підприємством і споживачами, укладені відповідно до постанови КМУ від 21.07.2005 № 630 про надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення. Отже, з травня 2019 року НКРЕКП не мала права встановлювати тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. Виходячи з вищезазначеного застосування тарифів на комунальні послуги, передбачених статтею 5 Закону (послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення), які встановлені НКРЕКП після 01.05.2019, може здійснюватися виключно в умовах переходу на нові договори про надання комунальних послуг. Таким чином, підприємством порушено вимоги Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 № 2189-VІІІ.
Указано, що з 01.06.2019 підприємство при розрахунку зі споживачами повинно було застосовувати тарифи встановлені на підставі постанови НКРЕКП від 13.11.2018 № 1396 в розмірах: 11,892 грн з ПДВ за 1 куб.м води, замість 12,276 з ПДВ за 1 куб.м води з ПДВ за 1 куб.м води; 10,368 грн з ПДВ за 1 куб.м стоків, замість 11,388 з ПДВ за 1 куб.м води з ПДВ за 1 куб.м води.
Відповідно до наданої підприємством інформації щодо нарахувань, оплат за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) за 2019 рік (щомісячно):
- обсяг реалізації наданих послуг з централізованого водопостачання за період з 01.06.2019 по 31.12.2019 склав 5331,4 м3 на суму 65448,27 грн з ПДВ. Різниця в тарифах встановлених постановою НКРЕКП № 804 від 28.05.2019 та постановою НКРЕКП № 1396 від 13.11.2018 складає 0,384 грн з ПДВ за м3, необгрнутовано отримана виручка складає 2047,26 тис грн з ПДВ;
- обсяг реалізації наданих послуг з централізованого водовідведення за період з 01.06.2019 по 31.12.2019 склав 2290,1м3 на суму 26079,66 грн з ПДВ. Різниця в тарифах встановлених постановою НКРЕКП №804 від 28.05.2019 та постановою НКРЕКП № 1396 від 13.11.2018 складає 1,02 грн з ПДВ за м3 необгрунтована отримана виручка складає 2335,90 тис.грн з ПДВ.
Таким чином, відповідачем указано, що необґрунтована виручка склала 4383,16 грн.
Акт перевірки отримано представником позивача та 24.01.2020 позивачем подано до ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області зауваження та заперечення на акт перевірки.
24.01.2020 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області винесено припис № 02 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Крім того, у приписі указано, що відповідно до наданої підприємством Інформації щодо обсягів нарахувань, оплат за послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) за 2019рік (помісячно) та враховуючи зауваження та заперечення підприємства надані листом від 23.01.2020 № юр/307: обсяг реалізації послуг з централізованого водопостачання за період з 01.06.2019 по 31.12.2019 склав 4688,56 тис.м3. Різниця в тарифах, встановлених постановою НКРЕКП № 804 від 28.05.2019 та постановою № 1396 від 13.11.2018 складає 0,384 грн з ПДВ за м3, зайво нараховано, але не сплачено за вказаний період 1800407,04грн з ПДВ; обсяг реалізації послуг з централізованого водовідведення за період з 01.06.2019 по 31.12.2019 склав 1786,58 тис.м3. Різниця в тарифах, встановлених постановою НКРЕКП № 804 від 28.05.2019 та постановою № 1396 від 13.11.2018 складає 1,02 грн з ПДВ за м3, зайво нараховано, але не сплачено за вказаний період 1822311,60 грн з ПДВ;
Всього зайво нараховано, але не сплачено 3622718,64 грн.
Враховуючи порушення викладені в акті перевірки, припис містить вимоги наступного змісту:
1. з 01.06.2019 застосовувати тарифи встановлені на підставі постанови НКРЕКП № 1396 від 13.11.2018 у розмірах: 11,892 грн з ПДВ за 1 куб.м води; 10,368 грн з ПДВ за 1 куб.м стоків.
2. у 30 денний термін з дня отримання припису зменшити заборгованість споживачам за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення зайво нараховано за червень 2019 року – грудень 2019 року на суму 3622718,64 грн.
Не погоджуючись із указаним приписом, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" від 09.07.2010 № 2479-VI /надалі – Закон № 2479-VI/ органом державного регулювання у сфері комунальних послуг є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Порядок організації діяльності національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, визначається Законом України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг".
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 5 Закон № 2479-VI національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, застосовує такі засоби регуляторного впливу на суб`єктів природних монополій та суб`єктів господарювання на суміжних ринках, зокрема встановлення тарифів на комунальні послуги для суб`єктів природних монополій та суб`єктів господарювання на суміжних ринках.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22.09.2016 № 1540-VIII /надалі – Закон № 1540-VIII/ національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Положеннями пункту 13 частини першої статті 17 Закону № 1540-VIII визначено, що для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема встановлює державні регульовані ціни і тарифи на товари (послуги) суб`єктів природних монополій та інших суб`єктів господарювання, що провадять діяльність на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо відповідні повноваження надані Регулятору законом.
Відповідно до підпункту 1.4 розділу І Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 22.03.2017 № 307 національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), здійснює ліцензування господарської діяльності з централізованого водопостачання (виробництво та/або транспортування та/або постачання питної води споживачам) та/або водовідведення (відведення та/або очищення стічної води) у разі, якщо системи централізованого водопостачання та/або водовідведення суб`єктів господарювання розташовані в одному чи декількох населених пунктах у межах території однієї або більше областей (включаючи місто Київ), сукупна чисельність населення яких становить більше ніж сто тисяч осіб та обсяги реалізації послуг яких становлять відповідно: з централізованого водопостачання - більше ніж триста тисяч метрів кубічних на рік; з централізованого водовідведення - більше ніж двісті тисяч метрів кубічних на рік.
Згідно з підпунктом 11 пункту 2.2 розділу 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення при провадженні господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідведення ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог, а саме: відповідно до тарифів, встановлених уповноваженим органом, здійснювати реалізацію обсягів централізованого водопостачання та/або водовідведення.
Відповідачем в акті перевірки зазначено, що позивачем надано ліцензію від 18.05.2012 № 185 на право здійснення господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, яка видана НКРЕКП.
Таким чином, КП ПОР "Полтававодоканал" є ліцензіатом НКРЕКП.
Відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках урегульовано Законом України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 № 2189-VIII /надалі – Закон № 2189-VIII/.
Статтею 5 Закону № 2189-VIII передбачено, що до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Відповідно до статті 12 Закону № 2189-VIII надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).
Істотними умовами договору про надання житлово-комунальної послуги є: 1) перелік послуг; 2) вимоги до якості послуг; 3) права і обов`язки сторін; 4) відповідальність сторін за порушення договору; 5) ціна послуги; 6) порядок оплати послуги; 7) порядок і умови внесення змін до договору, в тому числі щодо ціни послуги; 8) строк дії договору, порядок і умови продовження його дії та розірвання.
Порядок та особливості укладання, зміни і припинення договорів про надання житлово-комунальних послуг визначаються статтями 13 - 15 цього Закону.
Положеннями частини першої статті 14 Закону № 2189-VIII визначено, що за рішенням співвласників багатоквартирного будинку (уповноваженого органу управління об`єднання співвласників багатоквартирного будинку), прийнятим відповідно до закону, договір про надання комунальної послуги укладається з виконавцем відповідної комунальної послуги, визначеним статтею 6 цього Закону: 1) кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно (індивідуальний договір); 2) від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою (колективний договір); 3) об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об`єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір про надання комунальних послуг, як колективним споживачем.
Співвласники багатоквартирного будинку (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) самостійно обирають одну з моделей організації договірних відносин, визначену частиною першою цієї статті, за кожним видом комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії). У межах одного багатоквартирного будинку дозволяється обрання різних моделей організації договірних відносин за різними видами комунальних послуг /частина друга статті 14 Закону № 2189-VIII/.
Відповідно до пункту 4 Розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2189-VIII не пізніш як протягом одного року з дня введення в дію цього Закону співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком зобов`язані прийняти рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) щодо кожного виду комунальної послуги згідно з частиною першою статті 14 цього Закону, а виконавці комунальних послуг - укласти із такими співвласниками договори про надання відповідних комунальних послуг відповідно до обраної співвласниками моделі організації договірних відносин.
З аналізу Закону № 2189-VIII вбачається, що останній не містить положень, які б обмежували функції НКРЕКП щодо встановлення та централізоване водопостачання та водовідведення.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до частини другої статті 12 Закону України "Про ціни та ціноутворення" від 21.06.2012 № 5007-VI /у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин/ державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації).
Положеннями частин другої та четвертої статті 10 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" від 09.07.2010 № 2479-VI /у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин/ передбачено, що тарифи на комунальні послуги суб`єктів природних монополій та суб`єктів господарювання на суміжних ринках повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих планованих витрат на їх виробництво з урахуванням планованого прибутку. Встановлення тарифів на комунальні послуги, нижчих за розмір економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, не допускається і може бути оскаржено в суді.
Крім того, згідно зі статтею 32 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" від 10.01.2002 № 2918-III за надання послуг з питного водопостачання споживач вносить плату за нормами і тарифами, що регулюються у встановленому законодавством порядку. Порядок справляння плати за надання послуг з питного водопостачання встановлюється законодавством. Тарифи на надання послуг з питного водопостачання розраховуються на підставі галузевих нормативів витрат і повинні повністю відшкодовувати експлуатаційні витрати та забезпечувати надійну роботу об`єктів централізованого питного водопостачання і водовідведення.
Механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення для суб`єктів природних монополій, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, ліцензування якої здійснюється НКРЕКП, визначено Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженим постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 10 березня 2016 року N 302 (у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2019 року N 339), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 квітня 2016 р. за N 593/28723.
Також слід зазначити, що процедуру встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затверджено постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, 24 березня 2016 року N 364, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 квітня 2016 р. за N 643/28773.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до статті 17 розділу IV Закону України "Про природні монополії" від 20.04.2000 № 1682-III національні комісії регулювання діяльності суб`єктів природних монополій накладають штрафи на суб`єктів природних монополій за невиконання або несвоєчасне виконання рішень органів, які регулюють діяльність суб`єктів природних монополій, та порушення умов та правил здійснення підприємницької діяльності у сферах природних монополій та на суміжних ринках (ліцензійних умов) - у розмірі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Так відповідно до наданих повноважень та на виконання вище вказаних вимог законодавства НКРЕКП пунктом 1 постанови "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16 червня 2016 року № 1141" від 28.05.2019 № 804 унесено до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16 червня 2016 року № 1141 "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 20 липня 2016 року за № 995/29125, зміни, а саме: " "54) КП ПОР "Полтававодоканал" зі структурою, наведеною в додатку 54 до цієї постанови: а) на централізоване водопостачання – 10,23 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); б) на централізоване водовідведення: споживачам, які є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, – 3,93 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); споживачам, які не є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, – 9,49 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).
Отже, суд дійшов висновку, що НКРЕКП має повноваження на встановлення тарифів на комунальні послуги, у тому числі і після 01.05.2019.
Також суд звертає увагу на те, що законодавством передбачено обов`язковість виконання рішень НКРЕКП, зокрема в частині застосування тарифів на комунальні послуги.
З огляду на те, що КП ПОР "Полтававодоканал" є ліцензіатом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, тому тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення для позивача встановлює саме НКРЕКП.
Тому висновки відповідача викладені в акті перевірки та оскаржуваному приписі стосовно того, що з травня 2019 року НКРЕКП не має права встановлювати тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення є помилковими.
Крім того, слід звернути увагу на обов`язковість виконання рішень НКРЕКП, зокрема щодо встановлення тарифів на комунальні послуги та передбачені законодавством негативні наслідки для ліцензіата у випадку невиконання або несвоєчасного виконання рішень НКРЕКП.
Суд зазначає, що у відповіді на відзив позивачем указано, що підприємство застосовувало тарифи, які визначені постановою НКРЕКП "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16 червня 2016 року № 1141" від 28.05.2019 № 804 лише для споживачів-мешканців приватного сектору та споживачів – юридичних осіб, приміщення яких є об`єктами нерухомого майна за договорами із предметом договору "централізоване водопостачання та водовідведення" /а.с. 101/.
Як вбачається із оскаржуваного припису, відповідачем розраховано різницю в тарифах, встановлених постановою НКРЕКП № 804 від 28.05.2019 та постановою № 1396 від 13.11.2018 указано, що всього зайво нараховано, але не сплачено 3622718,64 грн.
У приписі зазначено, що при здійсненні вказаного розрахунку використано інформацію щодо обсягів нарахувань, оплат за послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) за 2019 рік (помісячно).
Водночас позивач стверджує, що ним було надано відповідачу під час перевірки інформацію про обсяги централізованого водопостачання та водовідведення (юридичні особи та населення – мешканці індивідуальних житлових будинків) та про обсяги централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) /а.с. 7/.
Суд зазначає, що наказом КП ПОР "Полтававодоканал", прийнятим відповідно до набуття чинності постановою НКРЕКП № 804 від 28.05.2019 "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16 червня 2016 року № 1141" та у зв`язку з введенням в дію Закону № 2189-VIII, встановлено тарифи НКРЕКП: 10,23 грн за 1 куб.м (без ПДВ) на централізоване водопостачання; 9,49 грн за 1 куб.м (без ПДВ) на централізоване водовідведення, для населення приватного сектору, бюджетних установ та інших споживачів (крім споживачів багатоквартирного житлового сектору, яким надаються послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем).
Суд звертає увагу на те, що пунктом 1 оскаржуваного припису зобов`язано позивача з 01.06.2019 застосовувати тарифи встановлені на підставі постанови НКРЕКП № 1396 від 13.11.2018 у розмірах: 11,892 грн з ПДВ за 1 куб.м води; 10,368 грн з ПДВ за 1 куб.м стоків.
Дослідивши вищевказаний припис суд дійшов висновку, що з останнього неможливо встановити до якої саме категорії споживачів слід застосувати тарифи, визначені постановою НКРЕКП № 1396 від 13.11.2018.
З пункту 2 оскаржуваного припису також не можливо встановити якій саме категорії споживачів слід зменшити заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення зайво нараховано за червень 2019 року – грудень 2019 року на суму 3622718,64 грн.
Разом з тим, слід зазначити, що відсутність розкриття змісту дій, які має вчинити позивач може призвести до неправильного його виконання та як результат негативних наслідків для позивача у майбутньому.
Таким чином, відсутність конкретного зазначення відповідачем у приписі заходів, які сприятимуть усуненню виявлених під час перевірки порушень, унеможливлює його фактичне виконання позивачем, а тому суд вважає за необхідне задовольнити вимоги позивача про визнання протиправним та скасування припису Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області № 02 від 24.01.2020.
Інші доводи відповідача не спростовують протиправність прийнятого ним рішення.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи те, що відповідачем не надано суду доказів, які б спростовували доводи позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, а позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи висновки суду щодо задоволення позову, наявні підстави для стягнення з відповідача судового збору, сплаченого позивачем за подання цього позову.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Позов Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" (вул. Пилипа Орлика, 40-А, м. Полтава, Полтавська область, 36020, код ЄДРПОУ 03361661) до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, Полтавська область, 36020, код ЄДРПОУ 40358617), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, 19, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 39369133) про визнання протиправним та скасування припису задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін № 02 від 24.01.2020.
Стягнути з Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, Полтавська область, 36020, код ЄДРПОУ 40358617) на користь Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" (вул. Пилипа Орлика, 40-А, м. Полтава, Полтавська область, 36020, код ЄДРПОУ 03361661) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2102,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються у відповідності до пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року).
Повний текст рішення складено 19.06.2020.
Суддя С.О. Удовіченко