ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
07.12.09Справа №2а-11405/09/1/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Дубініній А.В., за участю представника позивача – Олійник М.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Сімферопольського міського центру зайнятості
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Золотий гребінець"
про стягнення заборгованості у розмірі 1489,07 гривень
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим надійшов адміністративний позов Сімферопольського міського центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю "Золотий гребінець" про стягнення штрафу за порушення п.5 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення» у сумі 5574,22 гривні.
Ухвалою від 30.09.2009 року за адміністративним позовом відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30.09.2009 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги у повному обсязі, просила стягнути з відповідача ТОВ "Золотий гребінець" заборгованість у сумі 5574,00 гривні, так як станом на день розгляду справи штраф в добровільному порядку відповідачем не сплачений.
У судове засіданні відповідач не з’явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про розгляд справи за його відсутності, заперечення на позов, будь –які докази до суду не надав.
На підставі статті 128 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю сторін на підставі наявних в справі матеріалів, оскільки по справі достатньо доказів для вирішення її по суті та позивачем надано клопотання про розгляд справи без його участі.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до статті 34 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ”N 1533-III від 02.03.2000 року забезпечення збору страхових внесків, контроль правильності їх нарахування та своєчасності сплати віднесено до обов'язків Фонду загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі Фонд).
Згідно з частиною другою статті 12 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ” № 1533-III від 02.03.2000 року функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Правовий статус центрів зайнятості визначений Законом України “Про зайнятість населення ”№ 803-XII від 01.03.1991 року, статтею 18 якого встановлено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Отже, судом встановлено, що Сімферопольський міський центр зайнятості являється установою Державної служби зайнятості, та підпорядковується Міністерству праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, яке відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, затвердженого Постановою Ради Міністрів Автономної Республіки Крим від 13.06.2005 року № 249 являється республіканським органом виконавчої влади.
Відповідно до статті 18 Закону України “Про зайнятість населення”від 01 березня 1991 року N 803-XII для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Згідно з п.4 ст.18 Закону України “Про зайнятість населення” у складі державної служби зайнятості створюється інспекція, що здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форм власності і господарювання, фермерами та іншими роботодавцями.
За змістом ст. 38 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” № 1533-III від 02.03.2000 року центрам зайнятості надано право контролю за належною сплатою страхових внесків і стягнення відповідної заборгованості та адміністративно-господарських санкцій.
Таким чином, судом встановлено, що Сімферопольський міський центр зайнятості, реалізуючі свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами являється органом виконавчої влади та, відповідно, суб’єктом владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб’єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб’єктами господарювання.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Золотий гребінець" (ЄДРПОУ 34740342) є юридичною особою, зареєстрованою виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради Автономної Республіки Крим 27.11.2006 року згідно з Довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від (а.с.14).
Таким чином, судом встановлено, що ТОВ "Золотий гребінець" являється суб’єктом господарювання, юридичною особою, зобов’язане виконувати обов’язки, покладені на нього законами у зв’язку зі здійсненням господарської діяльності.
Судом встановлено, що 04.06.2008 року до Красногвардійського районного центру зайнятості звернулась Коновалова Тамара Павлівна, 1954 року народження, яка мешкає за адресою: Красногвардійський район, с. Карпівка, вул. Тернопольска, 18, для реєстрації у службі зайнятості. У трудовій книжці Коноваловой Т.П. зроблено запис про те, що вона 31 жовтня 2008 рокеу звільнена з останього місця роботи - ТОВ "Золотий гребінець". Однак інформаціяпро звільнення працівника від ТОВ "Золотий гребінець" у Сімферопольський міський центр зайнятості та Красногвардійський районний центр зайнятості не надійшла.
Відповідно до п.5 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення» N 803-XII від 01.03.1991- при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів.
Вказана інформація подається в службу зайнятості у вигляді форм статистичноїзвітності, які затверджені Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 року № 420.
Судом встановлено, що 03.06.2008 року на ТОВ "Золотий гребінець" Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення проведено перевірку дотримання підприємствами, установами та організаціями законодавства України про зайнятість населення, за результатами перевірки складено Акт перевірки за № 98 від 03.07.2008 року.
Перевіркою встановлено порушення відповідачем п.5 ст.20 Закону України “Про зайнятість населення”, про що Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення було складено акт № 14 від 07.07.2008 року, в якому відповідачу запропоновано в 10-ти денний строк внести штраф в розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого з порушенням законодавства робітника в розмірі 5574,22 грн. У разі відмови від добровільного перерахування суми штрафу, останній буде утриманий у встановленому законодавством порядку.
В акті перевірки зазначено, що 31.05.2008 року вивільнений працівник Коновалова Тамара Павлівна (наказ № 7-К).
У зв’язку з вивільненням працівника - звіт, передбачений п.5 ст.20 Закону України “Про зайнятість населення” за формою 4-ПН план не надавався. Звіт про фактичне вивільнення Коновалової Тамари Павлівни у Сімферопольський міський центр зайнятості або Красногвардійський районний центр зайнятості не надавався.
Відповідно до п.8 «л» Положення про державну службу зайнятості, затвердженого постановою КМ України №47 від 24.06.1991р., державна служба зайнятості має право стягувати відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» штрафи з підприємств, установ та організацій усіх форм власності у разі, зокрема неподання або порушення строків подання державній службі зайнятості письмового повідомлення про наступне вивільнення працівників, як це передбачено пунктом 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення».
У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.
Зі змісту наведеної норми слідує, що у разі припинення трудового договору з працівником у разі змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників (п.1 ст.40 Кодексу законів про працю України), роботодавець зобов’язаний в письмовій формі повідомити державну службу зайнятості про наступне вивільнення (за два місяці) та про фактичне вивільнення (у 10-и денний строк).
Таким чином, відповідач був зобов’язаний у десятидневний термін з 31.05.08 року повідомити в письмовій формі державну службу зайнятості про вивільнення Коновалової Т.П.
Враховуючи те, що заборгованість відповідачем в розмірі 5574,22 гривень станом на день розгляду справи не сплачена у повному обсязі, вона підлягає стягненню з ТОВ "Золотий гребінець" .
Таким чином, позовні вимоги являються обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ТОВ "Золотий гребінець" (ідентифікаційний код 34740342) на користь Сімферопольського міського центру зайнятості штрафу в розмірі 5574,22 гривень.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня проголошення у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Трещова О.Р.