ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
08.12.09Справа №2а-13058/09/1/0170 м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної РеспублікиКрим у складі головуючої судді Трещової О.Р. , при секретарі Дубініній А.В., за участю
представника позивача - Коновалової П.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим
до Фірми "Куцуруба О."
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки звернулася з адміністративним позовом Державна податкова інспекція у м. Сімферополі АР Крим до Фірми "Куцуруба О."про стягнення суми податкового боргу з єдиного податку в розмірі 18289,53 гривень.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.11.09 року було відкрите провадження в адміністративній справі .
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 17.11.09 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі на підставі доводів, зазначених у позовній заяві. Зазначила, що Фірма "Куцуруба О." являється суб’єктом підприємницької діяльності, зареєстроване платником єдиного податку, проте відповідні платежі вчасно не сплачує, у зв'язку з чим за нею утворився податковий борг. Станом на час розгляду справи за відповідачем склався податковий борг зі сплати єдиного податку в розмірі 18289,53 гривень, у тому числі за штрафними санкціями в сумі 45,00 гривень на підставі цього просила позов задовольнити у повному обсязі та стягнути з відповідача зазначену заборгованість.
У судове засідання представник відповідача не з`явився, повідомлений належним чином про час і місце судового засідання, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення, клопотання про розгляд справи за його відсутності, заперечення на позов, будь–яких доказів до суду не надав.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з’ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу у відсутності відповідача.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши доказі по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2191-ІІІ від 21.12.2000 року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов’язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб’єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються суб’єктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція у м. Сімферополі АРК являється суб’єктом владних повноважень.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 3813 від 24.12.1993 року головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів (далі - податків, інших платежів) і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.
Пунктом 11 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року N 509-XII визначено, що податкові органи мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція у м. Сімферополі АРК уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб’єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб’єктами господарювання.
Судом встановлено, що Фірма "Куцуруба О." зареєстрована як суб’єкт підприємницької діяльності – юридична особа з ідентифікаційним кодом 24697980 за рішенням виконавчого комітету Центральної районної ради Народних депутатів м. Сімферополя АРК 08.04.1997 року, перебуває у ЄДРПОУ з 10.04.1997 року, що підтверджується Державного комітета статистики в АРК від 10.04.1997 року № 23/5-1032.
Судом встановлено, що 01.01.2008 року Фірмі "Куцуруба О." видано свідоцтво про перехід на спрощену систему оподаткування з оплатою єдиного податку на 2008 рік, що підтверджується корінцем свідоцтва серії Б № 086249.
Судом встановлено, що 09.04.2009 року Фірмі "Куцуруба О." видано свідоцтво про перехід на спрощену систему оподаткування з оплатою єдиного податку на 2009 рік, що підтверджується корінцем свідоцтва серії Б № 201290 на підставі заяви відповідача до ДПІ в м. Сімферополі АРК від 15.12.2005 року.
Таким чином, судом встановлено, що Фірма "Куцуруба О." є суб’єктом господарювання, юридичною особою, платником податків зобов’язане виконувати обов’язки, покладені на нього законами у зв’язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов’язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно Указу Президента України від 03.07.1998 року № 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва" (далі – Указ Президента) відповідач здійснював підприємницьку діяльність із застосуванням спрощеної системи оподаткування.
Відповідно до пункту 3 Указу Президента суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа, який перейшов на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, самостійно обирає одну з наступних ставок єдиного податку:
- 6 відсотків суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) без урахування акцизного збору у разі сплати податку на додану вартість згідно із Законом України "Про податок на додану вартість";
- 10 відсотків суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), за винятком акцизного збору, у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Судом встановлено, що Фірма "Куцуруба О." обрано ставку єдиного податку в розмірі 10% суми виручки від реалізації продукції, що підтверджується заявою відповідача.
Згідно з п. 4 Указу Президента за результатами господарської діяльності за звітний (податковий) період (квартал) суб'єкти малого підприємництва - юридичні особи подають до органу державної податкової служби до 20 числа місяця, що наступає за звітним (податковим) періодом, розрахунки про сплату єдиного податку, акцизного збору і, в разі обрання ними єдиного податку за ставкою 6 відсотків, розрахунок про сплату податку на додану вартість, а також платіжні доручення на сплату єдиного податку за звітний період з позначкою банку про зарахування коштів.
Відповідно до п.3 Указу Президента суб'єкти підприємницької діяльності - юридичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Судом встановлено, що Фірмою "Куцуруба О." 14.01.2009 року за 4 квартал 2008 року до ДПІ в м. Сімферополі АРК подано розрахунок про сплату єдиного податку, за яким зобов’язалось сплатити 10% суми виручки від реалізації продукції. За даними розрахунку відповідач зобов’язався сплатити суму єдиного податку в розмірі 8011,00 гривень (що складає 10% від його виручки – 80114,00 гривень).
Проте позивачем у строк, передбачений п.3 Указу Президента сума єдиного податку у повному обсязі не сплачена. Отже, Державна податкова інспекція у м. Сімферополі АРК 20 січня 2009 року нарахувала відповідачу до сплати 7342,43 гривень заборгованості зі сплати єдиного податку.
Судом встановлено, що посадовими особами податкових органів було складено акт про результати невиїзної документальної перевірки з питання своєчасності сплати и до бюджету єдиного податку від 27.02.09 року № 1955/15-4/24697980 в якому вказано, що, в результаті перевірки встановлено Фірмою "Куцуруба О." несвоєчасно сплачено податкове зобов’язання з єдиного податку в сумі 450,00 гривень – 04.02.2009 року при граничному терміні їх сплати – 20.01.2009 року, що порушує п.3 Указу Президента.
У зв’язку з неявкою відповідача для проведення перевірки та підписання акту перевірки посадовими особами ДПІ у м. Сімферополі АРК акт перевірки направлено поштою та одержано відповідачем 02.03.2009 року.
Згідно з п.п. 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до п.6.1 ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
За результатами акту про результати невиїзної документальної перевірки було складено податкове повідомлення-рішення від 05 березня 2007 року № 0001701504/0, в якому вказано, що на підставі акту перевірки від 27.02.09 року № 1955/15-4/24697980 відповідно до з п.п. 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за затримку на 15 днів сплати податкового зобов’язання з єдиного податку на Фірму "Куцуруба О." було накладено штраф у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу- 45,00 гривень, який підлягає сплаті у десятиденний термін з дня отримання цього податкового повідомлення-рішення.
Це податкове повідомлення-рішення було вручено довіреній особі відповідача 13.03.2009 року, що підтверджується підписом на корінці повідомлення.
Судом встановлено, що відповідачем суму штрафних санкцій не було погашено у повному обсязі, що підтверджується розрахунком податкового боргу, а також відомостями особового рахунку.
Судом встановлено, що Фірмою "Куцуруба О." 13.04.2009 року за 1 квартал 2009 року до ДПІ в м. Сімферополі АРК подано розрахунок про сплату єдиного податку, за яким зобов’язалась сплатити 10% суми виручки від реалізації продукції. За даними розрахунку відповідач зобов’язався сплатити суму єдиного податку в розмірі 3942,00 гривень (що складає 10% від його виручки – 39418,00 гривень).
Проте позивачем у строк, передбачений п.3 Указу Президента сума єдиного податку у повному обсязі не сплачена. Отже, Державна податкова інспекція у м. Сімферополі АРК 21 квітня 2009 року нарахувала відповідачу до сплати 3942,00 гривень заборгованості зі сплати єдиного податку.
Судом встановлено, що Фірмою "Куцуруба О." 03.07.2009 року за 2 квартал 2009 року до ДПІ в м. Сімферополі АРК подано розрахунок про сплату єдиного податку, за яким зобов’язалась сплатити 10% суми виручки від реалізації продукції. За даними розрахунку відповідач зобов’язався сплатити суму єдиного податку в розмірі 1500,00 гривень (що складає 10% від його виручки – 15003,00 гривень).
Проте позивачем у строк, передбачений п.3 Указу Президента сума єдиного податку сплачена не повному обсязі – в сумі 700,00 гривень . Отже, Державна податкова інспекція у м. Сімферополі АРК 20 липня 2009 року нарахувала відповідачу до сплати 800,00 гривень заборгованості зі сплати єдиного податку.
Судом встановлено, що Фірмою "Куцуруба О." 12.10.2009 року за 3 квартал 2009 року до ДПІ в м. Сімферополі АРК подано розрахунок про сплату єдиного податку, за яким зобов’язалась сплатити 10% суми виручки від реалізації продукції. За даними розрахунку відповідач зобов’язався сплатити суму єдиного податку в розмірі 6160,00 гривень (що складає 10% від його виручки – 61602,00 гривень).
Проте позивачем у строк, передбачений п.3 Указу Президента сума єдиного податку у повному обсязі не сплачена. Отже, Державна податкова інспекція у м. Сімферополі АРК 20 жовтня 2009 року нарахувала відповідачу до сплати 6160,00 гривень заборгованості зі сплати єдиного податку.
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до підпункту 6.2.3. пункту 6.2 ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Судом встановлено, що 21.01.2009 року ДПІ у м. Сімферополі АРК була складена перша податкова вимога № 1/344 на суму податкового боргу відповідача в розмірі 7792,41 гривень, яка була вручена посадовій особі відповідача 10.02.2009 року, що підтверджується підписом на корінці вимоги.
Судом встановлено, що 12.03.2009 року ДПІ у м. Сімферополі АРК була складена друга податкова вимога № 2/932 на суму податкового боргу відповідача в розмірі 7342,43 гривень.
Оскільки, вручення другої податкової вимоги Фірмі "Куцуруба О." поштовим зв’язком було неможливо у зв’язку з відсутністю останнього за юридичною адресою, ДПІ у м. Сімферополі АРК складено Акт від 17.03.2009 року у відповідності до статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2191-ІІІ від 21.12.2000 року та п. 5 «Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог» № 266 від 03.07.2001 року, тому зазначена вимога розміщена на дошці податкових оголошень з 17.03.2009 року.
Також, суд зазначає, що ДПІ у м. Сімферополі АРК прийнято рішення № 177 від 24.04.2009 року про стягнення коштів і продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу а також тих активів право власності на які виникає у майбутньому. Рішення прийнято на підставні статті 10 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» - у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків. Стягнення коштів та продаж інших активів платника податків провадяться не раніше тридцятого календарного дня з моменту надіслання йому другої податкової вимоги. Стягнення безготівкових коштів здійснюється шляхом надіслання банку (банкам), обслуговуючому платника податків, платіжної вимоги на суму податкового боргу або його частини, а при стягненні готівкових коштів - у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Продаж інших активів здійснюється на підставі рішення податкового органу, підписаного його керівником та скріпленого гербовою печаткою податкового органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним податковим органом.
Відповідно до довідки, наданої ДПІ в м. Сімферополі АРК відповідач має такі рахунки, відкриті в установах банків:
- Сімферопольська філія ТОВ «Укрпромбанк», р/р 2600001300268, валюта українська гривня,
- Кримська регіональна філія ВАТ «Кредобанк», р/р 260073000588, валюта українська гривня,
- Сімферопольська філія ТОВ «Укрпромбанк», р/р 2600001300268, валюта євро,
- Сімферопольська філія ТОВ «Укрпромбанк», р/р 2600001300268, валюта долар США
Згідно з підпунктом 3.1.1. п.3.1 ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Суд встановив, що на день розгляду справи податковий борг Фірми "Куцуруба О." складає 18289,53 гривень і досі не сплачений, цей факт підтверджується даними особового рахунку, а також Розрахунком суми заборгованості.
Приймаючи до уваги, що заборгованість у розмірі 18289,53 гривень відповідачем станом на день розгляду справи не сплачена, вона підлягає стягненню з Фірми "Куцуруба О.", тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
В ході судового засідання, яке відбулось 08.12.2009 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови, а 14.12.2009 року постанова складена повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Фірми "Куцуруба О." (ідентифікаційний код 24697980) податковий борг з єдиного податку в розмірі 18289,53 гривень (перерахувавши на р/р 34212378700002 в ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 16050200).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження
Суддя Трещова О.Р.