
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 червня 2020 року м. Київ № 640/22467/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Аверкової В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Кемікалс»
до Головного управління Державної податкової служби у міста Києві
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень- рішень
УСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Кемікалс» (далі по тексту - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві (далі по тексту - відповідач) в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 24 вересня 2018 року №0645361208 та від 22 липня 2019 року № 0607291208.
В обґрунтування позову зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Кемікалс» протягом 2018 року не користувалось податковими пільгами, є платником податку на прибуток на загальних підставах та пільг з даного податку не має, а тому підстави подавати звіт згідно з вимогами Порядку обліку сум податків та зборів, не сплачених суб`єктом господарювання до бюджету у зв`язку з отриманням податкових пільг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. №1233, відсутні.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 листопада 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
17 грудня 2019 року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) надійшов відзив на позов, в якому відповідач заперечує проти позову, зазначивши, що зменшення фінансового результату до оподаткування у І кварталі 2018 року та у 2018 році з урахуванням від`ємного значення об`єкта оподаткування попереднього періоду є фактичною податковою пільгою.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 квітня 2020 року зобов`язано Головне управління Державної податкової служби у м. Києві надати суду протягом 10-ти днів з дня отримання даної ухвали належним чином засвідчену копію: акта перевірки від 05 червня 2019 року № 776/26-15-12-08-21/35895462; у разі неможливості подання вказаних документів, у встановлені строки, повідомити про це суд із зазначенням причин.
18 травня 2020 року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) надійшли витребувані судом докази.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.
ГУ ДФС у м. Києві на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75, в порядку п. 76.3 ст. 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку з питання своєчасності подання (неподання) звіту про суми податкових пільг (ф. І-ПП), за результатами якої складено акт перевірки від 06 вересня 2018 року № 3716/26-15-12-08- 20/35895462.
Перевіркою встановлено, що TOB «Юнайтед Кемікалс» не подано звіт про суми податкових пільг за І квартал 2018 року, чим порушено п. 3 Порядку обліку сум податків та зборів, не сплачених суб`єктом господарювання до бюджету у зв`язку з отриманням податкових пільг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2010 № 1233 (далі - Порядок № 1233) та пп. 16.1.6 п. 16.1 ст. 16, пп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України.
За результатами розгляду матеріалів перевірки ГУ ДФС у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення від 24 вересня 2018 року № 0645361208 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 170 грн.
Також, під час проведення перевірки встановлено, що TOB «Юнайтед Кемікалс» повторно не подано звіт про суми податкових пільг за 2018 рік, чим порушено п. 3 Порядку обліку сум податків та зборів, не сплачених суб`єктом господарювання до бюджету у зв`язку з отриманням податкових пільг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2010 № 1233 (далі - Порядок № 1233) та п.п. 16.1.6 п. 16.1 ст. 16, пп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України.
За результатами розгляду матеріалів перевірки ГУ ДФС у м. Києві складено акт перевірки від 05 червня 2019 року № 776/26-15-12-08-21/35895462 та винесено податкове повідомлення-рішення від 22 липня 2019 року № 0607291208 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 1020,00 грн.
За результатом адміністративного оскарження, спірні податкові повідомлення - рішення залишені без змін, скарги позивача - без задоволення.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Юнайтед Кемікалс» за результатами господарської діяльності у 2017 році мало збиток у розмірі 2047773 грн. (з урахуванням попереднього звітного періоду розмір об`єкта оподаткування становив «-2692670 грн.»), що підтверджується роздруківкою податкової декларації податку на прибуток, яка міститься в матеріалах справи.
За результатами господарської діяльності товариства у 1 кварталі 2018 року прибуток становив 931 134 грн. (з урахуванням попереднього звітного період) розмір об`єкта оподаткування становив від`ємне значення «-1761536 грн.»), що підтверджується роздруківкою податкової декларації податку на прибуток.
За результатами господарської діяльності товариства у 2018 році збиток товариства становив 1795533 грн. (з урахуванням попереднього звітного періоду розмір об`єкта оподаткування становив від`ємне значення «-4488203 грн.»), що також підтверджується роздруківкою податкової декларації податку на прибутку.
Наведене свідчить, що TOB «Юнайтед Кемікалс» зменшило фінансовий результат до оподаткування у І кварталі 2018 року та у 2018 році з урахуванням від`ємного значення об`єкта оподаткування попереднього періоду.
Згідно з п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов`язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно з пп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Згідно з п. 30.6 ст. 30 Податкового кодексу України суми податку та збору, не сплачені суб`єктом господарювання до бюджету у зв`язку з отриманням податкових пільг, обліковуються таким суб`єктом - платником податків. Облік зазначених коштів ведеться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.1-3 Порядку обліку сум податків та зборів, не сплачених суб`єктом господарювання до бюджету у зв`язку з отриманням податкових пільг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. №1233, цей Порядок є обов`язковим для виконання суб`єктами господарювання, які відповідно до Податкового кодексу України не сплачують податки та збори до бюджету у зв`язку з отриманням податкових пільг.
Суб`єкт господарювання, що не сплачує податки та збори у зв`язку з отриманням податкових пільг, веде облік сум таких пільг та складає звіт про суми податкових пільг за формою згідно з додатком.
Звіт подається суб`єктом господарювання за три, шість, дев`ять і дванадцять календарних місяців за місцем його реєстрації протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового періоду. У разі коли суб`єкт господарювання пільгами не користується, звіт не подається.
Згідно з п. 140.4.2 п. 140.4 ст. 140 Податкового кодексу України фінансовий результат до оподаткування зменшується: на суму від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років. Положення зазначеного пункту застосовуються з урахуванням пункту 3 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу.
В даному випадку контролюючий орган дійшов висновку про те, що віднесення суми від`ємного значення попередніх років для зменшення об`єкту оподаткування податком у поточному році є пільгою, тому потребує дотримання вказаних положень законодавства і подання звіту, тоді як позивач зазначає про відсутність пільги в даному випадку.
З вказаного приводу суд зазначає наступне.
Згідно з п. 30.1, 30.2, 30.5, 30.9 ст. 30 Податкового кодексу України податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов`язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.
Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об`єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Податкові пільги, порядок та підстави їх надання встановлюються з урахуванням вимог законодавства України про захист економічної конкуренції виключно цим Кодексом, рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, прийнятими відповідно до цього Кодексу.
Податкова пільга надається шляхом: а) податкового вирахування (знижки), що зменшує базу оподаткування до нарахування податку та збору; б) зменшення податкового зобов`язання після нарахування податку та збору; в) встановлення зниженої ставки податку та збору; г) звільнення від сплати податку та збору.
Таким чином, будь-які підстави для зменшення об`єкту оподаткування податком у поточному році, в тому числі, і шляхом віднесення суми від`ємного значення попередніх років, є пільгою.
При чому, лист ДФС України від 03.07.17 р. № 83/2 "Довідник № 83/2 інших податкових пільг станом на 01.07.2017" не встановлює пільги, а лише систематизує наявні пільги, що підпадають під це визначення згідно з вимогами ст. 30 Податкового кодексу України.
За таких обставин позивач в даному випадку мав подати Звіти про суми податкових пільг за І квартал 2018 р. та за 2018 рік, що ним зроблено не було.
Щодо термінів подання звіту суд зазначає наступне.
Згідно з п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України щодо таких форм податкової звітності як податкова декларація, розрахунок, звіт у Податковому кодексі України використовується узагальнюючий термін "податкова декларація", тому положення пп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України поширюються і на податкові звіти включно зі Звітом про суми податкових пільг.
Оскільки станом на 10.05.2018 р. вказаний звіт позивачем не подано, а податкова пільга застосована, висновок контролюючого органу про вказане порушення податкового законодавства є обґрунтованим.
Згідно з п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов`язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов`язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Згідно з оскаржуваним рішеннями на позивача накладено штрафи у розмірі 170 грн та 1020 грн. відповідно, як за вчинення повторного порушення.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено правомірність рішень з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Кемікалс» - відмовити повністю.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.В. Аверкова