
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/670/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач або ГУ ПФУ в Чернівецькій області), в якому просить:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, якими відмовлено в проведенні розрахунку пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року звернення, а саме за 2017-2019 роки;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести розрахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме, за 2017, 2018, 2019 роки, здійснивши виплату недорахованих сум пенсій із врахуванням проведених виплат, починаючи з 06 квітня 2020 року.
1.2. 26.05.2020 року по справі відкрите спрощене провадження без повідомлення учасників справи.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2.1. 06.04.2020 року позивач звернулась до ГУ ПФУ в Чернівецькій області із заявою про перехід на інший вид пенсії. Разом із заявою про перехід пенсії позивачем було подано до органу Пенсійного фонду України заяву довільної форми, згідно змісту якої просила при призначенні їй пенсії за віком застосувати показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки.
2.2. Проте, відповідач листом № 2400-0202-8/13510 від 12.05.2020 року повідомив позивачці, що її переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", однак зазначив, що при переведенні на пенсію за віком з пенсії за вислугу років немає законних підстав для застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки.
2.3. Позивач вважає зазначену відмову протиправною, що і обумовило звернення до суду з цим позовом.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
Аргументи позивача
3.1. Позивач вважає відмову відповідача щодо не застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки при переведенні на пенсію за віком з пенсії за вислугу років протиправною виходячи з наступного.
3.2. Так, положення частини 3 статті 45 Закону №1058-IV, на переконання позивача, стосуються переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, які передбачені статтею 9 цього закону, в той час як у спірних правовідносинах має місце перехід на інший вид пенсії за іншим законом (пенсія за вислугу років Законом №1058-IV не передбачена), тому положення частини 3 статті 45 Закону №1058-IV в частині переведення з одного виду пенсії на інший до спірних правовідносин не підлягають застосуванню.
3.3. В даному випадку пенсія призначається із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначення пенсії. При цьому, позивач посилається на правові позиції, висловлені Верховним Судом України у постановах від 31.03.2015 року по справі №21-б12а14, від 22.12.2015 року по справі №21-4071а15, від 02.12.2015 року по справі №193/1029/14а, від 22.12.2015 року по справі № 2а/199/138/14.
Аргументи відповідача
3.4. Відповідач 10.06.2020 року надав відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначив, що на підставі заяви від 06.04.2020 року позивача переведено на пенсію за віком. При цьому, вказує, що відповідно до частини 3 статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
3.5. Разом з цим, зазначає, що відповідно до п. 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058 пенсії, призначені до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховано із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, який становить 3764.40 грн. Окрім того, частиною 2 статті 42 Закону №1058 передбачено, що для забезпечення індексації щороку проведено перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
3.6. Порядок проведення такого перерахунку пенсій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124. Згідно з пунктом 1 зазначеної постанови у 2019 році перерахунок пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1.17.
3.7. Тобто, на переконання представника відповідача, для пенсій, призначених до 01.10.2017 року, застосовано показник середньої заробітної плати в розмірі 4404,35 грн. (3764.40 грн. х 1.17 = 4404.35 грн.), саме тому при розрахунку розміру пенсії за віком позивачці, при переведені її із пенсії за вислугу років, застосовано показник середньої заробітної плати в розмірі 4404,35 грн., як того вимагає ч. 3 ст.45 Закону №1058.
3.8. Зауважує, що чинним законодавством передбачено застосування показника середньої заробітної плати по Україні за три роки, що передують року звернення за пенсією, лише в одному випадку, а саме: якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною 2 статті 40 цього Закону для призначення пенсії (абзац третій ч.3 ст.45 Закону №1058). Інших умов для застосування показника середньої заробітної плати по Україні за три роки, що передують року звернення за пенсією, при переведенні з одного виду пенсії на інший законодавством не передбачено.
3.9. На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», для забезпечення індексації пенсії з 01.05.2020 проведений автоматизований перерахунок пенсії позивачці із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,11 (4404,35 грн. х 1,11= 4888.83 грн.). В результаті чого середньомісячний розмір заробітної плати для обчислення пенсії зріс на 11%. Загальний розмір пенсії позивачки з 01.05.2020 року становить 3702,38 грн.
3.10. Враховуючи зазначене, представник відповідача стверджує, що відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме за 2017, 2018, 2019 роки.
IV. ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
4.1. Заяв та клопотань від учасників справи до суду не надходило.
V. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
5.1. Дослідженням матеріалів справи судом встановлено, що позивачу з 18.01.2011 року довічно призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", що підтверджується наявною у матеріалах справи копією протоколу про призначення пенсії №132 від 15.02.2011 року (а.с. 42).
5.2. Після виходу на пенсію за вислугою років ОСОБА_1 продовжила працювати, у зв`язку із чим 06.04.2020 року звернулася до ГУ ПФУ в Чернівецькій області із заявою про призначення/перерахунок пенсії, при цьому як вид пенсії у вказаній заяві зазначено - перехід на інший вид пенсії (а.с. 111). Окрім цього, до даної заяви позивачем додано власноруч написану заяву довільної форми із проханням про застосування при призначенні пенсії за віком показника середньої заробітної плати за 2017, 2018, 2019 роки (а.с. 20, 115).
5.3. Листом № 2400-0202-8/13510 від 12.05.2020 року ГУ ПФУ в Чернівецькій області повідомило позивача, що її з дати звернення переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Разом з цим, зазначено також наступне:
«…відповідно до п. 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058 пенсії, призначені до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховано із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014,2015 та 2016 роки, який становить 3764.40 грн.
Окрім того, частиною другою статті 42 Закону№1058 передбачено, що для забезпечення індексації щороку проведено перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Порядок проведення такого перерахунку пенсій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124. Згідно з пунктом 1 зазначеної постанови у 2019 році перерахунок пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1.17. Тобто, для пенсій, призначених до 01.10.2017, застосовано показник середньої заробітної плати в розмірі 4404,35 грн. (3764.40 пні, х 1.17 = 4404.35 грн.), саме тому при розрахунку розміру Вашої пенсії за віком, при переведені Вас із пенси за вислугу років, застосовано показник середньої заробітної плати в розмірі 4404,35 гри., як того вимагає ч. 3 ст. 45 Закону №1058- IV
Зауважимо, що чинним законодавством передбачено застосування показника середньої заробітної плати по Україні за три роки, що передують року звернення за пенсією, лише в одному випадку, а саме: якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності па пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії (абзац третій ч.З ст.45 Закону №1058).
Інших умов для застосування показника середньої заробітної плати по Україні за три роки, що передують року звернення за пенсією, при переведенні з одного виду пенсії на інший законодавством не передбачено.
Керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», для забезпечення індексації пенсії з 01.05.2020 проведений автоматизований перерахунок Вашої пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,11 (4404,35 грн. х 1.11= 4888.83 грн.). В результаті чого середньомісячний розмір заробітної плати для обчислення пенсії зріс на 11%. Загальний розмір пенсії з 01.05.2020 становить 3461,78 грн.»…(а.с. 18-19).
VІ. ПОЗИЦІЯ СУДУ
6.1. Предметом цього позову є дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови позивачу у застосуванні при призначенні пенсії за віком показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року звернення, а саме 2017-2019 роки, а тому суд має надати зазначеній бездіяльності оцінку на предмет відповідності чинним нормативно-правовим актам, через призму верховенства права.
6.2. Відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) (в редакції, станом на момент призначення позивачу пенсії за вислугу років) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
6.3. Згідно з абзацом другим пункту 2.4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846, пенсії за вислугу років призначаються у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
6.4. Частиною 1 статті 5 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону
6.5. За приписами частини 1 статті 9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
6.6. Положеннями частини 1 статті 10 Закону №1058-IV передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
6.7. Згідно частини 2 статті 40 Закону №1058-IV установлено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
6.8. Положеннями частини 3 статті 45 Закону №1058-IV визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
6.9. Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
6.10. Водночас, судом встановлено, що позивачу призначено пенсію відповідно до Закону №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV позивач звернулась вперше.
6.11. За таких обставин, суд прийшов до висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком відповідно Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком.
6.12. Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постановах від 22 лютого 2018 року у справі №310/3774/17 та від 22 січня 2019 року у справі №577/2457/17, а тому суд відповідно до частини 5 статті 242 КАС України застосовує її до спірних правовідносин.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
7.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною другою статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, яким є відповідач.
7.2. Дослідженням матеріалів справи встановлено, що відповідач, відмовляючи позивачу у застосуванні при призначенні пенсії за віком показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року звернення, а саме 2017-2019 роки, діяв не на підставі Конституції та законів України.
7.3. Відповідачем не доведено правомірність своїх дій, натомість з матеріалів справи вбачається порушення прав позивача.
7.4. За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначений позов підлягає задоволенню з підстав викладених у його мотивувальній частині.
VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
8.1. Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
8.2. З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840 грн. 80 коп., що підтверджується квитанцією № 21 від 25.05.2020 року (а.с. 5).
8.3. Оскільки, позов задоволено повністю, суд стягує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 840 грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови в проведенні розрахунку пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року звернення, а саме за 2017-2019 роки.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести розрахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме за 2017, 2018, 2019 роки, здійснивши виплату недорахованих сум пенсій із врахуванням проведених виплат, починаючи з 06 квітня 2020 року.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області судові витрати у вигляді сплаченого згідно квитанції № 21 від 25.05.2020 року судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58022, м. Чернівці, площа Центральна, 3, код ЄДРПОУ 40329345).
Суддя О.В. Анісімов