Рішення № 89847150, 16.06.2020, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2020
Номер справи
340/1530/20
Номер документу
89847150
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

_____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2020 року м.Кропивницький Справа № 340/1530/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Пасічника Ю.П. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул.Соборна, 7А, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в які просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області за № 575-676/П/-03/8-1100/20 від 19.03.2020 року, щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 66% від грошового забезпечення, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, як при первинному призначенні пенсії;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням 66% від грошового забезпечення, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії , як при первинному призначенні пенсії 02.12.2004 року за вислугу років в розмірі 66% грошового забезпечення.

Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з 02.12.2004 отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 66 % грошового забезпечення. В період з 01.01.2008 до моменту звернення до суду відповідач позбавив позивача права на збільшення на 5 відсотків сум грошового забезпечення як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження служби.

Ухвалою суду від 20.05.2020 відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).

Відповідач направив відзив на позов, в якому позовних вимог не визнав, просив в його задоволенні відмовити на тій підставі, що з 01.01.2008 на підставі статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови КМУ за №1294 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача в розмірі 61 % грошового забезпечення, встановленого з 01.01.2008 для відповідних категорій осіб, виходячи з чинної на цю дату редакції статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка не передбачала збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5% відповідних сум грошового забезпечення для осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження служби. При цьому, зміни в законодавстві не призвели до зниження розміру пенсі, а навпаки призвели до її збільшення, що спростовує факт звуження прав позивача на пенсійне забезпечення.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області. З 02.12.2004 позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» розмір якої визначено виходячи з 66% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням 5 процентів, як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії (а.с.30).

З 01.01.2008 розмір пенсії позивача обраховувався без збільшення на 5 процентів грошового забезпечення як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та становив 61% грошового забезпечення, у зв`язку із чим позивач звернуся до суду (а.с.34).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції Закону на момент призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» за №3591-IV від 04.04.2006 внесено зміни у статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункти "б" і "в" частини першої викладено в такій редакції: "б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43)".

Таким чином, вказаними змінами виключено збільшення на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорій 2, 3.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за №1294 від 07.11.2007, яка набрала чинності з 01.01.2008, внесено зміни до грошового забезпечення.

Враховуючи встановлені обставини та аналіз зазначених норм права, суд зазначає, що при перерахунку пенсії має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесення змін щодо зміни до грошового забезпечення особам, які одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку та виплати вже призначеної пенсії, а право позивача на отримання пенсії, яке існувало на момент призначення пенсії не може бути обмежене прийняттям нових законів.

Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що з 01.01.2008 у відповідача виник обов`язок здійснити перерахунок пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», однак, підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, чинній на момент такого перерахунку, які застосовуються саме при призначенні пенсії, були відсутні.

Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним, що відповідає правовій позиції Верховного Суду, висловленій, зокрема, у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17.

Таким чином, є протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку позивачу пенсії за вислугу років із збільшенням 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення, як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесена до категорій 2, 3 та підлягає перерахунку та виплаті пенсія позивача в розмірі 66% відповідного грошового забезпечення, з урахуванням 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення, як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорій 2 з 01.01.2008.

За для відновлення прав позивача на збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорій 2, 3, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії позивача в розмірі 66% відповідного грошового забезпечення, з урахуванням 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорій 2, та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі із врахуванням виплачених сум, з 01.01.2008.

За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає задоволенню.

Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору, а інших доказів підтвердження судових витрат сторонами не понесено, то відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративній позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області за № 575-676/П/-03/8-1100/20 від 19.03.2020 року, щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 66% від грошового забезпечення, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, як при первинному призначенні пенсії

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01.01.2008 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням 66% від грошового забезпечення, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, як при первинному призначенні пенсії 02.12.2004 року за вислугу років в розмірі 66% грошового забезпечення.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України. Відповідно до підпункту 15.5 п.15 Розділ VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. Пасічник