Рішення № 89846732, 10.06.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2020
Номер справи
280/2790/20
Номер документу
89846732
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2020 року Справа № 280/2790/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Токмацької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

27 квітня 2020 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до виконавчого комітету Токмацької міської ради (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання публічної інформації за запитом від 02.04.2020;

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо недотримання встановленого законом п`ятиденного строку надання інформації на запит на інформація;

зобов`язати відповідача розглянути запит від 02.04.2020 про надання публічної інформації щодо наявності на території м.Токмак вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Ухвалою суду від 04.05.2020 позовну заяву залишено без руху. У встановлений судом строк позивачем надано пояснення, в яких зазначено, що дана справа стосується порушення його прав, як учасника бойових дій, відповідно до пункту 14 частини 1 статті 12 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». В свою чергу, статус учасника бойових дій підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 17.04.2019.

Ухвалою суду від 13.05.2020 відкрито спрощене (письмове) позовне провадження.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що він у встановленому чинним законодавством України порядку звернувся до відповідача з запитом про надання публічної інформації від 02.04.2020, в якому просив надати інформацію про наявність на території м.Токмак вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд. Вказує, що запит відповідачем отримано 07.04.2020, проте, станом на 27.04.2020 жодної інформації у відповідь на запит позивачем не отримано. Просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В поданих до суду письмових поясненнях послався на те, що 08.04.2020 відповідачем дійсно отримано від позивача запит на отримання публічної інформації від 02.04.2020. Зазначає, що у встановленому чинним законодавством України порядку позивачу 13.04.2020 була надіслана відповідь (лист №Б-5 від 13.04.2020) на адресу зазначену в запиті. За таких обставин, відповідач вважає, що ним дотримано вимоги Закону України «Про доступ до публічної інформації», у зв`язку з чим просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи, повно та всебічно встановивши обставини справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, встановив наступне.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що 02.04.2020 позивачем складено та направлено на адресу виконавчого комітету Токмацької міської ради запит про отримання публічної інформації, в якому позивач просив надати інформацію про наявність на території м.Токмак вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Також, позивач просив відповідь надіслати за адресою: 84511, Донецька область, м.Бахмут, вул.Садова, 119.

У зв`язку із неотриманням відповіді на запит про надання публічної інформації, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Суд зазначає, що Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про доступ до публічної інформації», метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб`єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.

Доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: 1) прозорості та відкритості діяльності суб`єктів владних повноважень; 2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; 3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак (ч.1 ст.4 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).

Згідно ч.1 ст.19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Відповідно до ч.2 ст.19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Частинами 4 та 5 статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», передбачено, що письмовий запит подається в довільній формі.

Запит на інформацію має містити:

1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є;

2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо;

3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

В свою чергу, частиною 1 статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідно до статті 22 Закону №2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:

1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;

2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;

3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком;

4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.

Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.

Отже, згідно вимог чинного законодавства України, відповідач має право надати відповідь на запит або відмовити у задоволенні запиту. В обох випадках розпорядник інформації повинен викласти своє рішення у письмові формі та направити на адресу запитувача не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідно до наданого позивачем фіскального чеку АТ «Укрпошта» за №8451113112418 судом встановлено, що запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації вручено відповідачу 07.04.2020 о 19:59.

В свою чергу, відповідно до інформації отриманої від ВК Токмацької МР запит позивача фактично зареєстровано канцелярією 08.04.2020 за №Б-5, а відтак суд вважає, що саме з 08.04.2020 почав перебіг 5-ти денного строку на надання відповіді на запит, оскільки відповідно до інформації розміщеної на сайті АТ «Укрпошта» запит вручено відповідачу в позаробочий час 07.04.2020 о 19:59.

За таких обставин, з урахуванням положень приписів статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», відповідач був зобов`язаний надати відповідь на запит протягом 5-ти робочих днів від 08.04.2020, а саме до 15.04.2020.

Відповідачем на підтвердження розгляду запиту на отримання публічної інформації до суду надано лист-відповідь датовану 13.04.2020 №Б-5.

Разом з тим, суд зауважує, що складання відповіді на запит не може вважатися наданням відповіді на запит в розумінні статті 20 Закону №2939-VI.

Суд зазначає, що розпорядник інформації отримавши запит на інформацію зобов`язаний протягом 5-ти робочих днів не лише скласти на нього відповідь, але і направити таку відповідь запитувачу інформації.

В даному випадку, позивач просив відповідача направити йому відповідь засобами поштового зв`язку на поштову адресу: АДРЕСА_1 , а тому відповідач зобов`язаний був до 15.04.2020 направити на адресу позивача лист за результатами розгляду запиту на отримання публічної інформації.

Разом з тим, відповідно до фіскального чеку АТ «Укрпошта» за номером 7170105428772 судом встановлено, що лист – відповідь за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 направлено позивачу лише 25.05.2020.

Отже, суд дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не розгляду запиту ОСОБА_1 на надання публічної інформації, в строки визначені статтею 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання публічної інформації за запитом від 02.04.2020 та вимог про зобов`язання відповідача розглянути запит від 02.04.2020 про надання публічної інформації щодо наявності на території м.Токмак вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд, суд зазначає, що такі позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки з матеріалів справи встановлено, що відповідачем, хоча і з порушенням строку встановлено статтею 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», було розглянуто запит позивача від 02.04.2020 та надано відповідь за №Б-5 від 13.04.2020, яка фактично отримана позивачем 29.05.2020, відповідно до відомостей АТ «Укрпошта».

Суд вважає за необхідне звернути увагу на ту обставину, що як зазначено Європейським судом з прав людини у п.71 Рішення по справі «Рисовський проти України» від 20.10.2011 (Заява №29979/04): «71. Принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (див. зазначене вище рішення у справі "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), п.73). … Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (див. зазначене вище рішення у справі "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), п.74).

При цьому, суд зазначає, що саме зміст наданої позивачу відповіді виходить за межі розгляду даної адміністративної справи, оскільки предметом розгляду даної справи є саме питання бездіяльності суб`єкта владних повноважень щодо розгляду запиту, а не результати його розгляду.

Суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Частиною 2 статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, виходячи із змісту заявлених позовних вимог та предмету спору, завдань адміністративного судочинства, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то питання про розподіл судових витрат судом не вирішується. Витрати на витребування позивачем доказів по справі у розмірі 17 гривень документальне не підтверджені, а тому стягненню на користь позивача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 78, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 ) до виконавчого комітету Токмацької міської ради (71701, Запорізька область, м.Токмак, вул.Центральна, 45, код ЄДРПОУ 02140828) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Токмацької міської ради щодо недотримання встановленого Законом України «Про доступ до публічної інформації» строку надання відповідь на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації.

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до пункту 3 розділу VI Прикінцеві положення Кодексу адміністративного судочинства України у перебіг установленого судом строку для подання апеляційної скарги не враховується строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Суддя І.В. Новікова