Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
30.03.10Справа №2а-396/10/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
судді Кириленко О.О.,
секретар судового засідання Чесневська О.П.,
за участю –представника позивача Волинець Ю.В.,
розглянувши у судовому засіданні справу за адміністративним позовом за адміністративним позовом державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя до приватного підприємства “Промтек” про стягнення заборгованості, –
В С Т А Н О В И В :
У лютому 2010 року державна податкова інспекція у Гагарінському районі міста Севастополя звернулася до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовом до приватного підприємства “Промтек” про стягнення заборгованості перед бюджетом по сплаті за штрафними санкціями за порушення законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій у розмірі 1 385 гривень 00 копійок, заборгованість за штрафними санкціями за порушення законодавства про ліцензування у розмірі 33 069 гривень 80 копійок, заборгованість за штрафними санкціями за порушення законодавства про патентування у розмірі 20 гривень 65 копійок.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідачем не сплачено суму штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”, Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольнитх напоїв та тютюнових виробів”.
Заслухавши доводи представника позивача, встановивши обставини справи, дослідивши докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що приватне підприємство “Промтек” зареєстровано Гагарінською районною державною адміністрацією у місті Севастополі 20 грудня 1996 року та знаходиться на обліку у державній податковій інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя як платник податків і зборів.
05 січня 2009 року співробітниками державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя була проведена перевірка з питань дотримання відповідачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці кафе-бару “Монте-Кристо”, що розташовано за адресою: вулиця Ген. Острякова, 164, місто Севастополь та належить приватному підприємству “Промтек”. За наслідками перевірки складено акт перевірки від 05 січня 2009 року № 001920/240.
У ході перевірки встановлено порушення пунктів першого та другого статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме: при реалізації товару продавцем розрахункову операцію на повну вартість покупки у розмірі 18 гривень 00 копійок не проведено через реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням відповідного документу, не видано розрахунковий документ на суму покупки споживачу, за що було застосовано штрафну санкцію у розмірі 80 гривень 00 копійок (18Х5).
Крім того, 16 січня 2009 року позивачем було проведено перевірку зазначеного кафе-бару “Монте-Кристо” щодо дотримання останнім порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт перевірки від 16 січня 2009 року № 001914/241.
У ході перевірки встановлено порушення пунктів першого, другого та шостого статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме: при реалізації товару продавцем розрахункову операцію на повну вартість покупки у розмірі 125 гривень 00 копійок не проведено через реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням відповідного розрахункового документу, який не видано споживачеві, Книгу ОРО втрачено.
Крім того, встановлено порушення Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”, а саме здійснення торгівельної діяльності без придбання відповідного торгового патенту.
У ході проведення перевірки встановлено факт реалізації 200 грам коньяку на суму 52 гривні 00 копійок, 1 пачки цигарок на суму 05 гривень 00 копійок, що було здійснено без наявності ліцензії та є порушенням статті 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”. Також встановлено факт реалізації 1 пачки цигарок за ціною 05 гривень 00 копійок, із зазначенням на пачці ціни 03 гривні 60 копійок, тобто із перевищенням максимальної роздрібної ціни, що є порушенням статті 11 зазначеного Закону.
Всього за актами перевірок приватному підприємству “Промтек” нарахована сума штрафних (фінансових) санкцій у загальному розмірі 34 475 гривень 45 копійок. В рахунок погашення заборгованості від відповідача кошти не надходили.
Відповідно до пунктів 1, 2, 6 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (далі – Закон) суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення.
За порушення цих приписів, Законом передбачено відповідальність у вигляді фінансової санкції (штрафу) у відповідному розмірі.
Так, відповідно до статті 17 Закону за порушення вимог цього Закону до суб’єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
у п’ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, –у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих –послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки; двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 8 Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” суб’єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торгівельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону несуть таку відповідальність: за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб’єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.
Згідно з пунктами 4, 12 частини 2 статті 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” до суб’єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліценцій –100 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень; оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої –100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень.
Відповідно до положень преамбули пункту 1.2 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та статей 14, 15 Закону України “Про систему оподаткування” податкове зобов’язання стосується лише сфери сплати встановлених законами України податків та зборів (обов’язкових платежів), а тому обов’язки суб’єкта підприємницької діяльності по сплаті штрафу за порушення ним норм Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” не відносяться до категорії податкового зобов’язання або податкового боргу.
Згідно зі статтею 25 Закону суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 –24 Закону, підлягають перерахуванню суб’єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Право органів державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України також встановлено пунктом 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу”.
Частиною п’ятою статті 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” встановлено, що у разі невиконання суб’єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті (зазначені у цій статті штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством), сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Стосовно штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, то цим Законом не визначений порядок стягнення зазначених санкцій, а тому податкових орган звернувся до суду на підставі Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, до відповідача застосовано штрафні санкції у загальному розмірі 34475 гривень 45 копійок, в тому числі за порушення Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” у розмірі 33069 гривень 80 копійок (1000+1700+30369,80) про що прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000752330 від 13 березня 2009 року, за порушення Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” у розмірі 20 гривень 65 копійок, про що прийнято рішення про застосування штрафних санкцій № 0000592330 від 19 лютого 2009 року; за порушення Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” у розмірі 1305 гривень 00 копійок (125Х5=624; 170Х2=340; 170Х2=340) та прийнято рішення про застосування штрафних санкцій № 0000582330 від 19 лютого 2009 року на суму 1 305 гривень 00 копійок.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку про те, що оскільки відповідач не сплатив у добровільному порядку до Державного бюджету України, накладену на нього суму фінансових санкцій, то у зв’язку з цим, державна податкова інспекція у Гагарінському районі міста Севастополя, відповідно до повноважень покладених на неї Законом України “Про державну податкову службу в Україні” обґрунтовано звернулась до адміністративного суду з позовом про стягнення цієї суми.
За таких обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог.
Керуючись статтями 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, –
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Промтек” в доход Державного бюджету України заборгованість за штрафними санкціями за порушення законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій у розмірі 1 385 (одна тисяча триста вісімдесят п’ять) гривень 00 копійок (р/р 31113104700006, код платежу 21080901, в УДК в місті Севастополі, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035612).
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Промтек” в доход Державного бюджету України заборгованість за штрафними санкціями за порушення законодавства про ліцензування у розмірі 33 069 (тридцять три тисячі шістдесят дев’ять) гривень 80 копійок (р/р 31111106700006, код платежу 21081111, в УДК в місті Севастополі, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035612).
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Промтек” в доход Державного бюджету України заборгованість за штрафними санкціями за порушення законодавства про патентування у розмірі 20 (двадцять) гривень 65 копійок (р/р 31113104700006, код платежу 21080904, в УДК в місті Севастополі, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035612).
Постанова може бути оскаржена у порядку встановленому частинами другою, третьою, п’ятою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови суду заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у десятиденний строк.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не буде подано. У разі подання заяви про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя(підпис)О.О. Кириленко З оригіналом згідно
Суддя О.О. Кириленко
Постанову складено у повному обсязі 01 квітня 2010 року