Рішення № 89778547, 11.06.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2020
Номер справи
120/1541/20-а
Номер документу
89778547
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

11 червня 2020 р. Справа № 120/1541/20-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук М.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до: Вінницького обласного військового комісаріату

про: визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Вінницького обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними щодо визначення тарифного розряду та розміру окладів за посадою та військовим званням та просить зобов`язати вчинити дії щодо надання довідки до пенсійного органу для перерахунку пенсії.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що на підставі довідки, яку надав відповідач до пенсійного органу для перерахунку пенсії на виконання вимог постанови № 103, проведено перерахунок пенсії проте, тарифний розряд, розмір посадового окладу та окладу за військовим званням розраховано не вірно, оскільки посадовий оклад визначено за 54 тарифним розрядом, якому відповідає тарифний коефіцієнт 5,28.

Однак позивач вважає, що комісаріат мав зазначати посадовий оклад, як безпосереднього керівника згідно постанови № 704 визначеного на рівні начальника штабу - першого заступника Командувача повітряних Сил ЗСУ, який відповідає від 59 до 56 тарифного розряду. Відтак, посадовий оклад за посадою позивача повинен відповідати 56 тарифному розряду.

Представником відповідача подано відзив у якому просив суд відмовити у задоволенні позову та зазначив, що оскільки назва посади позивача безпосереднього військового керівника містить слово "заступник" в такому випадку, тарифний розряд для заступника такого керівника відповідно до абз. 4 п. 1 наказу № 90 визначається на підставі тарифного розряду військового керівника аналогічного підрозділу, який не є заступником керівника вищого рівня. У разі відсутності в штаті такої посади військового керівника тарифний розряд для посади заступника цього керівника встановлюється відповідно до схеми, визначеної у додатку 25 вказаного наказу.

Отже, оскільки позивач був звільнений з посади "начальника командного центру - заступника начальника штабу з бойового управління Командування Повітряних Сил Збройних Сил України", в такому випадку тарифний розряд для посади заступника цього керівника встановлюється відповідно до схеми, визначеної у додатку 25 наказу № 90. Таким чином, встановлення з 01.03.2018 року 54 тарифного розряду повністю відповідає нормам передбаченим у зазначеному наказі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив, що ОСОБА_1 отримує пенсію з 20.09.2011 року за вислугу років за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Наразі позивач перебуває на обліку, як військовий пенсіонер у Вінницькому обласному військовому комісаріаті та на пенсійному обліку в ГУ ПФУ.

На виконання постанови КМУ "Про перерахування пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 та у відповідності до вимог постанови КМУ № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" проведено перерахунок пенсії позивача.

Не погоджуючись із тарифним розрядом та розміром посадового окладу ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою.

27.03.2018 року за № 12/766 від 23.03.2020 року одержав відповідь із зазначенням, що розмір посадового окладу та окладу за військове звання для перерахунку пенсії визначено відповідно до вимог керівних документів, крім того зазначено, що підстав для складання нової довідки на час звернення позивача відсутні.

Вважаючи такі дії комісаріату протиправними позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам в межах заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено порядок перерахунку раніше призначених пенсій.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

З набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Вказані положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення відображаються у п. 2, 3 Порядку № 45.

Відповідно до додатку 2 Порядку 45 (зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103) в довідку про розмір грошового забезпечення включаються посадовий оклад, оклад за військовий званням та надбавка за вислугу років.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області до Вінницького обласного військового комісаріату направлено список осіб, на яких необхідно видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На виконання вимог чинного законодавства Вінницьким обласним військовим комісаріатом підготовлена довідка, в яку включено посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років, а саме: Посадовий оклад 9300,00 грн.; оклад за військовим званням 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% 5390,00 грн.; всього грошове забезпечення 16170,00 грн.

При складанні довідки комісаріат керуючись п. 4 постанови № 704 якою визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 рік, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1, 12, 13 та 14.

На виконання постанови № 704 виданий наказ Міністерства оборони України від 01.03.2018 року № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України". Яким визначено, що посадові оклади, визначені постановою № 704 та наказом № 90 застосовуються для перерахунку пенсій відповідно до постанови № 103.

Крім того у вказаному наказі зазначено, що у разі відсутності посади у схемах, наведених у додатках 1 - 22 до Наказу № 90, для встановлення розміру застосовується схема з додатку 24 вказаного наказу.

Пунктом 1 наказу № 90 передбачено установити тарифні розряди заступників керівників структурних підрозділів з числа осіб офіцерського складу на 1 тарифний розряд нижче тарифних розрядів їх безпосередніх військових керівників, але не більше 99 відсотків розміру окладу безпосереднього військового керівника;

Поряд з тим, встановлено якщо назва посади безпосереднього військового керівника містить слово "заступник" - тарифний розряд для заступника такого керівника відповідно до абз. 4 п. 1 цього наказу на підставі тарифного розряду військового керівника аналогічного підрозділу, який не є заступником керівника вищого рівня. У разі відсутності в штаті такої посади військового керівника тарифний розряд для посади заступника цього керівника встановлюється відповідно до схеми, визначеної у додатку 23 до цього наказу.

Як встановлено судом та підтверджено позивачем, він звільнений з посади "начальника командного центру - заступника начальника штабу з бойового управління Командування Повітряних Сил Збройних Сил України".

Позиція позивача зводиться до того, що посадовий оклад безпосереднього керівника (начальника штабу - першого заступника Командувача Повітряних Сил ЗСУ) відповідає від 59 до 56 тарифного розряду та складає 10140 грн. Відтак, на думку позивача посадовий оклад за посадою ОСОБА_1 повинен відповідати 56 тарифному розряду.

Однак суд звертає увагу, що тарифний розряд для посади заступника цього керівника встановлюється відповідно до схеми, визначеної у додатку 23 до Наказу № 90.

Додатком 23 - Схема співвідношення встановлених саме до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України - передбачено, що в разі, коли посадовий оклад, встановлений до 01.03.2018 року, становить 1900-1999 грн., в такому випадку з 01.03.2018 року встановлюється 54 тарифний розряд.

Як встановлено з матеріалів справи посадовий оклад позивача до 01.03.2018 року складав 1940 грн. У зв`язку з чим, встановлення з 01.03.2018 року 54 тарифного розряду відповідає нормам Наказу № 90, тому тарифний коефіцієнт для розрахунку посадового окладу визначений позивачу відповідно до додатку 1 постанови № 704 у розмірі 5,28 за 54 тарифним розрядом.

Також згідно додатку 14 до постанови № 704 за військовим званням "полковник" визначено тарифний коефіцієнт 0,84.

Прожитковий мінімум станом 01.01.2018 року для працездатних осіб становив 1762 грн.

З довідки про розмір грошового забезпечення встановлено, що відповідач визначив грошове забезпечення позивача виходячи з посадового окладу у розмірі 9300 грн, що відповідає тарифному розряду "54", а також встановлено, що посадовий оклад, оклад за військовим званням розрахований позивачу від прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом 01.01.2018 рік, згідно норм визначених п. 4 постанови № 704.

Із системного аналізу вказаних вище приписів законодавства можна дійти висновку про те, що начальнику командного центру-заступнику начальника штабу з бойового управління Командування Повітряних Сил Збройних Сил України у період з 01.03.2018 року пенсія має розраховуватися з посадового окладу, що відповідає 54 тарифному розряду.

З урахуванням встановлених обставин суд приходить до висновку про безпідставність доводів позивача щодо наявності у нього права на встановлення йому посадового окладу на рівні "56" тарифного розряду.

За таких обставин дії Вінницького обласного військового комісаріату щодо визнання ОСОБА_1 тарифного розряду та розмірів окладів за посадою та військовим званням суд визнає такими, що відповідають критеріям правомірності та об`єктивності, у зв`язку з чим суд визнає позовні вимоги не обгрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

З урахуванням вимог ст. 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір не присуджується.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Вінницького обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Альчук Максим Петрович