Ухвала суду № 89738602, 01.06.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2020
Номер справи
160/5559/20
Номер документу
89738602
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

01 червня 2020 року Справа 160/5559/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Юхно І.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

25.05.2020 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, у якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 25946540) щодо не донарахуванні та невиплаті мені, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), за 2015-2020 роки разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум у розмірі 32945,00 грн;

- зобов`язати Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 25946540) донарахувати та виплатити мені, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), за 2015-2020 роки разову грошову допомогу до 5 травня, як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум у розмірі 32945,00 грн.

Відповідно до пунктів 3 та 6 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.5 ч.5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Крім того ч 4 ст. 161 КАС України визначено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

В адміністративному позові позивач просить визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо не донарахуванні та невиплати за 2015-2020 роки разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум у розмірі 32945,00 грн та зобов`язати Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації донарахувати та виплатити за 2015-2020 роки разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум у розмірі 32945,00 грн.

При цьому, позивачем в порушення наведених норм не надано жодних доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (у т.ч. позивачем самостійно здійснено певні розрахунки, що відображено в позові, проте жодного доказу щодо числових виразів використаних позивачем суду не надано).

З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку, що позивачу необхідно надати до суду відповідні докази на підтвердження обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги

Згідно з пунктами 6, 7 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.

Судом встановлено, що всупереч вищенаведених норм в адміністративному позові не зазначено відомості: щодо вжиття заходів забезпечення позову, щодо вжиття заходів досудового врегулювання спору чи інформації, що такі не здійснювалися.

Крім того, відповідно до частини 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною 2 наведеної статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини 1 статті 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

Частиною 6 статті 161 КАС України встановлено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

В своїй позовній заяві позивач оскаржує бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо не донарахованих та невиплачених виплат як учаснику бойових дій у розмірі 32945,00 грн за 2015-2020 роки.

Отже враховуючи посилання позивача, не донарахування відбулося при сплаті разової грошової допомоги як учаснику бойових дій до 5 травня в 2015 році, тоді як до суду позивач звернувся 25.05.2020 року, тобто через 5 років.

При цьому, суд звертає увагу позивача, що відповідну дату, з якої він дізнався про порушення його прав, свобод або законних інтересів позивачем не зазначено, у зв`язку з чим, судом не можливо встановити чи позов подано у строк, установлений законом.

Частиною 6 статті 161 КАС України встановлено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Крім того, згідно з положеннями частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Враховуючи вищенаведені норми, суд пропонує позивачеві зазначити дату, коли він дізнався про порушення своїх прав, свобод, інтересів, надати в разі необхідності до суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з доказами поважності причин його пропуску.

Додатково суд вважає за необхідне звернути увагу позивача на наступне.

В прохальній частині позивачем фактично заявлено клопотання про витребовування доказів: витребувати з Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (Код ЄДРПОУ 25946540), місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26.) інформацію про виплату (невиплату) мені, ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ), за 2015 - 2020 роки разової грошової допомогу до 5 травня, як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум та у разі не виплати надати інформацію щодо підстав такої невиплати; інформацію чи була донарахована мені, ОСОБА_1 (РНОКПП3185618210), за 2015 - 2020 роки разова грошова допомога до 5 травня, як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до частини 5 статті 161 КАС України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.

В той же час, за положеннями частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Частиною 2 вказаної статті передбачено, що у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.

Таким чином клопотання про витребування доказів повинно містити інформацію встановлену вищенаведеною нормою.

На підставі викладеного суд залишає подану заяву без руху та пропонує позивачу усунути наступні недоліки шляхом надання до суду:

- уточненого адміністративного позову з зазначенням дати, з якої він дізнався про порушення його прав, свобод або законних інтересів; відомостей: про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви чи інформація, що такі не здійснювалися, а також його копії для направлення відповідачу у справі;

- доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги;

- заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з доказами поважності причин його пропуску у разі необхідності.

Керуючись статтями 121, 122, 160, 161, 169, 248, 256 КАС України, суд, –

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання ухвали суду.

Цей строк продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно направити на адресу позивача.

Роз`яснити позивачу, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та в самостійному порядку оскарженню не підлягає.

Суддя І.В. Юхно