
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2020 року справа № 580/1464/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, як доярці, відповідно до пп. 5 п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- скасувати рішення відповідача щодо відмови позивачці у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;
- зобов`язати відповідача зарахувати до пільгового стажу позивачки періоди її роботи на посаді доярки з 06.07.1992 по 16.08.1993, з 15.03.1994 по 31.12.1997, з 01.01.1999 по 27.04.2000, з 05.04.2013 по 31.12.2013 та призначити і забезпечити їй виплату пенсії за віком відповідно до пп.5 п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з моменту звернення - 30.01.2020.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка зазначає, що відповідачем протиправно відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до пп.5 п.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Позивачка вказує, що факт наявності пільгового стажу роботи дояркою в період з 06.07.1992 до 16.08.1993, з 15.03.1994 до 31.12.1997, з 01.01.1999 до 27.04.2000, з 05.04.2013 до 31.12.2013 підтверджується відомостями трудової книжки позивачки.
Ухвалою суду від 04.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі за даним позовом без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Заперечуючи проти позову, відповідачем подано до суду відзив, в якому вказує про безпідставність позовних вимог, оскільки у трудовій книжці позивачки відсутні відомості про виконання встановлених норм обслуговування тварин на підтвердження періоду спеціального пільгового стажу відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою КМУ від 12.08.1993 № 637.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області із заявою від 30.01.2020 за вхідним № 572 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах як доярці відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 01.04.2020 №2300-0302-8/12689 повідомлено позивачку про те, що рішенням (протокол № 231150001787 від 30.01.2020) Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв`язку з відсутністю необхідного стажу роботи на посаді доярки (оператора машинного доїння). Вказане рішення обґрунтоване тим, що позивачкою для призначення пенсії надано трудову книжку, довідку про реорганізацію, довідку від 28.01.2020 № 22 (про наявний спеціальний стаж роботи дояркою). 11.12.2019 здійснено перевірку первинних документів у СТОВ «Агрофірма «Маяк», на підставі яких видана довідка від 28.01.2020 №22 за періоди роботи дояркою: 06.07.1992 - 16.08.1993, 15.03.1994 - 27.04.2000, 04.09.2001 - 28.12.2011, 05.04.2013 - 13.02.2016, 16.01.2019 - 31.10.2019, та оператором машинного доїння 01.11.2019 по дату звернення. Перевіркою встановлено, що позивачка працювали дояркою: 06.07.1992 - 16.08.1993, 15.03.1994.-27.04.2000, 04.09.2001 - 28.12.2011, 05.04.2013 - 13.02.2016, 16.01.2019-31.10.2019, та оператором машинного доїння з 01.11.2019 по дату звернення. До спеціального стажу зараховано періоди, які зазначені у персоніфікованому обліку: 01.01.1998 - 31.12.1998, 04.09.2001 - 28.12.2011, 01.01.2014 - 13.02.2016, 16.01.2019 - 31.12.2019. Інші документи, які підтверджують виконання позивачем норм обслуговування тварин для перевірки не надавались. Оскільки документально не підтверджено виконання норм обслуговування тварин, періоди роботи: 06.07.1992 - 16.08.1993, 15.03.1994 - 31.12.1997, 01.01.1999 - 27.04.2000, 05.04.2013 - 31.12.2013 відповідачем не зараховано до стажу роботи дояркою. Спеціальний стаж роботи позивача на посаді доярки складає 14 років 4 місяці 25 днів. Загальний страховий стаж роботи по наданим документам становить 30 років 10 місяців 6 днів.
Вважаючи таке рішення відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пп.5 п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», протиправним, позивачка звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до п. «д» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» жінки, які пропрацювали доярками, в радгоспі, інших підприємствах сільського господарства після досягнення 55 років за наявності стажу роботи на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання норм обслуговування та не менше 26 років страхового стажу, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. Однак, такі норми так і не були розроблені і затверджені Кабінетом Міністрів України. На практиці первинним документом, що підтверджує факт встановлення норм обслуговування є колективний договір.
Згідно з пп. 5 п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з Інструкцією про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах та організаціях, затвердженої наказом Мінпраці, Мінюсту, Мінсоцзахисту від 29 липня 1993 року №58 основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а уточнюючі довідки про період та характер роботи, що дають право на пільгову пенсію, вимагаються у разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.
Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637) у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.
Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз`яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 7, згідно з яким до доярок належать працівники, які оформлені на роботу доярками, свинарками, мають відповідні посвідчення, які постійно зайняті протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Дояркам, свинаркам, які відпрацювали повний польовий період на колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, доярки та свинарки яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії «доярка» та свинарка, запроваджена в 1961 році.
Таким чином, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання роботи доярки, досягнення відповідного віку, а також наявність відповідного стажу.
Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 21.11.2019 у справі № 701/1232/16-а.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
З матеріалів справи вбачається, що на час звернення з заявою до відповідача позивачка мала достатній стаж (більше 20 років на роботах дояркою в радгоспі та інших підприємствах сільського господарства), для призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах згідно з підпунктом 5 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та який підтверджений трудовою книжкою, довідками СТОВ "Агрофірма "Маяк" № 44 від 12.02.2020, № 52 від 24.02.2020, № 139 про реорганізацію.
Судом встановлено, що єдиною підставою для не зарахування до пільгового стажу роботи позивачки періоду її роботи дояркою є відсутність відомостей про виконання норм обслуговування тварин.
Однак, відсутність документів первинного обліку обслуговування тварин, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах, та не затвердження (та як наслідок відсутність відповідних підтверджуючих документів) норм обслуговування тварин для доярок господарства за вказані періоди на відповідних підприємствах, де працювала позивач, не може свідчити про невиконання нею таких норм та не спростовує факту виконання позивачем робіт за посадою доярка.
Підтвердженням того, що позивач працювала повний робочий день дояркою в радгоспі та інших підприємствах сільського господарства більше 20 років є записи в її трудовій книжці та наявні у матеріалах справи довідки, що відповідають вимогам законодавства і не потребує інших способів доведення цього факту.
Відтак, наведені обставини, свідчать про наявність у позивачки права на пенсію згідно з пп. 5 п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Позивачем надано докази, які не спростовані відповідачем, про те, що вона має право на призначення пенсії з підстав, передбачених пп. 5 п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Суд відхиляє як безпідставні доводи сторони відповідача, щодо відсутності підстав для зарахування вказаних періодів до спеціального пільгового стажу, оскільки у трудовій книжці позивачки не вказані відомості про умови праці та характер виконуваної роботи.
Суд критично оцінює вказані доводи відповідача так як відповідач не обґрунтував позицію щодо неприйняття трудової книжки позивачки, де наявні відповідні записи.
При вирішенні даного спору суд бере до уваги, що завданням адміністративного судочинства, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення) не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Тобто, дискреційними є повноваження суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною.
Разом з тим, враховуючи положення статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, захист прав у сфері публічно-правових відносин можливий у спосіб зобов`язання відповідача прийняти певне рішення чи зобов`язання вчинити певні дії.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Суд зазначає, що за загальним правилом, встановленим ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією. Позивачка звернулась до відповідача із відповідною заявою 30.01.2020.
Зважаючи на те, що судом встановлено неправомірність рішення відповідача про відмову в призначенні позивачці пенсії зі зменшенням пенсійного віку, суд висновує про необхідність зобов`язати відповідача призначити позивачці пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пп. 5 п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з дати звернення - 30.01.2020 та провести її виплату, що є належним способом захисту та поновлення порушеного права позивачки.
З урахуванням наведених обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розподіл судових витрат здійснюється у порядку визначеному ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, ідентифікаційний код 21366538) про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, оформлене протоколом № 231150001787 від 30.01.2020 про відмову у призначенні ОСОБА_1 на пільгових умовах пенсії за віком відповідно до пп. 5 п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи на посаді доярки з 06.07.1992 по 16.08.1993, з 15.03.1994 по 31.12.1997, з 01.01.1999 по 27.04.2000, з 05.04.2013 по 31.12.2013.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, як доярці, відповідно до пп. 5 п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 30.01.2020 та провести її виплату.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення з урахуванням положень п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуванням положень п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Кульчицький