ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-6667/09/1770
30 листопада 2009 р. 15год. 14хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Пушкової О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Бойчук В.О.
відповідача: представник не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомКостопільська міжрайонна державна податкова інспекція (Березнівське відділення)
доПриватне підприємство "УБ-Коменс"
про стягнення заборгованості , -
ВСТАНОВИВ :
Костопільська міжрайонна державна податкова інспекція (Березнівське відділення) звернулася в суд з позовом до Приватного підприємства "УБ-Коменс" про стягнення податкової заборгованості в сумі 39699,04 грн.
В судовому засіданні представник позивача надав суду пояснення, що співпадають з позицією, викладеною в позовній заяві, повністю підтримав позовні вимоги, просить стягнути з відповідача податкову заборгованість в сумі 39699,04 грн., яка виникла на підставі несплати санкції застосованої до відповідача за порушення вимог ч.1 ст.2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" №185/94-ВР від 23.09.1994 року згідно з рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000032241 від 05.05.2009 року.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, у судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення йому рекомендованого поштового відправлення. Заперечень на адміністративний позов не подав, про причини неявки суд не повідомив. Судом не визнавалася обов'язковою участь відповідача в судовому засіданні. За таких підстав, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача, на підставі наявних доказів.
Заслухавши пояснення представників позивача, повно і всебічно з’ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що відповідач - Приватне підприємство "УБ-Коменс" зареєстрований як юридична особа розпорядженням виконавчого комітету Рівненської міської ради від 13.02.2003 року і як платник податків з 16.01.2008 року перебуває на обліку у Костопільській міжрайонній державній податковій інспекції (Березнівське відділення).
Дані обставини підтверджені дослідженими у судовому засіданні доказами: свідоцтвом про Державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №815303 (а.с.20) та довідкою з ЄДРПОУ №0073 (а.с.19), якими підтверджується правовий статус відповідача, як юридичної особи і його зареєстроване місцезнаходження, копією довідки про взяття на облік платника податків (а.с.18).
07.04.2009 року Костопільською міжрайонною державною податковою інспекцією (Березнівським відділенням) отримано від Банку "Укоопспілка" інформацію щодо перевищення Приватним підприємством "УБ-Коменс" законодавчо встановлених термінів розрахунків за експортно-імпортними операціями по контракту №АОО3 від 30.01.2008 року, укладеного з фірмою-нерезидентом FMC FoodTech (а.с.29-30).
Відповідно до цього, з 07 по 13 квітня 2009 року податковим органом проведено перевірку дотримання вимог валютного законодавства Приватним підприємством "УБ-Коменс" при виконанні умов зовнішньоекономічного контракту №АОО3 від 30.01.2008 року.
Під час перевірки було ревізовано, як умови контракту (а.с.8-12) так і стан взаєморозрахунків (а.с.31-34) та шляхом співставленням даних платіжних доручень на сплату авансових платежів нерезиденту та даних про повернення нерезидентом сум коштів через невиконання поставок було встановлено суму та період порушення відповідачем законодавчо встановлених термінів розрахунків за експортно-імпортними операціями (а.с.7)
За результатами перевірки складено акт №309/22/32354764 від 16.04.2009 року (а.с.13-16), яким зафіксовано:
- порушення термінів розрахунків за експортно-імпортними операціями - авансовий платіж в сумі 49950,00 Євро/ 353146,50 грн. був повернутий відповідачу нерезидентом у зв’язку з невиконанням умов контракту 19.09.2008 року, в той час як граничний термін - 10.09.2008 року;
- порушення термінів розрахунків за експортно-імпортними операціями - на загальну суму авансових платежів відповідача 18755,00 Євро/ 194128,53 грн. здійснених 11.03.2008 року, 14.03.2008 року, 04.09.2008 року та 22.09.2008 року станом на 13.04.2009 року товар не надійшов і повернення коштів не здійснено;
- несвоєчасне подання декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належить резиденту і перебувають за межами України –декларацію подано 20.03.2009 року, в той час як по строку подання підлягало подати 20.02.2009 року.
У зв’язку з неявкою керівника відповідача на запрошення позивача, надіслане йому рекомендованим листом з повідомленням про вручення, посадовими особами податкового органу складено та підписано акт №2 щодо неявки директора Приватного підприємства "УБ-Коменс" для підписання матеріалів проведеної позапланової перевірки з питання дотримання підприємством вимог валютного законодавства від 16.04.2009 року (а.с.21).
На підставі Акту перевірки податковим органом винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000032241 від 05.05.2009 року, згідно якого платнику податків нарахована штрафна санкція в сумі 39699,04 грн., з яких 39529,04 грн. - пеня за порушення законодавчо встановлених термінів розрахунків за експортно-імпортними операціями та 170,00 грн. –штрафна санкція за несвоєчасне подання декларації (а.с.6).
Згідно зі ст.2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" №185/94-ВР від 23.09.1994 року, імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
Статтею 4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" №185/94-ВР від 23.09.1994 року встановлено, що порушення резидентами 180-денного терміну, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (митної вартості недопоставленої продукції) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України. Частина 5 вказаної статті Закону визначає право державних податкових інспекцій за наслідками документальних перевірок безпосередньо стягувати з резидентів пеню, передбачену цією статтею.
Відповідно до ст.9 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" №15-93 від 19.02.1993 року, валютні цінності та інше майно резидентів, яке перебуває за межами України, підлягає обов'язковому декларуванню у Національному банку України. Пунктом 2.7 Положення про валютний контроль, затвердженого постановою НБУ №49 від 08.02.2000 року, встановлено, що за порушення строків декларування накладається штраф в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний звітний період. Пунктом 11 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509-XII від 04.12.1990 року визначено право державних податкових інспекцій застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Враховуючи наведене, а також ту обставину, що податковим органом було встановлено факти порушення відповідачем вимог законодавства у вигляді несвоєчасного подання декларації про валютні цінності та у вигляді порушення термінів розрахунків за експортно-імпортними операціями, суд приходить до висновку, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000032241 від 05.05.2009 року прийняте позивачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством.
Відповідно до п.2.2. Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України №253 від 27.05.2003 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.07.2001 р. за №567/5758, зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів (податків, зборів, обов'язкових платежів, неподаткових доходів, штрафних (фінансових) санкцій, у тому числі пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності) у порядку та в строки, визначені Законом або іншими законами України є податковим зобов'язанням
В силу вимог абз.2 пп.5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, у разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
З огляду на наведене та з врахуванням відсутності фактів оскарження в адміністративному порядку відповідачем у встановленні строки рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000032241 від 05.05.2009 року, визначена ним сума податкових зобов’язань є узгодженою.
Згідно з положеннями пп.5.4.1. п.5.4 ст.5 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Доказів сплати відповідачем податкового зобов'язання, як і доказів судового оскарження рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000032241 від 05.05.2009 року, суду не надано.
Відповідно до п. 3.1.1 ст.3 Закону України "Про порядок погашення податкових зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Примусове стягнення податкової заборгованості –це передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків. Згідно зі ст.3 Закону України "Про порядок погашення податкових зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, активи платників податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду. Активами платника податків, як зазначено у п.1.7 ст.1 Закону, є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
У відповідності зі ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать і органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509-XII від 04.12.1990 року, державним податковим інспекціям надано право подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Завершальною стадією судового провадження є виконавче провадження. Згідно з вимогами ст.50 Закону України "Про виконавче провадження" №606-XIV від 21.04.1999 року, стягнення за виконавчими документами в першу чергу звертається на кошти боржника в гривнях та іноземній валюті, інші цінності, в тому числі кошти на рахунках та вкладах боржника в установах банків та інших кредитних організаціях, на рахунки в цінних паперах у депозитаріях цінних паперів, а у разі відсутності у боржника коштів та цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення звертається також на належне боржникові інше майно, за винятком майна, на яке згідно з законом не може бути накладено стягнення.
За таких підстав, податковий борг відповідача підлягає стягненню в судовому порядку, при цьому немає необхідності визначати спосіб і порядок такого стягнення, позаяк примусове стягнення здійснюється за рахунок активів боржника в силу Закону. За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства "УБ-Коменс" (вул.Березнівська 2, с.Соснове, Березнівський район, Рівненська область,34652, код ЄДРПОУ - 32354764) на користь Костопільської міжрайонної державної податкової інспекції (Березнівське відділення) (вул.Київська 11, м.Березне, Березнівський район, Рівненська область,34600, код ЄДРПОУ - 35051284) податкову заборгованість в сумі 39699 (тридцять дев'ять тисяч шістсот дев'яносто дев'ять) гривень 04 копійки, в тому числі: пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД в сумі 39529,04 грн.; штрафних санкцій за порушення строків декларування валютних цінностей в сумі 170,00 грн., які перерахувати на р/р 31110105700006 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, одержувач –ВДКУ в Березнівському районі, код платежу 21081100.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя Друзенко Н.В.
Постанова складена в повному обсязі 01.12.09р.