Постанова № 8947550, 11.12.2009, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2009
Номер справи
2а-6192/09/1770
Номер документу
8947550
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-6192/09/1770

11 грудня 2009 р. 13год. 42хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Пушкової О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

прокурор: не з'явився

позивача: представник Микулін І.М.

відповідача: представник Боярчук А.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомМлинівський міжрайонний прокурор в інтересах держави, в особі Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

доТовариство з обмеженою відповідальністю "Радівське"

про стягнення адміністративно-господарської санкції , -

ВСТАНОВИВ :

Млинівський міжрайонний прокурор в інтересах держави, в особі Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до суду з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Радівське" адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в сумі 2940,00 гривень. До початку судового розгляду позовні вимоги збільшені, у зв’язку з нарахуванням пені в сумі 165,64 грн. Відповідно, розмір позовних вимог складає 3105,64 грн.

          У судове засідання прокурор не з’явився.

Представник позивача у судовому засіданні позов, з урахуванням збільшеного на суму пені розміру вимог, підтримав. Суду пояснив, що відповідачам не сплачені штрафні санкції у розмірі та порядку, передбаченому статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875-XII від 21.03.1991 року за невиконання у 2008 році нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, передбаченого ст.19 цього Закону. Просить позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову не заперечував. Суду пояснив, що повністю визнає обов’язок по сплаті штрафних санкцій і пені. Висловив вдячність позивачу за належне роз’яснення прав і обов’язків роботодавця за нормами Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875-XII від 21.03.1991 року, які пообіцяв виконувати на майбутнє.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін у судовому засіданні, оцінивши докази та всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.

Обов'язки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування визначені частиною 3 статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875-XII від 21.03.1991 року. До кола таких обов'язків віднесено: виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць; створення для інвалідів умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації; забезпечення інших соціально-економічних гарантій, передбачених чинним законодавством; надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів; звітування Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875-XII від 21.03.1991 року, для підприємств, установ, організацій - роботодавців, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Обчислення середньооблікової чисельності працюючих здійснюється відповідно до Інструкції зі статистики кількості працівників, яка затверджена наказом Міністерства статистики України №286 від 28.09.2005 року.

Поняття робоче місце інваліда визначено статтею 1 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" №2961-IV від 06.10.2005 року, і розуміється як місце або виробнича ділянка постійного або тимчасового знаходження особи у процесі трудової діяльності на підприємствах, в установах і організаціях.

Згідно з вимогами ч.2 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875-XII від 21.03.1991 року та даними про середньооблікову кількість штатних працівників відповідача у 2008 році, норматив для працевлаштування інвалідів для відповідача у 2008 році становив - 1 робоче місце.

Доказів створення робочого місця для працевлаштування інваліда відповідачем суду не надано, а в судовому засіданні визнано, що таке місце фактично не було створено.

Звітність за формою №10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України №42 від 10.02.2007 року з відповідними показниками у встановлений законодавством період відповідач подав Рівненському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів (а.с.5).

Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875-XII від 21.03.1991 року, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

За даними дослідженої судом звітності відповідача за формою №10-ПІ (річна), середня річна заробітна плата в 2008 році складала 5880,00 грн., відповідно сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (код рядка 06) становить 2940,00 грн.

Відповідно до ч.4 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875-XII від 21.03.1991 року, адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу.

А в силу вимог ч.2 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875-XII від 21.03.1991 року, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Розрахунок пені, здійснений позивачем (а.с.20) повністю відповідає положенням ч.2 ст.20 вказаного Закону та Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №223 від 15.05.2007 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 року за №552/13819.

Згідно з ч.6 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875-XII від 21.03.1991 року, у разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплати їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно, в порядку, передбаченому законом за рішенням господарського суду.

Враховуючи, що Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875-XII від 21.03.1991 року не є процесуальним законом, а тому не може визначати підсудність справ за публічно-правовими спорами за участю органів Фонду соціального захисту інвалідів, стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені здійснюється за правилами КАС України, тобто за рішенням адміністративного суду.

За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення в повному обсязі.

Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Радівське" (с.Радів, Млинівський район, Рівненська область, 35151, р/р 260083017168, в РОУ ВАТ "Державний ощадний банк", МФО 333368, код ЄДРПОУ - 34781394) на користь Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Замкова, 10а, кв.1 м.Рівне, р/р 31216230700002, в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, ЗКПО 22586331) адміністративно-господарську санкцію за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів 2940, 00 грн. та пеню в сумі 165,64 грн., а всього 3105 (три тисячі сто п'ять) гривень 64 копійки.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя                                                   Друзенко Н.В.

Постанова складена в повному обсязі 21.12.09р.