Рішення № 89457588, 27.05.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2020
Номер справи
300/661/20
Номер документу
89457588
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" травня 2020 р. справа № 300/661/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап`юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування наказу за № 19-к, -

ВСТАНОВИВ:

23.03.2020 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Івано-Франківської митниці Державної фіскальної служби (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності" за № 19-к.

26.03.2020 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заявлені позовні вимоги, з урахуванням пояснень та аргументів відповіді на відзив обґрунтовані тим, що відповідач протиправно притягнув позивача до дисциплінарної відповідальності за відсутності фактів допущення порушення позивачем службової дисциплін. Дисциплінарне покарання позивача здійснено відповідачем за наслідками службового розслідування, проведеного без встановлення всіх обставин, без встановлення порушення відповідного функціонального обов`язку, що мали значення при прийнятті оскаржуваного рішення, та з порушенням права позивача на ознайомлення з матеріалами такого службового розслідування. Вважає безпідставним застосування дисциплінарного стягнення.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими не погодився, із посиланням на відповідні норми права та твердження, просив в задоволенні позову відмовити на підставах, викладених у відзиві (а. с. 67 - 69).

Позивач надав суду відповідь на відзив з викладом свої пояснень, міркувань та аргументів щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень, а відповідач заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень (а. с. 138 - 139; 143 - 144).

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував на посаді начальника відділу митного оформлення № 2 митного посту «Прикарпаття».

Наказами Івано-Франківської митниці Державної фіскальної служби України «Про тимчасове переведення та виконання обов`язків» за № 402 від 30.08.2019, № 439-к від 02.10.2019, в зв`язку із службовою необхідністю, на підставі статті 33 Кодексу Законів про працю України, позивача тимчасово переводилось у відділ митного оформлення № 3 митного постану «Прикарпаття», для виконання обов`язків заступника начальника митного посту «Прикарпаття» - начальника відділу митного оформлення № 3, з 02.09.2019 до 01.10.2019 та 03.10.2019 до 23.10.2019.

Наказами Івано-Франківської митниці за № 399-к від 30.08.2019 та за № 435-к від 27.09.2019 затверджено графіки роботи відділу митного оформлення № 3 митного посту «Прикарпаття» у вересні та жовтні 2019 року, які в подальшому неодноразово змінювались. Контроль за виконанням наказу покладено на начальника митного посту «Прикарпаття» Шевчука Володимира, завідувача сектору по роботі з персоналом Сев`юка Володимира, начальника відділу фінансування, бухгалтерського обліку та звітності - головного бухгалтера Гушпіт Ольгу в межах службової компетенції.

18.10.2019 першим заступником начальника митниці Олегом Карповичем, за аналізами доповідної записки завідувача сектору по роботі з персоналом Івано-Франківської митниці ДФС Володимира Сав`юка за № 65/0970-04-52 від 17.10.2019, подано начальнику Івано-Франківської митниці ДФС Василю Ватаманюку доповідну записку за № 2133/19/09-70-04 щодо порушень Правил внутрішнього службового розпорядку для посадових осіб Івано-Франківської митниці ДФС, в якій запропоновано провести службове розслідування відносно начальника відділу митного оформлення № 2 митного поста «Прикарпаття» Івано-Франківської митниці ДФС ОСОБА_1 (т. в. о. заступника начальника митного посту- начальника відділу митного оформлення № 3 митного поста «Прикарпаття»), за період роботи з 02.09.2019 до 01.10.2019 та 03.10.2019 до 23.10.2019 щодо фактів: недотримання правил внутрішнього трудового розпорядку, несумлінному, некомпетентному і невідповідальному виконанню службових повноважень та професійних обов`язків; безпідставної відсутності його на робочому місці у робочий час, а також запропоновано відсторонити позивача від виконання службових обов`язків на період проведення службового розслідування.

18.10.2019 Івано-Франківською митницею ДФС, на підставі доповідної записки № 2133/19/09-70-04 від 18.10.2019 видано наказ «Про проведення службового розслідування» за № 183, яким вказано провести службове розслідування за фактами, викладеними в доповідній записці за № 2133/19/09-70-04 від 18.10.2019, з 18.10.2019 до 18.11.2019 та відсторонено позивача від здійснення повноважень на посаді начальника відділу митного оформлення № 2 митного посту «Прикарпаття» з 18.10.2019 до 18.11.2019.

04.12.2019 складено акт службового розслідування за № 14-а-09-70-01-07-1(25).

Згідно висновків вказаного акта встановлено, що можливих причин та умов, що сприяли порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» під час виконання службових повноважень Юрієм Мориконем заступника начальника митного посту - начальника відділу митного оформлення № 3 митного поста «Прикарпаття» Івано-Франківської митниці ДФС з 02.09.2019 до 01.10.2019 та з 03.10.2019 до 23.10.2019 не встановлено. Однак, встановлено, що ОСОБА_1 неналежно виконував свої посадові обов`язки, що є порушенням статті 8 Закону України «Про державну службу» та є однією з підстав для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.

17.01.2020 відповідач видав наказ «Про відкриття дисциплінарного провадження» за № 10-к, яким відкрито відносно ОСОБА_1 начальника відділу митного оформлення № 2 митного посту «Прикарпаття» дисциплінарне провадження.

23.01.2019 Головою дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ та членами дисциплінарної комісії Івано-Франківської митниці ДФС прийнято висновок про наявність в діях начальника митного оформлення № 2 митного посту «Прикарпаття» Івано-Франківської митниці ДФС за час виконання обов`язків заступника начальника митного посту - начальника відділу митного оформлення № 3 митного поста «Прикарпаття» Івано-Франківської митниці ДФС ОСОБА_1 дисциплінарного проступку та підстави для його притягнення до дисциплінарної відповідальності за № 3/19/09-70-04.

Наказом Івано-Франківської митниці ДФС «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» за № 19-к від 29.01.2020 оголошено догану ОСОБА_1 , начальнику відділу митного оформлення № 2 митного посту «Прикарпаття», за невжиття заходів, передбачених нормами статті абзацу третього пункту 3.2 Правил внутрішнього службового розпорядку для посадових осіб Івано-Франківської митниці ДФС, за недостатній рівень виконання своїх посадових обов`язків, що є порушенням статті 8 Закону України «Про державну службу».

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України «Про державну службу».

Цей Закон регулює відносини, що виникають у зв`язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця (частина 1 статті 3 Закону).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну службу» державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо: аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів; забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів; забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг; здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства; управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням; управління персоналом державних органів; реалізації інших повноважень державного органу, визначених законодавством.

Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Частиною 1 статті 64 Закону України «Про державну службу» встановлено, що за невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.

Підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов`язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення (частина 1 статті 65 Закону).

Згідно з частиною 2 статті 65 Закону України «Про державну службу» дисциплінарними проступками є: порушення Присяги державного службовця (пункт 1); порушення правил етичної поведінки державних службовців (пункт 2); вияв неповаги до держави, державних символів України, Українського народу (пункт 3); дії, що шкодять авторитету державної служби (пункт 4); невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень (пункт 5); недотримання правил внутрішнього службового розпорядку (пункт 6); перевищення службових повноважень, якщо воно не містить складу злочину або адміністративного правопорушення (пункт 7); невиконання вимог щодо політичної неупередженості державного службовця (пункт 8); використання повноважень в особистих (приватних) інтересах або в неправомірних особистих інтересах інших осіб (пункт 9); подання під час вступу на державну службу недостовірної інформації про обставини, що перешкоджають реалізації права на державну службу, а також неподання необхідної інформації про такі обставини, що виникли під час проходження служби (пункт 10); неповідомлення керівнику державної служби про виникнення відносин прямої підпорядкованості між державним службовцем та близькими особами у 15-денний строк з дня їх виникнення (пункт 11); прогул державного службовця (у тому числі відсутність на службі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин (пункт 12); поява державного службовця на службі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп`яніння (пункт 13); прийняття державним службовцем необґрунтованого рішення, що спричинило порушення цілісності державного або комунального майна, незаконне їх використання або інше заподіяння шкоди державному чи комунальному майну, якщо такі дії не містять складу злочину або адміністративного правопорушення (пункт 14); прийняття державним службовцем рішення, що суперечить закону або висновкам щодо застосування відповідної норми права, викладеним у постановах Верховного Суду, щодо якого судом винесено окрему ухвалу (пункт 15).

Стаття 66 Закону України «Про державну службу» визначає види дисциплінарних стягнень та загальні умови їх застосування.

До державних службовців застосовується один із таких видів дисциплінарного стягнення: зауваження; догана; попередження про неповну службову відповідність; звільнення з посади державної служби (частина 1 статті 66 Закону).

У разі допущення державним службовцем дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 6 частини другої статті 65 цього Закону, суб`єкт призначення або керівник державної служби може обмежитися зауваженням (частина 2 статті 66 Закону).

У разі допущення державним службовцем дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 4, 5, 12 та 15 частини другої статті 65 цього Закону, суб`єктом призначення або керівником державної служби такому державному службовцю може бути оголошено догану (частина 3 статті 66 Закону).

У разі допущення державним службовцем дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 2 та 8 частини другої статті 65 цього Закону, а також вчинення систематично (повторно протягом року) дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 4 та 5 частини другої статті 65 цього Закону, суб`єкт призначення або керівник державної служби може попередити такого державного службовця про неповну службову відповідність (частина 4 статті 66 Закону).

Звільнення з посади державної служби є винятковим видом дисциплінарного стягнення і може бути застосоване лише у разі вчинення дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 1, 3, 7, 9-11, 13, 14 частини другої статті 65 цього Закону, а також вчинення систематично (повторно протягом року) дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 12 частини другої статті 65 цього Закону (частина 5 статті 66 Закону).

За кожний дисциплінарний проступок до державного службовця може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення (частина 7 статті 66 Закону).

Відповідно до частини 1 статті 67 Закону України «Про державну службу» дисциплінарне стягнення має відповідати характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку та ступеню вини державного службовця. Під час визначення виду дисциплінарного стягнення необхідно враховувати характер дисциплінарного проступку, обставини, за яких він був вчинений, настання тяжких наслідків, добровільне відшкодування заподіяної шкоди, попередню поведінку державного службовця та його ставлення до виконання посадових обов`язків.

Згідно з частиною 1 статті 69 даного Закону для здійснення дисциплінарного провадження з метою визначення ступеня вини, характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку утворюється дисциплінарна комісія з розгляду дисциплінарних справ (далі - дисциплінарна комісія).

Згідно з частинами 10, 11 зазначеного Закону результатом розгляду дисциплінарної справи є пропозиція Комісії або подання дисциплінарної комісії, які мають рекомендаційний характер для суб`єкта призначення. Суб`єкт призначення протягом 10 календарних днів зобов`язаний прийняти рішення на підставі пропозиції Комісії або подання дисциплінарної комісії або надати вмотивовану відмову протягом цього строку.

Стаття 74 Закону України «Про державну службу» визначає гарантії прав державних службовців під час застосування дисциплінарного стягнення.

Відповідно до частини 1 статті 74 даного Закону дисциплінарне стягнення має відповідати ступеню тяжкості вчиненого проступку та вини державного службовця. Під час визначення виду стягнення необхідно враховувати характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, обставини, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність, результати оцінювання службової діяльності державного службовця, наявність заохочень, стягнень та його ставлення до служби.

Частиною 2 даної статті Закону встановлено, що дисциплінарне стягнення може бути накладено тільки у разі встановлення факту вчинення дисциплінарного проступку та вини державного службовця. Вчинення державним службовцем діянь у стані крайньої потреби або необхідної оборони виключають можливість застосування дисциплінарного стягнення.

Відповідно до частини 6 цієї ж статті Закону України «Про державну службу» державний службовець має право на ознайомлення з матеріалами дисциплінарної справи та на оскарження застосованого до нього дисциплінарного стягнення у визначеному цим Законом порядку.

Згідно з частин 1, 2 ,3 статті 75 цього ж Закону перед накладенням дисциплінарного стягнення суб`єкт призначення повинен отримати від державного службовця, який притягається до дисциплінарної відповідальності, письмове пояснення. Пояснення державного службовця має відображати час, місце, обставини та причини вчинення ним дисциплінарного проступку, його усвідомлення чи заперечення провини, а також інші питання, які мають значення у справі. Відмова надати пояснення оформляється відповідним актом і підтверджується двома державними службовцями. Відмова надати пояснення не перешкоджає здійсненню дисциплінарного провадження та накладенню на державного службовця дисциплінарного стягнення.

Відповідно до частини 1 статті 76 Закону України «Про державну службу» державний службовець має право на ознайомлення з усіма матеріалами дисциплінарної справи перед прийняттям рішення про накладення на нього дисциплінарного стягнення.

За результатами ознайомлення державний службовець має право вносити зауваження до висновку, клопотання про вжиття додаткових заходів для встановлення обставин, які мають значення для справи, надавати додаткові пояснення та додаткові документи і матеріали, що стосуються зазначених обставин, які долучаються до справи (частина 2 статті 76 Закону).

Згідно з частиною 1 статті 77 даного Закону рішення про накладення на державного службовця дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження приймає суб`єкт призначення протягом 10 календарних днів з дня отримання пропозицій Комісії, подання дисциплінарної комісії у державному органі. Рішення оформляється відповідним актом суб`єкта призначення.

У рішенні, яке оформляється наказом (розпорядженням), зазначаються найменування державного органу, дата його прийняття, відомості про державного службовця, стислий виклад обставин справи, вид дисциплінарного проступку і його юридична кваліфікація, вид застосованого дисциплінарного стягнення (частина 2 статті 77 Закону).

Державному службовцю видається під розписку належним чином завірена копія наказу (розпорядження) про накладення на нього дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження не пізніше наступного робочого дня після прийняття відповідного рішення (частина 6 статті 77 Закону).

У разі відмови державного службовця від одержання копії наказу (розпорядження) про накладення на нього дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження такий документ не пізніш як у триденний строк з дня прийняття рішення надсилається державному службовцеві за місцем його проживання рекомендованим листом з повідомленням про вручення (частина 7 статті 77 Закону).

Порядок здійснення дисциплінарного провадження затверджується Кабінетом Міністрів України. Порядок здійснення дисциплінарного провадження визначає, зокрема: повноваження та порядок роботи дисциплінарної комісії; порядок формування дисциплінарної комісії; порядок здійснення дисциплінарного провадження у разі неможливості утворення або функціонування дисциплінарної комісії у державному органі.

Враховуючи аналіз вказаних норм Закону України «Про державну службу» зазначає, що притягнення державного виконавця до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом настає за невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни.

Підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку.

Дисциплінарним проступком є протиправна винна дія або бездіяльність чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов`язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

Дисциплінарне стягнення має відповідати характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку та ступеню вини державного службовця. Під час визначення виду дисциплінарного стягнення необхідно враховувати характер дисциплінарного проступку, обставини, за яких він був вчинений, настання тяжких наслідків, добровільне відшкодування заподіяної шкоди, попередню поведінку державного службовця та його ставлення до виконання посадових обов`язків.

Рішення про накладення на державного службовця дисциплінарного стягнення, яке приймає суб`єкт призначення, має ґрунтуватись на матеріалах дисциплінарної справи і бути належним чином обґрунтованим.

Наказ про притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності повинен містити найменування державного органу, дата його прийняття, відомості про державного службовця, стислий виклад обставин справи, вид дисциплінарного проступку і його юридична кваліфікація, вид застосованого дисциплінарного стягнення.

До основних ознак дисциплінарного проступку відносяться: протиправність дії (бездіяльності), що порушує дисципліну; винність особи, яка є суб`єктом трудових відносин; наявність шкідливих наслідків для колективу, установи, суспільства; причинний зв`язок між протиправною дією (бездіяльністю) і шкідливими наслідками; дисциплінарна відповідальність у вигляді застосування дисциплінарних санкцій.

Дисциплінарному проступку притаманна визначена єдність об`єктивних і суб`єктивних ознак, сукупність яких називається складом правопорушення.

Об`єктом дисциплінарного проступку виступає дисципліна - становище, за якого усі суб`єкти правовідносин влади і підпорядкування неухильно додержуються порядку і правил, встановлених законами, статутами, положеннями.

Об`єктивну сторону дисциплінарного проступку працівника характеризують такі елементи: протиправне діяння (бездіяльність), шкідливі наслідки, причинний зв`язок між діянням і шкідливими наслідками, а також час і місце діяння. Протиправною слід вважати лише ту дію (бездіяльність) працівника, яку він вчинив у зв`язку з виконанням своїх трудових обов`язків.

Суб`єктом дисциплінарного проступку є тільки робітник чи службовець, який знаходиться в трудових правовідносинах. Суб`єктивну сторону дисциплінарного проступку характеризує вина.

Як встановив суд, наказом Івано-Франківської митниці ДФС «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» за № 19-к від 29.01.2020 оголошено позивачу догану за невжиття заходів, передбачених нормами статті абзацу третього пункту 3.2 Правил внутрішнього службового розпорядку для посадових осіб Івано-Франківської митниці ДФС, за недостатній рівень виконання своїх посадових обов`язків, що є порушенням статті 8 Закону України «Про державну службу».

Оскаржуваний наказ «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» за № 19-к від 29.01.2020 прийнято на підставі висновку дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ Івано-Франківської митниці ДФС за № 3/19/09-70-04 від 23.01.2019.

Висновки комісії ґрунтуються на тому, що позивач за час виконання обов`язків заступника начальника митного посту - начальника відділу митного оформлення № 3 митного поста «Прикарпаття» Івано-Франківської митниці ДФС відповідні зміни у графіки роботи відділу митного оформлення № 3 митного поста «Прикарпаття» Івано-Франківської митниці ДФС на вересень та жовтень 2019 року не вносив, що може свідчити про недотримання правил внутрішнього службового розпорядку, а також несумлінне, некомпетентне і невідповідальне виконання службових повноважень та професійних обов`язків.

Також, висновки ґрунтуються на тому, що 16.10.2019 у робочий час ОСОБА_1 перебував в службових приміщеннях відділу митного оформлення за № 2 митного поста «Прикарпаття», однак про факт такого перебування останній не повідомив свого безпосереднього керівника, що є порушенням пункту 4.1 Правил внутрішнього службового розпорядку для посадових осіб Івано-Франківської митниці ДФС.

Таким чином, суд встановив, що підставою притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення догани є порушення ним абзацу третього пункту 3.2, пункту 4.1 Правил внутрішнього службового розпорядку для посадових осіб Івано-Франківської митниці ДФС та статті 8 Закону України «Про державну службу».

Суд, досліджуючи наявність порушення, передбачених абзацом третім пункту 3.2 та пунктом 4.1 Правил внутрішнього службового розпорядку для посадових осіб Івано-Франківської митниці ДФС, та статті 8 Закону України «Про державну службу», встановив, що згідно пункту 3.2 розділу ІІІ «Робочий час і час відпочинку посадових осіб Митниці» Правил внутрішнього службового розпорядку для посадових осіб Івано-Франківської митниці ДФС відповідно до статті 50 Кодексу Законів про працю України тривалість робочого часу працівників Митниці становить 40 годи на тиждень. У Митниці встановлено п`ятиденний робочий тиждень з таким режимом роботи: початок робочого дня - о 09 год. 00 хв., перерва на обід - з 13 год 00 хв. до 13 год. 45 хв., закінчення робочого дня - о 18 год. 00 хв., у п`ятницю - о 16 год. 45 хв. У випадку службової необхідності, посадовим особам чи структурним підрозділам Митниці встановлюється інший графік роботи згідно графіку змінності, який складається на місяць, підписує керівник підрозділу, погоджує з Профспілкою, сектором по роботі з персоналом і затверджує начальник Митниці.

Відповідно до пункту 3.3 зазначених Правил тривалість перерви для відпочинку і харчування працівників, вказаних в пункту 3.2 цих Правил становить 45 хвилин та надається в період з 13 год 00 хв. до 13 год. 45 хв. щоденно. Перерва не включається в робочий час, і посадова особа Митниці може використовувати її на свій розсуд. На цей час він може відлучатися з місця роботи. У випадку роботи підрозділу згідно з абзацу 2 пункту 3.2 цих правил, час перерви для відпочинку і харчування встановлюється за погодженням із керівником підрозділу Митниці.

Згідно з пунктом 3.5 даних Правил на безперервних роботах, де режим робочого часу не може бути організований за графіком п`ятиденного робочого тижня, застосовується графіки змінності, які забезпечують безперервну роботу підрозділу змінами рівної тривалості. Тривалість перерви в роботі між змінами має бути не меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні (включаючи і час перерви на обід). Графіки змінності складаються на місяць, його підписує керівник підрозділу, погоджує з профспілкою, відділом по роботі з персоналом і затверджує начальник Митниці.

Пунктом 4.1 Правил внутрішнього службового розпорядку для посадових осіб Івано-Франківської митниці ДФС встановлено, що посадова особа Митниці повідомляє свого безпосереднього керівника про відсутність на роботі у письмовій формі, засобами електронного чи телефонного зв`язку або іншим доступним способом на протязі 1 години в день, коли вона не вийшла на роботу.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України «Про державну службу» державний службовець зобов`язаний: дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки; поважати гідність людини, не допускати порушення прав і свобод людини та громадянина; з повагою ставитися до державних символів України; обов`язково використовувати державну мову під час виконання своїх посадових обов`язків, не допускати дискримінацію державної мови і протидіяти можливим спробам її дискримінації; забезпечувати в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій державних органів; сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов`язки та умови контракту про проходження державної служби (у разі укладення); виконувати рішення державних органів, накази (розпорядження), доручення керівників, надані на підставі та у межах повноважень, передбачених Конституцією та законами України; додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції; запобігати виникненню реального, потенційного конфлікту інтересів під час проходження державної служби; постійно підвищувати рівень своєї професійної компетентності та удосконалювати організацію службової діяльності; зберігати державну таємницю та персональні дані осіб, що стали йому відомі у зв`язку з виконанням посадових обов`язків, а також іншу інформацію, яка відповідно до закону не підлягає розголошенню; надавати публічну інформацію в межах, визначених законом. Державні службовці виконують також інші обов`язки, визначені у положеннях про структурні підрозділи державних органів та посадових інструкціях, затверджених керівниками державної служби в цих органах, та контракті про проходження державної служби (у разі укладення).

Щодо висновків дисциплінарної комісії про перебування позивача, 16.10.2019 у робочий час в службових приміщеннях відділу митного оформлення за № 2 митного поста «Прикарпаття» та не повідомлення про факт такого перебування, суд встановив, що позивач перебував на робочому місці 15.10.2019 з 09:00 год. до 18:00 год., 16.10.2019 з 18:00 год. до 24:00 год та 17.10.2019 з 00:00 год. до 09:00 год, згідно Графіка роботи відділу митного оформлення № 3 митного посту «Прикарпаття» в міжнародному пункті пропуску для повітряного сполучення «Івано-Франківськ» на жовтні 2019 року.

16.10.2019 позивач перебував у відділі митного оформлення № 2 митного поста «Прикарпаття» не в робочий час, для реалізації вимог наказу за № 449-к від 08.10.2019 «Про проведення оцінювання результатів службової діяльності держслужбовців Івано-Франківської митниці ДФС, які займають посади державної служби категорії «Б» і «В» у 2019 році», так як матеріали знаходилися на робочому місці, про що ним було повідомлено начальника митного поста «Прикарпаття» ОСОБА_6 , та не виконував безпосередні посадові обов`язки за посадою. Вказані обставини, також, підтверджуються поясненнями, наявними в матеріалах службового розслідування.

Як наслідок, перебування позивача на робочому місці 16.10.2019 не в робочий час, з повідомленням про це керівництва, для виконання інших обов`язків, не пов`язаних з його обов`язками в робочий час, не є підставою для змін у графіку роботи відділу митного оформлення № 3 митного поста «Прикарпаття» та не свідчить про порушення ним вимог абзацу третього пункту 3.2 Правил внутрішнього службового розпорядку для посадових осіб Івано-Франківської митниці ДФС.

При цьому, суд зазначає, що пунктом 4.1 Правил внутрішнього службового розпорядку для посадових осіб Івано-Франківської митниці ДФС передбачає обов`язок посадової особи Митниці повідомляти свого безпосереднього керівника про відсутність на роботі на протязі 1 години в день, коли вона не вийшла на роботу, а не про перебування на робочому місці не в робочий час, що спростовує твердження дисциплінарної комісії про порушення відповідачем вказаного пункту 4.1 вказаних Правил.

Враховуючи встановлені обставини справи, суд встановив відсутність, в даних правовідносинах, ознак дисциплінарного проступку, об`єктивної сторони дисциплінарного проступку та складу дисциплінарного проступку.

За таких обставин наказ Івано-Франківської митниці ДФС «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» за № 19-к від 29.01.2020, яким оголошено догану ОСОБА_1 , начальнику відділу митного оформлення № 2 митного посту «Прикарпаття», за невжиття заходів, передбачених нормами статті абзацу третього пункту 3.2 Правил внутрішнього службового розпорядку для посадових осіб Івано-Франківської митниці ДФС, за недостатній рівень виконання своїх посадових обов`язків, що є порушенням статті 8 Закону України «Про державну службу», є протиправним та підлягає скасуванню, а заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Частина 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Документально підтвердженими судовими витратами в даній справі, на момент її розгляду, є витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 840, 80 гривень, згідно квитанції за № 0.0.1650350576.1 від 16.03.2020.

Як наслідок, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають стягненню сплачений судовий збір в розмірі 840, 80 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Івано-Франківської митниці Державної фіскальної служби (індекс 76010, вулиця Короля Данила, будинок 20, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 39640261) про визнання протиправним та скасування наказу за № 19-к задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Івано-Франківської митниці Державної фіскальної служби "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності" за № 19-к від 29.01.2020.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Івано-Франківської митниці Державної фіскальної служби (індекс 76010, вулиця Короля Данила, будинок 20, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 39640261) сплачений судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап`юк С.В.