Рішення № 89399561, 24.05.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.05.2020
Номер справи
640/11221/20
Номер документу
89399561
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 травня 2020 року м. Київ № 640/11221/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., при секретарі судового засідання Семеняка А.Р., за участі представника позивача - Кузнєцова С.Г., представника відповідача - Момотюк А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Люксформтрейд» до третя особаМіністерства оборони України Товариство з обмеженою відповідальністю «Захисні технології України»провизнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Люксформтрейд» з позовом до Міністерства оборони України, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України про прийняття цінової пропозиції і визначення переможцем переговорної процедури закупівлі допоміжного екіпірування (35820000-8) (Мішок спальний чорного кольору): Лот 1. Допоміжне екіпірування (35820000-8) (Мішок спальний чорного кольору); Лот 2. Допоміжне екіпірування (35820000-8) (Мішок спальний чорного кольору), а саме: за лотом 1, ТОВ «ЗАХИСНІ ТЕХНОЛОГІЇ УКРАЇНИ», яке оформлено протоколом №75/51/14 від 19.05.2020;

- зобов`язати Міністерство оборони України відхилити цінову пропозицію ТОВ «ЗАХИСНІ ТЕХНОЛОГІЇ УКРАЇНИ» за оголошенням про проведення відбору учасників для проведення переговорної процедури закупівлі для потреб оборони №UA-2020-02-24-002183-с допоміжного екіпірування (35820000-8) (Мішок спальний чорного кольору): Лот 1. Допоміжне екіпірування (35820000-8) (Мішок спальний чорного кольору); Лот 2. Допоміжне екіпірування (35820000-8) (Мішок спальний чорного кольору), а саме: за лотом 1 та продовжити процедуру закупівлі розглядом наступної цінової пропозиції.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що ТОВ «Люксформтрейд» не може погодитись із позицію відповідача, як замовника, та вважає, що останнім застосовано дискримінаційний підхід під час оцінки пропозицій учасників закупівлі, чим порушено право ТОВ «Люксформтрейд» на чесний та неупереджений розгляд пропозиції. За твердженням представника позивача, замовник повинен був відхилити цінову пропозицію ТОВ «Захисні технології України», відповідно до п.п. 1 та 6 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», оскільки у складі цінової пропозиції ТОВ «Захисні технології України» за лот 1 своєчасно, тобто до спливу строку для подання цінових пропозицій (17.03.2020), не завантажено сканований оригінал/ копію висновку про результати перевірки зразка предмета речового майна нормативним документам та зразку-еталону, виданий учаснику Головним управлінням розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України, який буде чинним на кінцеву дату подання цінових пропозицій або більш пізню дату, відтак, як наголошено у позовній заяві, ТОВ «Захисні технології України» у складі цінової пропозиції не надано у повному обсязі документів на підтвердження відповідності товару технічним, якісним та кількісним характеристикам предмету закупівлі. Крім того, за висновками представника позивача, станом на 17.03.2020 у ТОВ «Захисні технології України» такий висновок взагалі був відсутній, а до системи 23.03.2020 був завантажений висновок, який отримано лише 20.03.2020.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.05.2020 відкрито провадження у справі, залучено до участі у справі третю особу, призначено судове засідання у справі на 24.05.2020 та встановлено відповідачу та третій особі строк для подання відзиву та пояснень.

Слід також зазначити, що у силу ст. 268 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, щодо подання позовної заяви та про дату, час і місце розгляду справи суд негайно повідомляє відповідача та інших учасників справи шляхом направлення тексту повістки на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - кур`єром або за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв`язку.

Учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи, визначеної частиною першою цієї статті, з моменту направлення такого повідомлення працівником суду, про що останній робить відмітку у матеріалах справи, та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду.

Неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

На виконання вказаних законодавчих положень учасників справи повідомлено за допомогою електронного та телефонного зв`язку, у відповідності до даних, вказаних у позовній заяві та розміщених в офіційних відкритих джерелах, зокрема в Єдиному державного реєстрі, про що свідчать наявні у матеріалах справи телефонограми та витяги з електронних листів.

У призначене судове засідання з`явились представники позивача та відповідача. Представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити їх з підстав, вказаних у позовній заяві. У свою чергу, представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, вказаних у відзиві, відповідно до яких були відсутні законодавчо мотивовані підстави для відхилення пропозиції ТОВ «Захисні технології України», з урахуванням розміщення останнім відповідного висновку станом на момент проведення з ним переговорів.

Розглянувши подані представниками позивача та відповідача документи, заслухавши пояснення осіб, які з`явились у судове засідання, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, Міністерством оборони України оголошено про проведення відбору учасників для проведення переговорної процедури закупівлі для потреб оборони (предмет закупівлі: «Допоміжне екіпірування (35820000-8) (Мішок спальний чорного кольору)»), затверджений протоколом засідання тендерного комітету Міністерства оборони України від 04.03.2020 №75/51/2 (надалі - Оголошення).

Пунктом 2 Оголошення визначено найменування предмета закупівлі, код відповідно до державного класифікатора: Допоміжне екіпірування (35820000-8) (Мішок спальний чорного кольору): Лот 1. Допоміжне екіпірування (35820000-8) (Мішок спальний чорного кольору); Лот 2. Допоміжне екіпірування (35820000-8) (Мішок спальний чорного кольору).

Згідно з наявною у матеріалах справи копією витягу з протоколу засідання тендерного комітету Міністерства оборони України щодо прийняття рішення про намір укласти договір за переговорною процедурою закупівлі допоміжного екіпірування (35820000-8) (Мішок спальний чорного кольору) від 19.05.2020 №75/51/14, вирішено прийняти цінову пропозицію ТОВ «Захисні технології України» за лотом 1 щодо закупівлі допоміжного екіпірування (35820000-8) (Мішок спальний чорного кольору) два лоти; визначити переможцем переговорної процедури закупівлі допоміжного екіпірування (35820000-8) (Мішок спальний чорного кольору) два лоти та укласти з ТОВ «Захисні технології України» договір за лотом 1 про закупівлю допоміжного екіпірування (35820000-8) (Мішок спальний чорного кольору) два лоти, а саме: за лотом 1. Допоміжне екіпірування (35820000-8) (Мішок спальний чорного кольору) у кількості 32 000 штук за ціною 876,00 грн. з ПДВ на загальну вартість товару 28 032 000,00 грн. з ПДВ у встановлені замовником строки.

Вважаючи вказане рішення, оформлене протоколом, протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Нормативно-правовим актом, який визначає особливості здійснення процедур закупівлі товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони в особливий період, у період проведення операції об`єднаних сил, антитерористичної операції, у період введення воєнного чи надзвичайного стану, є Закон України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» (тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Цей Закон застосовується Міністерством оборони України та його розвідувальним органом, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національною гвардією України, Національною поліцією України, Державною прикордонною службою України, Службою зовнішньої розвідки України, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Управлінням державної охорони України та іншими військовими формуваннями та/або частинами (далі - замовники), які здійснюють закупівлю товарів, робіт і послуг (далі - товари, роботи і послуги) для гарантованого забезпечення потреб оборони в особливий період, у період проведення операції об`єднаних сил, антитерористичної операції, у період введення воєнного чи надзвичайного стану, якщо вартість товарів і послуг дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень (ч. 1 ст. 2 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони»).

Приписами ч.ч. 1 та 3 ст. 3 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» визначено, що у разі прийняття замовником рішення про застосування переговорної процедури закупівлі відбір учасників здійснюється через електронну систему закупівель у порядку, визначеному цим Законом. Для проведення відбору учасників замовник оприлюднює оголошення про проведення відбору через авторизовані електронні майданчики на веб-порталі Уповноваженого органу.

В оголошенні про проведення відбору обов`язково зазначаються: 1) найменування замовника, його код ЄДРПОУ, місцезнаходження, електронна адреса та посилання на офіційний веб-сайт замовника; 2) найменування предмета закупівлі, код відповідно до державного класифікатора, що діє на момент проведення закупівлі; 3) технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі з урахуванням вимог пункту 3 частини другої статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі»; 4) очікувана вартість предмета закупівлі із зазначенням інформації про включення до очікуваної вартості податку на додану вартість; 5) кількість товару та місце його поставки; місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяг; строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 6) дата і час закінчення періоду подання цінових пропозицій; 7) розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону у відсотках або грошових одиницях (не менше 1 відсотка очікуваної вартості товару, роботи, послуги) та математична формула, що буде застосовуватися при проведенні електронного аукціону для визначення показників інших критеріїв оцінки (у разі їх обрання замовником); 8) перелік критеріїв та методика оцінки цінової пропозиції із зазначенням питомої ваги критеріїв (у разі їх обрання замовником); 9) розмір та умови надання, умови повернення та неповернення забезпечення цінової пропозиції (у разі якщо замовник вимагає його надати); 10) розмір, строк, вид та умови надання, умови повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (у разі якщо замовник вимагає його надати); 11) прізвище, ім`я та по батькові, посада та адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв`язок з учасниками; 12) один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників відповідно до статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі», вимоги, встановлені статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі», та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством; 13) необхідність подання одиниці товару (у разі якщо замовник вимагає її надати); 14) тривалість рамкової угоди та перелік предметів закупівлі (у разі наміру замовника укласти рамкову угоду); 15) у разі закупівлі робіт - інформація відповідно до вимог пункту 17 частини другої статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі»; 16) інша необхідна інформація залежно від предмета закупівлі (ч. 4 ст. 3 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони»).

У силу ч. 13 ст. 3 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», цінова пропозиція подається учасником в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну або ціну з іншими критеріями оцінки (у разі обрання інших критеріїв замовником). Одночасно з ціновою пропозицією учасник надає замовнику забезпечення цінової пропозиції у вигляді гарантії в розмірі, що не перевищує 0,5 відсотка очікуваної вартості закупівлі робіт та 3 відсотків очікуваної вартості закупівлі товарів чи послуг, якщо таке забезпечення вимагалося в оголошенні про проведення відбору. Інформація від учасника про його відповідність кваліфікаційним вимогам, вимогам, визначеним у статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі», включаючи інформацію про кінцевих бенефіціарних власників юридичної особи (крім громадських формувань, адвокатських об`єднань, торгово-промислових палат, об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, релігійних організацій, державних органів, органів місцевого самоврядування, їх асоціацій, державних та комунальних підприємств, установ, організацій), а також відповідність товару, роботи чи послуги технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі, зазначеним в оголошенні про проведення відбору, завантажується ним в електронну систему закупівель самостійно.

Ранжування всіх поданих учасниками цін/приведених цін здійснюється в електронній системі закупівель автоматично, від найвищої запропонованої ними ціни/приведеної ціни до найнижчої, та оприлюднюється автоматично під час аукціону. Під час проведення аукціону розкривається лише інформація про ціни/приведені ціни, запропоновані учасниками, та їхні позиції в рейтинговій таблиці. Інформація про учасників відбору автоматично оприлюднюється електронною системою закупівель одразу після завершення аукціону (ч. 17 ст. 3 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони»).

Замовник у строк, що становить не більше трьох робочих днів з дня завершення аукціону, розглядає цінові пропозиції та інші документи учасників відбору та визначає учасником переговорів такого учасника відбору, який запропонував найнижчу ціну/приведену ціну з урахуванням підстав відхилення, визначених статтею 4 цього Закону (ч. 19 ст. 3 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони»).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», замовник відхиляє цінову пропозицію учасника відбору з таких підстав: ненадання або несвоєчасне надання учасником одиниці товару на перевірку відповідності зразку-еталону (якщо подання одиниці товару вимагалося в оголошенні про проведення відбору) та/або іншим вимогам замовника до предмета закупівлі, зазначеним в оголошенні про проведення відбору, або документів про підтвердження відповідності товару, роботи чи послуги технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі, визначеним замовником.

Згідно з ч.ч. 3. та 4 ст. 6 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», під час проведення переговорів перевіряється відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, встановленим замовником, та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі».

У разі виявлення замовником невідповідності документів учасника встановленим вимогам або відсутності будь-якого із документів учасник відбору може усунути недоліки в документах, крім випадку підтвердження подання забезпечення цінової пропозиції, шляхом прикріплення уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення на переговорах учасника з такими недоліками.

Так, за твердження представника позивача, у складі цінової пропозиції ТОВ «Захисні технології України» за лот 1 своєчасно, тобто до спливу строку для подання цінових пропозицій (17.03.2020), не завантажено сканований оригінал/ копію висновку про результати перевірки зразка предмета речового майна нормативним документам та зразку-еталону, виданий учаснику Головним управлінням розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України, який буде чинним на кінцеву дату подання цінових пропозицій або більш пізню дату, що є підставою для відхилення пропозиції ТОВ «Захисні технології України».

З приводу викладеного, суд звертає увагу на наступне.

Пунктом 8 Оголошення визначено, що єдиним критерієм оцінки цінової пропозиції є - ціна.

У той же час, п. 12.3 Оголошення визначено перелік документів, які вимагаються для підтвердження відповідності учасників встановленим кваліфікаційним критеріям, вимогам установленим ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» та іншим вимогам Закону, що подаються у складі цінової пропозиції. Серед вказаного переліку визначено, зокрема, що для підтвердження відповідності цінової пропозиції технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам замовника учасник у складі цінової пропозицій повинен надати сканований оригінал/копію висновку про результати перевірки зразка предмета речового майна нормативним документам та зразку-еталону, виданий учаснику Головним управлінням розвитку та супроводження -матеріального забезпечення Збройних Сил України (м. Київ, вул. вул. Юрія Іллєнка, 81, 044-454- 45-20), який буде чинний на кінцеву дату подання цінових пропозицій або більш пізню дату.

При цьому, у п. 12.4 Оголошення додатково вказано, що замовник у строк, що становить не більше трьох робочих днів з дня завершення аукціону, розглядає цінові пропозиції та інші документи учасників відбору та визначає учасником переговорів такого учасника відбору, який запропонував найнижчу ціну з урахуванням підстав відхилення, визначених статтею 4 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони».

За результатом розгляду цінової пропозиції Замовник повідомляє учасника переговорів шляхом оприлюднення інформації про проведення переговорів на веб-порталі Уповноваженого органу, а також направленням запрошення учаснику переговорів на електронну адресу, яка зазначена учасником при реєстрації в електронній системі закупівель.

Після завершення електронного аукціону учасник, який визначений учасником переговорів, відповідно до частини 3 статті 6 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» з метою перевірки відповідності кваліфікаційним критеріям надає документи, що вимагалися від учасників відбору відповідно до пункту 12.3 цього оголошення, які після проведення переговорів повертаються учаснику.

З аналізу викладеного вбачається, що перевірка відповідності кваліфікаційним критеріям учасника, який визначений учасником переговорів, зокрема й наявність всіх необхідних документів, здійснюється замовником вже після проведення аукціону, про що свідчить зміст ч.ч. 3. та 4 ст. 6 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», а також безпосередньо зазначено у п. 12.4 Оголошення.

Як вбачається з інформації, розміщеної за посиланням https://smarttender.biz/government/lot/details/5035093/ , аукціон розпочато 23.03.2020 о 15:07. У той же час, висновок про результати перевірки зразка предмета речового майна ТОВ «Захисні технології України» видано 20.03.2020, а у відповідності до інформації, розміщеної за посиланням https://smarttender.biz/government/lot/details/5035093/ , завантажено 23.03.2020 о 17:34. Таким чином, станом на момент проведення з ТОВ «Захисні технології України» переговорів запитуваний висновок про результати перевірки зразка предмета речового майна було видано третій особі та завантажено у встановленому для цьому порядку.

Крім того, суд звертає увагу, що рішенням постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 29.04.2020 №8260-р/пк-пз зобов`язано Міністерство оборони України скасувати рішення про визначення ТОВ «Захисні технології України» переможцем за процедурою закупівлі - «ДК 021:2015:35820000-8 - Допоміжне екіпірування», оголошення про проведення якої оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу за №UA-2020-02-24-002183-c, за лотом 1. У мотивувальній частині вказаного рішення зазначено, що «… у складі пропозиції ТОВ «Захисні технології України» відсутній висновок про результати перевірки зразка предмета речового майна, що не відповідає вимогам Оголошення у цій частині. З наявної у Колегії інформації, Замовник не звертався до ТОВ «Захисні технології України» за усуненням недоліків». На підставі викладеного, постійно діючою адміністративною колегією Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель зроблено висновок про те, що Міністерство оборони України, як замовник, не звернувшись до ТОВ «Захисні технології України» за усуненням недоліків, порушив вимоги ч. 4 ст. 6 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони».

На виконання вказаного рішення постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель Міністерством оборони України повторно призначено переговори з ТОВ «Захисні технології України», а останнім, у свою чергу, повторно на усунення виявлених недоліків завантажено 13.05.2020 висновок про результати перевірки зразка предмета речового майна ТОВ «Захисні технології України», що відповідає інформації, розміщеної за посиланням https://smarttender.biz/government/lot/details/5035093/.

Відтак, з урахуванням встановлених судом обставин даної справи, а також виходячи з наявних у матеріалах справах доказів, суд дійшов до висновку, що у Міністерства оборони України були відсутні законодавчо мотивовані підстави для відхилення пропозиції ТОВ «Захисні технології України» з наведених у позовній заяві підстав.

У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для задоволення останніх.

Керуючись ст.ст. 12, 77, 246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Люксформтрейд» (код ЄДРПОУ 43243287, адреса: 69037, м. Запоріжжя, вул. Рекордна, 18-В) до Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022, адреса: 03168, м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6) відмовити у повному обсязі.

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 282, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок