
Справа № 946/1335/20
Провадження № 2-а/946/64/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 травня 2020 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Присакар О.Я.,
за участю: секретаря судового засідання - Аубекерової Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ізмаїлі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції в Одеській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження по справі, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом доДержавної екологічної інспекції в Одеській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення № 000704 від 20.02.2020 року, винесену державним інспектором з охорони навколишнього природнього середовища Державної екологічної інспекції в Одеській області Гордієнко Юрієм Івановичем, якою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Ізмаїл - Трансбалктермінал», визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 78 Кодексу України про адміністративне правопорушення, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136 грн. та закриття справи про адміністративне порушення відносно ОСОБА_1 , мотивуючи тим, що підставою для винесення оскаржуваної постанови стали протокол про адміністративне правопорушення від 18.02.2020 року та Акт, складений за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів від 18.02.2020 року. Водночас, складений за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) ТОВ «Ізмаїл - Трансбалктермінал» Акт від 18.02.2020 року не містить доказів роботи обладнання, яке здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; не містить доказів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря внаслідок роботи зазначеного обладнання; не містить аналізу та висновку викиди яких саме забруднюючих речовин здійснено в атмосферне повітря внаслідок роботи зазначеного обладнання та чи здійснено взагалі; не містить відомостей якими приладами обліку, приладами хімічного аналізу, за якою методикою виявлено викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря внаслідок роботи зазначеного обладнання; чи виявлено взагалі та якими доказами підтверджено перевищення технологічних нормативів допустимого викиду забруднюючих речовин та нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел під час експлуатації технологічного устаткування, тощо. Як вбачається з самого Акта від 18.02.2020 року, відповідач визнав порушенням приписів ч. 1 ст. 78 КУпАП не факт викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря внаслідок роботи зазначеного обладнання, а факт надходження на балансі обладнання. Будь-яких доказів, відомостей та/або інформації, що підтверджує вчинення ОСОБА_1 порушення у будь-якій з форм, передбачених ч. 1 ст. 78 КУпАП, оскаржувана постанова № 000704 від 20.02.2020 року не містить, що є порушенням вимог ст. 8, 62 Конституції України, п. 1, 3 - 6 ч. 2 ст. 2 КАС України, та має наслідком скасування відповідної постанови. Другою підставою для накладення стягнення на позивача згідно постанови № 000704 від 20.02.2020 року, є не виконання п. 2.1.2 Дозволу від 04.01.2018р. №5110600000 - неподання аналізу для кожного виду викидів в атмосферу до Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації. Разом з тим, приписами ч. 1 ст. 78 КУпАП не передбачено відповідальність за неподання будь-якої звітності та/або аналізу до будь-якого з органів влади, у тому числі Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації. Крім того, очолюване позивачем ТОВ «Ізмаїл - Трансбалктермінал» публічно здійснює заміри та контроль усіх речовин, які підприємство викидує в атмосферне повітря, свідченням чого є: запрошення спеціалістів Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації та Державної екологічної інспекції в Одеській області на відповідні заміри; скерування відповідних звітів спеціально уповноваженим органам. Водночас, оскаржувана постанова № 000704 від 20.02.2020 року не містить інформації за який період ОСОБА_1 вчинено правопорушення; аналізу дотримання строків, передбачених ст. 38 КУпАП, під час накладення відповідного стягнення; правової оцінки вжитим позивачем заходам - запрошення на заміри, скерування копії звітів, тощо.
В судове засідання позивач не з`явився, надав заяву від 20.05.2020 року про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
В судове засідання представник відповідача не з`явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлявся шляхом направлення тексту повістки на електронну адресу, про причини неявки не повідомив, надав відзив на позовну заяву, згідно якого просив відмовити в задоволенні позову, мотивуючи тим, що в ході перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Ізмаїл - Трансбалктермінал» встановлено, що господарська діяльність проводиться з порушенням вимог природоохоронного законодавства. В ТОВ «Ізмаїл - Трансбалктермінал» наявний дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 5110600000113 від 04.01.2018 року. Однак ТОВ «Ізмаїл - Трансбалктермінал» використовує у своїх діяльності джерела викидів на які відсутній дозвільний документ та порушує умови наявного дозволу. Під час проведення позапланової перевірки державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Одеської області виявлено не враховані джерела викидів, а саме: бензоріз, дробарка, електропіч опору (2 шт.), оліє мішалка (2 шт.), лабораторний млин, лабораторні сушильні шкафи, норії (17 шт.), очисна машина ЗАВ - 25, очисна машина СВС - 25, підігрівач мінерального масла, підігрівач розчинника, подрібнювач рулонної та тюкованої соломи, прес - гранулятор (3 шт.). Відповідно до відомостей по ОС (бухгалтерський облік), яка була надана під час перевірки директором ТОВ «Ізмаїл - Трансбалктермінал» ОСОБА_1 , вказані джерела викидів є у підприємства. Статтею 78 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність, як за викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади так і за недодержання вимог, передбачених наданим дозволом. Пункт 2 Дозволу на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря від 04.01.2018 року №5110600000-113 ТОВ «Ізмаїл - Трансбалктермінал» визначено умови, які однак суб`єктом господарювання не дотримуються, а саме не подаються звіти про результати аналізу кожного викиду в атмосферу не подається до Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації.
Згідно ст. 268 КАС України у справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, щодо подання позовної заяви та про дату, час і місце розгляду справи суд негайно повідомляє відповідача та інших учасників справи шляхом направлення тексту повістки на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - кур`єром або за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв`язку. Учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи, визначеної частиною першою цієї статті, з моменту направлення такого повідомлення працівником суду, про що останній робить відмітку у матеріалах справи, та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду. Неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Ухвалою Ізмаїльського міськрайонного суду від 21.04.2020 року первісний відповідач - державний інспектор з охорони навколишнього середовища Державної екологічної інспекції в Одеській області Гордієнко Юрій Іванович, був замінений належним відповідачем - Державною екологічною інспекцією в Одеській області.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що представниками Державної екологічної інспекції в Одеській області був складений Акт за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів від 18.02.2020 року № 23/14. Зазначеним Актом встановлено, що при проведенні перевірки ТОВ «Ізмаїл - Трансбалктермінал» встановлено факт провадження господарської діяльності при використанні джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Даний факт також підтверджується згідно відомостей основних засобів ТОВ «Ізмаїл - Трансбалктермінал». В дозволі на на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 5110600000 - 113 від 04.01.2018 року відсутнє наступне обладнання, яке здійснює викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря, а саме: бензоріз, дробарка, електропіч опору (2 шт.), оліє мішалка (2 шт.), лабораторний млин, лабораторні сушильні шкафи, норії (17 шт.), очисна машина ЗАВ - 25, очисна машина СВС - 25 (2 шт.), підігрівач мінерального масла, підігрівач розчинника, подрібнювач рулонної та тюкованої соломи, прес - гранулятор (3 шт.). Також в Акті зазначено, що ТОВ «Ізмаїл - Трансбалктермінал» не виконується п.2.1.2 Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря №5110600000 - 113 від 04.01.2018 року, а саме: звіт про результати аналізу для кожного виду викидів в атмосферу не подається до Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації.
Судом встановлено, що державним інспектором з охорони навколишнього середовища Державної екологічної інспекції в Одеській області Гордієнко Юрієм Івановичем відносно ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення N 000704 від 18.02.2020 року за ч. 1 ст. 78 КУпАП, з якого вбачається, що ОСОБА_1 о 15 год. 30 хв. 18.02.2020 року порушив порядок здійснення викиду забруднюючих речовин в атмосферу або впливу на неї фізичних та біологічних факторів, а саме під час натурного обстеження на території ТОВ «Ізмаїл - Трансбалктермінал» виявлено джерелавикиду забруднюючих речовин, які відсутні в дозволі на викиди забруднюючих речовин: лабораторні сушильні шкафи, норії, бензоріз та інші. Також не виконуються умови Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від 04.01.2018 року №5110600000 - 113, а саме п. 2.1.2, тобто звіт про звіт про результати аналізу для кожного виду викидів в атмосферу не подається до Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації, що є порушенням ст. 78 ч. 1 КУпАП, ст. 10, 11, 13 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Державним інспектором з охорони навколишнього середовища Державної екологічної інспекції в Одеській області Гордієнко Юрієм Івановичем була прийнята постанова про накладення адміністративного стягнення № 000704 від 20.02.2020 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 78 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136 грн.
З вищезазначеної постанови вбачається, що ОСОБА_1 порушив порядок здійснення викиду забруднюючих речовин в атмосферу або впливу на неї фізичних та біологічних факторів, а саме під час перевірки виявлено джерелавикиду забруднюючих речовин, які відсутні в дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від 04.01.2018 року №5110600000, а також не виконано умови дозволу в п. 2.1.2, за яке передбачена відповідальністьч. 1 ст. 78 КУпАП, ст. 10, 11, 13 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Судом встановлено, що ТОВ «Ізмаїл - Трансбалктермінал» отримало Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 04.01.2018 року № 5110600000 - 113, термін дії дозволу 10 років, з 04.01.2018 року по 04.01.2028 року.
За змістом ст. 1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», забруднення атмосферного повітря - змінення складу і властивостей атмосферного повітря в результаті надходження або утворення в ньому фізичних, біологічних факторів і (або) хімічних сполук, що можуть несприятливо впливати на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища.
Під забруднюючою речовиною розуміється речовина хімічного або біологічного походження, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може прямо або опосередковано справляти негативний вплив на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища. При цьому, викид - надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин.
Таким чином, викидами забруднюючих речовин вважається надходження в атмосферне повітря речовин хімічного або біологічного походження, що справляють негативний вплив на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища.
За правилами ч. 1 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення (ч.6 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»).
Відповідно до ч.1 ст.78 КУпАП викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади або недодержання вимог, передбачених наданим дозволом, інші порушення порядку здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря або перевищення технологічних нормативів допустимого викиду забруднюючих речовин та нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел під час експлуатації технологічного устаткування, споруд і об`єктів тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб від п`яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Аналіз зазначених норм свідчить про те, що отримувати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами необхідно суб`єктам господарювання, що здійснюють викиди забруднюючих речовин, які справляють негативний вплив на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища.
Єдиний механізм проведення та оплати робіт, пов`язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами встановлює Порядок проведення та оплати робіт, пов`язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 302 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 2 Порядку, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі дозвіл) це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям (далі - суб`єкт господарювання) експлуатувати об`єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.
Отже, законодавець встановив обов`язок отримувати даний дозвіл тим підприємствам, які експлуатують об`єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275 затверджено положення про Державну екологічну інспекцію України.
Відповідно до пп.3 п.4 цього Положення Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов`язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування).
Згідно довідки ТОВ «Ізмаїл - Трансбалктермінал» від 20.05.2020 року № 20/05 обладнання, а саме: бензоріз - 1 шт., дробарка - 1 шт., електропіч опору - 2 шт., оліє мішалка 2 шт., лабораторний млин - 1 шт., лабораторна сушильна шафа - 1 шт., норії -17 шт., очисна машина ЗАВ - 25 - 1 шт., очисна машина СВС - 25 -2 шт., підігрівач мінерального масла - 1 шт., підігрівач розчинника - 1 шт., подрібнювач рулонної та тюкованої соломи - 1 шт., прес - гранулятор -3 шт., не беруть участі у виробничому процесі та зберігаються у складських приміщеннях, як виробничі запаси.
У свою чергу, Державною екологічною інспекцією в Одеській області не надано належного документального підтвердження того, що ТОВ «Ізмаїл - Трансбалктермінал», директором якого є позивач, у своїй діяльності використовує виявлене обладнання, яке здійснює викиди забруднюючих речовин, що справляють негативний вплив на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища.
Суд зазначае, що відповідачем під час проведення перевірки ТОВ «Ізмаїл - Трансбалктермінал» на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства, не було вчинено відповідних дій щодо відбору проб та інструментально-лабораторних вимірювань для з`ясування чи дійсно позивачем здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, з виявленого під час перевірки обладнання.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 14 березня 2018 року (справа № 820/12120/15, номер рішення в реєстрі 72745216).
Посилання представника відповідача на відомості по ОС (бухгалтерський облік) підтверджують тільки наявність такого обладнання, а не його використання.
Таким чином, відповідачем не було доведено, що ОСОБА_1 порушив порядок здійснення викиду забруднюючих речовин в атмосферу або впливу на неї фізичних та біологічних факторів.
Згідно п.4.4. Інструкції з оформлення органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Мінприроди України від 05.07.2004 року №264 Відповідно до вимог статті 283 КУпАП та статті 19 Закону України "Про виконавче провадження" постанова повинна містити, зокрема: викладення обставин, установлених при розгляді справи (обставини зазначаються із застосуванням термінології відповідних статей КУпАП законодавчих та нормативно-правових актів, вимоги яких порушені).
Частина 1 ст. 78 КУпАП передбачає відповідальність, зокрема, за недодержання вимог, передбачених наданим дозволом.
В оскаржуваній постанові зазначено, що позивач порушив умови дозволу, які не виконав позивач, а не вимоги, передбачені наданім дозволом, як зазначено в диспозиції частини 1 ст. 78 КУпАП.
Тобто, інспектором в постанові було зазначено порушення не у відповідності із термінологією статті 79 КУпАП.
Згідно п.2.1.2 Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від 04.01.2018 року № 5110600000 - 113, аналіз для кожного окремого виду викидів в атмосферу робиться відповідно умови 2 даного розділу. Звіт про результат надається Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації щорічно.
Відповідно до листа ТОВ «Ізмаїл - Трансбалктермінал» від 03.01.2020 року № 03/2020 до Державної екологічної інспекції в Одеській області був направлений звіт по роботі «Контроль затверджених нормативів ГВД» ТОВ «Ізмаїл - Трансбалктермінал», даний звіт був досліджений судом, крім цього суд зазначає, що п.2.1.2 Дозволу не встановлює конкретний термін надання щорічного звіту.
Суд вважає, що Державною екологічною інспекцією в Одеській області не надано доказів того, що ТОВ «Ізмаїл - Трансбалктермінал», директором якого є позивач, недодержується вимог п.2.1.2 Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від 04.01.2018 року № 5110600000 - 113.
Враховуючи, що відповідачем не було надано жодного допустимого, достовірного та достатнього доказу, який міг би підтвердити правомірність оскаржуваного позивачем рішення, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції в Одеській області та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення № 000704 від 20.02.2020 року, винесену державним інспектором з охорони навколишнього природнього середовища Державної екологічної інспекції в Одеській області Гордієнко Юрієм Івановичем, якою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Ізмаїл - Трансбалктермінал», визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 78 Кодексу України про адміністративне правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136 грн. і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 241, 268, 269, 286 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_1 ) до Державної екологічної інспекції в Одеській області (адреса: м. Одеса, проспект Шевченка, буд. 12, ЄДРПОУ 38017120) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження по справі - задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення № 000704 від 20 лютого 2020 року, винесену державним інспектором з охорони навколишнього природнього середовища Державної екологічної інспекції в Одеській області Гордієнко Юрієм Івановичем, якою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Ізмаїл - Трансбалктермінал», визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 78 Кодексу України про адміністративне правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136 грн. і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, протягом десяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення складено та підписано 20 травня 2020 року.
Суддя: О.Я.Присакар