Рішення № 89351157, 20.05.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.05.2020
Номер справи
640/1068/20
Номер документу
89351157
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 травня 2020 року м. Київ № 640/1068/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Аверкової В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсеналбудінвест»

до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

від 16 вересня 2019 року № 00012880410,

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Арсеналбудінвест» (далі по тексту - позивач, ТОВ «Арсеналбудінвест») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (далі по тексту - відповідач) в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 16 вересня 2019 року № 0012880410.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що податковий борг не є узгодженим, податкове повідомлення - рішення на підставі якого виникла заборгованість оскаржується в Окружному адміністративному суді міста Києва, перерахування коштів за земельний податок в рахунок погашення боргу, визначеного податковим повідомленням- рішенням є неправомірним, а тому нарахування штрафних санкцій є протиправним.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 січня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено що дані перевірки свідчать про порушення позивачем граничних строків сплати узгодженої суми грошового зобов`язання передбачених пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України з урахуванням статті 126 Податкового кодексу України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 травня 2020 року замінено відповідача Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві в адміністративній справі № 640/1068/20 на Головне управління Державної податкової служби у місті Києві (04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19, код ЄДРПОУ 43141267).

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що за податковим повідомленням - рішенням Головного управління Державної податкової служби у м. Києві від 16 вересня 2019 року № 0012880410 Товариство з обмеженою відповідальністю «Арсеналбудінвест» зобов`язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 76872,58 грн. за платежем земельний податок.

Вказане податкове повідомлення - рішення прийнято на підставі висновків акту перевірки від 04 липня 2019 року № 002584/26-15-12-12-12/34481963 «Про результати камеральної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати суми (зобов`язання) по земельному податку з юридичних осіб ТОВ «Арсеналбудінвест», яким встановлено порушення позивачем строків сплати самостійно визначених податкових зобов`язань з плати за землю, чим порушено вимоги пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України.

Вважаючи, що зазначене податкове повідомлення-рішення прийняте з порушенням норм чинного законодавства, які порушують його права та інтереси, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до підпунктів 14.1.72, 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України земельний податок - обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів; землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень розділу ХІІІ Податкового кодексу України.

Відповідно до підпунктів 269.1.1, 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.

В силу вимог підпункту 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 Податкового кодексу України об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Таким чином, обов`язок платника податку сплачувати плату за землю виникає у власників та землекористувачів з дня виникнення права власності або користування земельною ділянкою.

Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності та користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

За правилами пункту 286.1 статті 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Отже, юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянку податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Податкового кодексу України, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Разом з декларацією подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, на підставі якої розраховується земельний податок.

Як встановлено судом, TOB «Арсеналбудінвест» подало до податкових органів звітну податкову декларацію з плати за землю за 2018 рік (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), за реєстраційним номером № 9026118060.

Відповідно до даної декларації TOB «Арсеналбудінвест» вчасно нараховано та сплачено земельний податок у 2018 р. та у 2019 р., що підтверджується карткою рахунку.

Разом з тим, матеріали справи свідчать, що податковим повідомленням - рішенням Головного управління ДФС у м. Києві від 16 квітня 2018 року № 0228091209, встановлено порушення статті 286, п. 12.3 статті 12 Податкового кодексу України, п. 11 Рішення Київської міської ради від 23.06.2011 р. № 242/5629 та застосовано штрафні санкції на підставі пункту 123.1. статті 123 Податкового кодексу України та статі 129 Податкового кодексу України за платежем земельний податок з юридичних осіб, внаслідок чого збільшено податкове зобов`язання на 1 204 846,62 грн., зобов`язано сплатити штраф у розмірі 25% у сумі 301 211,66 грн.

14 травня 2018 року TOB «Арсеналбудінвест» звернулося до Державної фіскальної служби України із Скаргою на Податкове повідомлення-рішення від 16 квітня 2018 року № 0228091209.

Рішенням Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 10 липня 2018 року № 23063/6/99-99-11-03-01-25 залишено податкове повідомлення-рішення від 16 квітня 2018 року № 0228091209 без змін.

TOB «Арсеналбудінвест» не погоджуючись із податковим повідомлення-рішенням від 16 квітня 2018 року № 0228091209, у визначені законодавством строки, звернулося до Окружного адміністративного суд м. Києва із позовною заявою про визнання протиправним та скасування Податкового повідомлення-рішення.

Так, в провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва розглядається справа № 640/12041/19 за позовом TOB «Арсеналбудінвест» до ГУ ДФС про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення від 16 квітня 2018 року № 0228091209.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 липня 2019 року у справі № 640/12041/19, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.

На сьогоднішній день рішення по справі № 640/12041/19 судом не прийнято.

Також, податковим повідомленням - рішенням Головного управління ДФС у м. Києві від 02 травня 2018 року № 0252771209, встановлено порушення статті 286, п. 12.3 статті 12 Податкового кодексу України, п. 11 Рішення Київської міської ради від 23.06.2011 р. № 242/5629 та застосовано штрафні санкції на підставі пункту 123.1. статті 123 Податкового кодексу України та статі 129 Податкового кодексу України за платежем земельний податок з юридичних осіб, внаслідок чого збільшено податкове зобов`язання на 196 162,54 грн., зобов`язано сплатити штраф у розмірі 49 040,64 грн.

Однак, і дане податкове повідомлення-рішення оскаржується TOB «Арсеналбудінвест» в Окружному адміністративному суді міста Києва, адміністративна справі № 640/1066/20.

Відповідно до пункту 56.18. статті 56 Податкового кодексу України, при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Тобто, грошове зобов`язання за податковим повідомленням - рішенням ГУ ДФС від 16 квітня 2018 року № 0228091209 та податковим повідомленням - рішенням Головного управління ДФС у м. Києві від 02 травня 2018 року № 0252771209 вважається неузгодженим до дня набрання законної сили судовими рішенням Окружного адміністративного суд міста Києва у справах № 640/12041/19 та № 640/1066/20.

Як вбачається з інтегрованої картки, своєчасно сплачені кошти за земельний податок зараховувались в рахунок погашення вищезазначених податкових повідомлень - рішень, які на разі не є узгодженими.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, податкове повідомлення - рішення від 16 вересня 2019 року № 0012880410 підлягає скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність винесення оскаржуваного рішення, з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсеналбудінвест» підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсеналбудінвест» - задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної податкової служби у місті Києві від 16 вересня 2019 року № 0012880410.

3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсеналбудінвест» (04080, м. Київ, вул. Межигірська, 78-А, код ЄДРПОУ 34481963) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102,00 (дві тисячі сто дві) гривні гривня за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у місті Києві (04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19, код ЄДРПОУ 43141267).

Рішення суду, відповідно до частин першої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.В. Аверкова