
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2020 року м. Київ №640/8596/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
Представник позивача Мастюгін Є.Д. звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов`язати відповідача провести позивачу індексацію пенсії відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
В обґрунтування позову зазначив, що позивач має право на індексацію пенсії, у зв`язку із перевищенням величини індексу споживчих цін порогу індексації (101% до 01.01.2016 і 103% після 01.01.2016). Оскільки індекс інфляції за період із січня 2014р. по жовтень 2017р. становив 224,4%, вважає, що з травня 2017р. індексація пенсії позивача мала складати 2944,12 грн. (1312 грн. х 224,4%). У листі від 26.03.2019 відповідач повідомив, що позивач такого права не має, з чим позивач не погоджується.
Також, зазначає про неправомірність застосування відповідачем з 01.10.2017 при роз-рахунку пенсії позивача величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%, оскіль-ки до 01.10.2017 величина оцінки одного року страхового стажу дорівнювала 1,35%, тому такі дії відповідача звужують вже набуті позивачем право та рівень соціальної захищеності.
Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в позові, посилаючись на належ-ність позивача до категорії працюючих пенсіонерів, тому йому, у першу чергу, проводиться індексація заробітної плати згідно із ст.ст. 2, 10 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", п. 9 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвер-дженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078. Щодо застосування величини оцінки одного року страхового стажу 1% послалась на виконання відповідачем вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо під-вищення пенсій".
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, зважаючи на таке.
Позивач знаходиться на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що визнається сторонами.
Представник позивача звернувся до відповідача із заявою від 26.02.2019 (вх. №25413 від 01.03.2019), в якій просив повідомити про здійснену індексацію пенсії позивача відповід-но до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" помісячно з 01.01.2014 по жовтень 2017р. з урахуванням індексу інфляції в розмірі 224,4% та повідомити, яка кратність у відсотковому значенні коефіцієнту стажу застосовується до пенсії позивача.
Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 26.03.2019 №62468/02 позивачу повідомлено про те, що основний розмір пенсії позивач менший ніж прожитковий мінімум для непрацездатних гро-мадян, тому підстав для проведення індексації не має. Також повідомлено, що з 01.10.2017 відповідно до Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" проведено її (пенсії) осучаснення з урахуванням середньої заробітної плати в України за 2014-2016рр. у розмірі 3764,40 грн. та страхового стажу, один рік якого дорівнює 1%.
Спірні правовідносини виникли у сфері пенсійного забезпечення і стосуються прове-дення індексації пенсії та її перерахунку із застосуванням величини оцінки одного року стра-хового стажу на рівні 1%.
Частиною 1 ст. 42 Закону №1058 (у редакції, чинній до 11.10.2017) було передбачено, що пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Згідно з ч.ч. 1, 6 ст. 2 Закону України від 03.07.1991 №1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон №1282) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону №1282 (у редакції до і після 01.01.2016) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (103 відсотка, після 01.01.2016).
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 10 Закону №1282 індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи. Доходи від роботи за сумісництвом, на умовах погодинної оплати поза основним місцем роботи індексуються в розмірі, що з урахуванням оплати праці за основним місцем роботи не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи (ч. 1). Пенсія працюючих пенсіонерів індексується в розмірі, що з ураху-ванням оплати праці не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи (ч. 3).
Пунктом 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджено-го постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення; частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає; у разі коли особа працює та отримує інший грошовий дохід, насамперед індексується оплата праці.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що грошовий дохід фізичної особи індексується виключно у межах прожиткового мінімуму, а дохід в частині, що перевищує цей розмір, індексації не підлягає. При цьому, зазначені межі бази індексації, тобто макси-мального розміру доходу, який підлягає індексації, встановлений не для кожного окремого виду доходу, який може бути індексовано, а для сукупного грошового доходу в цілому.
Якщо особа одночасно отримує різні види доходу, зокрема заробітну плату та пенсію, то їх індексація здійснюється в порядку черговості, при цьому в першу чергу індексується заробітна плата. Якщо ж заробітна плата перевищує розмір прожиткового мінімуму, то її індексація здійснюється з розміру, що дорівнює прожитковому мінімуму. У цьому випадку індексація сукупного грошового доходу у межах прожиткового мінімуму вважається викона-ною, а тому інші доходи, у тому числі пенсія, індексації не підлягають.
Зазначений висновок відповідає прикладу обчислення суми індексації грошових дохо-дів працюючих пенсіонерів, що наведений Кабінетом Міністрів України в додатку № 3 до Порядку, та висновкам Верховного Суду у постанові від 24.01.2018 у справі №818/1397/15.
Доказів того, що позивач відноситься до категорії працюючих пенсіонерів відповідач не надав, про наявність таких доказів - не зазначив, тому заперечення відповідача у відзиві з посиланням на дану обставину суд відхиляє як безпідставні.
Висновок відповідача у листі від 26.03.2019 на те, що основний розмір пенсії позивача менший ніж прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, тому відсутні підстави для про-ведення індексації, є помилковим і суперечить вищенаведеним нормативним поло-женням, згідно з якими індексація проводиться саме в межах прожиткового мінімуму. Оскільки пен-сія позивача не перевищує такий мінімум, то, за наявності відповідних підстав, проводиться індексація пенсії.
Отже, відповідь відповідача у листі від 26.03.2019 є необґрунтована, тому відповідача слід зобов`язати повторно розглянути заяву представника позивача від 26.02.2019, з`ясувати наявність чи відсутність законних підстав для проведення індексації пенсії позивача і прийняти відповідне рішення, яке відповідає вимогам законодавства і поданим заявником документам.
В іншій частині позов задоволенню не підлягає, оскільки не виконання відповідачем своїх повноважень в частині належного розгляду заяви представника позивача про прове-дення індексації пенсії та надання необґрунтованої відповіді не дозволяє суду зобов`язати відповідача вчинити ті дії, про які просить позивач.
Щодо перерахунку пенсії з урахуванням величини оцінки одного року страхового ста-жу на рівні 1,35%, то відповідної вимоги позивачем заявлено не було.
Проте, суд вважає за доцільне оцінити такі аргументи представника позивача.
Порядок визначення коефіцієнта страхового стажу визначений у ст. 25 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058).
Згідно з ч. 1 цієї статті (із змінами, внесеними Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій") коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою:
Кс = См х Вс / 100% х 12,
де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визна-чена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсот-ках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058 встановлено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Як визнається обома сторонами і підтверджується копією листа відповідача, пенсія позивачу призначена відповідно до Закону №1058 до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", тому перерахунок пенсії позивача із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, відповідає вимогам ч. 1 ст. 25, п. 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058.
Міркування позивача про звуження його права та рівня соціальної захищеності і про необхідність використання відповідачем величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% є нормативно-необґрунтованими і суперечать наведеним вище законодавчим положенням, які неконституційними не визнавались, тому відхиляються судом.
Крім того, п. 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058 передбачено, що з 01.10.2017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, однак пенсія позивачу призначена до 01.10.2017, тому дане положення не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Отже, підстав для висновку про допущення відповідачем порушення вимог Закону №1058 при застосуванні величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% і права позивача на перерахунок його пенсії, яке б підлягало захисту у даному випадку, у суду не має.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позову, зважаючи на помилковість наданої відповідачем у листі від 26.03.2019 і недоведе-ність відповідачем того, що позивач відноситься до категорії працюючих пенсіонерів.
Позивач звільнений від сплати судового збору як людина з інвалідністю 2 групи, що підтверджується копією виписки до акта огляду МСЕК №021954..
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 90, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд
в и р і ш и в:
1. Задовольнити позов ОСОБА_1 частково.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву представника ОСОБА_1 від 26.02.2019 у частині прове-дення індексації пенсії з 01.01.2014 по жовтень 2017р. та надати обґрунтовану відповідь.
3. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в іншій частині.
Позивач: ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві;
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня її складення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко