Рішення № 89009601, 29.04.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2020
Номер справи
380/1858/20
Номер документу
89009601
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/1858/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 квітня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 про зобов`язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

Личаківська районна адміністрація Львівської міської ради звернулась до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до ОСОБА_1 , в якому просить суд зобов`язати ОСОБА_1 замінити віконні заповнення у нежитлових приміщеннях під індексами XVIII, XXII, XXIII загальною площею 52,8 кв.м., житлових квартирах № АДРЕСА_1, №АДРЕСА_4 та нежитлових приміщеннях квартири № АДРЕСА_2 на нові віконні заповнення, які слід виготовити з дерева за зразком збережених на фасаді будинку історичних вікон з відтворенням малюнку столярки, профілювання, кольору пофарбування.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що будинок АДРЕСА_3 знаходиться в межах історичного ареалу м. Львова, визначених рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 09.12.2005 № 1311 «Про затвердження меж історичного ареалу та зони регулювання забудови міста Львова». Відповідач є власником нежитлових приміщень загальною площею 52,8 кв.м., а також квартир № АДРЕСА_1 , № АДРЕСА_4 та нежитлових приміщень квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна.

На підставі Закону України «Про охорону культурної спадщини» та Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим комітетом Львівської міської ради прийнято рішення № 643 від 31.08.2007 «Про впорядкування заміни та встановлення віконних і дверних заповнень фасадів на території історичного ареалу м. Львова», відповідно до якого встановлено, що заміна та встановлення віконних і дверних заповнень, фасадів будинків усіх форм власності, які розміщені в історичному ареалі міста, виконувати за наявності погодженої у встановленому порядку проектної документації. У випадку бажання власників користувачів квартир чи нежитлових приміщень позапланово самостійно виконати заміну віконних та дверних заповнень фасаду, вони зобов`язані виготовити і погодити проектну документацію у встановленому порядку та виконати роботи за власні кошти. Проте, відповідач у 2019 році самовільно провела роботи по заміні віконних заповнень у нежитлових приміщеннях та житлових квартирах, що належать їй на праві власності в будинку АДРЕСА_3 . Замінені вікна відрізняються від автентичних як кольором, так і профілюванням та заповненням.

Ухвалою від 30.03.2020 відкрито провадження у справі та запропоновано відповідачу подати відзиву на позовну заяву у п`ятнадцятиденни йстрок з дня вручення ухвали. Проте, відповідач відзив на позовну заяву не подала.

Відповідачу скеровано ухвалу про відкриття провадження у справі за адресою вказаною у позовній заяві та підтвердженою Відділом обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання Головного управління ДМС у Львівській області. Проте, на адресу суду повернувся конверт із відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

Згідно з ч. 11 ст. 126 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Оскільки телефон та електронна адреса відповідача суду не відомі, відповідно до ст. 130 КАС України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання.

Таким чином, суд розмістив оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України про відкриття провадження у справі.

Проте, відповідач відзив на позовну заяву не подала.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.

Згідно з інфорацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, ОСОБА_1 , громадянка Російської Федерації (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) є власником нежитлових приміщень загальною площею 52,8 кв. м . позначені XVIII, XXII, XXIII, нежитлових приміщень квартири № АДРЕСА_2, квартири № АДРЕСА_1, квартири № АДРЕСА_4 .

07.11.2019 Львівським комунальним підприємством «Управитель» скеровано лист ОСОБА_1 про необхідність надання погоджувальних документів на заміну віконних заповнень в нежитловому приміщенні та в квартирах № АДРЕСА_1, АДРЕСА_4 .

Львівським комунальм підприємством «Управитель» 23.01.2020 складено акт про те, що в 2019 році при проведенні ремонтних робіт власником нежитлових приміщень та квартири № АДРЕСА_2, АДРЕСА_2 замінено віконні заповнення у кімнатах з порушенням вимог рішення виконачого комітету Львівської міської ради від 31.08.2007 № 463, у не житловому приміщенні під індексом XVIII, XXII, XXIII замінено всі віконні заповнення та двері, які суттєво відрізняються від історичних вікон кольором, профілюванням та заповненням.

Оскільки відповідач всупереч рішенню виконавчого комітету Львівської міської ради № 643 від 31.08.2007 «Про впорядкування заміни та встановлення віконних і дверних заповнень фасадів на території історичного ареалу м. Львова» самовільно провела роботи по заміні віконних заповнень, які цілком відрізняються від автентичних як кольором, профілюванням і заповненням, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 2 статті 139 Цивільного кодексу України, власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Закон України "Про охорону культурної спадщини" регулює правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об`єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про охорону культурної спадщини" історичний ареал населеного місця - частина населеного місця, що зберегла об`єкти культурної спадщини і пов`язані з ними розпланування та форму забудови, які походять з попередніх періодів розвитку, типові для певних культур або періодів розвитку.

Згідно ч. 3 ст. 32 Закону України "Про охорону культурної спадщини" з метою захисту традиційного характеру середовища населених місць вони заносяться до Списку історичних населених місць України.

Список історичних населених місць України за поданням центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини затверджується Кабінетом Міністрів України.

Межі та режими використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на територіях історичних ареалів населених місць визначаються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, відповідною науково-проектною документацією, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини або уповноваженими ним органами охорони культурної спадщини.

Кабінетом Міністрів України відповідно до статті 32 Закону України "Про охорону культурної спадщини" постановою від 13.03.2002 затверджено Порядок визначення меж та режимів використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на території історичних ареалів населених місць" (далі - Порядок № 318).

Відповідно до п. 1, 2 Порядку № 318 історичні ареали визначаються тільки в населених місцях, що занесені до Списку історичних населених місць України, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Історичний ареал охоплює історично сформовану частину населеного місця, що зберегла старовинний вигляд, розпланування і характер забудови.

Згідно з п. 5, 6 Порядку № 318 Межі історичних ареалів визначаються спеціальною науково-проектною документацією під час розроблення історико-архітектурних опорних планів цих населених місць.

Історичний ареал - це найбільш освоєна в минулому і добре збережена частина території населеного місця, що відрізняється традиційним характером середовища і значною кількістю об`єктів культурної спадщини від інших, менш освоєних або погано збережених частин населеного місця.

Відповідно до п. 7 Порядку № 318 збереження традиційного характеру середовища історичних ареалів, охорона і раціональне використання розташованих в їх межах нерухомих об`єктів культурної спадщини, збереження її містоформуючої ролі є пріоритетним напрямом містобудівної діяльності в межах історичних ареалів.

Згідно п. 15 Порядку № 318 реконструкція існуючих будівель і споруд регламентується відповідно до їх культурної та містобудівної цінності, а також відповідно до вимог збереження традиційного характеру середовища.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 № 878 затверджено Список історичних населених місць України (міста і селища міського типу), до якого включене місто Львів.

Керуючись Законом України "Про охорону культурної спадщини" та Порядком № 318 виконавчий комітет Львівської міської ради рішенням від 09.12.2055 № 1311 затверджено межі історичного ареалу м. Львова.

Відповідно до Закону України "Про охорону культурної спадщини", Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" з метою захисту традиційно сформованого історичного середовища м. Львова виконавчий комітет Львівської міської ради прийняв рішення № 643 від 31.08.2007 «Про впорядкування заміни та встановлення віконних і дверних заповнень фасадів на території історичного ареалу м. Львова», відповідно до пунктом 1 якого визначено, що Заміну та встановлення віконних і дверних заповнень фасадів будинків усіх форм власності, які розміщені в історичному ареалі міста, виконувати за наявності погодженої у встановленому порядку проектної документації.

Згідно з п. 2 рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 643 від 31.08.2007 «Про впорядкування заміни та встановлення віконних і дверних заповнень фасадів на території історичного ареалу м. Львова» заміну віконних та дверних заповнень фасадів у житлових будинках - пам`ятках архітектури, що належать до територіальної громади міста, проводити комплексно за кошти міського бюджету, для чого передбачити видатки у бюджеті міста починаючи з 2008 року.

Відповідго п. 3.1 рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 643 від 31.08.2007 «Про впорядкування заміни та встановлення віконних і дверних заповнень фасадів на території історичного ареалу м. Львова» у випадку бажання власників користувачів квартир чи нежитлових приміщень позапланово самостійно виконати заміну віконних та дверних заповнень фасаду, вони зобов`язані виготовити і погодити проектну документацію у встановленому порядку та виконати роботи за власні кошти. У випадку пошкодження декору фасаду власник, користувач квартири, нежитлового приміщення повинен відновити втрачені елементи фасаду за власні кошти.

Згідно п. 5 рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 643 від 31.08.2007 «Про впорядкування заміни та встановлення віконних і дверних заповнень фасадів на території історичного ареалу м. Львова» головам районних адміністрацій, керівникам підприємств житлово-комунального господарства здійснювати постійний контроль за виконанням фізичними та юридичними особами цього рішення у межах закріпленої за ними території.

Суд зазначає, що згідно ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Судом встановлено, що згідно з інфорацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, ОСОБА_1 , громадянка Російської Федерації (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) є власником нежитлових приміщень загальною площею 52,8 кв. м . позначені XVIII , XXII, XXIII, нежитлових приміщень квартира № АДРЕСА_1, квартири № АДРЕСА_2

Львівським комунальним підприємством «Управитель» 07.11.2019 скеровано лист ОСОБА_1 про необхідність надання погоджувальних документів на заміну віконних заповнень в нежитловому приміщенні та в квартирах № АДРЕСА_1, АДРЕСА_2.

Львівським комунальм підприємством «Управитель» 23.01.2020 складено акт про те, що в 2019 році при проведенні ремонтних робіт власником нежитлових приміщень та квартири № АДРЕСА_1, АДРЕСА_2 замінено віконні заповнення у кімнатах з порушенням вимог рішення виконачого комітету Львівської міської ради від 31.08.2007 № 463, у житловому приміщенні під індексом XVIII, XXII, XXIII замінено всі віконні заповнення та двері, які суттєво відрізняються від історичних вікон кольором, профілюванням та заповненням.

Судом встановлено, що відповідно до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 09.12.2005 № 1311 «Про затвердження меж історичного ареалу та зони регулювання забудови міста Львова» вулиця Академіка О. Богомольця в м. Львовізнаходиться в межах історичного ареалу м. Львова.

Згідно рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 643 від 31.08.2007 «Про впорядкування заміни та встановлення віконних і дверних заповнень фасадів на території історичного ареалу м. Львова» встановлено, що у випадку бажання власників користувачів квартир чи нежитлових приміщень позапланово самостійно виконати заміну віконних та дверних заповнень фасаду, вони зобов`язані виготовити і погодити проектну документацію у встановленому порядку та виконати роботи за власні кошти.

Таким чином, оскільки позивач замінила віконні заповнення всупереч вимогам рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 643 від 31.08.2007 «Про впорядкування заміни та встановлення віконних і дверних заповнень фасадів на території історичного ареалу м. Львова», які суттєво відрізняються від історичних вікон кольором, профілюванням та заповненням, що підтверджується актом Львівського комунального підприємства " "Управитель", суд вважає за необхідне зобов`язати ОСОБА_1 замінити віконні заповнення у нежитлових приміщеннях під індексами XVIII, XXII, XXIII загальною площею 52,8 кв.м., житлових квартирах № 9а, № 9б та нежитлових приміщеннях квартири АДРЕСА_2 на нові віконні заповнення, які виготовити з дерева за зразком збережених на фасаді будинку історичних вікон з відтворенням малюнку столярки, профілювання, кольору пофарбування.

Суд зазначає, що позивач в позові просить замінити віконні заповнення в квартирі № АДРЕСА_1 , проте відповідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, ОСОБА_1 , громадянка Російської Федерації (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) не є власником квартири №АДРЕСА_1 , а є влаником кваритири №АДРЕСА_2 . Крім цього, факт заміни віконних заповнень саме в квартирі № АДРЕСА_2 підтверджується актом Львівського комунального підприємства "Управитель" від 23.01.2020. Враховуючи вищевикладене, суд вважає в цій частині позов підлягає задоволенню шляхом зобов`язання ОСОБА_1 замінити віконні заповнення у житловій квартирі №АДРЕСА_2 .

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів поданих сторонами, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не стягуються.

Керуючись статтями 242 - 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

1. Позов Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради (вул. К. Левицького, 67, м. Львів, 79017, код ЄДРПОУ 04056109)) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_9 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) про самочинне перепланування квартири та приведення квартири до попереднього стану - задовольнити частково.

2. Зобов`язати ОСОБА_1 замінити віконні заповнення у нежитлових приміщеннях під індексами XVIII, XXII, XXIII загальною площею 52,8 кв.м. житлових квартирах № АДРЕСА_1, № АДРЕСА_4 та нежитлових приміщеннях квартири АДРЕСА_2 на нові віконні заповнення, які виготовити з дерева за зразком збережених на фасаді будинку історичних вікон з відтворенням малюнку столярки, профілювання, кольору пофарбування.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення виготовлено 29.04.2020.

Суддя Костецький Н.В.