ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2010 р. Справа № 2-а-992/10/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Чернюк Алли Юріївни,
при секретарі судового засідання: Котюжанській Тетяні Олександрівні
за участю представників сторін:
прокурора : Олексюк В.І.
позивача : Дудник Д.О. – представник за довіреністю
відповідача : не з`явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Прокурора Бершадського району Вінницької області в інтересах держави в особі Бершадської міжрайонної державної податкової інспекції
до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Осіївське"
про: стягнення податкового боргу
ВСТАНОВИВ :
В березні 2010 року до Вінницького окружного адміністративного суду звернулась прокуратура Бершадського району Вінницької області в інтересах держави в особі Бершадської міжрайонної державної податкової інспекції (далі – Бершадська МДПІ) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Осіївське" (далі – ТОВ "Осіївське") про стягнення активів в рахунок погашення заборгованості по податку з доходів фізичних осіб.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Бершадською МДПІ проведена планова виїзна перевірка з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ТОВ "Осіївське", за результатами якої встановлено, що відповідач відповідно до вимог Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу фізичних осіб. Станом на 30.10.2009 року заборгованість по податку з доходів фізичних осіб, яка нарахована на фактично виплачені суми доходів, становить 150773 грн. 90 коп.
За таких підстав, прокурор та представник позивача просять суд задовольнити позов, стягнути з ТОВ "Осіївське" заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 150773 грн. 90 коп.
Ухвалою суду від 12.03.2010 року за згаданим позовом відкрито провадження у адміністративній справі № 2-а-992/10/0270 та призначено її до розгляду на 24 березня 2010 року.
В судовому засіданні представник позивача та прокурор позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач письмових заперечень на позовну заяву з нормативно - документальним обґрунтуванням суду не надав, в судове засідання 24 березня 2010 року не з`явився, однак телеграмою від 22.03.2010 (вх. № 5635) повідомив про те, що його представник хворіє, у зв’язку з чим просив суд перенести судове засіданні на іншу дату (а.с. 35). В зв’язку із неявкою в судове засідання відповідача розгляд справи відклався до 01 квітня 2010 року.
В судове засідання 01 квітня 2010 року відповідач не з`явився повторно. 24.03.2010 року на адресу суду надійшла заява відповідача (вх. №5859), в якій вона позовні вимоги в сумі 150773 грн. 90 коп. не визнає в повному обсязі та просить суд розглянути справу без її участі.
Заслухавши пояснення представника позивача та прокурора, повно, всебічно, об’єктивно дослідивши надані у справу докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.20 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 №1251-ХІІ (далі – Закон №1251-ХІІ) контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими органами в межах повноважень, визначених законом. Згідно з ч.4 ст. 14 Закону №1251-ХІІ податок на доходи фізичних осіб включений до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов’язкових платежів). Крім того, відповідно до п.п. 2.1.4 ст. 2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 №2181-ІІІ (далі – Закон №2181-ІІІ), податкові органи відносяться до категорії контролюючих. Також згідно зі ст. 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Осіївське", є підприємством, утвореним на засадах угоди громадян України, шляхом об’єднання їх грошових та майнових внесків для підприємницької діяльності, тобто на правах колективної власності з 17.02.2000 року, а з 28.12.2005 року на правах приватної власності.
ТОВ "Осіївське" зареєстровано Бершадської районної державної адміністрацією 21.11.1991 року, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію, перереєстровано на підставі рішень від 17.02.2000 №0055, від 28.12.2005 №11481020001000201 та діє на підставі статуту затвердженого зборами учасників ТОВ "Осіївське" протокол №1 від 23.07.2008 року (а.с. 19-26).
Як вбачається з Довідки ТОВ "Осіївське" взято на облік в органах державної податкової служби 26.11.1991 року за №43 та перебуває на обліку платників податків в Бершадській міжрайонній державній податковій інспекції з 28.12.2009 року (а.с.12).
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 602 ТОВ "Осіївське", включене до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код - 03733683, керівник – Глушко Людмила Тарасівна, місцезнаходження: вул. Леніна, 133, с. Осіїівка, Бершадський район, Вінницька область, 24456.
Судом також встановлено, що працівниками Бершадської МДПІ у грудні 2009 року проведено планову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.08.2008 року по 31.10.2009 року.
За результатами перевірки складено довідку №27/17/03733683 від 30.12.2009 року, якою встановлено, що суб’єктом господарювання - ТОВ "Осіївське" за період з 01.08.2008 року по 31.10.2009 року перераховано 52164 грн. 00 коп. податку з доходів фізичних осіб. Фактично ж за вищевказаний період ТОВ "Осіївське" повинно було перерахувати до бюджету 115138 грн. 00 коп. податку. При цьому, станом на 01.08.2008 року сальдо по податку з доходів фізичних осіб становило 87799 грн. 90 коп. В порушення вимог п.п. 8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 №889-ІV (далі – Закон №889-ІV), ТОВ "Осіївське" не повній мірі перерахувало в бюджет податок з доходів фізичних осіб.
Таким чином, станом на час розгляду справи у суді за ТОВ "Осіївське" рахується заборгованість по податку з доходів фізичних осіб за перевіряємий період в сумі 62974 грн. 00 коп. та з урахуванням сальдо в загальній сумі 150773 грн. 90 коп. (основний платіж).
Зазначена сума податкової заборгованості підтверджується: довідкою перевірки від 30.12.2009 №27/17/03733683 (а.с.5-9), поясненнями керівника ТОВ "Осіївське" - гр. Глушко Л.П. від 30.12.2009 року (а.с.10), довідкою Бершадської МДПІ про стан заборгованості ТОВ "Осіївське" по податку з доходів фізичних осіб.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове держсоцстрахування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері ЗЕД, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення, є Закон №2181-ІІІ.
Відповідно до п 1.3 ст. 1 Закону №2181-ІІІ податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Наявність чи відсутність податкового боргу у значенні, встановленому п. 1.3 ст. 1 Закону №2181-ІІІ, з податків і зборів (обов'язкових платежів), що контролюються державними податковими органами, визначається на підставі даних карток особових рахунків.
Порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, зокрема, в картках особових рахунків платників, регламентується Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 №276, зареєстрованим у Мін'юсті України 02.08.2005 року за №843/11123 (далі – Інструкція №276).
Відповідно до пункту 3.5 Інструкції №276 залежно від призначення платежів особові рахунки платників відкриваються податковими органами за наступними формами: за формою особового рахунку ф. 6 - для здійснення обліку платежів, за якими законодавством передбачено подання платником податкових декларацій (розрахунків); за формою особового рахунку ф. 15 - для здійснення обліку платежів, за якими законодавством не передбачено подання платником податкових декларацій (розрахунків).
Облік сум, донарахованих за актами перевірок, здійснюється в картках особових рахунків ф. 6, в яких, крім нарахування сум податку з доходів фізичних осіб, застосованих фінансових санкцій та пені, відображається сплата зазначених сум.
Згідно з п. 1.15 ст. 1 Закону №889-ІV податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Отже, відповідач як платник податку, виконує функції податкового агента.
Згідно з п. 8.12 ст. 8 Закону №889-ІV податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним дорученням. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду, тобто до 30 числа місяця наступного за звітним.
Відповідно до п. 1.2 ст. 19 Закону №889-ІV особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.
Згідно з абз. "а" п. 19.2 ст. 19 Закону №889-ІV відповідач зобов’язаний своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу фізичних осіб.
Оскільки Законом №889-ІV передбачено подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. №1ДФ), який не є податковою декларацією, податковий борг у таких платників податків виникає лише у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати відповідної суми податкового зобов'язання відповідно до чинного законодавства.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 9 Закону №1251-ХІІ встановлено, що платники податків зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законами терміни. Частиною 1 ст. 11 вказаного Закону визначено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність, сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов’язкових платежів) відповідно до законів України.
Стаття 67 Конституції України встановлює, що платник податків зобов’язаний вчасно й у повному розмірі сплачувати податки. З метою реалізації обов’язків платника податків законодавчі акти встановлюють строки сплати податків.
Таким чином, товариство з обмеженою відповідальністю «Осіївське», при здійсненні виду діяльності, допустило податковий борг зі сплати податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 150773 грн. 90 коп. Наявність вказаного податкового боргу підтверджується наданою позивачем довідкою перевірки, матеріалами справи.
Підпунктом 1.7 ст. 1 Закону №2181-ІІІ встановлено, що активи платника податків – це кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Відповідно до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону №2181-ІІІ, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Оскільки податковий борг ТОВ "Осіївське" в добровільному порядку не погашений, то прокурор Бершадського району та Бершадська МДПІ визначили позовні вимоги щодо стягнення з відповідача суми заборгованості шляхом звернення стягнення на активи, обґрунтувавши таку необхідність.
Суд враховує, що станом на час розгляду справи доказів про погашення податкового боргу відповідач суду не надав.
За приписами ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
В силу ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об‘єктивному дослідженні.
З урахуванням вищенаведених у справі обставин суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підтверджуються матеріалами справи та доказами наявними в ній, відповідачем не надано доказів в спростування заявлених позовних вимог, а відтак вимоги є правомірними та підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Позов Прокурора Бершадського району Вінницької області в інтересах держави в особі Бершадської міжрайонної державної податкової інспекціїзадовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Осіївське", (вул. Леніна, 133, с. Осіївка, Бершадський район, Вінницька область, 24456, ідент. код. 03733683, р/р №260033642 у Бершадському відділені Райффайзенбанк "Аваль", МФО 302247) на користь Бершадської міжрайонної державної податкової інспекції (24400, провул. Робітничий, 8 код 20087635, р/р 35216001000623 Банк ГУДК у Вінницькій області, МФО 802015) активи в рахунок погашення податкового боргу в сумі 150773 грн. 90 коп. (сто п’ятдесят тисяч сімсот сімдесят три гривні, дев’яносто копійок).
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 02.04.10
Суддя Чернюк Алла Юріївна