ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2010 р. Справа № 2-а-655/10/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Чернюк Алли Юріївни,
при секретарі судового засідання: Котюжанській Тетяні Олександрівні
за участю представників сторін:
позивача : Коломієць І.М. - представник за довіреністю №27544/10/10 від 29.12.2009 р.
відповідача : не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Державної податкової інспекції у м. Вінниці
до: Малого медичного альтернативного підприємства "Сяйво"
про: припинення (скасування) юридичної особи
ВСТАНОВИВ :
Державною податковою інспекцією у м. Вінниці (далі - ДПІ у м. Вінниці) подано позов про припинення (скасування) державної реєстрації юридичної особи – Малого медичного альтернативного підприємства "Сяйво" зареєстрованого виконавчим комітетом Ленінської районної Ради народних депутатів
Позов мотивовано тим, що відповідач з 1997 року не подає органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Ухвалою суду від 23.02.2010 року за згаданим позовом відкрито провадження у адміністративній справі № 2-а-655/10/0270 та призначено її до розгляду на 04 березня 2010 року.
В зв’язку із неявкою в судове засідання сторін розгляд справи відкладався до 10 березня 2010 року.
В судове засідання 10 березня 2010 року відповідач не з'явився повторно. Як вбачається з довідок ДПІ у м. Вінниці від 11.12.2008 №7269/7/26-33-12 та від 15.03.2010 №406/7/2633-02, місцезнаходження платника податків за адресою внесеною до державного реєстру податковим органом не встановлено (а.с.4, 24).
Задля повідомлення відповідача належним чином про час, дату і місце судового засідання судом було направлено ухвалу від 23.02.2010 року та повістку на адресу одного з співзасновників Малого медичного альтернативного підприємства "Сяйво" - Глазова В.В. Відповідно до реєстру поштових відправлень від 11.03.2010 року Глазов В.В. про час, день та місце розгляду справи був повідомлений завчасно (а.с. 22). Однак останній в судове засідання 31 березня 2010 року не з'явився. Причини неявки суду невідомі.
У судовому засіданні 31 березня 2010 року представник позивача позов підтримала повністю та посилаючись на обставини викладені в позовній заяві просила суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідач заперечень на позовну заяву не надав, повноважного представника в судове засідання не направив. Про день, час і місце розгляду справи був повідомлений завчасно і належним чином, що також підтверджується реєстром листів поштових відправлень від 26.02.2010 року (а.с.12). Відповідно до ст. 35 КАС України вважається, що юридична особа повідомлена про час та місце слухання справи, якщо судова повістка доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру. Оскільки судові повістки направлялись відповідачу за адресою вказаною в установчих документах, суд вважає, що вжив всі передбачені законом заходи для забезпечення явки останнього до суду.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 128 КАС України суд відкладає розгляд справи в разі неприбуття в судове засідання відповідача, який не є суб’єктом владних повноважень. Зазначена стаття не передбачає наслідків повторного неприбуття в судове засідання такого відповідача, проте визначає дії суду у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, виходячи з принципу рівності сторін, у разі повторного неприбуття в судове засідання відповідача, який не є суб’єктом владних повноважень та належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, справу може бути вирішено за його відсутності.
Відповідно до вимог ст. 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
За таких обставин, враховуючи, що відповідач двічі не прибув в судове засідання, а строк розгляду справи збігає, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст. 128 КАС України.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до наданих доказів судом встановлено, що Мале медичне альтернативне підприємство "Сяйво" зареєстроване на підставі рішення виконавчого комітету Ленінської районної Ради народних депутатів від 15.05.1991 року за №149, діє на підставі статуту, затвердженого співзасновниками підприємства, зокрема: Вінницькою міською Радою ветеранів, інвалідів війни, праці і ЗС СССР та директором підприємства "Сяйво" - Юкcальчуком В.К., який зареєстрований рішенням виконавчого комітету Ленінської районної Ради народних депутатів від 15.05.1991 №149 (а.с. 6).
Як вбачається з Довідки від 21.09.2009 року №1071, Мале медичне альтернативне підприємство "Сяйво" перебуває на обліку платників податків в ДПІ у м. Вінниці з 23.05.1991 року за №191 (а.с.5).
Згідно витягу з довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 13/4/1316, Мале медичне альтернативне підприємство "Сяйво" включене до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код - 13301097, керівник – Юкcальчук В.К., місцезнаходження: вул. Леніна (Соборна), 59, кв.117, Ленінський район, м. Вінниця, 21100.
Визначаючись щодо позовних вимог суд виходив з наступного.
Положеннями ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" передбачені обов’язки платників податків і зборів (обов’язкових платежів), а саме:
- вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами;
- подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов’язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов’язкових платежів);
- сплачувати належні суми податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Крім того, до обов'язків суб'єктів господарювання, що визначені нормою п.8.ст.19 Господарського кодексу України (далі - ГК України), належить також здійснення первинного та бухгалтерського обліку результатів своєї роботи, подання відповідно до вимог закону фінансової звітності та статистичної інформації щодо своєї господарської діяльності.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі – Закон) податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Однак, в порушення зазначених норм Закону відповідач з 1997 року не звітує до ДПІ у м. Вінниці, зокрема не подає обов`язкову податкову звітність, що стверджується довідкою позивача від 18.02.2010 №3664/10/15 (а.с.8).
З дати реєстрації, в орган державної влади відповідач заяву про припинення юридичної особи (скасування державної реєстрації) особисто не подавав.
Відповідно до п.п. 8.6 п. 8 Інструкції про порядок обліку платників податків, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.98 р. № 80 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.98 р. за № 172/2612, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом, та в разі неподання протягом одного року в органи державної податкової служби податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, керівник державної податкової служби приймає рішення про звернення до господарського суду із позовною заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Згідно довідки ДПІ у м. Вінниці від 18.02.2010 №3664/10/15 (а.с. 8) заборгованість за платежами до бюджету у відповідача відсутня.
Поряд з цим, відповідно до Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (п. 17, ч. 1 ст. 11) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Частиною першою ст. 238 ГК України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
А згідно з ч.1 ст. 247 ГК України у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV (далі - Закон № 755-IV) підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Отже, враховуючи те, що відповідач не звітує у встановленому законодавством порядку більш ніж на протязі року, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, у зв’язку з чим є всі підстави для скасування (припинення) державної реєстрації Малого медичного альтернативного підприємства "Сяйво".
Відповідно до ч. 1 ст. 105 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до Єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення.
Згідно ч. 10 ст. 38, ч. 9 ст. 36 Закону № 755-IV за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Положення ч. 10 ст. 36 Закону № 755-IV встановлюють, що строк державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації не повинен перевищувати три робочих дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Згідно з ч. 7 ст. 59 ГК України скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Вінниці задовольнити повністю.
Припинити юридичну особу - Мале медичне альтернативне підприємство "Сяйво" (вул. Соборна, 59, кв.17, 21000, код ЄДРПОУ 13301097).
Копію постанови направити керівнику Малого медичного альтернативного підприємства "Сяйво" - Юкcальчуку В.К., державному реєстратору м. Вінниці (21100 м. Вінниця, вул. Соборна, 50, к. 206) для виконання вимог ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців".
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 02.04.10
Суддя /підпис/ Чернюк Алла Юріївна
Копія вірна
Суддя:
Секретар: