ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2010 р. м. Вінниця Справа № 2-а-209/10/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни,
при секретарі судового засідання: Балан Марині Анатоліївні
за участю:
представника позивача : Левченко Олени Анатоліївни
у відсутності відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Жмеринської об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області
до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Алко-Стандарт"
про: стягнення заборгованості в сумі 21050,34 грн. за рахунок активів платника
Обставини справи:
Жмеринська об"єднана державна податкова інспекція Вінницької області звернулась до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Алко-Стандарт" про стягнення заборгованості перед бюджетом з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у сумі 21050,34 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем несплачена сума узгодженого податкового зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, що є порушенням статті 9 Закону України «Про систему оподаткування»та Закону України «Про плату за землю».
Поданою 17 березня 2010 року заявою (№ 2214/10/10-013/1 від 16.05.2010 року ( вх. № 5138) позивач збільшив позовні вимоги, оскільки згідно поданої 01.02.2010 року відповідачем декларації по орендній платі за земельну ділянку державної і комунальної власності за 2009 рік за грудень місяць 2009 року в сумі 6869,40 грн. та перерахуванням пені, що склала 604,42 грн., заборгованість збільшилась і станом на 13.03.2010 року складає 28121,37 грн.
Зважаючи на права, якими наділені сторони статтею 51 КАС України, заява про збільшення позовних вимог прийнята до розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог підтримала в повному обсязі просила їх задовольнити з підстав наведених в позовній заяві.
Відповідач в судові засідання не з’являвся хоча про час та місце судового засідання був повідомлений завчасно та належним чином доказом чого є реєстри відправлення кореспонденції від 28.01.2010 року та від 18.03.2010 року. А тому, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 128 КАС України суд відкладає розгляд справи в разі неприбуття в судове засідання відповідача, який не є суб’єктом владних повноважень. Зазначена стаття не передбачає наслідків повторного неприбуття в судове засідання такого відповідача, проте визначає дії суду у разі неприбуття відповідача –суб’єкта владних повноважень.
Таким чином, виходячи з принципу рівності сторін, у разі повторного неприбуття в судове засідання відповідача, який не є суб’єктом владних повноважень та належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, справу може бути вирішено за його відсутності.
Відповідно до вимог статті 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
За таких обставин, враховуючи, що відповідач двічі не прибув в судове засідання, заяв, клопотань про поважність причин неявки суду не надав, а тому суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень статті 128 КАС України.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд -
ВСТАНОВИВ :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Алко-Стандарт" є платником податків і перебуває на обліку в Жмеринській об'єднаній державній податковій інспекції, про що свідчать довідка № 76 від 10.03.2009 року ( а.с. 16) та повідомлення про включення платника податків до категорії платників окремих податків № 1308 від 28.03.2007 року (а.с. 17).
Статтею 9 Закону України “Про систему оподаткування” встановлено, що платники податків зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок, підстави та строки сплати орендної плати за землю передбачені Законом України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року № 2535 –ХІІ.
Відповідно до статті 2 Закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з частиною 2 статті 2 Закону України “Про плату за землю” сплачують земельний податок. Статтею 15 даного нормативно-правового акту передбачено, що власники землі і землекористувачі платять земельний податок з дня виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою.
У відповідності до положень статті 5 Закону України “Про плату за землю” об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Згідно зі статтею 14 Закону України “Про плату за землю” платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Оскільки, відповідач є орендарем земельних ділянок, платником орендної плати за землі комунальної власності, та зобов’язаний у строки, встановлені Законом України “Про плату за землю” подавати до органів ДПІ податкову звітність та вчасно сплачувати орендну плату.
Згідно поданої відповідачем до Жмеринської ОДПІ Вінницької області податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, загальна сума податку, що підлягає сплаті у 2009 році становила 82432,82 грн., станом на 13.03.2010 року несплаченою залишилась сума - 27477,60 грн., що підтверджується витягом з облікової картки платника ( а.с. 38-40).
Положенням пункту 5.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податкове зобов»язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим в день подання такої податкової декларації.
Відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 даного Закону України узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та згідно рішення Жмеринської ОДПІ № 33 від 30.11.2009 року про розстрочення податкових зобов'язань, відповідачу надавалась розстрочка під проценти в сумі 6869,40 грн з основного платежу, згідно декларації за листопад 2009 року.
Відповідно до підпункту 14.1.2 пункту 14.1 статті 14 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" відстроченням подпткових зобов'язань є перенесення сплати основної суми податкових зобов'язань платника податків без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону, на пізніший термін.
За час користування розстрочкою відповідачу нараховано проценти в сумі 39,35 грн., які станом на 13.03.2010 року не сплачені.
Окрім того, враховуючи те, що відповідачем несвоєчасно сплачується орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності з урахуванням норм підпункту 16.1.1 статті 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ( в силу якого пеня нараховується на суму податкового боргу із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, залежно від того, яка з величини таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті) ТОВ "Алко -Стоп" нараховано 604,42 грн. пені.
Таким чином, за відповідачем рахується фактична сума податкового боргу в розмірі 28121,37 грн. (27477,60+39,35+604,42).
Відповідно до статті 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно статті 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” однією із задач органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.
Стаття 3 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов’язань виключно за рішенням суду.
Приймаючи до уваги те, що відповідач у порядку, передбаченому статтею 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості в сумі 28121,37 грн., суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовольнити повністю.
Стягнути за рахунок активів товариства з обмеженою відповідальністю "Алко-Стандарт" (вул. Київська, 55, м. Жмеринка, Вінницька область, 23100, код 34700886) заборгованість з орендної плати за земельну ділянку державної і комунальної власності в сумі 28121,37 грн. (двадцять вісім тисяч сто двадцять одна грн. 37 коп.) на користь місцевого бюджету м. Жмеринки.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 06.04.10
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна
29.03.2010