Постанова № 8887873, 25.03.2010, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2010
Номер справи
2-а-7304/08
Номер документу
8887873
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця, вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2010 р.           Справа № 2-а-7304/08

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Федчука Віталія Володимировича,

при секретарі судового засідання: Задерей Ірина Василівна

за участю представників сторін:

позивача : Мануілова Жанна Іванівна - представник на підставі доручення;

відповідача : Можаєв Михайло Олександрович - представник на підставі доручення;

прокурора: Сувалов Валерій Олександрович;

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи

за позовом: Прокурора Ямпільського району в інтересах держави в особі Крижопільської міжрайонної державної податкової інспекції

до: Малого приватного підприємства "Вікторія-Олександра"

про: примусове стягнення штрафних санкцій

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Ямпільського району в інтересах держави в особі Крижопільської міжрайонної державної податкової інспекції звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до малого приватного підприємства "Вікторія-Олександра" про примусове стягнення штрафних санкцій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 27.02.2008 року працівниками відділу оперативного контролю ДПА у Вінницькі області згідно направлення проведено перевірку МПП "Вікторія-Олександра" про що складено акт перевірки № 023202052303 від 27.02.2008 року. Перевіркою було встановлено ряд порушень, а саме порушення норм Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункова операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та "Положення про ведення касових операцій у національні валюті в Україні" затвердженого постановою Правління Національного банк України від 19.02.2001 року за № 72 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2001 р. за № 237/5428.

14.03.2008 року керівником Ямпільського відділення Крижопільської МДІІІ за матеріалами акту перевірки винесено рішення про застосування штрафних фінансовий санкцій № 0000032308/0/1464 за порушення вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в сумі 57811,75 грн.

Ухвалою суду від 29.05.2008 року провадження у даній справі було відкрито.

Ухвалою суду від 25.07.2008 було зупинено провадження у справі, в зв`язку з тим, що МПП "Вікторія - Олександра" звернулась до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Крижопільської МДПІ з позовом про скасування рішень.

Адміністративна справа № 2-а-10425/08 повернулась з Київського апеляційного адміністративного суду. Суд апеляційної інстанції скасував постанову Вінницького окружного адміністративного суду по справі № 2-а-10425/08/08 та виніс нову постанову, відповідно до якої було відмовлено в задоволені позову МПП "Вікторія - Олександра".

26.02.2010 року провадження у справі було поновлено та призначено справу для подальшого її розгляду.

В судовому засіданні представник позивача та прокурор підтримали свої позовні вимоги та просили суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення даного адміністративного позову, надавши суду додаткові заперечення проти позову від 25.03.2010 року (а.с. 183-184).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Працівниками Крижопільської державної податкової інспекції Вінницької області на підставі Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.90 р. N 509-XII проведено перевірку малого приватного підприємства "Вікторія Олександра", за результатами якої складено акт від 27.02.2008 року ( а.с. 11-16).

В акті перевірки від 27.02.2008р. зазначено, що відповідачем порушено п. 2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за №40/10320, а саме, при здійсненні готівкових розрахунків із застосуванням РРО у період з 11.01.08 року по 26.02.2008 рік кошти на загальну суму 11 562,35грн. підприємством не оприбутковано, так як не здійснюється облік зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків. На момент перевірки касова книга та прибуткові касові ордери відсутні.

На підставі цього акту перевірки відповідачем прийнято рішення № 0000032308/0/1464 від 14.03.2008 року про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 57811,75 грн. та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000022308/0/1463 за порушення вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в сумі 585,00 грн.

Платіжним дорученням № 108 від 24.03.2008 року Мале приватне підприємство "Вікторія-Олександра" добровільно виконало рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000022308/0/1463, в 10 денний термін сплатило штрафу 585,00 грн. по даному рішенню.

П. 2.6. "Положення про ведення касових операцій у національній валюті Україні" затвердженого постановою Правління Національного банку України від 19.02.2001 року за № 72 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції У країн 15.03.2001 р. за № 237/5428 (із змінами та доповненнями): неоприбуткування готівки за період з 11.01.08 р. по 26.02.08 р. на загальну суму 11562,35 грн.

Указом Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.95 р. N 436/95 (стаття 1) встановлено розміри штрафних санкцій за порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України. Зокрема, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, у тому числі за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми: 11562,35 грн. х 5 = 57811,75 грн.

Відповідно до ст. 25 Закону України № 265 "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (із змінами і доповненнями) суми фінансових санкцій , які визначені ст. 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню підприємством до Держбюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами ДПС України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

У встановлений законодавством термін сума визначеної рішенням "С" № 0000032308 від 14.03.2008 р. 57811,75 грн. - штрафної санкції не сплачена до цього часу.

Господарським кодексом України передбачено притягнення до господарсько-правової відповідальності учасників господарських відносин за правопорушення у сфері господарювання. Зокрема, статтею 217 ГК України до виду господарсько-правової відповідальності законодавцем віднесено застосування адміністративно-господарських санкцій відповідно до встановленого законом порядку уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Стаття 218 ГК України встановлює підстави господарсько-правової відповідальності. Так, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

За порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків (ст. 238 ГК України).

Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Варто також відмітити, що 24 жовтня 2008 року Вінницьким окружним адміністративним судом був задоволений адміністративний позов малого приватного підприємства "Вікторія-Олександра" до Крижопільської міжрайонної державної податкової інспекції Вінницької області про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій. Але суд апеляційної інстанції скасував постанову Вінницького окружного адміністративного суду по справі № 2-а-10425/08/08 та виніс нову постанову, відповідно до якої було відмовлено в задоволені позову МПП "Вікторія - Олександра".

Згідно частини 5 статті 254 КАС України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення.

Згідно з вимогами п. 11 ст. 10 Закону України від 24 грудня 1993 року № 813-ХП "Про державну податкову службу в Україні" (далі - Закон № 509), державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими Фондами за рахунок їх майна.

У відповідності до п. 11 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 4.12.1990 року N 509-XII органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлену України.

Відповідно до статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд також бере до уваги, що згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає, що позов є обґрунтований, а тому підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути із юридичної особи - Малого приватного підприємства "Вікторія-Олександра" (вул. Леніна, 13/1, м. Ямпіль, Вінницька область, код ЄДРПОУ 30807502) штрафні санкції за порушення Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (зі змінами та доповненнями) на загальну суму 57811 грн. 75 коп. (п'ятдесят сім тисяч вісімсот одинадцять гривень) на рахунок 34215379700721, код платежу 16050200, одержувач: місцевий бюджет Ямпільська міська рада, банк: ГУ ДКУ у Вінницькій області, МФО 802015, код 34701130.

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено: 30.03.10

Суддя          Федчук Віталій Володимирович

25.03.2010