Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.03.10 Справа № 09-07/585-17/256/09
Суддя
за позовною заявою: закритого акціонерного товариства “Стептехсервіс”, 71611, Запорізька область, Василівський район, смт. Степногірськ, вул. Шкільна, 24
до відповідача: Василівської районної державної адміністрації Запорізької області, 71600, Запорізька область, м. Василівка, вул. Чекістів, 4
третя особа -1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_1, АДРЕСА_1
третя особа -2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель у Запорізькій області, 69095, м. Запоріжжя, вул. Українська, 50
про визнання нечинним п. 5 розпорядження голови райдержадміністрації від 08.08.08 № 579
Суддя Корсун В.Л.
Представники:
від позивача: Сидоров М.С., довіреність від 07.10.09 № 17
Козаренко С.П., довіреність від 18.05.09 б/н
від відповідача: не зявився
від третьої особи -1: не зявився
від третьої особи -2: не зявився
СУТЬ СПОРУ:
31.03.09 до господарського суду Запорізької області звернулось закрите акціонерне товариство “Стептехсервіс” (далі ЗАТ “Стептехсервіс”) з позовною заявою до Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (надалі Василівська РДА) про визнання нечинним розпорядження Василівської районної державної адміністрації Запорізької області від 08.08.08 № 579 “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для реконструкції існуючого незавершеного будівництва адміністративно-побутового комплексу з актовим залом на 1700 чолові під адміністративно-побутовий корпус з цехом по виробництву метало-пластикових виробів” з моменту його прийняття.
Ухвалою від 31.03.09 судом відмовлено у прийнятті позовної заяви ЗАТ “Стептехсервіс” за вих. від 30.03.09 № 41 про визнання нечинним розпорядження голови Василівської районної державної адміністрації від 08.08.08 № 579 “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для реконструкції існуючого незавершеного будівництва адміністративно побутового корпусу з актовим залом на 1700 чоловік під адміністративно-побутовий корпус з цехом по виробництву метало пластикових виробів” з моменту його прийняття.
Постановою Запорізького апеляційного суду від 07.07.09 у справі № 09-07/585 апеляційну скаргу ЗАТ “Стептехсервіс” задоволено. Ухвалу господарського суду Запорізької області від 31.03.09 у справі № 09-07/585 скасовано. Справу № 09-07/585 передано на розгляд господарського суду Запорізької області.
Ухвалою від 24.07.09 судом порушено провадження у справі № 09-07/585-17/256/09, судове засідання призначено на 07.08.09. У сторін витребувані документи, які необхідні для всебічного та обєктивного розгляду і вирішення справи.
Ухвалою від 07.08.09 розгляд справи судом відкладено на 21.09.09 у звязку з неявкою у судове засідання представника відповідача. До участі у справі в якості третьої особи 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача судом залучено фізичну особу ОСОБА_1 (надалі ОСОБА_1).
Ухвалою від 21.09.09 судом задоволено клопотання представників сторін і третьої особи, на підставі ст. 22, ч. 4 ст. 69 ГПК України термін розгляду справи продовжено.
Позивач в судовому засіданні 21.09.09 надав заяву про зміну позовних вимог за вих. від 18.09.09 згідно з якою просить суд визнати нечинним п. 5 розпорядження голови Василівської РДА від 08.08.08 № 579 “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для реконструкції існуючого незавершеного будівництва адміністративно-побутового комплексу з актовим залом на 1700 чолові під адміністративно-побутовий корпус з цехом по виробництву метало-пластикових виробів” з моменту його прийняття.
Відповідач та третя особа 1 проти заяви про зміну (уточнення) позовних вимог не заперечили. Заява про зміну (уточнення) позовних вимог подана позивачем відповідно до ст. 22 ГПК України, відповідає вимогам чинного законодавства, не суперечить правам і охоронюваним законом інтересам сторін, прийнята судом до розгляду та задоволена.
Цією ж ухвалою судом у звязку з необхідністю надання сторонами додаткових доказів розгляд справи відкладено на 12.10.09. Крім того, судом задоволено клопотання Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Запорізькій області, проти якого не заперечили представники сторін та третьої особи 1, до участі у справі в якості третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача судом залучено Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель у Запорізькій області (надалі Держінспекція).
Ухвалою від 12.10.09 розгляд справи № 09-07/585-17/256/09 судом відкладено на 22.10.09.
У засіданні суду 22.10.09 позивач підтримав позов у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Відповідач у судовому засіданні 22.10.09 проти позову заперечив у повному обсязі з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву за вих. від 17.09.09 № 01-40/594. Представник третьої особи-1 в судове засідання призначене на 22.10.09 не зявився, витребувані судом документи не надав, про причини неявки суд не повідомив. Представник третьої особи-2 у судовому засіданні 22.10.09 проти позову заперечив у повному обсязі з підстав, викладених у письмових поясненнях за вих. від 12.10.09 б/н.
Ухвалою від 22.10.09 господарським судом окремі матеріали справи № 09-07/585-17/256/09 були направлені прокурору Василівського району Запорізької області для організації проведення перевірки щодо можливої наявності складу злочину в діях директора ЗАТ “Стептехсервіс” Козаренка С.П. визначених ч. 1 ст. 365 Кримінального кодексу України та прийняття відповідного рішення в порядку ст. 97 КПК України. Крім того, цією ж ухвалою провадження у справі справи № 09-07/585-17/256/09 судом зупинено до отримання екземпляру відповідного рішення (постанови) про наслідки перевірки.
Ухвалою від 11.12.09 судом поновлено провадження у справі справи № 09-07/585-17/256/09 із 21.01.2010. Судове засідання призначене на 21.01.2010.
У звязку з неявкою в судове засідання 21.01.2010 представників позивача та третіх осіб ухвалою від 21.01.2010 судом розгляд справи відкладено на 17.02.2010.
В судовому засіданні 17.02.2010 суд закінчив розгляд справи по суті.
У звязку із необхідністю підготовки і оголошення рішення в повному обсязі розгляд справи було відкладено, судове засідання призначене на 22.03.2010.
Розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу, а саме: програмно-апаратного комплексу “Оберіг”.
У судовому засіданні 22.03.2010 судом проголошено рішення у повному обсязі.
Позивач у справі підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог та письмових поясненнях до неї, зазначав наступне. 14.09.00 ЗАТ “Стептехсервіс” отримано державний акт на право постійного користування землею (земельна ділянка у розмірі 67,36 га, в межах згідно з планом землекористування; кадастровий номер земельної ділянки: 2320955700:04:022:0002). Згідно із вказаним державним актом, землю надано у постійне користування для обслуговування будівель та споруд відповідно до рішення сесії Степногірської селищної ради від 14.09.00 №1. Акт зареєстровано в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 47. На адресу ЗАТ “Стептехсервіс” з управління контролю за використанням та охороною земель у Запорізькій області надійшов припис про усунення недоліків порушення земельного законодавства № 012539 від 22.09.08 згідно з яким ЗАТ “Стептехсервіс” використовує без правовстановлюючих документів земельну ділянку площею 63,5289 га. ЗАТ “Стептехсервіс” звернулось до Запорізької облдержземінспекції зі скаргою № 79 від 14.10.08 на дії посадової особи, яка видала припис. Розглянувши скаргу, Запорізька облдержземінспекція надала відповідь №01-44/1520 від 18.11.08 згідно з якою вимоги припису про усунення порушення ЗАТ “Стептехсервіс” стосовно обов'язковості оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку законні та підставні бо ґрунтуються на нормативному акті органу виконавчої влади. У відповіді про розгляд звернення також було зазначено, що посилання у скарзі на наявність у ЗАТ “Стептехсервіс” чинного правовстановлюючого документу на землю, а саме: державного акту на постійне користування земельною ділянкою ІІ-ЗП №000339 від 14.09.00 не відповідає дійсності, оскільки п. 5 розпорядження голови Василівської райдержадміністрації від 08.08.08 за №579 було припинено право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 67,36 га, що надана ЗАТ “Стептехсервіс” у зв'язку з переходом права власності на будівлі до інших суб'єктів господарювання. На думку позивача, з тексту розпорядження №579 від 08.08.08 вбачається, що головою райдержадміністрації затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ... та передано в оренду терміном на 49 років земельну ділянку загальною площею 0,6039 га, яка розташована в смт. Степногірськ, проммайданчик шахти №3 на території Степногірської селищної ради громадянину ОСОБА_1 Цим же розпорядженням (п. 5) припинено право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 67,36 га, що надана ЗАТ “Стептехсервіс”. Позивач вважає, що п. 5 розпорядження голови Василівської РДА від 08.08.08 за №579 прийняте з порушенням норм діючого законодавства, що порушує права та охоронювані законом інтереси нашого підприємства, а отже має бути визнане нечинним. Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 6, 19, 142 - 145 Конституції України, ст.ст. 12, 92, 116, 141, 149, 152 Земельного кодексу України, ст.ст. 26, 77 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, 16 Цивільного кодексу України, ст. 20 Господарського кодексу України, ст.ст. 1, 2, 12, 54-57, 61-64 Господарського процесуального кодексу України, просить суд позов задовольнити та визнати не чинним п. 5 оскаржуваного у цій справі розпорядження.
Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві за вих. від 17.09.09 № 01-40/594 на позовну заяву про визнання нечинним розпорядження (справа № 09-07/585-17/256/09). Вважає, що такий позов не може бути задоволено з наступних підстав. Правовою підставою для визнання державного акту на право постійного користування землею II- ЗП № 000339, виданого Степногірською селищною радою від 14.09.00, стала ст. 120 ЗК України, частина 2 якої передбачає, що якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщеній на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною земельної ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. У зв'язку з відчуженням частини об'єктів нерухомості площа земельної ділянки, яка була надана в постійне користування ЗАТ “Стептехсервіс”, змінилась, відповідно у бік зменшення її площі, необхідної для обслуговування об'єктів нерухомості, право власності яких було передано громадянину ОСОБА_1 з яким укладено договір оренди від № 235 від 15.08.08, зареєстрований у Василівському райвідділі Запорізької регіональної філії ДП “ЦДЗК” 22.09.08 за № 040826600138. Зазначав, що така ж ситуація, із зменшенням площі земельної ділянки, яка була надана в постійне користування позивачу, спостерігається і в контексті розгляду розпорядження голови районної державної адміністрації від 08.08.08 № 580, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для реконструкції існуючої будівлі їдальні № 24 під адміністративно-побутовий корпус з цеху по виробництву металопластикових виробів приватному підприємцю ОСОБА_4. Договір оренди землі укладено 15.08.08, зареєстровано у Василівському райвідділі Запорізької регіональної філії ДП “ЦДЗК” 23.09.08 за № 040826600139. Плани встановлення проектних меж, які є невід'ємними частинами вищезгаданих договорів, погоджені суміжним землекористувачем - ЗАТ “Стептехсервіс” в особі директора Козаренка С.П. та скріплені печаткою підприємства. Звертав увагу суду на те, що ще 27.04.05 набув чинності договір оренди землі (зареєстрований у Василівському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП “Центру ДЗК” за № 040526600002) укладений між райдержадміністрацією та ТОВ “Дніпровський комбінат металевих сплавів” згідно якого в оренду передано частину земельної ділянки, яка також належала позивачу на праві постійного користування в зв'язку з відчуженням об'єктів нерухомості. Більше того, згідно розпорядження голови районної державної адміністрації від 11.07.08 № 525 ТОВ “Дніпровський комбінат металевих сплавів” продано земельну ділянку площею 2,0955 га, та укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки від 28.07.08, посвідчений приватним нотаріусом Василівського районного нотаріального округу ОСОБА_5, зареєстрованого у реєстрі за № 2172. Згідно інформації наданої Василівським районним відділом Запорізької регіональної філії “Центр державного земельного кадастру”, на земельну ділянку загальною площею 2,0955 га оформлено державний акт на право власності на земельну ділянку: серія ЯЗ № 300712, зареєстрований 17.08.09 за № 030926600001. Власником вказаної земельної ділянки є ТОВ “Дніпровський комбінат металевих сплавів”. Розпорядженням голови районної державної адміністрації від 26.09.07 № 483 ТОВ “Запорізькому міжрегіональному виробничо-комерційному підприємству “Унікон” надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 3,2924 га для реконструкції будівлі складу під цех по виробництву лігатур (сплавів кольорових металів). Зазначена земельна ділянка також надана із земель, які знаходились в постійному користуванні ЗАТ “Стептехсервіс”. Громадянину ОСОБА_6 розпорядженням голови РДА від 16.10.08 № 783 було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 1,0000 га, для обслуговування об'єктів нерухомості із земель, наданих в постійне користування ЗАТ “Стептехсервіс”. Отже, на думку відповідача, юридично зміна площі земельної ділянки, яка надана в постійне користування позивачу, мала місце ще в 2005 році. А тому з 2005 року позивач мав вживати заходів щодо переоформлення державного акту на право постійного користування на орендні відносини оскільки згідно чинного законодавства позивач не може мати на праві постійного користування земельні ділянки (ст. 92 Земельного кодексу України). Припинення права постійного користування та визнання не чинним державного акту на право постійного користування носить формальний характер, оскільки площа земельної ділянки, яка передана в постійне користування, зменшена і правовстановлюючий документ не відповідає дійсності. Звернув увагу суду на те, що посилання позивача на п. 34 ст. 26, п. 2 ст. 77 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” є безпідставним, оскільки спірна земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту, а відповідно до п. а ст. 17 ЗК України, п. 12 Перехідних положень ЗК України та п. 2 ст. 21 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, місцеві державні адміністрації на сьогодні розпоряджаються землями державної власності за межами населених пунктів. Припинення права користування земельною ділянкою носить формальний характер, і, хоча, державний акт визнано п. 5 розпорядження від 08.08.08 № 579 нечинним, його дія втратила чинність ще з моменту набрання чинності договором оренди землі від 27.04.05, укладеного з ТОВ “Дніпровський комбінат металевих сплавів”. У зв'язку з цим при прийнятті розпорядження не використано ст. ст. 141, 149 ЗК України. На підставі вищенаведеного, керуючись ст. ст. 17, 92, 120 ЗК України, п. 12 Перехідних положень ЗК України, п. 2 ст. 21 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” просить суд відмовити в задоволенні позову ЗАТ “Стептехсервіс”.
Третя особа 1 своїми листами від 18.09.09 та від 21.09.09 пояснив суду, що договір оренди земельної ділянки від 15.08.08 укладений між ним та Василівською РДА площею 0,6093 га за адресою: смт. Степногірськ, проммайданчик шахти № 3, розірвано з 01.04.09. Керуючись приписами ст. 22 ГПК України просить суд розглянути справу без його участі. Проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Третя особа 2 проти позову заперечила з підстав викладених у письмових поясненнях за вих. від 17.09.09 № 01-40/549. Вважає позовні вимоги ЗАТ “Стептехсервіс” про визнання нечинним п. 5 оскаржуваного розпорядження голови Василівської РДА такими, що не можуть бути задоволені за наступних підстав. Пунктом 5 зазначеного розпорядження визнано нечинним державний акт на право постійного користування землею, виданий Степногірською селищною радою 14.09.00 серії II -ЗП № 00339. На думку 3 особи 2, на земельній ділянці, яка була передана в постійне користування згідно зазначеного державного акту, розташовані об'єкти нерухомості. Право власності на частину цих об'єктів, за відповідними цивільно-правовими угодами, перейшло до інших осіб. Відповідно до вимог ч. 1 ст. 120 ЗК України, до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначено, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. Частина 2 ст. 120 ЗК України визначає, що якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. При цьому, для переходу права користування земельною ділянкою не має юридичного значення правова форма використання землі - постійне чи орендне. Закон гарантує власнику набутих будівель і споруд можливість набути у користування земельну ділянку, з урахуванням вимог земельного законодавства. Зазначав, що автоматичний перехід права власності на земельну ділянку чи права користування нею при набутті особою права власності на житловий будинок, будівлю чи споруду разом з тим потребує належного оформлення земельних прав, що виникають. Зокрема, тільки після отримання державного акту чи укладення договору оренди та їх державної реєстрації, суб'єкти земельних відносин набувають відповідного статусу (власника чи користувача відповідної земельної ділянки). Аналогічні норми, містить і ст. 377 ЦК України. У повній відповідності із вказаними нормами, набувачами будівель та споруд (які були розміщенні на наданій у постійне користування ЗАТ “Стептехсервіс”) та Василівською райдержадміністрацією, здійснювались дії направлені на відповідне регулювання земельних відносин в частині оформлення земельних прав новими власниками обєктів нерухомого майна. Повний перелік таких дій наведений у листі відділу Держкомзему у Василівському районі № 01-12/319 від 14.09.09. Щодо посилань позивача на норми ст. 77 Закону України “Про місцеве самоврядування” та ст. 12 ЗК України, вважає, що дані норми не можуть бути застосовані в даному випадку, оскільки Василівська РДА не є органом місцевого самоврядування, а є органом виконавчої влади. Відповідно до п. 12 Перехідних положень ЗК України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абз. 3 цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади (…). Оскільки земельна ділянка, яка була надана в постійне користування ЗАТ “Стептехсервіс”, розташована за межами населеного пункту, повноваження щодо розпорядження нею належать до компетенції Василівської РДА. Звернув увагу суду на те, що посилання позивача на відсутність підстав щодо припинення права користування земельною ділянкою, в розрізі ст. 141 ЗК України, не можуть розглядатись як беззаперечна умова у даних правовідносинах, так як на підставі ст. 120 ЗК України здійснюється автоматичний перехід прав, а не їх припинення (позбавлення), що не є тотожними поняттями та не потребує будь яких додатково-обов'язкових дій. Моментом переходу таких прав на земельну ділянку, є момент набуття права на будівлю або споруду, який потребує лише відповідного оформлення, в порядку визначеним ЗК України. Крім того, зазначав, що у процесі відведення земельних ділянок гр. ОСОБА_1 та приватному підприємцю ОСОБА_4 позивачем були погоджені плани встановлення проектних меж. Отже, фактично, на думку третьої особи 2, ЗАТ “Стептехсервіс” надало свою згоду на припинення права користування зазначеними земельними ділянками, тим самим добровільно відмовилось від наданого їй раніше права користування. Реєстрація відповідних прав на землю, з боку інших користувачів, є юридичним фактом припинення права користування ЗАТ “Стептехсервіс” земельною ділянкою в цілому (хоча така норма прямо і не врегульовано діючим законодавством), та не потребує будь яких обов'язкових рішень органів місцевого самоврядування з цього приводу. Окрім того, відповідно до п. 3.5 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в т.ч. на умовах оренди), затвердженої наказом Держкомзему № 28 від 15.04.93, у разі зміни меж, розміру, цільового призначення та умов надання земельних ділянок, що відбулись після видачі державного акту, до нього вносяться ці зміни, які фіксуються на плані зовнішніх меж і на останній сторінці державного акта. Кожний запис про зміну меж, площі, цільового призначення та умов надання земельної ділянки посвідчується інженером-землевпорядником сільської, селищної, міської ради або відділу земельних ресурсів районної державної адміністрації. Проте, вищезазначений наказ був визнаний таким, що втратив чинність згідно наказу Держкомзему № 43 від 04.05.99. Цим же наказом затверджено Інструкцію про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (у т.ч. на умовах оренди) та договорів оренди землі. Згідно п. 3.1 зазначеної Інструкції, державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою видаються структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України. Внесення змін до державних актів даною інструкцією не передбачено. З огляду на те, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, то внесення змін до вищезгаданого державного акту на право постійного користування землею є неможливим. На підставі вищевикладеного, просить суд відмовити ЗАТ “Стептехсервіс” у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
На виконання ухвали господарського суду у цій справі від 22.10.09 судом були надіслані окремі матеріали цієї господарської справи до правоохоронних (слідчих) органів для організації перевірки та прийняття відповідного рішення в порядку ст. 97 КПК України щодо можливої наявності складу злочину в діях директора ЗАТ “Стептехсервіс” Козаренка С.П. визначених ч. 1 ст. 365 Кримінального кодексу України.
Постановою слідчого прокуратури Василівського району Запорізької області Бровченко Г.Ю. від 17.11.09 в порушенні кримінальної справи відносно заступника голови правління ЗАТ “Стептехсервіс” Козаренка С.П. за ознаками складу злочину передбаченого ч. 1 ст. 365 КК України відмовлено за відсутністю складу злочину. Підставою для винесення такої постанови слідчим було визнано те, що (“… у серпні 2009 року Козаренком С.П., як заступником голови правління “Стептехсервіс”, були підписані акти на погодження меж земельних ділянок при наданні в оренду земельних ділянок ОСОБА_1 та ПП ОСОБА_4 відповідно до вимог земельного законодавства та на підставі доручення виданого на його імя головою правління ЗАТ “Стептехсервіс” Дембровським Л.Ф., що підтверджується відповідним дорученням від 18.05.09 № 41/1”).
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, третіх осіб, приймаючи до уваги постанову про відмову в порушенні кримінальної справи, суд
ВСТАНОВИВ:
Тимчасово виконуючий обовязки голови Василівської районної державної адміністрації Запорізької області Закарлюка О.В. видав розпорядження від 08.08.08 № 579 “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для реконструкції існуючого незавершеного будівництва адміністративно-побутового комплексу з актовим залом на 1700 чоловік під адміністративно-побутовий корпус з цехом по виробництву метало пластикових виробів”, згідно з яким він керуючись ст. ст. 93, 120, 124, 125, 126, 186 Земельного кодексу України, ст. ст. 13, 15, 23 Закону України “Про оцінку земель” розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для реконструкції існуючого незавершеного будівництва адміністративно-побутового комплексу з актовим залом на 1700 чоловік під адміністративно-побутовий корпус з цехом по виробництву метало пластикових виробів вирішив:
- 1) затвердити громадянину ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для реконструкції існуючого незавершеного будівництва адміністративно-побутового комплексу з актовим залом на 1700 чоловік під адміністративно-побутовий корпус з цехом по виробництву метало пластикових виробів загальною площею 0,6039 га, яка розташована в АДРЕСА_2
- 2) передати в оренду, терміном на 49 років громадянину ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 0,6039 га для реконструкції існуючого незавершеного будівництва адміністративно-побутового комплексу з актовим залом на 1700 чоловік під адміністративно-побутовий корпус з цехом по виробництву метало пластикових виробів, яка розташована в АДРЕСА_2
- 3) зобовязати громадянина ОСОБА_1
3.1. Виконувати обовязки землекористувача відповідно до вимог ст. 96 ЗК України;
3.2. Не приступати до використання земельної ділянки до встановлення меж в натурі (на місцевості), одержання документу, що посвідчує право на неї та державної реєстрації відповідно до п. 3 ст. 125 ЗК України;
3.3. Укласти з Василівською райдержадміністрацією договір оренди вище згадуваної земельної ділянки загальною площею 0,6039 га та провести його державну реєстрацію.
- 4) Зобовязати громадянина ОСОБА_1 в трьохмісячний термін замовити та подати на затвердження до Василівської районної ради технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,6039 га для реконструкції існуючого незавершеного будівництва адміністративно-побутового комплексу з актовим залом на 1700 чоловік під адміністративно-побутовий корпус з цехом по виробництву метало пластикових виробів, яка розташована в АДРЕСА_2
- 5) припинити право постійного користування земельної ділянки загальною площею 67,36 га наданої ЗАТ “Стептехсервіс” 20 сесією 23 скликання Степногірської селищної ради від 14.09.00 № 1 для обслуговування будівель та споруд, державний акт на право користування ІІ-ЗП № 000339 від 14.09.00 що зареєстрований в книзі записів державних актів на право постійного користування за № 47 вважати таким, що втратив чинність.
Не погоджуючись із п. 5 розпорядження т.в.о. голови Василівської РДА від 08.08.08 № 579 позивач 31.03.09 звернувся до господарського суду з цим позовом, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 18.09.09 б/н, про визнання нечинним п. 5 розпорядження голови Василівської РДА від 08.08.08 № 579 “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для реконструкції існуючого незавершеного будівництва адміністративно-побутового комплексу з актовим залом на 1700 чоловік під адміністративно-побутовий корпус з цехом по виробництву метало пластикових виробів” з моменту прийняття розпорядження.
Оцінивши та дослідивши надані сторонами, третіми особами докази в їх сукупності суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Вирішуючи справу по суті спору суд виходить з того, що даний спір не має встановлених КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції та не повинен вирішуватись судом за нормами КАС України оскільки в порядку господарського судочинства підлягають розгляду категорії спорів стосовно визнання незаконними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань передачі земельних ділянок у власність чи надання у користування. У звязку з чим спірні правовідносини у справі № 09-07/585-17/256/09 підлягають розгляду та розглядаються в порядку господарського судочинства.
Статтею 118 Конституції України визначено, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.
Виходячи з положень ст. 1 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” від 09.04.99 № 586 (надалі Закон № 586), виконавчу владу в областях, районах, районах АР Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація, в межах своїх повноважень, здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Із вказаного вбачається, що Василівська районна державна адміністрація, в межах своїх повноважень, здійснює виконавчу владу на території Василівського району Запорізької області. А оскільки вказана земельна ділянка, яка була надана в постійне землекористування ЗАТ “Стептехсервіс” розташована за межами населеного пункту, і вказана обставина не оспорювалась жодним із представників сторін та третіх осіб, повноваження щодо розпорядження нею (земельною ділянкою) належить до компетенції Василівської РДА.
Згідно з нормами ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності із ст. ст. 2, 6, 41 Закону № 586, місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують: виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня; законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян (ст. 2). Актами місцевої державної адміністрації є розпорядження голови місцевої державної адміністрації, видані в межах своїх повноважень, накази керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів (ст. 6). Голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством (ст. 41).
А згідно з вимогами ст. ст. 13, 21 Закону № 586, ст. 17 Земельного кодексу України (ЗК України), до повноважень місцевих державних адміністрацій в галузі земельних відносин належить (...) розпорядження землями державної власності відповідно до Закону, забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян; (...) вирішення питань щодо використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.
Зазначені вище положення норм законодавства, які у т.ч. регламентують повноваження голів місцевих державних адміністрацій, свідчать, що голова чи т.в.о. районної державної адміністрації, у т.ч. відповідача у справі, в межах наданих законодавством повноважень, вправі розпоряджатись землями державної власності відповідно до закону і таке розпорядження голови, прийняте в межах його компетенції, є обовязковим для виконання на відповідній території.
При цьому, розглядаючи вказану справу по суті спору судом враховано, що відповідно до положень розділу IX (Прикінцеві положення) ЗК України, цей Кодекс набрав чинності з 1 січня 2002 року. І з моменту набрання ним чинності законодавцем визнано таким, що втратив чинність Земельний кодекс України (561-12, Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., № 10, ст. 98; Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 25, ст. 354; 1993 р., N 10, ст. 79, N 26, ст. 276; 1999 р., N 18, ст. 138; 2000 р., N 39, ст. 333). А закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Кодексом, діють у частині, що не суперечать цьому Кодексу.
Крім того, судом також враховано, що станом на 22.03.2010, тобто станом на час прийняття судом процесуального рішення у цій справі (справа № 09-07/585-17/256/09) по суті спору положення п. 6 розділу X (Перехідні положення) ЗК України згідно з яким “… громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них” (абз. 1 п. 6 розділу X із змінами, внесеними згідно із Законом N 2059-IV (2059-15) від 06.10.04) втратили чинність, як такі, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) в частині зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення на підставі рішення Конституційного Суду № 5-рп/2005 від 22.09.05).
Відповідно до ст. 92 ЗК України в редакції, чинній на час спірних правовідносин, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; б) громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації; в) релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності.
На підставі рішення 20 сесії 23 скликання Степногірської селищної ради від 14.09.00 № 1 ЗАТ “Стептехсервіс” 14.09.00 видано Акт на право постійного користування землею серії ІІ-ЗП № 000339 для обслуговування будівель та споруд. Як вбачається із змісту вказаного Акту, ЗАТ “Стептехсервіс” надано в постійне користування земельна ділянка площею 67,36 га згідно із планом землекористування. Державний акт складено у 2 примірниках з яких перший видано землекористувачу. Державний акт на право постійного користування ІІ-ЗП № 000339 від 14.09.00 що зареєстрований в книзі записів державних актів на право постійного користування за № 47.
Як свідчать наявні матеріали господарської справи, зокрема договір оренди земельної ділянки від 07.04.05 б/н між Василівською РДА та ТОВ “Дніпровський комбінат металевих сплавів”, з актом приймання-передачі земельної ділянки від 07.04.05 до нього, райдержадміністрацією було передано в оренду ТОВ “Дніпровський комбінат металевих сплавів” земельну ділянку загальною площею 2,0955 га із земель промисловості, які знаходяться на території Степногірської селищної ради Василівського району Запорізької області. Вказаний договір оренди зареєстровано у Василівському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП “ЦДЗК” про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 27.04.05 № 040526600002.
Наявний в матеріалах цієї справи лист відділу держкомзему у Василівському районі Запорізької області за вих. від 14.09.09 01-12/319, свідчить, що за рахунок земельної ділянки, яка перебувала у постійному користуванні “Стептехсервіс” на підставі державного акту на право постійного користування землею від 14.09.00 (ІІ-ЗП № 000339), земельні ділянки були виділені наступним землевласникам та землекористувачам:
- ТОВ “Запорізьке міжрегіональне виробничо-комерційне підприємство “Унікон” розпорядження голови Василівської РДА від 26.09.07 № 483 було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 3,2924 га для реконструкції будівлі складу під цех виробництва лігатур (…);
- ()… ТОВ “Дніпровський комбінат металевих сплавів” на підставі розпорядження голови Василівської РДА від 11.07.08 № 525 та відповідно до умов договору купівлі-продажу від 28.07.08 державою Україна в особі Василівської РДА ТОВ “Дніпровський комбінат металевих сплавів” продано земельну ділянку площею 2,0955 га для реконструкції авто цеху під підприємство по виробництву лігатур з високим вмістом марганцю на проммайданчику шахти № 11 (…).
Окрім цього, як вбачається із змісту листа Василівського районного відділу Запорізької регіональної філії державного підприємства “Центр державного земельного кадастру” від 10.09.09 № 04-09/915, копія якого надана відповідачем та яка долучена до матеріалів справи, цим відділом проведено державну реєстрацію державного акту на право власності на земельну ділянку, що розташована за адресою: селище Степногірськ, проммайданчик шахти, ділянка 11, загальною площею 2,0955 га. Державний акт серії ЯЗ 300712 зареєстровано 17.08.09 за № 03092660001 за ТОВ “Дніпровський комбінат металевих сплавів”.
Тобто, з урахуванням вимог частин ст. 116 ЗК України, до ТОВ “Дніпровський комбінат металевих сплавів”, як особи, яка спочатку на підставі договору оренди зазначеного у тексті цього рішення, а потім договору купівлі-продажу придбала земельну ділянку площею 2,0955 га, перейшло право власності на земельну ділянку, що підтверджується Державним актом серії ЯЗ 300712 зареєстрованого 17.08.09 за № 03092660001 за ТОВ “Дніпровський комбінат металевих сплавів”.
Наказом Державного комітету України від 04.05.99 № 43 (з послідуючими змінами), який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04.06.99 за № 354/3647, затверджено Інструкцію про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку, і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди (надалі - Інструкція). Згідно із пунктами 1.1., 1.4. вказаної Інструкції: право власності на землю і право постійного користування землею посвідчується державними актами: на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою (…); державний акт на право постійного користування земельною ділянкою видається на підставі рішення (…) місцевої державної адміністрації.
А відповідно до п. 3.10. зазначеної Інструкції, у випадку припинення права власності чи користування земельною ділянкою документ, який посвідчує це право, повертається до архіву державного органу земельних ресурсів, де зберігається другий примірник цього документа.
Державний інспектор з контролю за використанням і охороною земель Запорізької облдержземінспекції ОСОБА_10 при перевірці додержання вимог земельного законодавства встановив, що ЗАТ “Стептехсервіс” використовується без право встановлювальних документів земельна ділянка площею 63,5289 га на території Степногірської селищної ради для обслуговування комплексу будівель. З метою усунення порушень земельного законодавства перевіряючим 22.09.08 та 24.12.08 заступнику голови правління ЗАТ “Стептехсервіс” Козаренку С.П. були внесені приписи, у т.ч.:
- припис № 012539 про усунення порушень шляхом оформлення правовстановлювальних документів на земельну ділянку про що в термін до 22.10.08 повідомити державного інспектора за відповідною адресою. Докази отримання вказаного припису особисто Козаренком С.П. 30.09.08 знаходяться в матеріалах справи (повідомлення про вручення поштового відправлення, рекомендоване за № 644684);
- припис від 24.12.08 № 012566 про не виконання вимог припису № 012539 від 22.09.08. Докази отримання вказаного припису уповноваженим представником ЗАТ “Стептехсервіс” 26.12.08 знаходяться в матеріалах справи (повідомлення про вручення поштового відправлення, рекомендоване за № 816370). Крім того, 09.01.09 за порушення ст. ст. 125, 126 ЗК України Козаренка С.П., як заступника голови правління ЗАТ “Стептехсервіс”, притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу за вчинення правопорушення відповідальність за яке передбачена ст. 188-5 КУпАП, а саме: за не виконання вимог припису від 22.09.08 щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку для обслуговування обєктів нерухомості ЗАТ “Стептехсервіс” що розташована на території Степногірської селищної ради за межами населеного пункту.
Судом враховано, що оскаржуваним у справі № 09-07/585-17/256/09 п. 5 розпорядження голови Василівської РДА від 08.08.08 № 579 “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для реконструкції існуючого незавершеного будівництва адміністративно-побутового корпусу з актовим залом на 1700 чоловік під адміністративно-побутовий корпус з цехом по виробництву метало пластикових виробів” тимчасово виконуючий обовязки голови районної державної адміністрації Закарлюка О.В.: припинив право постійного користування земельної ділянки загальною площею 67,36 га наданої ЗАТ “Стептехсервіс” 20 сесією 23 скликання Степногірської селищної ради від 14.09.00 № 1 для обслуговування будівель та споруд, а державний акт на право постійного користування ІІ-ЗП № 000339 від 14.09.00, що зареєстрований в книзі записів державних актів на право постійного користування за № 47, визнав таким, що втратив чинність.
На підставі вказаного розпорядження № 579 - 15.08.08 між Василівською РДА та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 було укладено договір оренди земельної ділянки № 236 згідно з яким райдержадміністрацією ФОП ОСОБА_4 було передано в оренду терміном на 49 років (п. 7 договору оренди від 15.08.08 № 236) земельну ділянку загальною площею 1,1320 га для реконструкції існуючої будівлі їдальні № 24 під адміністративно-побутовий корпус з цехом по виробництву метало пластикових виробів за адресою: АДРЕСА_2 А план встановлення меж із суміжними землекористувачами з боку ЗАТ “Стептехсервіс” підписав Козаренко С.П. як директор вказаного акціонерного товариства.
Також на підставі вказаного розпорядження 15.08.08 між Василівською РДА та громадянином ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки № 235 згідно з яким райдержадміністрацією громадянину ОСОБА_1 було передано в оренду терміном на 49 років (п. 7 договору оренди від 15.08.08 № 235) земельну ділянку загальною площею 0,6039 га для реконструкції існуючого незавершеного будівництва адміністративно-побутового корпусу з актовим залом на 1700 чоловік (...) за адресою: АДРЕСА_2 А план встановлення меж із суміжними землекористувачами з боку ЗАТ “Стептехсервіс” підписав Козаренко С.П. як директор вказаного акціонерного товариства.
В ході розгляду вказаної справи № 09-07/585-17/256/09 в суді представники позивача ОСОБА_2 та ОСОБА_11 зазначали, що директору ЗАТ “Стептехсервіс” Козаренку С.П. жодних повноважень щодо погодження планів встановлення меж земельних ділянок від імені ЗАТ “Стептехсервіс” головою правління ЗАТ “Стептехсервіс” не надалось. Вказане підтвердив і сам Козаренко С.П. в судових засіданнях у цій справі. Про вказане також йшлося в письмових поясненнях позивача за вих. від 08.10.09 за підписом заступника голови правління ЗАТ “Стептехсервіс” Козаренко С.П. Зміст вказаних письмових пояснень зводився до того, що повноваженнями щодо погодження планів встановлення меж земельних ділянок та/або надання згоди на вилучення земельних ділянок із земель наданих в постійне користування ЗАТ “Стептехсервіс” директор ЗАТ “Стептехсервіс” Козаренко С.П. не наділявся.
Відповідно до вимог ст. 43 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, розпорядження голови відповідної державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Вирішуючи спір по суті судом враховано, що акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямовані на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обовязковий характер для субєктів цих відносин. Залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативні і такі, що не мають нормативного характеру, тобто індивідуальні. Нормативний акт - це прийнятий уповноваженим державним чи ін. органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово. Що стосується актів ненормативного характеру (індивідуальних актів), то вони породжують права і обовязки тільки у того субєкта (чи визначеного ними певного кола субєктів), якому вони адресовані.
Таким чином, оспорюване позивачем, в частині, розпорядження т.в.о голови Василівської РДА від 08.08.08 № 579 є актом ненормативного характеру (індивідуальним актом).
При прийнятті актів як нормативного, так і ненормативного (індивідуального характеру) державний чи інший орган повинен бути на це уповноваженим.
Норми ст. 19 Конституції України, а також ст. ст. 6, 13, 21, 41, 43 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” свідчать, що органи державної влади, до кола яких відноситься і Василівська РДА, відповідач у цій справі, та її посадові особи, зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 2 роз'яснень Президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.00 № 02-5/35 “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням актів державних чи інших органів” визначено, що підставами для визнання незаконними (недійсними) актів у судовому порядку є невідповідність їх вимогам чинного законодавства або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акту недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Згідно з п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України в редакції чинній на час спірних правовідносин у цій справі, (…) до моменту розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів здійснюють відповідні органи виконавчої влади. До вказаних органів, стосовно спірних правовідносин, належить і Василівська РДА, тобто відповідач у справі № 09-07/585-17/256/09.
Системний аналіз положень статей 19 Конституції України, ст. ст. 2, 6, 13, 16, 21, 41, 43 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, ст. ст. 17, 82, 92, 116, 120, 125, 126, 140-151, частини 1, 3, розділу ІХ та розділу Х Прикінцевих положень ЗК України, а також положень Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку, і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди свідчить, що оскаржуване позивачем, в частині (а саме п. 5), у справі № 09-07/585-17/256/09, розпорядження голови Василівської РДА від 08.08.08 № 579 прийняте відповідачем з перевищенням наданої Законом України “Про місцеві державні адміністрації” місцевим державним адміністраціям компетенції та в порушення вимог ЗК України, а саме: як органу, котрому в межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань забезпечення законності використання землі, (…) розпорядження землями державної власності в межах, визначених ЗК України, а також здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, але не в частині права визначеного ст. 141 ЗК України щодо підстав для припинення права користування земельною ділянкою, перелік яких є вичерпним, тобто таким, що інші юридичні факти, які не перераховані у зазначеній статі, не можуть розглядатись як підстава для припинення права користування земельною ділянкою.
Тобто, не заперечуючи проти права визначеного п. 3 ч. 1 ст. 16 Закону № 586 (здійснення державного контролю місцевими державними адміністраціями) та ст. 21 Закону № 586 (повноваження місцевих державних адміністрацій в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів та охорони довкілля) щодо здійснення Василівською РДА, як місцевою державною адміністрацією в межах визначених Конституцією України та Законами України, на відповідній території, державного контролю за (…) використанням та охороною земель суд виходить з того, що місцеві державні адміністрації, до кола яких належить і відповідач у цій справі, статтею 21 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” та ст. 141 ЗК України не наділені законодавцем повноваженнями щодо припинення права користування земельною ділянкою через зміну площі земельної ділянки, тобто через формальний, як вказує відповідач у своєму відзиві, характер оскільки, дослівно «… площа земельної ділянки, яка передана в постійне користування ЗАТ “Стептехсервіс”, зменшена і право встановлювальний документ не відповідає дійсності”.
Таким чином, наведене вище свідчить про:
- невідповідність п. 5 оскаржуваного у цій справі розпорядження відповідача вимогам п. ст. ст. 16, 21 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, а також ст. 17 та главі 22 (припинення прав на землю) чинного ЗК України щодо компетенції органу, який видав цей акт та
- про порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта, а саме п. 5 оспорюваного розпорядження, прав та охоронюваних законом інтересів підприємства - позивача у справі, що є обов'язковою умовою визнання акту недійсним (не чинним).
З огляду на викладене, а також враховуючи, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд виходить з того, що відповідач не навів норм чинного законодавства на підставі яких він в установленому Законом України “Про місцеві державні адміністрації” та ЗК України за відсутності добровільної відмови (тобто відсутність відповідної заяви чи клопотання) субєкта господарювання від права користування земельною ділянкою та, у звязку з чим на законних підставах припинив право користування земельною ділянкою, у спосіб передбачений главою 22 чинного ЗК України.
При цьому, розглядаючи справу по суті спору судом також враховано наступне.
Добровільна відмова це самостійне волевиявлення власника земельної ділянки або землекористувача, повязане з небажанням подальшої експлуатації належної йому на праві власності або користування земельної ділянки. Тобто, особа самостійно і з доброї волі відмовляється від наданого їх (такій особі) субєктивного права використовувати земельну ділянку. Волевиявлення особи має бути оформлене у відповідній формі - письмовій заяві про добровільну відмову від права власності чи права постійного користування. До того ж, добровільна відмова від права постійного користування земельною ділянкою відбувається на користь власника землі.
А оскільки при прийнятті п. 5 оскаржуваного розпорядження від 08.08.08 № 579 у тексті цього розпорядження відсутні посилання відповідача в особі відповідного т.в.о голови райдержадміністрації на наявність заяви чи клопотання землекористувача (ЗАТ “Стептехсервіс”) на імя власника земельної ділянки про добровільну відмову від права постійного користування земельною ділянкою площею 67,36 га, судом визнаються необґрунтованими, надуманими, безпідставними та, у звязку з чим, залишаються поза увагою, твердження відповідача та третьої особи 2 про те, що погодження планів встановлення проектних меж в процесі відведення земельних ділянок громадянину ОСОБА_1 та приватному підприємцю ОСОБА_4 погоджені суміжним землекористувачем - ЗАТ “Стептехсервіс” (в особі директора (заступника голови правління) Козаренка С.П. та скріплені печаткою підприємства) є згодою позивача на припинення права користування земельною ділянкою та добровільною відмовою від наданого позивачу раніше права землекористування.
Слід зазначити, що оскільки питання стосовно того, що слід вважати таким, що втратив чинність державний акт на право постійного користування земельною ділянкою ІІ-ЗП № 000339 від 14.09.00, що зареєстрований у книзі записів державних актів на право постійного користування за № 47, про що йдеться у другій частині оскаржуваного у справі № 09-07/585-17/256/09 п. 5 розпорядження т.в.о голови Василівської РДА від 08.08.08 № 579 є похідним від встановлення недійсним (нечинним) всього п. 5 оскаржуваного розпорядження від 08.08.08 № 579, судом визнається недійсним (не чинним) п. 5 розпорядження т.в.о. голови Василівської РДА від 08.08.08 № 579 в частині припинення права постійного користування земельної ділянки загальною площею 67,36 га наданої ЗАТ “Стептехсервіс” 20 сесією 23 скликання Степногірської селищної ради від 14.09.00 № 1 для обслуговування будівель та споруд, державний акт на право користування ІІ-ЗП № 000339 від 14.09.00 що зареєстрований в книзі записів державних актів на право постійного користування за № 47 вважати таким, що втратив чинність.
Оскільки п. 7 розділу Х Перехідних положень ЗК України стосується громадян та юридичних осіб, що одержали у власність, у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, і не стосується питання щодо постійного землекористування, судом залишаються поза увагою через необґрунтованість посилання позивача на вказаний пункт розділу Х ЗК України
Суд звертає увагу 3 особи 2 на наступне.
Порядок припинення прав на землю визначений главою 22 ЗК України.
А тому, у випадку порушення вимог земельного законодавства з боку посадових осіб “Стептехсервіс”, про що йдеться мова у доданих до матеріалів зазначеної господарської справи приписах державного інспектора з контролю за використанням і охороною земель Запорізької облдержземінспекції Нагорного Д.С. від 22.09.08 № 012539, від 24.12.08 № 012566 щодо використання ЗАТ “Стептехсервіс” земельної ділянки без оформлення правовстановлюючих документів, посадові особи управління з контролю за використанням і охороною земель у Запорізькій області зобовязані діяти у відповідності до норм чинного законодавства, у т.ч. ЗК України і якщо вживати заходів до примусового припинення прав на земельну ділянку, то лише у спосіб чітко визначений ЗК України (глава 22) та не допускати дій, що не ґрунтуються на нормах таких законодавчих актів навіть у випадку, коли з боку відповідача вбачаються ознаки порушень вимог земельного законодавства.
Згідно з положеннями ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати судом покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 4-5, ст. ст. 22, 49, 69, 82, 84, 85 Господарського процесуальногокодексуУкраїни, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати нечинним пункт 5 розпорядження тимчасово виконуючого обовязки голови Василівської районної державної адміністрації від 08.08.08 № 579 “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для реконструкції існуючого незавершеного будівництва адміністративно-побутового корпусу з актовим залом на 1700 чоловік під адміністративно-побутовий корпус з цехом по виробництву метало пластикових виробів” щодо припинення права постійного користування земельної ділянки загальною площею 67,36 га наданої ЗАТ “Стептехсервіс” 20 сесією 23 скликання Степногірської селищної ради від 14.09.00 № 1 для обслуговування будівель та споруд, державний акт на право користування ІІ-ЗП № 000339 від 14.09.00 що зареєстрований в книзі записів державних актів на право постійного користування за № 47 вважати таким, що втратив чинність.
Стягнути з Василівської районної державної адміністрації (71600, Запорізька область, м. б вул. Чекістів, 4, код ЄДРПОУ № 02140857) на користь закритого акціонерного товариства “Стептехсервіс” (71611, Запорізька область, Василівський район, смт. Степногірськ, вул. Шкільна, 24, код ЄДРПОУ № 24519936, п/р 26007358014801 у Степногірському відділенні ЗРУ “Приватбанк”, МФО 813015) - 85 (вісімдесят пять) грн. 00 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя В.Л. Корсун