Рішення № 88821117, 06.04.2020, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
06.04.2020
Номер справи
295/14513/19
Номер документу
88821117
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 295/14513/19

2/296/1602/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"06" квітня 2020 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира у складі:

головуючого судді Анциборенко Н.М.,

за участю секретаря судового засідання Медведської Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства “Житомиртеплокомуненерго” Житомирської міської ради, третя особа, яка не заявляє вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 , про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

24.09.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Корольовського районного суду м. Житомира з позовом і просить повідомлення про оплату послуг з теплопостачання КП “Житомиртеплокомуненерго” Житомирської міської ради за період з 2017 по 2019 роки в частині нарахування 100 % знижки плати послуг з теплопостачання визнати незаконними та скасувати як такі, що нараховані всупереч вимог ст.16 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”; зобов`язати відповідача провести перерахунок 100% знижки оплати послуг з теплопостачання на рівні гарантованих державою соціальних нормативів згідно вимог ст.16 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” за період з 2017 по 2019 роки.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на нього як на інваліда ІІ групи та інваліда війни поширюються пільги, передбачені законодавством для ветеранів війни - інвалідів, що врегульовано приписами ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Позивач є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 та є споживачем послуг, які надає КП “Житомиртеплокомуненерго” Житомирської міської ради згідно укладеного договору. Відповідно до ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” інвалідам війни та прирівняним до них особам надаються пільги - 100-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю).

03.09.2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою про видачу йому формули розрахунку тепла квартири за період з 2017 по 2019 роки. У листі №2994/6/6 від 01.09.2019 відповідачем надано відповідь з посиланням на Постанову КМУ №409 від 06.08.2014 “Про встановлення державних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування”, що при наданні пільг установлено соціальну норму житла – 21 кв.м опалювальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю; у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та квартирними приладами обліку – 0,0431 Гкал на 1 кв.м. опалювальної площі на місяць в опалювальний період. Вважає повідомлення незаконними, оскільки вони суперечать чинному законодавству.

Ухвалою Богунського районного суду м.Житомира від 25.09.2019 року цивільну справу за позовом ОСОБА_1 передано на розгляд до Корольовського районного суду м. Житомира за підсудністю (а.с.31).

Ухвалою судді Корольовського районного суду м. Житомира від 28.10.2019 у справі відкрито провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін (а.с.33-34).

06.12.2019 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву (а.с.41-42) та просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 обладнано тепловим лічильником. Будинковий засіб обліку теплової енергії (лічильник тепла) фіксує реальний обсяг теплової енергії, використаної за певний час будинком. Відповідач зазначає, що згідно п.12 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної і гарячої води, затверджені постановою Кабінету Міністрів України №630 від 01.07.2005 року у разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з показаннями пропорційно опалювальній площі квартири.

Підприємство повідомило позивача, що по квартирі АДРЕСА_2 пільга нараховується на 52,2 кв.м. і на 0,97298 Гкал. Нарахування за вказану величину відшкодовується державою, все, що перевищує вказану величину – оплачується споживачем. В квитанціях-повідомленнях вказано, яку величину Гкал і за який період спожито на опалення квартири, а в графі відшкодування зазначена сума, яка відшкодовується державою.

Щодо будинку позивача, то для зменшення величини Гкал, що розподілялися тільки на споживачів з центральним опаленням, було запроваджено коефіцієнт МЗК, тобто частину використаних будинком Гкал в розмірі 7,08 % розподіляли на всіх споживачів будинку, але згідно скарг мешканців будинку в розрахунку опалення МЗК підприємство переходить на 2-гу складову коефіцієнту (4,3%) з початком опалювального сезону 2018 року. Таким чином, частина Гкал, що була розподілена на квартири з централізованим опаленням, перерозподілена на квартири з централізованим опаленням.

12.12.2019 року позивачем подано відповідь на відзив (а.с.48). Зазначає, що вони з дружиною пенсіонери, іншого доходу не мають. Відповідачем ігноруються приписи п.5 ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, згідно якого позивачу надається 100% знижка плати за користування комунальним послугами, зокрема, за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 метри на кожну особу, яка має право на знижку плати та 21 кв.метр на сім`ю). Крім того, зазначає, що у разі нездійснення заходів з утеплення місць загального користування будинку споживач не сплачує за опалення місць загального користування. Відповідач надає розрахунки на площу 52,2 кв.м., тоді як площа становить 52,5 кв.м. , що ще раз підтверджує факт неправомірного їх здійснення відповідачем.

Протокольною ухвалою суду від 20.02.2020 року задоволено клопотання позивача про залучення третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 (а.с.66)

Представник позивача та позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Третя особа ОСОБА_2 позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Встановлено, що позивач є інвалідом ІІ групи та та має право на пільги, встановлені законодавством для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 22.04.2005 року (а.с.5). Позивач проживає разом із дружиною ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_3 та є споживачем послуг з централізованого опалення, які надає КП “Житомиртеплокомуненерго” Житомирської міської ради.

Листом №1132/6 від 05.03.2019 року КП “Житомиртеплокомуненерго” Житомирської міської ради позивача повідомило, що будинок обладнано тепловим лічильником і він користується пільгою на комунальні послуги в межах діючих соціальних норм, які регламентовані Постановою КМУ №409 від 06.08.2014 “Про встановлення державних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування”. Так, при наданні пільг згідно п.2.2 встановлено соціальну норму житла – 21 кв.м опалювальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв.м. на сім`ю. Відповідно до п.3.1 у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та квартирними приладами обліку встановлено – 0,0431 Гкал на 1 кв.м. опалювальної площі. По кожному населеному пункту до зазначеної величини застосовується коефіцієнт і по м.Житомиру в 5-типоверхових будинках це 0,43. Тобто, на опалення 1 кв.м. опалювальної площі є норма використаної Гкал, на яку поширюється пільга, а саме: 0,43*0,0431= 0,018533 Гкал.

По квартирі позивача пільга розраховується на 52,5 кв.м. і на 0,97298 Гкал. Нарахування на вказану величину відшкодовується державою, все, що перевищує вказану величину – оплачується споживачем. Також у повідомлені приведено приклад нарахування за січень 2019 року (а.с.10).

Відповідно до положень ст.ст.7, 8 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів; без додаткової оплати одержувати від виконавця житлово-комунальних послуг інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання та порядок надання відповідної послуги, а також про її споживчі властивості; на відшкодування збитків, завданих його майну, шкоди, заподіяної його життю або здоров`ю внаслідок неналежного надання або ненадання житлово-комунальних послуг та незаконного проникнення в належне йому житло (інший об`єкт нерухомого майна); на усунення протягом строку, встановленого договорами про надання житлово-комунальних послуг або законодавством, виявлених недоліків у наданні житлово-комунальних послуг; на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості; на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об`єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг; отримувати від управителя, виконавців комунальних послуг штраф у розмірі, визначеному договорами про надання відповідних житлово-комунальних послуг, за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт; на перевірку кількості та якості житлово-комунальних послуг у встановленому законодавством порядку; складати та підписувати акти-претензії у зв`язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг, зміною їхніх споживчих властивостей та перевищенням строків проведення аварійно-відновних робіт; без додаткової оплати отримувати від виконавця відповідної послуги чи іншої уповноваженої на розподіл комунальної послуги особи детальний розрахунок розподілу обсягу спожитих комунальних послуг між споживачами багатоквартирного будинку; без додаткової оплати отримувати інформацію про проведені управителем, виконавцем комунальної послуги нарахування плати за житлово-комунальні послуги (з розподілом за періодами та видами нарахувань) та отримані від споживача платежі; у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води; розірвати

договір про надання комунальної послуги, попередивши про це виконавця відповідної комунальної послуги не менш як за два місяці до дати розірвання договору, за умови допуску виконавця для здійснення технічного припинення надання відповідної послуги. Це право не поширюється на договір про постачання теплової енергії, укладений зі споживачами у багатоквартирному будинку, крім випадку розірвання такого договору колективним споживачем.

Виконавець комунальної послуги зобов`язаний забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів; готувати та укладати із споживачем договори про надання комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов їх виконання згідно з типовим договором; без додаткової оплати надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання та порядок надання відповідної послуги, а також про її споживчі властивості та іншу інформацію, передбачену законодавством; своєчасно проводити підготовку об`єктів житлово-комунального господарства до експлуатації в осінньо-зимовий період; розглядати у визначений законодавством строк претензії та скарги споживачів і проводити відповідні перерахунки розміру плати за комунальні послуги в разі їх ненадання, надання не в повному обсязі, несвоєчасно або неналежної якості, а також в інших випадках, визначених договором про надання комунальних послуг; вживати заходів до ліквідації аварій, усунення порушень якості послуг у строки, встановлені законодавством; виплачувати споживачу штраф за перевищення встановлених строків проведення аварійно-відновних робіт у розмірі, визначеному законодавством; своєчасно реагувати на виклики споживачів, підписувати акти-претензії, вести облік вимог (претензій) споживачів у зв`язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг; своєчасно та власним коштом проводити роботи з усунення виявлених неполадок, пов`язаних з наданням комунальних послуг, що виникли з його вини; у разі укладення індивідуальних договорів про надання комунальних послуг здійснювати розподіл загальнобудинкового обсягу послуг між співвласниками багатоквартирного будинку у передбаченому законодавством та договором порядку; інформувати споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до законодавства.

Згідно ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надається 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.

Відповідно до п.12 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21.07.2005 року, у разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з їх показаннями пропорційно опалюваній площі (об`єму) квартири (будинку садибного типу) за умови здійснення власником, балансоутримувачем будинку та/або виконавцем заходів з утеплення місць загального користування будинку.

У разі нездійснення таких заходів споживач не сплачує за опалення місць загального користування будинку.

У разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії у багатоквартирному будинку, де окремі або всі квартири обладнані квартирними засобами обліку теплової енергії, споживачі, які не мають таких засобів обліку та які не передали виконавцю показання квартирних засобів обліку теплової енергії, оплачують таку послугу за показаннями будинкового засобу обліку теплової енергії пропорційно опалюваній площі (об`єму) квартири, не враховуючи витрати теплової енергії виконавця, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які є власниками або орендарями приміщень у цьому будинку, та сумарних витрат тепла за показаннями усіх квартирних засобів обліку.

Згідно п.п.2 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України №409 від 06.08.2014 року “Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування” (далі – Постанова) (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) установлено соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для

централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.

Відповідно до п.п.1 п.3 Постанови (у редакції на час виникнення спірних правовідносин до 01.05.2019 року) установлено соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку - 0,0431 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період.

Згідно додатку №2 до Постанови встановлено коригуючий коефіцієнт для розрахунку розміру витрат теплової енергії на потреби централізованого опалення по Житомирській області для будівлі на п`ять і більше поверхів - 0,43.

Тобто на опалення 1 квадратного метра опалювальної площі є норма використання Гкал на яку поширюється пільга, а саме: 0,43*0,0431= 0,018533 Гкал.

По квартирі позивача площею 52,5 кв.м (будинок якого обладнано тепловим лічильником) пільгова норма: 0,018533*52,5 = 0,9729825 Гкал на місяць.

На виконання ухвали суду, якою задоволено клопотання позивача, відповідачем надано детальний розрахунок нарахувань за період з 23.12.2018 року по 31.01.2019 року (а.с.70-71).

Вищезазначений розрахунок позивачем та його представником не спростовано.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що положення Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” вже враховані відповідачем при розрахунку вартості теплової енергії в період з 2017 року по січень 2019 року, а розрахунок оплати послуг з централізованого опалення здійснено з урахуванням наявної пільги та у відповідності до норм чинного законодавства, тому правові підстави для задоволення позову ОСОБА_1 відсутні.

Керуючись ст.ст.4, 81, 89, 259, 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач :

ОСОБА_1 ,

зареєстрований за адресою:

АДРЕСА_3

РНОКПП НОМЕР_2

Відповідач:

Комунальне підприємство “Житомиртеплокомуненрго”

Житомирська міської рада

місцезнаходження за адресою:

м.Житомир, вул.Київська,48

ЄДРПОУ 35343771

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору:

ОСОБА_2 ,

зареєстрована за адресою:

АДРЕСА_3

Повний текст рішення складено 13.04.2020 року.

Cуддя Н. М. Анциборенко