Ухвала суду № 8881102, 01.04.2010, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.04.2010
Номер справи
2-а-2641/08/2370
Номер документу
8881102
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-2641/08/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Новікова Т.В.

Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.

У Х В А Л А

Іменем України

"01" квітня 2010 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого – Бєлової Л.В.,

суддів: Данилової М.В.

Бараненко І.І.

при секретарі –Паскаль Ю.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу відповідача –міської громадської організації «Волейбольний клуб «Черкаси»на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2009 року по справі за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до міської громадської організації «Волейбольний клуб «Черкаси» про стягнення адміністративно-господарських санкцій у сумі 7173,33 грн. та пені у сумі 706,02 коп. , -

В С Т А Н О В И В :

У грудні 2008 року позивач - Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до суду з позовом до міської громадської організації «Волейбольний клуб «Черкаси», в якому просив:

- стягнути з ВК «Черкаси»на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 7173,33 грн. адміністративно-господарських санкцій за незайняте робочі місце інвалідом у 2007 році та 706,02 грн. пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій.

Позов мотивований несплатою міською громадською організацією «Волейбольний клуб «Черкаси»адміністративно-господарських санкцій станом на 15.04.2008р. у сумі 7173грн. 33коп. за невиконання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2007р., що є порушенням ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Зокрема, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у сумі 706грн. 02коп., яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Позивач правомірно звернувся до суду з позовними вимогами про стягнення з громадської організації «Волейбольний клуб «Черкаси» адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення законодавства щодо працевлаштування інвалідів.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2009 року адміністративний позов задоволено повністю:

- стягнуто з міської громадської організації «Волейбольний клуб «Черкаси»(18000, м. Черкаси, вул. Благовісна, 180/1, код ЄДРПОУ 24413402) адміністративно-господарські санкції у сумі 7173,33 грн. за незайняті робочі місця інвалідами у 2007 році та пеню у сумі 706,02 грн.

Не погоджуючись із вказаною постановою суду першої інстанції, відповідачем подано заяву про апеляційне оскарження та апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції і прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду –без змін.

Суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення дійшов висновку про те, що міська громадська організація «Волейбольний клуб «Черкаси», як платник зобов'язаний перерахувати адміністративно-господарські санкції за порушення нормативу працевлаштування інвалідів у 2007р. у сумі 7173грн. 33коп., що відповідачем не виконано, тому Черкаським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів нарахована відповідачу пеня у сумі 706грн.02коп., у зв’язку з чим було задоволено позовні вимоги повністю.

З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів погоджується, виходячи з наступного.

Так, як вбачається з матеріалів справи та було встановлено судом першої інстанції, Черкаським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів - територіального органу Фонду соціального захисту інвалідів, проведена перевірка виконання міською громадською організацією «Волейбольний клуб «Черкаси»нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Під час якої виявлено невиконання відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007р., зокрема, на підприємстві не було зайняте одне робоче місце інвалідом. Вартість одного робочого місця за звітний період на підприємстві становить 7173грн. 33 коп., тому загальна сума адміністративно-господарських санкцій за не зайняті робочі місця для інвалідів складає 7173грн. 33коп., яку відповідач не сплатив у встановлений Законом термін до 15.04.2008р. На думку позивача, не підтверджено виконання відповідачем у звітний період вимог ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 06.10.2005, пп. 2, 3 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995р. № 314.

Даючи правову оцінку вищевикладеним обставинам справи, суд першої інстанції вірно зазначав, що відповідно до ст. 69 Господарського кодексу України, підприємства з правом найму робочої сили забезпечують визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів. Згідно п.2.3, ч.2 Статуту міської громадської організації «Волейбольний клуб «Черкаси»зареєстрованого у виконавчому комітеті Черкаської міської Ради народних депутатів за реєстраційним №78 від 20.01.1997р. для виконання своїх цілей та задач Клуб в установленому законом порядку:

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 21.03.1991р. № 875-ХІ (далі - Закон №875-ХІ) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 статті 19 Закону №875-ХІ встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Зокрема, роботодавці, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст.19 цього Закону, в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, самостійно сплачують відповідним відділенням Фонду адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Порядок сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів встановлюється постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 31.01.2007р. № 70.

Сума адміністративно - господарських санкцій визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним.

Разом з тим, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів, а саме: звіту форми №10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007р. за відповідачем рахується заборгованість яку він самостійно не сплатив у визначений Законом строк, до 15.04.2008р., тому адміністративно-господарські санкції за невиконання відповідачем у 2007р. нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів становлять 7173рн. 33 коп. і нарахована пеня у сумі 706 грн. 02коп.

При цьому, як вірно зазначається судом першої інстанції, Закон не ставить в залежність сплату санкцій від наявності чи відсутності прибутку, а визначає лише порядок сплати штрафних санкцій. Тому доводи відповідача щодо відсутності прибутку суд вірно визнає безпідставними.

Згідно з Порядком визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій) затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 03.07.2000р. №355, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.07.2000р. за № 451/4072 та Положення про реєстр неприбуткових організацій 1 та установ, затверджено наказом ДПА України від 11.07.1997р. №232, зареєстрованого в Міністерстві юстиції від 06.08.1997р. №291/2095, у випадку коли зареєстровані неприбуткові установи та організації будуть виключені з Реєстру неприбуткових організацій та установ, то кошти вважаються доходом і оподатковуються на загальних підставах.

Відповідно до абзацу першого підпункту 2.2 пункту 2 розділу II в редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 10.12.2003р. №594 ознаку неприбутковості (0006) мають громадські організації створені з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, громадські організації інвалідів та їх місцеві осередки, створені згідно з Законом України «Про об'єднання громадян».

При цьому, як вбачається з аналізу чинного законодавства, у законодавстві відсутня норма закону, яка б звільняла неприбуткові організації від обов'язку створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів.

Таким чином, оскільки сума не сплачених санкцій відповідача до Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів становить 7173 грн. 33 коп. та пені у сумі 706 грн. 02 коп., і доказів сплати відповідачем адміністративно-господарських санкцій станом на день розгляду спору не надано, тому суд першої інстанції вірно дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення.

Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального та матеріального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв’язку з чим підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд , -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу міської громадської організації «Волейбольний клуб «Черкаси»на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2009 року –залишити без задоволення.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2009 року –залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Ухвала складена в повному обсязі 02.04.2010 року.

Головуючий суддя                                                                       Л.В.Бєлова           

Судді

<Текст >