
Справа №766/8719/17
н/п 1-кс/766/3498/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.04.2020 року слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області, за участю секретаря Звади О.М., розглянувши в судовому засіданні клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах 1-го відділення слідчого відділу Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим (з дислокацією в м. Херсон) старшого лейтенанта юстиції Владімірцева А.В. про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні №42014000000001194 від 24.10.2014 року, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 332-1, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 111, ч. 3 ст. 110-2 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий в особливо важливих справах 1-го відділення слідчого відділу Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим (з дислокацією в м. Херсон) старший лейтенант юстиції Владімірцев А.В. звернувся до слідчого судді з клопотанням, в якому просить накласти арешт на судно «BELLATRIX» (IMO: 8230405), яке належить компанії «BELLATRIX SHIPPING LТD» (м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 172/2), шляхом тимчасової заборони користування та розпорядження цим майном.
Мотивуючи клопотання, слідчий вказує, що слідчим відділом ГУ СБУ в АР Крим (з дислокацією в м. Херсон) здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42014000000001194 від 24.10.2014 із попередньою правовою кваліфікацією за ч. 1, 2 ст. 332-1, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 111, ч. 3 ст. 110-2 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що судна під прапорами іноземних держав, в порушення вимог законів України «Про державний кордон України», «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України», постанови Кабінету Міністрів України № 367 від 04.06.2015 «Про затвердження Порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї», Наказу Міністерства Інфраструктури України від 16.06.2014 № 255 «Про закриття морських портів» (набув чинності 15.07.2014), здійснюють заходження на тимчасово окуповану територію України – АР Крим (до закритих Україною портів Кримського півострову для розвантаження та завантаження різного роду вантажів), а також періодично проходять у закритих портах Кримського півострову інспекції та перевірки (зокрема «порт-стейт-контролю») відповідно до Чорноморського меморандуму «MEMORANDUM OF UNDERSTANDING ON PORT STATE CONTROL IN THE BLACK SEA REGION».
На сьогоднішній день правовий режим функціонування Криму в умовах окупації визначено у Законі України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (від 15 квітня 2014 року № 1207-VII).
Згідно з частино 2 і 3 статті 9 цього Закону України будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом (Конституцією та законами України); будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків.
Статтею 10 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що в`їзд іноземців та осіб без громадянства на тимчасово окуповану територію та виїзд з неї допускаються лише за спеціальним дозволом через контрольні пункти в`їзду-виїзду.
Порядок в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року № 367. Відповідно до пункту 3 цього Порядку в`їзд на тимчасово окуповану територію України та виїзд з неї здійснюються через контрольні пункти, зокрема іноземців та осіб без громадянства – за паспортним документом та спеціальним дозволом, виданим територіальним органом Державної міграційної служби України або територіальним підрозділом Державної міграційної служби України у Новотроїцькому чи Генічеському районі Херсонської області.
За порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї встановлено кримінальну відповідальність (стаття 332-1 Кримінального кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», у разі порушення його положень державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту, у тому числі, законних інтересів держави Україна.
Керуючись частиною 2 статті 17 зазначеного вище Закону України прокуратура Автономної Республіки Крим, Головне управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим (з дислокацією в м. Херсон) та інші державні органи вживають всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, нормами міжнародного права, для якнайшвидшого звільнення території України від окупації, відновлення цілісності та суверенності держави, відновлення порушених внаслідок окупації прав і свобод людини і громадянина на всій території України.
Заходження суден під іноземним прапором до закритих морських портів на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь розглядається Україною як порушення норм міжнародного права, як дії, що підривають суверенітет України, а також як порушення законодавства України, що тягне за собою кримінальну відповідальність судновласників, операторів та капітанів суден.
Відповідно до п. 4.3 Меморандуму про взаєморозуміння щодо контролю державою порту у Чорноморському регіоні від 19.04.2002 Чорноморська інформаційна система («ЧМІС» / «Black Sea Information System» / «BSIS») засновується в м. Новоросійськ (Російська Федерація) для обміну інформацією стосовно інспектування Державою порту з метою: зробити інформацію національних морських Адміністрацій щодо огляду суден в інших регіональних портах доступною, для того, щоб допомогти їм у виборі суден під іноземним прапором для інспектування і в здійсненні контролю Державою порту на відібраних суднах; забезпечити ефективні засоби обміну інформацією щодо контролю Державою порту в регіоні.
Вищевказаним Меморандумом також визначено регламент Секретаріату – неприбуткового органу, розташованого у Стамбулі (Туреччина), яким встановлено, зокрема, обов`язок Секретаріату вести нагляд за комп`ютеризованою Чорноморською інформаційною системою («BSIS»).
Разом з тим, на даний час Чорноморська інформаційна система фактично знаходиться у м. Москва (РФ), і офіційний сайт, що містить відомості та акти перевірок «порт-стейт-контролю» («PSC») суден, в тому числі ряду суден-порушників, розробляється та адмініструється країною-агресором (http://www.bsmou.org/database).
Також до Чорноморської інформаційної системи («Black Sea Information System») внесено ряд змін, що стосуються проходження суднами-порушниками «PSC» на тимчасово окупованій території України – в закритих портах Автономної Республіки Крим. Зокрема, сфальсифіковано акти проходження «порт-стейт-контролю» у закритому Україною порту «Керч» судном «BELLATRIX» (IMO: 8230405).
В рамках даного кримінального провадження досліджуються обставини неодноразового порушення невстановленими особами з числа членів екіпажу морського судна «BELLATRIX» (IMO: 8230405) порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави, за попередньою змовою між собою.
Вказане судно в порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї 07.06.2018 здійснило захід в закритий морський порт «Комиш-Бурун» (м. Керч, АР Крим)
Встановлено, що судно «BELLATRIX» належить судноплавнiй компанiї «BELLATRIX SHIPPING LТD», менеджером судна є компанія «MD SHIPPING СО», судновласник i менеджер судна знаходяться за однiєю адресою: Україна, м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 172/2.
01.06.2018 вказане судно зайшло до порту «Самсун» (Туреччина) під завантаження вантажу клінкера. 05.06.2018 після завантаження судно «BELLATRIX» вийшло з порту «Самсун», вказавши напрямок руху порт «Азов» (РФ), осадка 4,1 м.
До Керченської протоки судно «BELLATRIX» зайшло 07.06.2018, зупинило рух, після чого капітаном судна було вимкнено автоматичну ідентифікаційну систему моніторингу суден АІС з метою приховання здійснення заходу до закритого морського порту на тимчасово окупованій території України – АР Крим. В закритому морському порту «Комиш-Бурун» (м. Керч, АР Крим) судно «BELLATRIX» розвантажило близько 330 тон вантажу клінкера. Після виходу судна з порту «Комиш-Бурун», у Керченській протоці, останнє ввімкнуло автоматичну ідентифікаційну систему моніторингу суден АІС, і продовжило рух в напрямку заявленого порту «Азов» (РФ).
Згідно «Графика движения и расстановки судов по Морскому порту Керчь» с 15:00 06.06.2018 по 15:00 07.06.2018 судно «BELLATRIX» зайшло до порту «Комиш Бурун» на причал № 4 07.06.2018 о 10 год. 30 хв. для розвантаження вантажу клінкера.
Відповідно до даних з офіційного сайту Регістру судноплавства України (http://shipregister.ua) та з офіційного сайту «Equasis» (Європейської інформаційної системи з якості судноплавства) (http://www.equasis.org) власником судна є компанія з адресою для листування в місті Одеса: «BELLATRIX SHIPPING LТD» (м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 172/2).
Таким чином, судно «BELLATRIX» (IMO: 8230405) було засобом/знаряддям вчинення злочину, передбаченого ст. 332-1 КК України, речі та документи, наявні на судні містять відомості, які можуть бути використані як докази фактів та обставин, що встановлюються в рамках кримінального провадження.
Враховуючи викладене, з метою запобігання можливості приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження вказаного майна, слідчий просить клопотання задовольнити.
Слідчий в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву, зі змісту якої вбачається, що клопотання підтримує в повному обсязі та просить розглянути клопотання за його відсутності, додаткових пояснень до клопотання не має.
Вивчивши клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Згідно ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно до ч. 2 ст. 171 КПК України, у клопотанні слідчого, прокурора про арешт майна повинно бути зазначено:
1) підстави і мету відповідно до положень статті 170 цього Кодексу та відповідне обґрунтування необхідності арешту майна;
2) перелік і види майна, що належить арештувати;
3) документи, які підтверджують право власності на майно, що належить арештувати, або конкретні факти і докази, що свідчать про володіння, користування чи розпорядження підозрюваним, обвинуваченим, засудженим, третіми особами таким майном;
4) розмір шкоди, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, у разі подання клопотання відповідно до частини шостої статті 170 цього Кодексу.
До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує доводи клопотання.
Відповідно до ч. 3 ст. 172 КПК України, слідчий суддя, суд, встановивши, що клопотання про арешт майна подано без додержання вимог статті 171 цього Кодексу, повертає його прокурору, цивільному позивачу та встановлює строк в сімдесят дві години або з урахуванням думки слідчого, прокурора чи цивільного позивача менший строк для усунення недоліків, про що постановляє ухвалу.
Враховуючи, що слідчим не долучені до матеріалів клопотання належного перекладу копій документів, які підтверджують право власності на майно та інших матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує доводи клопотання, відповідно клопотання підлягає поверненню прокурору для усунення недоліків.
Керуючись ст.ст.171, 172 КПК України, слідчий суддя, –
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах 1-го відділення слідчого відділу Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим (з дислокацією в м. Херсон) старшого лейтенанта юстиції Владімірцева А.В. про накладення арешту на майно – повернути прокурору для усунення недоліків.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Клопотання розглянуто 08.04.2020 р. о 13 год. 28 хв.
Надати прокурору строк на усунення недоліків 72 години, відлік часу рахувати з 08.04.2020 р. з 13 год. 28 хв.
Слідчий суддяД. О. Гонтар