Рішення № 88618079, 06.04.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2020
Номер справи
400/211/20
Номер документу
88618079
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 квітня 2020 р. № 400/211/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В. В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Миколаївської обласної державної адміністрації, вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001

про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Миколаївської обласної державної адміністрації, в якій просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо повідомлення позивачу результатів перевірки його звернення до Урядової гарячої лінії від 01.12.2019 за номером ІЛ-9964807 та суті прийнятого рішення у термін, установлений статтею 20 Закону України „Про звернення громадян"; зобов`язати відповідача повідомити позивачу результати перевірки його звернення до Урядової гарячої лінії від 01.12.2019 за номером ІЛ-9964807 та суть прийнятого рішення.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що ані відповідач, ані будь-хто інший в порушення вимог статті 19 Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі - Закон № 393/96-ВР) в установлені законодавством строки не повідомив йому про результати розгляду його звернення від 01.12.2019 до Урядової гарячої лінії за № ІЛ-9964807 та про суть прийнятого рішення.

Ухвалою від 20.01.2020 суд відкрив провадження у адміністративній справі та постановив розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

У відзиві на позовну заяву відповідач проти позовних вимог заперечує та, з посиланням на статтю 5 Закону № 393/96-ВР, просить відмовити у позові, зазначаючи, що звернення позивача не було адресовано безпосередньо облдержадміністрації та не містило жодного питання, розв`язання якого віднесено до повноважень відповідача, тому облдержадміністрація не розглядала звернення позивача, не надавала та не повинна була надавати відповідь заявнику. Звернення позивача було розглянуто уповноваженим суб`єктом.

Відповідно до частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у письмовому провадженні.

Безпосередньо, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши докази, що містяться у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд установив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Розпорядженням голови Миколаївської обласної державної адміністрації від 23.04.2012 № 117-р створено контактний центр Миколаївської області та затверджено Положення про контактний центр Миколаївської області.

Контактний центр Миколаївської області є бюджетною установою, яка належить до сфери управління Миколаївської обласної державної адміністрації і суб`єктом Національної системи опрацювання звернень до органів виконавчої влади. Відповідно до покладених на нього завдань забезпечує за допомогою програмно-технічного комплексу Національної системи приймання звернень, що надходять на Урядову «гарячу лінію» за єдиним цілодобовим телефонним номером 1545 та через Інтернет, їх попереднє опрацювання та надсилання, відповідно до статті 7 Закону України «Про звернення громадян», постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.2009 № 898 «Про взаємодію органів виконавчої влади, Секретаріату Кабінету Міністрів України та державної установи «Урядовий контактний центр», на розгляд органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, підприємствам, організаціям і установам, розташованим на території Миколаївської області, що уповноважені вирішувати порушені, у зверненнях, питання, а також забезпечує дотримання встановлених чинним законодавством строків розгляду звернень громадян.

01.12.2019 позивач звернувся на Урядову гарячу лінію із зверненням, в якому просив припинити подачу до його квартири теплової енергії в кількості, що перевищує пільгову норму, встановлену Кабінетом Міністрів України, посилаючись на постачання йому теплової енергії у непотрібній кількості, яку позивачу доводиться оплачувати.

Своє звернення позивач надіслав на адресу Миколаївської обласної державної адміністрації, до сфери управління якої належить контактний центр Миколаївської області.

Звернення зареєстроване за № ІЛ-9964807 та надіслане на розгляд виконавчому комітетові Миколаївської міської ради, що підтверджується реєстраційною карткою звернення.

06.12.2019 Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради направив звернення позивача на розгляд Приватного акціонерного товариства „Миколаївська теплоелектроцентраль" як надавачу послуг з теплопостачання.

26.12.2019 Приватне акціонерне товариство „Миколаївська теплоелектроцентраль" надало позивачу відповідь листом від 26.12.2018 № І-10-02/292, в якому повідомило, що роз`яснення з наведеного у зверненні питання надані позивачу листом від 03.12.2019 № 1-10-02/269. Як додаток до цієї відповіді зазначений лист від 03.12.2019 № 1-10-02/269, зі змісту якого вбачається, що товариство подає теплоносій в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку згідно з середньою зовнішньою температурою повітря та відповідної якості для забезпечення нормативної температури у приміщеннях споживачів. Соціальні нормативи, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2014 № 409, застосовуються органами соціального захисту для призначення субсидій та надання пільг і жодним чином не обмежують загальне теплоспоживання багатоквартирного будинку або окремих квартир.

Спір між сторонами полягає в оцінці правомірності бездіяльності відповідача, що полягає у ненаправленні позивачу відповіді на звернення до Урядової «гарячої лінії» від 01.12.2019, зареєстрованого за № ІЛ-9964807, та неповідомленні про суть прийнятого рішення.

Вирішуючи спір між сторонами, суд виходив з такого.

Відповідно до вимог частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 40 Конституції України встановлює, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Згідно із статтею 1 Закону № 393/96-ВР, громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 393/96-ВР, звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненні питань.

Згідно з частиною третьою статті 7 Закону № 393/96-ВР, якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.

Варто зазначити, що розпорядженням голови Миколаївської обласної державної адміністрації від 21.12.2016 №484-р «Про внесення змін до Положення про контактний центр Миколаївської області, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 23.04.2012 №117-р» пункт 5 цього Положення викладено в новій редакції

Зокрема, цей пункт визначає, що основним завданням контактного центру є забезпечення оперативного розгляду органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, організаціями і установами, розташованими на території Миколаївської області, звернень, що подаються громадянами, підприємствами, установами та організаціями, органами місцевого самоврядування (далі - заявники) засобами телефонного та електронного зв`язку, з використанням мережі Інтернет.

Згідно з пунктом 6 вищезазначеного Положення, контактний центр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує за допомогою програмно-технічного комплексу Національної системи: приймання звернень за допомогою засобів телефонного зв`язку та Інтернету; попереднє опрацювання звернень та надсилання їх на розгляд органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, підприємствам, організаціям і установам, розташованим па території Миколаївської області, що уповноважені вирішувати порушені у зверненнях питання.

Відповідно до внесених змін до підпунктів 1, 2 пункту 7 Положення, контактний центр має право: надсилати одержані звернення заявників органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, підприємствам, організаціям і установам. розташованим на території Миколаївської області, що уповноважені вирішувати порушені у зверненнях питання; одержувати в установленому порядку від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, організацій і установ, розташованих на території Миколаївської області, що уповноважені вирішувати порушені у зверненні питання, інформацію про результати розгляду питань, порушених заявниками у зверненнях, роз`яснення щодо норм законодавства та іншу інформацію, необхідну для виконання покладених на нього завдань.

Виходячи зі змісту Положення про контактний центр Миколаївської області, останній, до його функцій входить попереднє опрацювання звернень та надіслання їх на розгляд до органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Позаяк звернення позивача стосувалося питання надмірного надання послуг з централізованого опалення ПрАТ «Миколаївська теплоелектроцентраль», воно, згідно з вимогами статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) воно було направлено до виконавчого органу міської ради.

Наведена норма Закону №280/97-ВР встановлює, що до делегованих повноважень виконавчих органів міських рад віднесено, серед іншого, здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв`язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об`єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об`єктах.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про теплопостачання», до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать, серед іншого, регулювання діяльності суб`єктів відносин у сфері теплопостачання в межах, віднесених до відання відповідних рад.

Частина друга статті 71 Закону №280/97-ВР передбачає, що органи виконавчої влади не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень, та в інших випадках, передбачених законом.

Отже, саме до делегованих повноважень Миколаївської міської ради віднесено розгляд питання надмірного надання послуг з централізованого опалення та неправомірне нарахування плати за послуги ПрАТ «Миколаївська теплоелектроцентраль». А тому після попереднього опрацювання звернення контактний центр Миколаївської області правомірно надіслав його виконавчому комітету Миколаївської міської ради за належністю для розгляду та надання відповіді заявнику у встановлений чинним законодавством строк.

На підставі вищенаведеного, оскільки звернення позивача було правомірно надіслано відповідачем на розгляд уповноваженого суб`єкта правовідносин, який надав позивачу відповідь, суд не має правових підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неповідомлення позивачу результатів перевірки його звернення, а, відтак, і зобов`язувати відповідача надати відповідь.

Отже, у задоволенні позовних вимог належить відмовити.

Судові витрати у справі відсутні.

Керуючись статтями 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП відсутній, паспорт НОМЕР_1 ) до Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001, ідентифікцаійний код за ЄДРПОУ: 00022579) відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Птичкіна