Рішення № 88618076, 06.04.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2020
Номер справи
400/3827/19
Номер документу
88618076
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 квітня 2020 р. № 400/3827/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В. В. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії; скасування рішення від 05.08.2019 № 3027-М-07,

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач або Управління) про

визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України Миколаївській області управлінням обслуговування громадян Первомайського відділу обслуговування громадян /сервісний центр/ щодо відмови у перерахунку пенсії по стажу;

скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України Миколаївській області управлінням обслуговування громадян Первомайського відділу обслуговуванні /сервісний центр/ від 05.08.2019 № 3027-М-07 про відмову в перерахунку позивачу в частині відмови у перерахунку пенсії по стажу.

зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області управління обслуговування громадян Первомайського відділу обслуговування/сервісний центр/здійснити перерахунок пенсії позивача по стажу з урахуванням періоду роботи у Комунальному підприємстві «Комунсервіс» з 01.04.2009 по 22.06.2009, з 19.11.2009 по 31.12.2010 та з 01.03.2011 по 31.05.2019, відповідно до статті 42 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідно до його заяви 19.07.2019 (надалі - Закон № 1058).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено в зарахуванні до страхового стажу період роботи в Комунальному підприємстві «Комунсервіс», оскільки застрахована особа не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи до страхового стажу за порушення, вчинене підприємством - страхувальником, оскільки згідно із Законом № 1058, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство - страхувальник.

Відповідач надав відзив на позовну заяву (ар. с. 39-42), у якому позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що згідно зі статтею 24 Закону № 1058, страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та на який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. У зв`язку з чим, просить відмовити у задоволенні позову. Також у відзиві відповідач наголошував на тому, що ним рішення про відмову в перерахунку пенсії не приймалося, оскільки листом від 05.08.2019 № 3027-М-07 позивачу було надано роз`яснення норм права про порядок проведення перерахунку пенсії.

20.01.2020 позивач подав клопотання про розгляд справи без його участі (ар. с. 61).

На підставі частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивачу з 24.06.2018 було призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058.

19.07.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, відповідно записів трудової книжки (ар. с. 22).

Листом від 05.08.2019 № 3027-М-07 (ар. с. 17-19) Управління повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку розміру його пенсії, посилаючись на те, що зарахувати і період роботи з 01.04.2009 по 22.06.2009, з 19.11.2009 по 31.12.2010, з 01.03.2011 по 31.05.2019 на Комунальному підприємстві «Комунсервіс» немає законних підстав, оскільки підприємством страхові внески за вказаний період не були сплачені.

Згідно з записами у трудовій книжці, позивач з 01.10.2001 по 22.06.2009 та з 19.11.2009 по теперішній час працює на Комунальному підприємстві «Комунсервіс» (ар. с. 24-30).

При прийнятті рішення суд виходив з такого.

Згідно з статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 8 Закону № 1058, передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058, страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 24 Закону № 1058, страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною другою статті 24 Закону № 1058 передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з статтею 20 Закону № 1058, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до статті 106 Закону № 1058, виконавчі органи Пенсійного фонду накладають на посадових осіб, які вчинили правопорушення, адміністративні стягнення у разі, зокрема, несплати або несвоєчасної сплати страхових внесків, у тому числі авансових платежів.

Як вбачається з записів трудової книжки позивача він з 01.10.2001 по 22.06.2009 та з 19.11.2009 по теперішній час працює на Комунальному підприємстві «Комунсервіс».

Страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

За змістом вищезазначених норм, обов`язок зі сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Суд зазначає, що, фактично, внаслідок невиконання Комунальним підприємством «Комунсервіс» обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії за період з 01.04.2009 по 22.06.2009, з 19.11.2009 по 31.12.2010, з 01.03.2011 по 31.05.2019 не є підставою для позбавлення позивача права на перерахунок пенсії.

Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при призначенні пенсії позивачу періоду його роботи.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а, від 01.11.2018 у справі № 199/1852/15-а та від 17.07.2019 у справі № 144/669/17.

Відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд дійшов висновку, що Управління допустило протиправну бездіяльність щодо розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії, оскільки лист від 05.08.2019 № 3027-М-07 не є вмотивованим рішенням, тому позовні вимоги позивача в частині визнання протиправним та скасування рішення від 05.08.2019 № 3027-М-07 задоволенню не підлягають.

На підставі наведеного суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Судовий збір розподіляється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 139, 205, 241-243, 246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159) задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код: 13844159), що полягають у відмові зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) періоду роботи в Комунальному підприємстві «Комунсервіс» з 01.04.2009 по 22.06.2009, з 19.11.2009 по 31.12.2010 та з 01.03.2011 по 31.05.2019.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) періоди роботи в Комунальному підприємстві «Комунсервіс» з 01.04.2009 по 22.06.2009, з 19.11.2009 по 31.12.2010 та з 01.03.2011 по 31.05.2019, здійснити перерахунок та виплату пенсії з 19.07.2019.

4. В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікцаійний код за ЄДРПОУ: 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 768,40 грн., сплачений платіжною квитанцією від 16.08.2019 № 4.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Птичкіна