
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2020 року Справа № 160/2046/20 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Кучма К.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:
- рішення оформлене листом відділу з питань перерахунків пенсій №12 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 05.12.2019 р. № 8845/Р-09 “Про розгляд заяви” щодо відмови виплатити грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій позивачу у зв`язку з незарахуванням до спеціального (педагогічного) стажу, періодів роботи: з 26.08.1980 р. по 10.03.2005 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Криворізькій міській музичній школі № 13; з 11.03.2005 р. по 13.09.2018 р. на посаді викладача з класу фортепіано концертмейстера в Комунальному позашкільному мистецькому навчальному закладі “Криворізька міська музична школа № 13” Криворізької міської ради - визнати протиправним та скасувати;
- зобов`язати відповідача зарахувати період роботи позивача до спеціального (педагогічного) стажу, саме з 26.08.1980 р. по 10.03.2005 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Криворізькій міській музичній школі № 13; з 11.03.2005 р. по 13.09.2018 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Комунальному позашкільному мистецькому навчальному закладі “Криворізька міська музична школа № 13” Криворізької міської ради та виплатити їй грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення (яка не підлягає оподаткуванню) у зв`язку з тим, що вона має педагогічний стаж більш ніж 30 років та вийшла на пенсію за віком.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначила, що вона з 26.08.1980 р. по 10.03.2005 р. перебувала на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Криворізькій міській музичній школі №13. З 11.03.2005 р. і по теперішній час перебуває на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Комунальному позашкільному мистецькому навчальному закладі «Криворізька міська музична школа № 13 Криворізької міської ради. Її педагогічний стаж роботи складає 38 років 16 днів (до моменту досягнення пенсійного віку, тобто станом на 13.09.2018 р.). 14.09.2018 року позивачу було призначено пенсію пенсії за віком.
У листопаді 2019 року вона звернулася до відповідача з питання виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій. Своїм листом від 05.12.2019 р. № 8845/Р-09 відповідачем було відмовлено у виплаті грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій відповідно до п.7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Підставою відмови стало не зарахування до її спеціального педагогічного стажу періодів роботи з 26.08.1980 р. по 10.03.2005 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Криворізькій міській музичній школі № 13; з 11.03.2005 р. по 13.09.2018 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Комунальному позашкільному мистецькому навчальному закладі «Криворізька міська музична школа № 13» Криворізької міської ради. Відповідач не зарахував до спеціального стажу дані періоди, бо вважає, що зазначені навчальні заклади не входить до Постанови КМУ №909 від 04.11.1993 року «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».
Ухвалою суду від 25.02.2020 року було відкрито провадження по даній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
На виконання вимог ухвали суду 16.03.2020 року відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що у листопаді 2019 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з питання виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій. Листом від 05.12.2019 за №8845/К-09 відділ з питань перерахунків пенсій №12 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління ПФУ України в Дніпропетровській області повідомив про відсутність спеціального стажу на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років в закладах та установах державної або комунальної форми власності, розрахованих в календарному обчисленні 30 років. У зв`язку з чим у позивача відсутнє право на виплату грошової допомоги у розмірі десяти пенсій станом на день призначення пенсії. Враховуючи викладене, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити.
Керуючись приписами ст.263 КАС України, суд ухвалив розглянути адміністративну справу без повідомлення учасників справи, у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві, позицію відповідача, викладену у відзиві на позовну заяву, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об`єктивному розгляді обставин справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (відділі з питань перерахунків пенсій №12 управління застосування пенсійного законодавства: Саксаганський район) та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
У листопаді 2019 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з питання виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.
Листом від 05.12.2019 за № 8845/К-09 відділ з питань перерахунків пенсій №12 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області повідомив позивача про відсутність у неї спеціального стажу на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років в закладах та установах державної або комунальної форми власності, розрахованих в календарному обчисленні 30 років.
Аналізуючи правовідносини, які виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Матеріалами справи підтверджується, що з вересня 2018 року позивачу було призначено пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058-IV).
Відповідно до п.7-1 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Проте, судом встановлено, що не заперечується відповідачем, що при призначенні пенсії, позивачу не виплачена грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій, станом на день її призначення.
Так, відповідачем не зараховано до спеціального (педагогічного) стажу періоди роботи позивача з 26.08.1980 р. по 10.03.2005 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Криворізькій міській музичній школі № 13 та з 11.03.2005 р. по 13.09.2018 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Комунальному позашкільному мистецькому навчальному закладі «Криворізька міська музична школа № 13» Криворізької міської ради.
Не погоджуючись із таким розрахунком, позивач у листопаді 2019 року звернулася до відповідача із заявою щодо виплати їй десяти місячних пенсій, але, листом від 05.12.2019 р. № 8845/К-09 «Про розгляд заяви» повідомлено, що згідно з даними трудової книжки позивач працювала на посадах, що дають право на призначення пенсії згідно з п.«е» і «ж» ст.55 Закону №1788-XII. Час роботи вчителем у музичній школі зараховується до стажу робо ти, що дає право на пенсію за вислугою років до 01.01.1992 року, оскільки за Переліком закладів, організацій і посад, робота в яких дає право на пен сію за вислугою років, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 17.12.1959 року була передбачена посада викладача в музичній школі, яка відносилася до навчальних закладів та дитячих установ. Періоди ро боти вчителів у зазначених закладах після 01.01.1992 року зараховується до спеціального стажу за умови, що музична школа є загальноосвітнім навчальним закладом. Згідно з записами в трудовій книжці, на момент призначення пенсії, позивач з 26.08.1980 року по 10.03.2005 року займала посаду викладача в Дитячій музикальній школі № 13 м.Кривого Рогу, а з 11.03.2005 року і до моменту подачі документів на пенсію, займала посаду викладача в Комунальному позашкільному мистецькому навчальному закладі «Криворізька міська музична школа № 13» Криворізької міської ради. Комунальний позашкільний мистецький навчальний заклад «Криворізька міська музична школа №13» КМР де працює позивач не відноситься до загальноосвітніх навчальних закладів. Враховуючи вищевикладене, із-за відсутності 30 річного стажу роботи на посадах, в закладах та установах державної або комунальної форми власності робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", законні підстави призначити грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій відсутні.
Суд не погоджується з твердженнями відповідача, виходячи із наступного.
За нормами чинного законодавства, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом «е» ст.55 Закону №1788-XII визначено, що право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років.
Законом України "Про освіту" та Законом України "Про позашкільну освіту" зазначено, що позашкільна освіта є структурною ланкою освіти та її підсистемою.
В Переліку закладів є музична школа та посада викладача, та не має жодних обмежень щодо підпорядкування. Позашкільна освіта є підсистемою освіти.
Щодо посилання відповідача у відмові зараховувати стаж до спеціального з 26.08.1980 р. по 10.03.2005 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Криворізькій міській музичній школі № 13; з 11.03.2005 р. по 13.09.2018 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Комунальному позашкільному мистецькому навчальному закладі «Криворізька міська музична школа № 13» Криворізької міської ради, оскільки дитячі музичні школи повинні бути загальноосвітнім навчальним закладом, суперечить чинному законодавству, враховуючи те, що не існує музичних шкіл в формі загальноосвітнього навчального закладу, отже, це є закладами позашкільної освіти.
Слід зазначити, що до 01.01.1992 року пенсії за вислугу років призначались згідно Переліку затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 17.12.1959 року № 1397, яким були передбачені середні музичні школи та посада викладача, а в прим.3 постанови Кабінету Міністрів України № 909 від 4 листопада 1993 року зазначено, що робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 1 січня 1992 року, яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства, зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років, тому і після 1992 року робота в музичній школі зараховується до спеціального стажу.
Відповідно до частин 2, 4 ст.21 Закону України "Про позашкільну освіту", педагогічні працівники закладів позашкільної освіти мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.
Перелік посад педагогічних працівників системи позашкільної освіти встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 року № 963, посаду «концертмейстер» віднесено до посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, тому, суд вважає доводи відповідача необґрунтованими та такими, що суперечать чинному законодавству.
Суд звертає увагу, що згідно з трудовою книжкою позивача серії НОМЕР_1 , у період з 26.08.1980 р. по 10.03.2005 р. позивач працювала на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Криворізькій міській музичній школі № 13; з 11.03.2005 р. по 13.09.2018 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Комунальному позашкільному мистецькому навчальному закладі «Криворізька міська музична школа № 13» Криворізької міської ради, а не «концертмейстера», отже, за весь вищезазначений період позивач працювала саме викладачем, тому ці періоди є спеціальними.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року № 909 затверджено "Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років", за дорученням Кабінету Міністрів України від 6 січня 1996 року №397/21, дію вищезазначеної постанови поширено, у тому числі і на викладачів шкіл мистецтв, без внесення змін до постанови.
Також, пунктом 6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2001 року №433, визначено, що початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші) віднесені до позашкільних навчальних закладів.
Отже, твердження відповідача, що музична школа повинна бути загальноосвітнім закладом є хибним, враховуючи, що законодавчо встановлено, що цей заклад є навчальним.
В примітках 2 постанови КМУ № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я, та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» зазначено, що робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.
Відповідно до вищенаведених норм законодавства, суд вважає, що позивач має право на пенсію за вислугу років, досягнувши пенсійного віку та маючи відповідний страховий стаж, отже має право на отримання десяти місячних пенсій, станом на день її призначення, тому суд вважає рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 12 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003).
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам, а отже суд вважає за можливе зобов`язати відповідача зарахувати період роботи позивача до спеціального (педагогічного) стажу, саме з 26.08.1980 р. по 10.03.2005 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Криворізькій міській музичній школі № 13; з 11.03.2005 р. по 13.09.2018 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Комунальному позашкільному мистецькому навчальному закладі “Криворізька міська музична школа № 13” Криворізької міської ради та виплатити їй грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, яка не підлягає оподаткуванню.
Частиною 1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що дана позовна заява підлягає задоволенню повністю з викладених вище підстав.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позовну заяву задоволено, слід повернути позивачу сплачені судові витрати по справі в розмірі 840,80 грн.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 245, 241 - 246, 250, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення оформлене листом відділу з питань перерахунків пенсій №12 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 05.12.2019 р. №8845/Р-09 “Про розгляд заяви” щодо відмови виплатити грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій ОСОБА_1 у зв`язку з незарахуванням до спеціального (педагогічного) стажу, періодів роботи: з 26.08.1980 р. по 10.03.2005 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Криворізькій міській музичній школі № 13; з 11.03.2005 р. по 13.09.2018 р. на посаді викладача з класу фортепіано концертмейстера в Комунальному позашкільному мистецькому навчальному закладі “Криворізька міська музична школа № 13” Криворізької міської ради.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати період роботи ОСОБА_1 до спеціального (педагогічного) стажу, саме з 26.08.1980 р. по 10.03.2005 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Криворізькій міській музичній школі № 13; з 11.03.2005 р. по 13.09.2018 р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Комунальному позашкільному мистецькому навчальному закладі “Криворізька міська музична школа № 13” Криворізької міської ради та виплатити їй грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, яка не підлягає оподаткуванню.
Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) судові витрати по справі у розмірі 840,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржено в строки, передбачені статтею 295 КАС України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційної-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень КАС України.
Суддя К.С. Кучма