Ухвала суду № 8841858, 07.12.2009, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2009
Номер справи
2-а-2781/09/1870
Номер документу
8841858
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2009 р.Справа № 2-а-2781/09/1870

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду в складі :

Головуючого судді Сіренко О.І.

Суддів Любчич Л.В.

Спаскіна О.А.

За участю секретаря Колієнко Н.О.

Розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Харкові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Суми на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 24 липня 2009 року по справі за позовом відкритого акціонерного товариства «СУМБУД»до Державної податкової інспекції в м. Суми про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И Л А :

24 липня 2009 року постановою Сумського окружного адміністративного суду задоволено позов відкритого акціонерного товариства «СУМБУД»

Визнано частково протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Суми від 04 лютого 2009 р. № 00000102314/0/6211 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 218 076 грн. до відкритого акціонерного товариства «СУМБУД»

На зазначену постанову суду Державною податковою інспекцією в м. Суми подано апеляційну скаргу, в якій остання просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: п.п. 7.3.1 п. 7.3, п.п. 7.4.4, 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст. 86, 138, 159 КАС України.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав :

Судом першої інстанції встановлено, що Управління капітального будівництва відкритого акціонерного товариства «СУМБУД» зареєстроване без права юридичної особи, головне підприємство - ВАТ «СУМБУД».

Копією акту № 414/2314/21125332/6 від 23.01.09 р. «Про результати планової виїзної перевірки Управління капітального будівництва відкритого акціонерного товариства «СУМБУД»підтверджується виявлення порушень податкового законодавства, що виразилося в заниженні податку на додану вартість в загальній суму 617 198 грн., в тому числі за 2005 рік: жовтень -2 589 грн., грудень - 32 688 грн., за 2006 рік: за квітень - 10959 грн., травень - 8381 грн., липень - 13 369 грн., серпень - 9058 грн., листопад - 20 833 грн., за 2007 рік: січень - 27 831 грн., за липень - 41 853 грн., серпень - 1 76290 грн., за 2008 рік: за січень - 80 014 грн., лютий 5 525 грн., березень - 1 39 157 грн., травень - 23 394 грн., червень - 7 257 грн.

Також завищено податок на додану вартість па загальну суму 456 227 грн., а саме за листопад 2005 р. - 18 276 грн., за 2006 рік: за січень - 3 166 грн., березень - 179 грн.. червень - 1 345 грн.. вересень - 15 807 грн.. грудень - 19 588 грн., за 2007 рік: за лютий 823 грн., березень - 237 грн., квітень 231 грн., травень - 18 965 гри., червень - 5 141 грн., вересень - 116 987 грн., жовтень-52 706 грн., листопад - 7 803 грн., грудень - 33 590 грн., за 2008 рік: квітень - 150 514 грн., серпень,- 189 грн., вересень - 10 680 грн.

Задовольняючи позов відкритого акціонерного товариства «СУМБУД», суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем були неправомірно розраховані та застосовані штрафні (фінансові) санкції по відношенню до позивача.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції.

Згідно п.п. 15.1.1 п.15.1 ст. 15 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом; не пізніше закінчення 1095 дня наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше –за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме, із копії податкового повідомлення-рішення від 04 лютого 2009 р. № 00000102314/0/6211, на підставі акту перевірки № 414/2314/21 125332/6 від 23.01.09 р. встановлено порушення п.п. 7.3.1 п. 7.3, п.п. 7.4.4. п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», у зв'язку з чим визначено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість в загальній сумі 407 931 грн., із них за основним платежем 125 970 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 281 961 грн.

Відповідно до п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті «б»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення віл контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Відповідно до п.п. 6.1.3 п. 6.1 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій Органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України N 110 від 17.03.2001 року у разі коли за даними документальних перевірок результати діяльності платника податків свідчать про заниження суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях, і контролюючий орган виявляє суму недоплати платника податків, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми недоплати та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Таким чином, виходячи із суми донарахованого позивачеві податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 125 970 грн. сума штрафних санкцій повинна становити не більше 50% цих донарахувань, тобто 62 985 грн., що на 218 076 грн. більше визначених ДПІ в м. Суми позивачеві за податковим повідомленням-рішенням суми штрафних (фінансових) санкцій.

За таких обставин, суд першої інстанції прийшов до правомірного висновку, що у позивача було виявлено як заниження та і завищення сум податку на додану вартість і суми завищення враховані при визначенні суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, а тому сума штрафних санкцій повинна розраховуватися виходячи із суми остаточно нарахованого до сплати цього виду податку, а не виявленої загальної суми заниження податкового зобов'язання з податку на додану вартість.

З огляду на вищезазначене, постанова суду ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.

Колегія суддів вважає безпідставними доводи ДПІ в м. Суми стосовно того, що суд першої інстанції не взяв до уваги, що в ході перевірки (акт від 23.01.2009 року № 414/2314/21125332/6) було встановлено загальну суму заниження податку на додану вартість в розмірі 563921, 0 грн., колегія суддів вважає безпідставними, оскільки в повідомленні-рішенні, яке оскаржується вказана загальна сума заниженого ПДВ в розмірі 125970 грн., тому 50 % штрафних (фінансових) санкцій повинно визначатись в сумі 62985 грн.

З огляду на зазначене, штрафні санкції до позивача застосовані в розмірі 218076 грн. безпідставно.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Суми - залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 24 липня 2009 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 11 грудня 2009року.

Головуючий Сіренко О.І.

          Судді Любчич Л.В.

                                                                                 Спаскін О.А.