Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2009 р.Справа № 2-а-24798/08/2070
судова колегія Харківського апеляційного адміністративного суду
у складі: головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів – Подобайло З.Г., Григорова А.М.
при секретареві –Співак О.А..
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Харкові апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі міста Харкова на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05 березня 2009 року по справіза адміністративним позовом акціонерного товариства "Теплоенергетичний центр Роганського промвузла" до державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі міста Харкова про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В с т а н о в и л а:
У листопаді 2008 року позивач акціонерне товариство "Теплоенергетичний центр Роганського промвузла" (подалі –АК "Теплоенергетичний центр Роганського промвузла") звернулась до державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі міста Харкова, яким просить скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 14 жовтня 2008 року № 0001721520/0 про застосування до підприємства штрафних санкцій в розмірі 170 грн. за несвоєчасне надання декларації з податку на додану вартість за квітень 2008 року.
Позивач зазначає, що відповідач неправомірно та безпідставно застосував штрафні санкції, оскільки викладене в акті невиїзної документальної перевірки підприємства з питань своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2008 року (акт № 1569/152-14085922 від 02 жовтня 2008 року) не відповідає фактичним обставинам.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 05 березня 2009 року позовні вимоги АК "Теплоенергетичний центр Роганського промвузла" задоволені в повному обсязі.
Не погоджуючись з постановою суду, відповідач у апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог АК "Теплоенергетичний центр Роганського промвузла" в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05 березня 2009 року слід залишити без змін, виходячи з наступного.
За матеріалами справи встановлено, що 02 жовтня 2008 року ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова проведено документальну невиїзну перевірку позивача з питань своєчасності подання останнім податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2008 року, за результатами якої складено акт №1569/152- 14085922 від 01 жовтня 2008 року.
Актом перевірки визначено про те, що АК "Теплоенергетичний центр Роганського промвузла" в порушення приписів абз. а п.п. 4.1.4, п. 4, ст. 4 Закону України від 21 грудня 2000 року. N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі –Закон N 2181-III) несвоєчасно подав дану декларацію.
Податковим повідомленням-рішенням відповідача № 0001721520/0 від 14 жовтня 2008 року до АК "Теплоенергетичний центр Роганського промвузла" з підстав, визначених п.п. 17.1.1, п. 17.1, ст. 17 Закону N 2181-III, застосовані штрафні санкції у розмірі 170 грн.
Відповідно до пп. 4.1.4 ст. 4 Закону N 2181-III для подання декларації встановлюються такі строки, зокрема, якщо звітний (податковий) період дорівнює календарному місяцю, декларація подається до державної податкової інспекції (адміністрації) за місцезнаходженням платника протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
За умовами п. 2.7 договору, укладеному 29 серпня 2006 року № 12 між сторонами, - підтвердженням платнику податків передачі звітних документів до ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова є квитанція у електронному вигляді, яка підтверджує те, що документ сформований коректно та прийнято в базу даних ДПІ.
20 травня 2008 року ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова надіслано позивачу в електронному вигляді дві квитанції про прийняття зазначеної декларації: у 11.52.03, р. № 22611, та у 17.26.09, р. № 23018.
Відповідно до Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, який узгоджений рішенням Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності від 14 червня 2005 року N 06-10/10-698, затверджений наказом ДПА України від 30 травня 1997 року N 166, зареєстрований в Мінюсті України 30 червня 2005 року за N 702/10982, - декларація подається до податкового органу за місцем реєстрації особою, яка зареєстрована платником податку на додану вартість згідно з вимогами Закону України від 03 квітня 1997 року N 168/97-ВР "Про податок на додану вартість".
Декларація до органів податкової служби може бути подана: на паперових носіях; на магнітних носіях з роздрукованими копіями файлів; засобами електронної пошти E-mail; поштовими відправленнями.
Відповідно до п.п. 4.1, п. 4 зазначеного Порядку, декларація подається платником у визначений у п. 2.6 цього Порядку строк до підрозділу державної податкової інспекції (адміністрації), яким здійснюється приймання звітності, для реєстрації. До декларації вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.
Декларація подається платником незалежно від того, виникло у звітному (податковому) періоді в нього податкове зобов'язання чи ні, тобто незалежно від стану фінансово-господарської діяльності платника податку.
У разі подання декларації на паперових носіях платником подається до податкової інспекції (адміністрації) за його місцезнаходженням оригінал декларації (з оригіналами відповідних додатків).
Добровільно платник податку може подати до державної податкової інспекції (адміністрації) за місцем реєстрації податкову декларацію в електронній формі за умови реєстрації електронного підпису осіб (які підписують декларацію) у порядку, визначеному законодавством.
З метою спрощення для платників податків процедури подання податкової звітності до органів державної податкової служби та впровадження системи електронного контролю за обігом податку на додану вартість і на виконання пункту 16 Плану першочергових заходів у сфері інвестиційної діяльності, затвердженого Указом Президента України від 10 квітня 2006 року N 300, Указу Президента України від 28 грудня 2006 року N 1154 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15 грудня 2006 року "Про заходи щодо попередження і нейтралізації загроз національній безпеці, пов’язаних із нестабільністю правового регулювання відносин у сфері адміністрування податку на додану вартість", відповідно до Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронний цифровий підпис", наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року № 233, зареєстрований в Мінюсті України 16 квітня 2008 року за № 320/15011, затверджена Інструкція з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку.
Відповідно до Інструкції, квитанція про одержання податкового документа в електронному вигляді (перша квитанція) - електронний документ, що формується програмним забезпеченням органів ДПС та засвідчує факт і час одержання податкового документа в електронному вигляді; квитанція про приймання податкового документа в електронному вигляді (друга квитанція) - електронний документ, що формується програмним забезпеченням органів ДПС та засвідчує факт та час приймання (неприймання) податкового документа в електронному вигляді у базу даних органів ДПС.
Згідно з п.п. 7.3 –7.7 Інструкції, - після одержання від платника податків податкового документа в електронному вигляді органи ДПС проводять його розшифрування, перевірку ЕЦП, перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту).
Перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв’язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним.
Підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв’язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.
Якщо надіслані податкові документи сформовано з помилкою, то платнику податків надсилається друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв’язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.
Датою та часом надання податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС є дата та час, зафіксовані у першій квитанції.
Оскільки судам першої та апеляційної інстанції відповідач ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова не надала друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог АК "Теплоенергетичний центр Роганського промвузла" .
За таких обставин відповідач незаконно застосував за спірним рішенням до АК "Теплоенергетичний центр Роганського промвузла" штрафні санкції за порушення строку подання декларації з податку на додану вартість за квітень 2008 рок
Інші доводи та заперечення сторін на висновки колегії суддів не впливають.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 185, 195, 196, 198 ч. 1 п. 1, ст. 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі міста Харкова –залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05 березня 2009 року –без змін.
Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України протягом одного місяця.
Головуючий суддя (підпис) Л.В. Мельнікова
Судді (підпис) З.Г. Подобайло
(підпис) А.М. Григоров
Повний текст виготовлений та підписаний 30 листопада 2009 року.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ Мельнікова Л.В.