Ухвала суду № 88403585, 25.03.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2020
Номер справи
300/1284/19
Номер документу
88403585
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

"25" березня 2020 р. справа № 300/1284/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження питання здійснення судового контрою за виконанням рішення суду, шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень в межах місячного строку подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 07.10.2019, ухваленого в адміністративній справі

за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8

до Калуської міської ради

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

Івано-Франківським окружним адміністративним судом, в результаті розгляду даної адміністративної справи, 07.10.2019 ухвалено рішення, яким позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 (надалі, також - позивачі) задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Калуської міської ради (надалі, також - відповідач) від 23.05.2019 №2371 про відмову в наданні позивачам дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства; зобов`язано Калуську міську раду надати позивачам дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га кожному для ведення особистого селянського господарства; у задоволенні решти позовних вимог - відмовлено. Зобов`язано Калуську міську раду подати у місячний строк, з моменту набрання цим рішенням законної сили, звіт про його виконання.

Восьмим апеляційним адміністративним судом, за наслідком розгляду апеляційної скарги на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.10.2019, ухвалено постанову від 12.02.2020, якою апеляційні скарги залишено без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін. Таким чином, у відповідності до вимог частини 2 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України), рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.10.2019 набрало законної сили 12.02.2020.

На адресу суду 13.03.2020 від Калуської міської ради надійшов звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справі №300/1284/19 від 10.03.2020 №941/02-32/04. Так, у звіті представник відповідача зазначив, що постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2020 отримано представником Калуської міської ради 04.03.2020 за вх. №941/02-32/04; попередня сесія міської ради відбулася 27.02.2020, та оскільки на момент проведення сесії рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду відповідачем не отримано, питання виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду по даній справі на розгляд сесії не виносилось. Чергова сесія Калуської міської ради повинна відбутися 26.03.2020 у відповідності до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Калуської міської ради, на розгляд якої і буде внесено питання виконання вищевказаного рішення суду.

Від позивачів 23.03.2020 судом отримано клопотання від 20.03.2020 про накладення на керівника відповідача штрафу та встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення суду. У клопотанні зазначено, що представники Калуської міської ради були присутніми під час розгляду судом апеляційної інстанції даної справи, що свідчить про обізнаність відповідача про рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2020. Однак, станом на 17.03.2020 рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.10.2019 залишається не виконаним, що свідчить про наявність у діях Калуської міської ради ознак умислу стосовно невиконання у повному обсязі судового рішення, та дає підстави для притягнення керівника відповідача до відповідальності у вигляді накладення штрафу.

Частинами 2 та 4 статті 382 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.

Зважаючи на вимоги частини 4 цієї статті Кодексу, суд зазначає, що відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 №1645-III, з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10.03.2020, постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» установлено з 12 березня до 3 квітня 2020 року на усій території України карантин.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 №323-р, з метою запобігання поширенню на території Івано-Франківської області і на інші регіони України гострої респіраторної хвороби COVID -19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, відповідно до статті 14 Кодексу цивільного захисту України з урахуванням рішення регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Івано-Франківської області, установлено режим надзвичайної ситуації для територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Івано-Франківської області.

Водночас, голова Ради суддів України Б . Моніч звернувся до судів з рекомендацією запровадити особливий режим роботи на період карантинних заходів. Про це повідомлено листом Ради судді України №186/20 від 16.03.2020, у якому зазначено, що враховуючи постанову Кабінету Міністрів України №211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19"судам рекомендовано на період карантинних заходів встановити особливий режим роботи судів України та, зокрема, по можливості здійснювати судовий розгляд справ без участі сторін, в порядку письмового провадження.

З урахуванням наведеного, розгляд звіту про виконання рішення суду, а також, клопотань (заяв) сторін, поданих у зв`язку із встановленням судового контролю в даній адміністративній справі слід здійснювати без повідомлення (виклику) сторін, в порядку письмового провадження.

Так, розглянувши поданий Калуською міською радою звіт про виконання рішення суду та подане позивачами клопотання, суд дійшов висновку про необхідність встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення суду Калуською міською радою та відсутність обгрунтованих підстав для накладення на керівника відповідача штрафу, зважаючи на таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статями 129 та 129-1 Конституції України, однією із основних засад судочинства є обов`язковість судових рішень. Суд ухвалює рішення іменем України, яке є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Частинами 2 та 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Як зазначено вище судом, частиною 2 статті 382 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З наведених положень вбачається, що встановлення нового строку подання звіту чи накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень є диспозитивним правом суду та застосовується враховуючи повноту і причини невиконання рішення суду, а також, наявність належних і допустимих доказів, якими ці обставини підтверджуються.

Дослідивши поданий представником відповідача звіт, проаналізувавши наведені правові норми, суд дійшов переконання про те, що невиконання Калуською міською радою в межах встановленого судом місячного строку рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.10.2019 зумовлено об`єктивними причинами, що не залежали від волі боржника. Водночас, зі змісту поданого відповідачем звіту суд не вбачає жодних ознак умислу стосовно невиконання рішення. Натомість, міський голова у звіті запевнив суд про розгляд питання виконання рішення суду на черговій сесії міської ради, яка відбудеться 26 березня 2020 року. Відтак, враховуючи наведені обставини, відповідно до приписів частини 2 статті 382 КАС України, слід продовжити строк для подання Калуською міською радою звіту про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.10.2019. Зважаючи на отримання відповідачем копії виготовленого у повному обсязі рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду лише 04.03.2020, висновок суду про відсутність у діях Калуської міської ради ознак протиправності, а також будь-яких доказів, що свідчили б про протилежне, об`єктивних підстав для накладення на керівника відповідача штрафу до проведення 26.03.2020 чергової сесії міської ради суд не вбачає.

Водночас, суд звертає увагу відповідача на те, що у разі невиконання рішення суду та не подання у встановлений судом новий строк звіту про виконання такого рішення, відповідно до положень частини 2 статті 382 КАС України, на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення буде накладено штраф у сумі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Враховуючи наведене, керуючись статями 241-243, 248, 256, 294, 295, 382, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 від 20.02.2020 задовольнити частково.

Встановити Калуській міській раді новий місячний строк для подання звіту про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2019 року, ухваленого в адміністративній справі №300/1284/19.

В задоволенні решти вимог клопотання - відмовити.

Призначити судовий розгляд звіту Калуської міської ради про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.10.2019 на 24 квітня 2020 року, який буде проводитися за правилами письмового провадження, без повідомлення (виклику) сторін.

Попередити Калуську міську раду про те, що у разі невиконання ухвали суду та не виконання у встановлений судом новий строк рішення суду, відповідно до положень частини 2 статті 382 КАС України, на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення буде накладено штраф у сумі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала набирає законної сили негайно, після її проголошення.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.